Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pelta: Radši bych prémie jedenadvacítce vyplácel, než abychom ušetřili

Miroslav Pelta (vlevo) a šéf olomouckého klubu Josef Lébr | foto:  Michal Šula, MAFRA

16 2015
Reprezentační áčko mu v letošním roce přineslo jen zklamání. Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta může doufat, že nevydařené jaro vylepší jedenadvacítka na domácím mistrovství Evropy, které ve středu startuje. „Bylo by dobře, kdybychom postoupili minimálně ze skupiny,“ přeje si.

Minulý týden přiznal, že ještě nestrávil březnovou remízu národního mužstva s Lotyšskem. A to v pátek musel Pelta skousnout porážku na Islandu, což prvnímu mužstvu země zkomplikovalo boj o postup na mistrovství Evropy 2016.

Spraví si šéf asociace náladu na malém Euru? „Bude hrozně důležitý vstup do turnaje. Pokud chceme do semifinále, potřebujeme s Dánskem bodovat,“ říká Pelta ke středečnímu startu.

Je postup do semifinále reálný?
Vím, že soupeři mají skvělé hráče ze skvělých týmů. Ale i u nás je velké očekávání. Mezi fanoušky a sponzory je obrovský zájem. Chtělo by to minimálně postoupit ze skupiny.

Česko jako pořadatel nehrálo kvalifikaci, takže objektivně nelze odhadnout jeho sílu. Máte představu, jestli mužstvo na postup má?
Když nastoupíme s klukama z áčka, tak sílu mít budeme. Jen mě trochu trápí složení útoku pro první zápas, ale jinak si myslím, že mužstvo má svou úroveň, kvalitu. Hrajeme doma, takže bychom měli využít výhodu domácího prostředí. Motivace je obrovská.

Proč je postup ze skupiny důležitý?
Všichni si uvědomují, že to má pro český fotbal velký význam. Výsledky jedenadvacítky vždycky určují míru talentu v zemi. Je zapotřebí ukázat, že český fotbal pořád talenty vychovává. Na tomhle mistrovství máme výkladní skříň českého fotbalu.

Hráči dosud nemuseli zvládat kritické momenty na rozdíl od soupeřů, kteří museli projít kvalifikací a pak baráží. Není to pro ně hendikep?
Myslím si, že to teď už roli nehraje. Všechno je zapomenuto. Teď už jsou všichni nervózní i natěšení. Je tady závěrečná fáze, odpovědnost padne na každý tým.

Jak reprezentaci mohly ovlivnit spekulace ohledně nominace hráčů z áčka a Vydry, kterého nakonec Watford nepustil?
Myslím si, že média mají rádi, když jsou turbulence. Když se nic neděje, není to zajímavé. Jinak si myslím, že účast na turnaji hráčům pomůže do herní pohody i na podzim.

Jak vám Watford vysvětlil neochotu pustit Vydru?
Nevysvětlil. S klubem několikrát jednal jeho agent Chovanec, majitel chtěl, aby si odpočinul, aby měl dovolenou a byl připraven na Premier League. Berou ho jako hráče reprezentačního áčka, takže nemá povinnost hrát za jedenadvacítku. Mrzí mě, že tady Matěj není. Ale i některé reprezentace sem neposlaly to nejsilnější možné mužstvo.

Před měsícem Česko pořádalo šampionát v hokeji, který byl mimořádně úspěšný z diváckého hlediska, v zemi byla euforie. Nevyhnete se srovnání, jak to pro fotbal podle vás může vyznít?
Hokej nám nasadil vysokou laťku, ať už chováním diváků, celkovou atmosférou. Není důvod, proč bychom to nezvládli my. Ale zásadní pro úspěch celého turnaje je i sportovní výsledek pořadatele na hřišti.

Mají hráči vypsané prémie?
Ano, je to součástí rozpočtu STES. Jsme na to připraveni a byli bychom rádi, kdybychom něco vypláceli. Horší varianta by byla, kdybychom ušetřili.

Kolik mají slíbeno za celkový triumf? Deset dvanáct milionů korun?
Můžu vám říct, že je to podstatný rozdíl od od prémií áčka na Euru. Neříkám, že jsou symbolické, jde o jednotky milionů korun.Najdete na iDNES.czmobilní verze