Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Den do Eura: vše připraveno, jen sestava nejasná. Řeší se dva posty

Fotbaloví reprezentanti do 21 let se připravují na start domácího Eura. Vstoupí do něj ve středu utkáním s Dánskem. | foto: David Čermák, iDNES.cz

16 2015
Stadiony? Připravené. Vstupenky? Z velké části vyprodané. Hráči? Natěšení. Sestava? S několika otazníky. Česko je nachystané na evropský šampionát fotbalistů do 21 let, ale kdo za domácí výběr v úvodním utkání proti Dánsku nastoupí, to se den před startem šampionátu probírá ze všech stran. A úplně jasno možná ještě nemá ani trenér Jakub Dovalil.

„Řeší se ještě dva otazníky - hrot a defenzivní záložník,“ prozradil v pondělí Jiří Skalák, krajní záložník, který na poslední chvíli stihl doléčit zraněné koleno.

Sám by mohl při neúčasti vykartovaného Václava Kadlece naskočit do úvodu turnaje jako útočník - tuhle variantu Dovalil zvažuje. „V posledních dnech jsem opravdu trénoval spíš na hrotu,“ přiznal Skalák.

Možností je ale víc: v útoku mohou hrát také Přikryl nebo Kliment, kteří na soustředění v rakouském Kaprunu dávali góly. Jenže... „Hráli jsme dvakrát proti Ukrajině, která nasadila mladší hráče. Takže bych ty výsledky moc nepřeceňoval,“ upozornil Přikryl, který se prosadil v obou zápasech.

Na Euru čekají mnohem kvalitnější soupeři, takže je třeba při vytváření sestavy zvážit všechna pro a proti. Třeba na pozici defenzivního záložníka, o které Skalák mluvil, se zdál být jasnou variantou Petrák, jenže blonďatý čahoun z Norimberku toho v Rakousku kvůli lehčímu svalovému zranění moc neodtrénoval. Proto možná trenér nasadí Jánoše, kterému se soustředění povedlo.

O dalších pozicích má zřejmě Dovalil jasno, navenek ale zůstává tajemný. Brankářům Koubkovi s Pavlenkou už sice oznámil, kdo začne turnaj jako jednička, novináře ale poprosil o trpělivost. „Ne že bych chtěl dělat tajnosti, ale nechci dát soupeři výhodu,“ vysvětloval. „Dneska jsou statistické programy tak vymakané, že by si Dánové mohli všechno vyhledat a připravit se na to.“

Dost tedy spekulací o sestavě, fanoušci se ji dozvědí až ve středu před zápasem. Na ten už je teď v Edenu vše připraveno, stadion je nazdobený do barev šampionátu a hlavně: už dlouho beznadějně vyprodaný. 

Divácký zájem by mohl být podobný, jako při nedávném hokejovém mistrovství světa, které vyvolalo euforii. „Hokej nám nasadil vysokou laťku chováním diváků i celkovou atmosférou,“ uvědomuje si šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta. Ale hned dodává: „Není důvod, proč bychom to nezvládli také.“

Po lístcích na všechny „české“ zápasy ve skupině se zaprášilo, k dostání už nejsou ani vstupenky na utkání, která se hrají na Moravě: v Olomouci a Uherském Hradišti. V pondělí večer tedy zbývala jen část lístků na zápasy Německa, Srbska a Dánska plus pár vstupenek na pražský semifinálový zápas.

Natěšení fanoušci jsou dobrým znamením, Pelta však tuší: „Zásadní pro úspěch celého turnaje je také sportovní výsledek pořadatele na hřišti.“

K tomu, aby byl co nejlepší, potřebují Češi zvládnout start. Už ve středu od 18 hodin v Edenu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze