Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

BRAZILSKÉ HVĚZDY: Nejlepší hráč, jakého jsem viděl, klaněl se Pelé

Brazilská fotbalová legenda Zizinho na světovém šampionátu v roce 1950. | foto: Profimedia.cz

14 2014
Těch gólů, co dal. I trofeje a ceny vyhrával. Té chvály, co brazilský fotbalista slýchal. Zizinho, ofenzivní záložník či útočník, plným jménem Thomaz Soares da Silva.

„Génius. Měl všechny kvality, jaké si umíte představit, s nimiž se dotýkáte dokonalosti,“ žasl Willy Meisl, dopisovatel italského listu Gazzetta dello Sport. „Jeho fotbal připomínal da Vinciho, jak maluje něco vzácného.“

Brazilská abeceda

Seriál o osobnostech, které změnily fotbal

1. DÍL: Cafú
2. DÍL: Didi
3. DÍL: Djalma Santos
4. DÍL: Dunga
5. DÍL: Falcao
6. DÍL: Friedenreich
7. DÍL: Garrincha
8. DÍL: Gérson
9. DÍL: Gilmar
10. DÍL: Heleno de Freitas
11. DÍL: Jairzinho
12. DÍL: Júnior
13. DÍL: Leonidas
14. DÍL: Nílton Santos
15. DÍL: Pelé
16. DÍL: Rivelino
17. DÍL: Roberto Carlos
18. DÍL: Romário
19. DÍL: Ronaldinho
20. DÍL: Ronaldo
21. DÍL: Socrates
22. DÍL: Tostao
23. DÍL: Zagallo
24. DÍL: Zico
25. DÍL: Zizinho

Poklonil se mu i Pelé, fotbalový král a neslavnější hráč všech dob. „Nejlepší fotbalista, jakého jsem kdy viděl. Hrával v záloze, v útoku, dával góly, centroval, hlavičkoval, bránil.“ Zizinho byl jeho idolem.

Kdo ví, jak by je historici srovnávali, kdyby tehdy ten jediný zápas dopadl jinak, nebýt té porážky, jež zdrtila Brazílii...

Zizinho byl výjimečný driblér, jeho průniky úchvatné, přihrávky nápadité, střílel pravou, levou... Však také táhl národní mužstvo na mistrovství světa 1950, kdy turnaj Brazílie poprvé pořádala. Novináři ho jenom chválili, zpětně ho vyhlásili nejlepším hráčem šampionátu. „Jenže, k čemu to je,“ říkal.

Prohra s Uruguayí sebrala titul a rozplakala zemi. Když po roce zase přišel ten den, ten zpropadený 16. červenec, raději doma vyvěsil telefon. „Jinak zvonil neustále,“ vzpomínal. „Lidé snad z celé Brazílie volali a pořád dokola se ptali, proč jsme ten zápas prohráli.“

Nejcennějšího titulu se nedočkal, ač byl ve 36 letech v nominaci na mistrovství 1958. Jenže odmítl, údajně mu přišlo nefér, aby zabral na poslední chvíli místo někomu jinému. Právě tam tehdy teprve sedmnáctiletý Pelé kouzlil a Brazílie si poprvé sáhla na zlato.

Čím okouzlil fotbal?

V naší Brazilské abecedě je poslední, ale jen kvůli písmenu, nikoli za výkony. Vždyť ofenzivní fotbalista Zizinho svými góly a akcemi okouzlil i Pelého.

„Hrál jsem fotbal devatenáct let, získal trofeje, ale všichni si mě a spoluhráče budou pamatovat jako největší lúzry,“ uvedl v autobiografii, kterou sepsal sám bez pomoci cizích autorů a již doplnil o řadu taktických schémat a nákresů.

Taktikou byl posedlý, jako miloval góly. První v dresu Flamenga, v němž roky zářil, dal za pouhých deset minut. Tým hrál přípravný zápas, on zelenáč v sedmnácti střídal klubovou legendu Leônidase da Silvu a předvedl se. „Bereme,“ rozhodli šéfové. Přišly další duely a další trefy. Zemřel v roce 2002 v 80 letech.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze