Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Se Spartou sezona nevyšla, teď mám druhou šanci, říká český kapitán

Kapitán české reprezentace do 21 let Jakub Brabec na tréninku. | foto:  Michal Šula, MAFRA

16 2015
Jako kapitán musí řešit i mimofotbalové záležitosti. A v mimofotbalových chvílích zase myslí na manželku, jež má za necelé dva měsíce termín porodu. Jakub Brabec už ve středu povede národní mužstvo do bojů na domácím mistrovství Evropy do 21 let.

Až ve středu před osmnáctou hodinou povede spoluhráče na hřiště do zápasu proti Dánsku, na vyprodaných tribunách mu budou držet palce i desítky jeho známých.

„Na první zápas jsem potřeboval osmdesát devět lístků,“ říká dvaadvacetiletý stoper, kterému spoluhráči i trenér Jakub Dovalil svěřili kapitánskou pásku.

Berete si kvůli tomu na sebe větší zodpovědnost?
Kapitánskou pásku neřeším, určitou pozici v mužstvu mám i bez ní. Patřím k těm, kteří za to, jak to na turnaji dopadne, budou zodpovědní.

Co všechno z pozice kapitána vyplývá? Mluvíte za mužstvo například s trenérem?
S trenérem jsme v úzkém kontaktu, ale to nás je víc ještě Tomáš Kalas, Tomáš Koubek a Jirka Skalák. Denně řešíme různé věci, které jsou zapotřebí vyřídit. Zatím všechno klape.

Co řešíte konkrétně?
Různé týmové záležitosti, naše požadavky, když je nutné si něco ujasnit, upřesnit. Kdy jsou srazy, kdy večeře a tak podobně.

Kapitánem byl dosud Kalas. Respektuje, že jste pásku dostal vy?
Pásku neřešíme, kluci a trenér vybrali mě... No možná to na mě spadlo i proto, že Tomáš první zápas hrát nemůže. Kdyby pásku dostal někdo z kluků, kteří přišli z reprezentačního áčka, nebyl by to problém. Na hřišti stejně musíme mluvit všichni.

Z prvního týmu se k jedenadvacítce přesunuli Kadeřábek, Krejčí a Kadlec. Kvůli nim se jiní hráči do nominace na Euro nedostali. Nevyvolalo to spory?
Že nás doplňují, tak se vědělo delší dobu, takže se s tím počítalo. Nejsme děti, abychom nevěděli, že to někdo musel odnést. Musíme uznat, že ti kluci mají sportovní kvalitu. Všem nám jde o úspěch týmu a kdybychom tady řešili, že má hrát tenhle a nemá hrát tamten, tak bychom moc daleko nedošli. Musíme mít respekt jeden k druhému. Pro mě osobně sezona nedopadla dobře, se Spartou jsem chtěl vyhrát ligu i pohár, nepovedlo se nic. Teď mám druhou šanci na Euru.

Jak je šance na zlato velká?
Tolik velká není, soupeři mají větší kvalitu. Ale je to krátký turnaj, rozhodnou jeden dva zápasy. Když nám to sedne, tak jsme dobrý výsledek schopní uhrát a ze skupiny postoupit.

Vaše manželka je v osmém měsíci těhotenství. Určitě byste byl raději s ní, než na hotelu se spoluhráči, že?
Radši bych jí byl co nejblíž. Horší to bylo před pár dny, když jsme byli na soustředění v Rakousku. Kdyby se něco dělo teď, tak jsem za pár minut u ní. Máme termín šestého srpna, shodou okolností na moje narozeniny.

Jste s trenérem domluvený, že by vás pustil?
Ví o tom, ale neřešili jsme to. Kdyby byl čas, tak bychom se určitě dohodli.

Je složité se soustředit jen na fotbal?
Naučil jsem se oddělovat soukromí od fotbalu, problém s tím nemám.Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak
Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak

Chcete porod bez léků a věčného vyrušování, jenže lékaři vás označí za alternativní matku.

Najdete na iDNES.czmobilní verze