Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Německo je nejsilnější, ale skupiny jsou vyrovnané, řekl kouč Dovalil

Trenér českých fotbalistů do 21 let Jakub Dovalil | foto: Bořivoj ČernýMF DNES

6 2014
Když Pavel Nedvěd vytáhl z osudí Německo, ve slavnostně nazdobeném sále to zahučelo. Čeští fotbalisté do 21 let právě dostali do základní skupiny mistrovství Evropy 2015 nejsilnějšího možného soupeře. „Nemohli jsme si moc vybírat. Nakonec mi ty skupiny přijdou docela vyrovnané,“ uvedl trenér národního mužstva Jakub Dovalil.

Stojí před největší výzvou kariéry. Čtyřicetiletý Dovalil povede českou reprezentaci do 21 let na největším fotbalovém turnaji, který Česko může pořádat.

„Tlak bude, to ze sebe nesejmeme. Ale budeme připravení!“ tvrdí kouč, který už s jedenadvacítkou získal bronz na mistrovství Evropy 2011 v Dánsku.

Ve skupině máte Německo, Dánsko a Srbsko. Hlavně Německo jste nechtěl, že?
Německo je jednoznačně nejsilnější soupeř. Když vidím úroveň bundesligy, kolik je tam mladých hráčů, tak bych asi byl radši za Itálii. Ale rozhodovat se bude na hřišti.

A co Dánsko a Srbsko?
Když se podíváte, kolik dánských fotbalistů hraje třeba Ligu mistrů... To samé Srbsko. Určitě se nejedná o lehké soupeře. Srbsko navíc přešlo přes Španělsko, obhájce titulu.

Jak silná je současná generace ve srovnání s týmem, který byl před třemi lety v Dánsku?
Někteří hráči z ročníku 1992 získali stříbro na mistrovství Evropy do 19 let. Nicméně to je pořád jen dorostenecký fotbal. Teď mezi dospělými mimo Tomáše Kalase, Václava Kadlece, Matěje Vydry, Pavla Kadeřábka nebo Ladislava Krejčího jsou hráči, kteří sice nastupují v české lize, ale k lídrům svých týmů nepatří.

Takže ta bronzová parta z Dánska byla silnější?
Generace hráčů z ročníků 1988 a 1989 byla hodně silná. Vemte si jen to, jaké jsme měli útočníky - Libora Kozáka, Tomáše Necida a Tomáše Pekharta. Měli jsme víc kvalitních hráčů. Na Euro odjelo třiadvacet fotbalistů a každý z nich mohl nastoupit. To teď úplně necítím.

Co je největší problém týmu?
Střílení gólů. To vidíme už na statistikách. Jednoznačně střílení gólů.

A naopak největší síla?
Týmový výkon. A taky máme dobré brankáře, mezi kterými máme docela široký výběr.

Máte za sebou losování. Berete to symbolicky, že už začíná jít do tuhého?
Tak to neberu. Nechal jsem se překvapit.

Už víte, jestli můžete počítat s Ladislavem Krejčím, Pavlem Kadeřábkem a Matějem Vydrou, kteří hrajou v áčku?
Pořád to je tak, že se rozhodneme až před Eurem. Ale už dřív jsme řekli, že chceme sestavit co nejsilnější tým, když šampionát pořádáme. Každopádně bavíme se o tom průběžně, ale definitivně uvidíme až v červnu. Teď se připravujeme s týmem, který máme. A když k nim přibudou hráči z áčka, tak to bude takový bonbónek.

Zatím se do jedenadvacítky vrátil Václav Kadlec, který už také patřil do áčka.
A já jsem rád, že na přípravné zápasy proti Dánsku a Německu přijede. Projevil zájem, že chce hrát za jedenadvacítku, což je super. I když ve Frankfurtu nedostává moc příležitostí, tak je to pořád hráč, který dokáže dát gól. S tím máme problémy a právě Vašek by nás mohl probudit.

V listopadu vás čekají přípravné zápasy proti Dánsku a Německu...
...a ukážou nám, jak na tom doopravdy jsme. Hráči už musejí podat opravdu dobrý výkon. Teď už omluvy neexistují.

Není komplikací, že Dánsko a Německo zároveň máte ve skupině?
Komplikace to pro nás není. Pořád je to skoro tři čtvrtě roku dopředu. Uvidíme, jak na tom jsme.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze