Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malé fotbalové Euro v Česku: finále bude v Edenu, lístky dostupné

Úřadujícím mistrem Evropy je Španělsko. | foto: AP

16 2014
Přesně tři čtvrtě roku zbývá do startu největší fotbalové akce, kterou Česko může pořádat. Ve středu 17. června začne v Praze, Olomouci a Uherském Hradišti mistrovství Evropy do 21 let. Pokud favorité zvládnou baráž, na turnaji se představí velmi atraktivní týmy.

„Vstupujeme do závěrečné fáze přípravy,“ ohlásil předseda organizačního výboru Petr Fousek. „Čeká nás napjatých devět měsíců, ve kterých se budeme snažit přispět k tomu, abychom to dotáhli do zdárného konce.“

Barážové dvojice

Slovensko - Itálie
Francie - Švédsko
Dánsko - Island
Anglie - Chorvatsko
Nizozemsko - Portugalsko
Ukrajina - Německo
Srbsko - Španělsko

Pozn.: Vítězové postoupí na mistrovství Evropy do 21 let, které v roce 2015 uspořádá Česko.

Čas teď poběží rychle. V polovině října proběhne play-off, ze kterého vzejdou účastníci šampionátu. Česko má jako pořadatel účast jistou a zbylých sedm míst můžou obsadit týmy jako Španělsko, Německo, Anglie, Francie, Itálie nebo Nizozemsko (rozdělení do barážových dvojic viz tabulka).

Ve čtvrtek 6. listopadu pak Praha uspořádá slavnostní ceremoniál, který za účasti šéfa UEFA Michela Platiniho vyvrcholí losem základních skupin. Česko bude automaticky nasazené do skupiny A, která proběhne v Praze (Eden a Letná). Moravskou skupinu budou hostit Olomouc a Uherské Hradiště.

„Jde o největší pořadatelský projekt v dějinách českého fotbalu. Ve hře je to nejlepší, co máme k dispozici. Nejlepší stadiony, nejlepší tréninková hřiště, nejlepší hotely...“ vysvětloval Fousek. „Mistrovství do jedenadvaceti let už v myšlení UEFA není dorostenecká soutěž.“

Detailní program zápasů představí organizační výbor 11. listopadu. Kromě přesných časů a dějiště jednotlivých zápasů by měl potvrdit i to, že jedno semifinále bude v Praze a jedno v Olomouci.

Finále pak pravděpodobně uspořádá Eden, který loni prošel zatěžkávací zkouškou v podobě evropského Superpoháru mezi Bayernem Mnichov a Chelsea.

Ceny vstupenek zveřejní organizační výbor v prosinci, až bude znát všechny účastníky a los obou skupin. Cílem jsou zaplněné stadiony, jako to loni dokázal Izrael.

„V tomto směru máme určitou autonomii. UEFA není slepá a nechce ze Švýcarska rozhodovat, jaké by měly být české ceny,“ poznamenal Fousek. „Bude důvěřovat výboru, i když právo supervize si vyhradila. Takže ceny s nimi budeme konzultovat, ale myslím, že do nich nebudou zasahovat. Každopádně naše filozofie je zaměřená na návštěvnost.“

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze