Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

BRAZILSKÉ HVĚZDY: Protože Zagallo! Profesorův příběh se leskne zlatem

Mario Zagallo během losování kvalifikace o mistrovství světa 2014 | foto: Profimedia.cz

11 2014
Vypadá křehce. Jeho smích zní ironicky a tak trochu jako když drobné korálky dopadají na sklo. Mluví skřípavě a nikoli nahlas. Přesto i brazilští žurnalisté, občas prchliví a občas hluční, jeden druhého napomínají, aby jim od toho muže neuniklo ani slovo. Psst, hovoří žijící legenda! Hovoří Mario Zagallo, před nímž Brazílie kleká.

Důvod je jednoduchý a nejvýstižněji ho charakterizuje Pelého odpověď na otázku, proč Brazílie vyhrála ve 20. století čtyři světové tituly. "Protože Zagallo," pravil stručně Pelé, největší z největších.

Zagallovy prsty - zprvu vlastně nohy - měly podíl na každém titulu mistrů světa, který současní hostitelé šampionátu v minulém století získali.

Brazilská abeceda

Seriál o osobnostech, které změnily fotbal

1. DÍL: Cafú
2. DÍL: Didi
3. DÍL: Djalma Santos
4. DÍL: Dunga
5. DÍL: Falcao
6. DÍL: Friedenreich
7. DÍL: Garrincha
8. DÍL: Gérson
9. DÍL: Gilmar
10. DÍL: Heleno de Freitas
11. DÍL: Jairzinho
12. DÍL: Júnior
13. DÍL: Leonidas
14. DÍL: Nílton Santos
15. DÍL: Pelé
16. DÍL: Rivelino
17. DÍL: Roberto Carlos
18. DÍL: Romário
19. DÍL: Ronaldinho
20. DÍL: Ronaldo
21. DÍL: Socrates
22. DÍL: Tostao
23. DÍL: Zagallo
24. DÍL: Zico
25. DÍL: Zizinho

Zagallo slavil jako hráč na turnajích 1958 a 1962, jako trenér v roce 1970, u triumfu 1994 byl jako asistent. Srovnání s mýtickým králem Midasem, který proměnil ve zlato vše, čeho se dotkl, kulhá v tom, že Zagallo "vyrábí" i jiné cenné kovy - v osmadevadesátém bral s národním mužstvem stříbro.

V roce 1970, kdy v Mexiku koučoval bývalé spoluhráče v čele s Pelém, stal se Zagallo prvním na světě, kdo dokázal vybojovat "svatý fotbalový grál" na hřišti i na lavičce. V tom se mu později vyrovnal pouze Franz Beckenbauer.

Jenže to není v souvislosti se Zagallem vše. Superlativy se na něj snáší i za to, že podle mnohých sestavil v sedmdesátém nejlepší národní mužstvo všech dob.

"Brazilci nám to všem zkazili," napsal o tehdejším týmu anglický spisovatel Nick Hornby a mínil tím, že Zagallův výběr zboural (nejen) ostrovní představy o fotbale coby hře "kopni a běž" a přišel s takřka "urážlivým" a především nedostižným stylem patiček a technických fines.

Zagallovu mužstvu nešlo jen o to zvítězit. Cílem bylo zabalit vítězství do nádherného celofánu a převázat ho mašlí; krása nebyla vedlejším produktem cesty za úspěchem, nýbrž jeho nedílnou součástí.

Čím okouzlil fotbal?

Jeden z nejlepších fotbalistů své generace se stal prvním člověkem na světě, který získal titul mistrů světa jako hráč i trenér.

"Pomohla k tomu Zagallova inteligence, který pochopil, jak výjimečné mužstvo má k dispozici a na míru mu ušil herní styl," prohlásil kapitán šampionů Carlos Alberto.

Tím, jak dlouho se Zagallo - zakrátko čtyřiaosmdesátiletý a výstižně přezdívaný Profesor - kolem reprezentace pohyboval, stal se mostem mezi pyšnou minulostí a budoucností, v níž jsou v brazilském případě nutně obsaženy ty nejvyšší výzvy.

"Byla pro mě čest pod ním pracovat," poklonil se brazilský útočník Ronaldo a našly by se zástupy dalších, kteří by bez váhání učinili totéž.

Proč? Protože Zagallo!

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze