Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. září 2021 Andrea

Hoteliér Košťál: Fotbal? Na bývalou manželku si taky občas vzpomenete

  17:01
Kaprun (Od našich zpravodajů) - Kraťasy, světlá košile, vlasy stažené do culíku a štíhlejší postava než dřív. Vlastimil Košťál, bývalý místopředseda fotbalového svazu, prezident Sparty a manažer reprezentace, si pod Rakouskými Alpami užívá život hoteliéra. V kaprunském penzionu St. Florian nyní hostí českou jedenadvacítku a o fotbale si rád povídá. Vracet se do něj ale nechce.

„Jak se vám tu líbí? Pěkné, že jo? Já jsem tu moc spokojený,“ prohodí. A v klidu svolí k tomu, aby ho při rozhovoru natáčel kameraman. „To mi nevadí. Mně nevadí nic,“ rozesměje se. 

Takový byl Košťál vždy. Z ničeho si nic nedělal, ani z kritiky, která se na něj valila v dobách, kdy působil na svazu nebo ve Spartě. Fanoušci mu vyčítali, že si dělal zásluhy na úspěších, zatímco u selhání jako by nebyl. „Mně ten míč na čáře z ruky nevypadl,“ pokrčil třeba rameny poté, když český tým po chybě brankáře Petra Čecha skončil na Euru v roce 2008 ve skupině.

To všechno je pro Košťála už minulost, do fotbalu se vracet nechce. I když ho z hlavy rozhodně nevytěsnil „To je jako když se rozvedete s manželkou a máte novou krásnou ženu. Také si na tu bývalou občas vzpomenete,“ zasměje se znovu. „Fotbal byla krásná desetiletka, člověk na to někdy zavzpomíná, možná mu občas něco chybí, ale jde dál. A já si to teď užívám tady.“

Vážně nepřipadá v úvahu, že byste se k „bývalé manželce“ vrátil?
Ne. To jsou velice řídké případy a kdo to udělá, tak většinou udělá chybu (smích). Takže to nepředpokládám, rozhodně ne.

Nepřemlouval vás k návratu někdo?
No to přemlouval. A pořád mě přemlouvají. Nebudu říkat kdo, ale děje se to. Pár variant bylo i z klubů, podotýkám, že ne ze Sparty, což je správně. A jinak to ani být nemůže. Ale jiná alternativa pro mě není.

Z vyšších míst byl zájem také?
V souvislosti s osamostatněním české ligy nebo restrukturalizací svazu moje jméno taky padalo, ale jak jsem řekl: taková varianta není reálná.

Fotbal ale určitě dál sledujete. Zůstal jste sparťanem?
Srdce máte jen jedno, ne?

Jistě, ale na soustředění k vám jezdí Slavia.
Ano, mám plno dobrých kontaktů i směrem ke Slavii. To přece není tak, že bych je tu nechtěl, to je absurdní (úsměv). Lidí z fotbalu, se kterými se bavím, je hodně. Jezdí sem trenéři, funkcionáři... Paleta kontaktů je široká.

Koho čekáte v létě?
Každý rok sem jezdí dva, tři, čtyři týmy z Česka. Zájem je větší, než jaký můžeme uspokojit. Letos přijede Brno a Příbram, i s Jardou Starkou. Ten dokonce dorazí už předtím na golfový turnaj, který pořádám. Pak tu zůstane a bude čekat na mančaft. Relaxuje tady, jezdí na e-biku, je mu tady fajn.

Tak jako vám.
Nestěžuju si (zaklepe na stůl). Jsem tu osm let a dneska už to vypadá všechno jednoduše. Ale v začátcích jsme samozřejmě museli udělat investice. Zdvojnásobili jsme kapacitu, máme osmdesát lůžek. Pomohlo určitě to, že jsem měl spoustu osobních kontaktů, takže teď máme zhruba 60 procent české klientely, zbytek je mezinárodní. Jezdí sem třeba hobby golfisté nebo i lyžaři, kteří před sezonou trénují na ledovci.

Čekáte na čtvrtou hvězdu? Na stěně hotelu už je její obrys, ale vybarvená zatím není...
Já bych ji mohl mít! Kdybych si požádal, tak ji mám. Ale znamenalo by to, že bych tomu musel přizpůsobit cenovou hladinu. A mně se zdražovat nechce. Nepotřebuju to a navíc mám radši, když lidi dostanou lepší výkon za méně peněz než obráceně.

V hotelu máte český personál, domáckou atmosféru...
Ano, to pro mě bylo důležité vždycky. Není to jen o práci, ale taky o legraci. A to nám tady funguje.

V tom máte podobný přístup jako třeba Miroslav Pelta, že?
Proto jsme si tak dobře rozuměli a rozumíme si doteď.

Co říkáte na to, že teď šéfuje českému fotbalu?
Jsem nadšený. Přeju mu to, on si to užívá a to je skvělé. Jeho láska k fotbalu je velká. A ty jeho... Jak to říct. Každý máme slabší stránky, tak ty jeho slabší stránky láska k fotbalu vyváží. Je to pro tuhle pozici správný člověk.

Není ale chyba, že kolem něj se pohybují lidé jako třeba Roman Berbr?
Romana znám dobře, ale to asi není dotaz na mě.

Dobře, ale máte na to nějaký názor, ne?
Ten dotaz by neměl směřovat na Romana Berbra, ale na systém. A ten je úplně stejný, jako se teď ukázalo při volbě Blattera do čela FIFA. Volí třeba 200 delegátů a hlas Trinidadu a Tobaga má stejnou hodnotu, jako hlas Německa. A to samé je u nás: hlas Sparty má stejnou váhu, jako hlas amatérů z Horní Dolní, čímž se nechci nikoho dotknout. Ale těch hlasů z Horní Dolní je zkrátka víc, než z profesionálního fotbalu. A tím je jakákoli racionální volba vyloučená.

Takže to v Česku může být v zákulisí podobné, jako ve FIFA?
Ne, ne, ne, to už jste mi vložili do úst. Problém je ve způsobu volby, z toho vyplývají i věci, které nejsou zcela standardní.

Navrhoval byste tedy reformu systému?
To jednoznačně. Prvním dobrým krokem může být osamostatnění ligy. Sice nemáme velkou ekonomickou sílu jako některé jiné země, ale je to správné. Vzniká nová rovnováha, někteří lidé získávají větší rozhodovací pravomoc a ukáže se, jak si s tím poradí.

Co říkáte na reprezentaci a trenéra Pavla Vrbu?
Správná volba, v daném okamžiku jediná. Také měla v té době velkou mediální podporu. Výsledky teď ukazují, že to bylo dobré rozhodnutí. Mančaft dneska nemá hráče jako Nedvěd, Koller, Poborský nebo Baroš, ale má vynikající charisma, dobře zvládají komunikaci s hráči.

A český klubový fotbal? Za vašeho působení měla Sparta v Evropě úspěchy, dneska se jí to nedaří. Co se změnilo?
Během šesti let jsme pětkrát hráli Ligu mistrů, z toho třikrát jsme postoupili do další fáze. To bylo období, kdy jsme možnosti maximálně využili, od té doby se to nedaří. Kdyby mi před deseti lety někdo řekl, že Plzeň bude prakticky pravidelným účastníkem Ligy mistrů, řekl bych, že to není možné. Ale mají kvalitní sportovní management, zázemí, dobrý výběr hráčů, poctivá práce. Proto není náhoda, že Plzeň nahradila Spartu v pozici nejúspěšnějšího týmu. A já jim přeju, ať to vydrží, dělají to dobře.

Ale „vaše“ Sparta je teď až druhá.
Možná, že některé věci, o kterých jsem teď mluvil v souvislosti s Plzní, nefungují ve Spartě. Plzeň je teď prostě dál.

Co říkáte na vzestup Jablonce?
Mirek Pelta měl vždycky velké ambice, do jisté míry byl ale limitovaný finančně. Trochu se podle mě limitoval i sám výběrem trenérů, což jsem mu vždycky říkal a on to nerad slyšel. Teď se konečně rozhodl zažít úspěch a má správného trenéra. Ten už ví, co je úspěch, je pracovitý, stoprocentně pasuje do prostředí v Jablonci. A myslím, že Mirek se úspěchu dočká. Během několika let může být připravený na Ligu mistrů.

Ohrožuje tedy Spartu?
Záleží na tom, jak si Sparta poradí s posílením kádru. Vidím plno neznámých. Krátce je tam nový trenér, který podle mě v závěru ligy ještě neukázal všechno, co ukázat mohl. Rozhodně jim přeju, aby pozice pro kvalifikaci do Ligy mistrů ubránili.

Na co z fotbalu nejvíc vzpomínáte?
Žádné negativní zážitky nemám.

To jsem ani nemyslel, klidně řekněte ty pozitivní. Na co si zavzpomínáte nejčastěji?
Když mám říct jednu věc, tak by to bylo osmifinále Ligy mistrů v Miláne na San Siru. Za trenéra Kotrby jsme byli asi 15 minut od vyřazení obhájce titulu, celý stadion pískal, oni vypadali strašně... Říkal jsem si, že už to snad po Junově vyrovnání nějak ukopeme po tribunách. Ale Kotrba se rozhodl je tam porazit a všechno vyhnal do útoku, což se nezdařilo. Já to vždycky vyprávím jako žertovnou příhodu, na Kotrbu jinak vzpomínám rád a přeju mu všechno nejlepší. Ale tam jsme měli asi největší šanci, léta mě to mrzelo.

Vlastimil Košťál

Vlastimil Košťál

Největším rivalem Sparty tehdy byla Slavia, ta ale v posledních letech hraje spíš o záchranu. Je to z vašeho pohledu špatně?
Jo. Je to škoda pro fotbal. Sparta a Slavia jsou tradiční soupeři, mají tradiční publikum. Pojí se s nimi emoce... Ať chceme nebo ne, tak mezi Plzní a Spartou není to samé, jako mezi Spartou a Slavií. Sto let tradice nelze nahradit tříletou tradicí.

Slavia údajně zvažovala příchod Ivana Horníka. Myslíte, že by pomohl?
Já jsem zaznamenal jiné jméno.

Vážně? Jaké?
Já jsem slyšel jméno Pepa Jinoch. Vy to nevíte? No tak teď uvidíte, jestli mám dobré informace. Možná jsem něco prozradil (úsměv). Ale zpátky k Ivanovi: on miluje fotbal, rozumí mu, má dobré oko na hráče. Odborně by tomu pomohl, ale nejsem si jistý, že by to byl správný krok. Spíš se domnívám, že ne.

Proč?
Tak to prostě je - je třeba věci někam posouvat. Pokud Slavia bojuje s tím, že má ne zcela optimální společenskou image, tak tohle asi není správný krok.

Co by tím správným krokem podle vás bylo?
Ten by nastal, kdyby přišel minoritní nebo majoritní spoluvlastník, který je společenský únosný. Mluví se o Jirkovi Šimáněm, to by byl podle mě ideální vlastník pro Slavii. Seriózní, slušný a velice movitý člověk. Slávista, má klub rád, je společensky akceptovatelný, úspěšný. Hodně by Slavii pomohl.

Jedno se v českém fotbalu od vašeho odchodu nezměnilo: pořád se spekuluje o ovlivnění zápasů rozhodčími.
Jestli letos něco ovlivnili nebo ne, nevím. Ale vidím to tak, že mistrem se stal nejlepší klub, Sparta byla zaslouženě druhá a Jablonec zaslouženě třetí. Boleslav s Příbramí se tahaly do poslední chvíle o čtvrté místo. Liga prostě dopadla podle kvality správně. Pokud něco rozhodčí ovlivnili, tak první místa určitě ne.

  • Nejčtenější

Právník Kamary varuje fandy Rangers: Nejezděte, Praha je nebezpečná

Právník Glena Kamary z Glasgow Rangers nedělá českému fotbalu i celé zemi zrovna reklamu. Právě naopak. Před cestou do...

Slavii v poháru spasil Stanciu, Baníku pomohla sporná penalta v prodloužení

Slávističtí fotbalisté zadělali na ostudu, kterou nakonec v utkání 3. kola domácího poháru odvrátili díky velkému...

Bohemians - Slavia 1:5, hosté prohrávali, po pauze spustili kanonádu

Série bez porážky pokračuje, už čítá 53 zápasů. Fotbalisté Slavie ve vršovickém derby v Ďolíčku sice prohrávali, ale...

Do nich, vždyť jsou jaloví! Jak Velvary zaskočily mistra: Byly to nervy

Když se den před utkáním do telefonu loučil, David Vedral, prezident velvarského fotbalu, tak trochu nesměle pronesl:...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Barcelona v rozkladu. Šéf bojuje s trenérem, kterého nemůže jen tak vyhodit

Nemusíte být zrovna experti na čtení lidského chování, abyste poznali, že je ve fotbalové Barceloně něco v nepořádku....

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Uspořádali jste skvělé mistrovství, chválil generální sekretář UEFA

Ještě ani nedosedl a generální sekretář Evropské fotbalové unie (UEFA) Gianni Infantino už s úsměvem zdravil: „Jsem moc...

VIDEO: Nedvěd jako žena? Do toho se člověk asi nikdy nevžije...

Propagační video mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let vzbudilo pozdvižení, česká legenda Pavel Nedvěd v něm zatouží...

Šéf Eura Fousek: Laťka je nejvýš, chci dál šířit slávu českého fotbalu

Byla to pro Petra Fouska v posledních dnech jedna velká „děkovačka“. Předseda organizačního výboru mistrovství Evropy...

Zlato slaví Švédové, finálové drama šampionátu rozhodly penalty

Před tribunou, kde byli jejich fanoušci, rozvinuli transparent: „Česko, mnohé díky“. Švédští fotbalisté slavili titul...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...