Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf organizátorů: Chceme, aby se i lidé v Česku s Eurem identifikovali

Petr Fousek (uprostřed) dělal na mistrovství Evropy do 21 let v roce 2013 delegáta UEFA. | foto: UEFA Media / Sportsfile

17 2014
Větší fotbalový turnaj Česko nikdy nepořádalo a dlouho zase nebude. Mistrovství Evropy do 21 let začíná přesně za devět měsíců. „Dostáváme se do závěrečné fáze přípravy,“ říká šéf organizačního výboru Petr Fousek.

Co vás čeká v nejbližší době?
Nejbližším vrcholem bude losování, které proběhne 6. listopadu v Praze za přítomnosti prezidenta UEFA Michela Platiniho. Ceremoniál vyvrcholí galavečeří ve Španělském sále Pražského hradu.

Poslední šampionát do 21 let proběhl loni v Izraeli. Na co byste rádi navázali?
Zejména na návštěvnost. Bylo tam pět zápasů s návštěvou přes třicet tisíc diváků, i když to u nás vzhledem k velikosti stadionů nebude možné. Ten zájem o šampionát nebyl umělý. Chceme, aby se i lidé v Česku s mistrovstvím identifikovali.

S tím souvisí i ceny lístků. Už jste je stanovili?
Ceny ještě konkrétně stanovené nejsou, to proběhne až po listopadovém losu základních skupin. Každopádně naše filozofie je zaměřená na návštěvnost.

Čemu byste se naopak oproti Izraeli chtěli vyhnout?
Izraelská specifika nám nehrozí. Z bezpečnostního hlediska je turnaj považovaný za mnohem méně rizikový. Neočekávají se ani excesy fanoušků. Osobně bych se vyhnul nějakým kostrbatějším konstrukcím v izraelské organizaci, ale to je spíš interní záležitost.

Při některých sportovních akcích země, i když jsou v Schengenu, obnovují kontroly na hranicích. Uvažujete o tom?
Zatím ne, ale jsme v kontaktu s policií. Snad s výjimkou Slováků, kdyby postoupili, by fanoušci nepřijeli v desetitisícových počtech. Budou to čísla, která jsou akceptovatelná v normálním provozu Schengenu.

Skupina A bude probíhat v Praze v Edenu a na Letné, skupina B v Olomouci a Uherském Hradišti. Ale šampionát se týká více stadionů. Už víte, kde budou tréninková hřiště?
Každý tým bude mít jedno exkluzivně jen pro sebe. V české skupině to budou stadiony Viktorie Žižkov, Bohemians 1905, Juliska a Strahov. V moravské skupině jsou to stadiony Zbrojovky Brno, Zlína a několik tréninkových hřišť v Olomouci.

Kdyby Slovensko postoupilo, bylo by nasazené do moravské skupiny B?
To bychom si strašně přáli, ale nasazení se odvíjí podle koeficientu. Česko bude nasazené jako A1. Jako B1 bude tým s nejlepším koeficientem, tedy Španělsko, pokud postoupí z baráže. Ostatní se bude losovat.

Slovensko je váš vytoužený tým?
Měli jsme dva okruhy. Tím prvním byli čeští sousedi. V první řadě samozřejmě Slovensko a pak Německo, Polsko a Rakousko. V baráži jsou nakonec Slováci a Němci a z obou zemí by mohlo přijet opravdu hodně fanoušků.

A ten druhý okruh?
Ten se týkal silné fotbalové pětky - Anglie, Francie, Německo, Itálie, Španělsko.

Jak to bude probíhat s hráči, kteří už jsou v áčku, ale věkem ještě patří do jedenadvacítky?
Mezi trenérem áčka Pavlem Vrbou a jedenadvacítky Jakubem Dovalilem probíhají jednání. Všichni respektujeme prioritu áčka. Na druhou stranu tohle je mimořádná událost, která probíhá v Česku, že musíme mít ty největší ambice. Za pořadatelskou část se snažím vysílat signály, že bychom měli být v tom nejsilnějším složení.

Kdy se to rozhodne?
Zatím je to předčasná otázka. Počkejme po domácím listopadovém utkání s Islandem. Budeme mít před sebou prosinec, leden a únor, abychom o těchto věcech mohli diskutovat. Před jarní částí kvalifikace, která čeká áčko, by tyhle věci měly být jasné. Názor, že je zapotřebí jedenadvacítku představit v nejsilnějším složení, má hodně zastánců. A to mě těší.

Kde bude finále?
Na 99 procent v Edenu. UEFA s tímto stadionem vyslovila velkou spokojenost po odehrání loňského Superpoháru mezi Bayernem Mnichov a Chelsea. Nicméně přesné rozdělení stadionů a časy výkopů se budou upřesňovat až po losování.

A semifinále?
Jedno by mělo být na Spartě a druhé v Olomouci. Původní představa taková nebyla, ale vyjednali jsme to s UEFA, takže moravské semifinále zatím je v návrhu vedené.

Autor:


Nejčtenější

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.czmobilní verze