Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dřina na břehu jezera. Lvíčata trénovala ve vedru, zaskočil i Bejbl

5 2015
Kaprun (Od našich zpravodajů) - Útulný areál s malou tribunou, schovaný pod vrcholky Rakouských Alp, hned na břehu krásného jezera. Jedno hokejbalové a dvě pečlivě udržovaná fotbalová hřiště. To je stadion Aloise Latiniho, domov klubu FC Zell am See. A také místo, kde se už pátý den potí čeští fotbaloví reprezentanti do 21 let.

V pátek byli přes den schovaní v hotelu, aby v úmorném vedru šetřili síly. Když krátce po páté hodině vyrazili autobusem z nedalekého Kaprunu, slunce ještě pořád pálilo. Stejně jako o pár minut později, kdy se začali trousit z kabin na poctivě udržovaný trávník.

„Počasí opravdu vyšlo, možná až moc. Ale aspoň se trochu opálíme,“ usmívá se obránce Tomáš Kalas. „Hřiště je pořád dobře připravené, podmínky tu máme ideální.“

A tak nic nebrání tomu, aby se hráči do tréninku pořádně opřeli. Brankáři se rozcvičují zvlášť, zbytek týmu vede na začátku tréninku kondiční trenér Jiří Ryba, bývalý desetibojař. A dává fotbalistům zabrat. „Když to nezkazíš, tak to budeš dělat jen čtyřikrát,“ motivuje hráče, kteří absolvují cvičení zvané „žebřík“ - spočívá v rychlém kmitání mezi na zemi položenými provazy.

Fotogalerie

Na vtípky jinak moc času nezbývá, v horkém počasí na ně ani moc není nálada. Jen obránce Matěj Hybš si v pauze krátí čas tím, že se snaží co nejdéle udržet míč na čele, jako to občas dělají lachtani v zoo.

Hned se ale jde znovu do práce: asistent trenéra Jan Suchopárek připravil cvičení, při kterém se tým rozdělí do tří skupin. Každá oblékne jiný rozlišovací dres a má jiné úkoly. Princip hráči pochopí rychle, takže se za chvíli ozývá pochvalné: „Jo! Dobrý! Výýýborně!“

Když má někdo z hráčů volnější režim, jako třeba v pátek Skalák a Petrák, zaskočí při nácviku herních situací patron týmu Radek Bejbl, vicemistr Evropy z roku 1996.

A také fyzioterapeut Daniel Sobotka u postranní čáry ukazuje, že členové realizačního týmu si s míčem dobře rozumí: balon dokáže udržet „přilepený“ na noze v krkolomných pozicích. „Zvládne s ním i kotoul,“ přesvědčuje mluvčí týmu Jaroslav Kolář. „Ale tady na tom tartanu to nejde,“ nenechá se Sobotka vyhecovat.

Trénink mezitím běží dál. Slovo si berou nejčastěji Suchopárek s Rybou, hlavní kouč Dovalil hráče pozorně sleduje z dálky. Zapojí se v závěru při nácviku zakončení - nejdřív dlouho uděluje pokyny, pak chválí, když hráči akci předvedou podle představ.

V závěru tréninku už na hřiště padá stín, přesto z hráčů leje pot. A někteří chladí nohy v hlubokých kádích naplněných ledovou vodou. Pak ještě pečlivé protažení a šup do autobusu a zpátky do hotelu.

V sobotu nahradí tréninkovou dřinu praxe - odpoledne tým v hodinu a půl vzdáleném Wörglu vyzve Ukrajinu. Najdete na iDNES.czmobilní verze