Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nedvěd mladíkům pro Euro vylosoval favorita z Německa, Dány a Srby

AMBASADOR. Bývalý fotbalista Pavel Nedvěd je ambasadorem mistrovství Evropy do 21 let 2015. Byl také hlavní postavou slavnostního losování základních skupin. | foto:  Michal Šula, MAFRA

6 2014
Čeští fotbalisté do 21 let se příští rok na domácím mistrovství Evropy utkají s favorizovaným Německem, Dánskem a Srbskem. Rozhodl o tom slavnostní los, který se za přítomnosti šéfa Evropské fotbalové unie UEFA Michela Platiniho uskutečnil v pražském hotelu Clarion.

„Nemohli jsme si moc vybírat. Nakonec mi ty skupiny přijdou docela vyrovnané. Každopádně nejsilnějším soupeřem bude Německo,“ prohlásil český trenér Jakub Dovalil.

„Je to taková skupina smrti,“ komentoval los předseda české asociace Miroslav Pelta. „Určitě je to těžká skupina, ale zároveň atraktivní. Myslím, že Německo přitáhne hodně fanoušků. Kvalitní jsou i Srbové a Dánové.“

Šampionát příští rok v červnu poprvé v historii uspořádá Česko. Vzhledem k absenci odpovídajících stadionů jde o největší fotbalový turnaj, který v současnosti může hostit.

Jedna základní skupina se uskuteční v Praze na Letné a v Edenu. Do ní byli automaticky nasazení čeští fotbalisté, kteří se o dvě postupová místa utkají s Německem, Dánskem a Srbskem.

Druhá skupina - „moravská“ - se odehraje v Olomouci a Uherském Hradišti. V ní budou bojovat Anglie, Itálie, Portugalsko a Švédsko.

Složení základních skupin

SKUPINA A (Eden a Letná)
Česko
Německo
Dánsko
Srbsko
SKUPINA B (Olomouc a Uherské Hradiště)
Anglie
Itálie
Portugalsko
Švédsko
Šampionát se uskuteční od 17. do 30. června 2015.

Slavnostního ceremoniálu se vedle šéfa UEFA Michela Platiniho zúčastnili trenéři a zástupci všech osmi týmů, fotbalové osobnosti, hlavní kouč reprezentačního áčka Pavel Vrba...

V hlavní roli však byl bývalý český fotbalista a držitel Zlatého míče Pavel Nedvěd, jenž spolu s ředitelem soutěží UEFA Giorgiem Marchettim přímo losoval.

Bývalý kapitán a tahoun reprezentace trvale žije v Itálii, ale zároveň je ambasadorem „malého Eura“ v Česku. Před volbou pořadatele v roce 2012 za Česko lobboval.

Když Nedvěd vylosoval Německo k českému týmu, v sálu to zahučelo. „Sorry,“ špitl a usmál se.

„No, nevím, jestli jste svým českým přátelům udělal radost,“ vtipkoval Marchetti přímo na pódiu. I tato slova potvrzují, že Česko nečeká jednoduchá základní skupina.

„Než jsem šel na pódium, tak jsme se o tom bavili. Německo si nikdo nepřál... Ale myslím, že ty skupiny jsou vyrovnané,“ pokračoval Nedvěd.

Co bude následovat v dalších dnech? Už příští týden by organizátoři měli zveřejnit přesný program mistrovství. Tedy to, kdy přesně a na jakých stadionech proběhnou jednotlivé zápasy.

Fotogalerie

Los mistrovství Evropy

Už teď je jasné, že finále se bude hrát 30. června v Edenu, který loni zvládl generálku v podobě Superpoháru mezi Bayernem Mnichov a Chelsea.

Pikantní je, že český národní tým se za dva týdny utká s Dánskem a Německem v přípravných zápasech. Pak na stejné soupeře narazí i v základní skupině na Euru...

„Ale komplikace to pro nás není. Pořád je to skoro tři čtvrtě roku dopředu. Uvidíme, jak na tom jsme,“ uvedl trenér Dovalil.

„Naším cílem je postup ze skupiny, což znamená medaile. Tento cíl se nemění ani po losu. V oblasti jedenadvacítky musíme být maximalisté. Hráčů v této kategorii máme dost na to, abychom byli schopní uspět,“ dodal šéf českého fotbalu Pelta.

Ceny vstupenek zveřejní organizační výbor v prosinci. Podle dřívějších slibů by neměly být vysoké. Cílem jsou zaplněné stadiony, jako to před rokem a půl dokázal Izrael.

Podívejte se, co o Česku věděli diváci na předchozím Euru v Izraeli:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze