Hoteliér Košťál: Fotbal? Na bývalou manželku si taky občas vzpomenete

  17:01
Kaprun (Od našich zpravodajů) - Kraťasy, světlá košile, vlasy stažené do culíku a štíhlejší postava než dřív. Vlastimil Košťál, bývalý místopředseda fotbalového svazu, prezident Sparty a manažer reprezentace, si pod Rakouskými Alpami užívá život hoteliéra. V kaprunském penzionu St. Florian nyní hostí českou jedenadvacítku a o fotbale si rád povídá. Vracet se do něj ale nechce.

„Jak se vám tu líbí? Pěkné, že jo? Já jsem tu moc spokojený,“ prohodí. A v klidu svolí k tomu, aby ho při rozhovoru natáčel kameraman. „To mi nevadí. Mně nevadí nic,“ rozesměje se. 

Takový byl Košťál vždy. Z ničeho si nic nedělal, ani z kritiky, která se na něj valila v dobách, kdy působil na svazu nebo ve Spartě. Fanoušci mu vyčítali, že si dělal zásluhy na úspěších, zatímco u selhání jako by nebyl. „Mně ten míč na čáře z ruky nevypadl,“ pokrčil třeba rameny poté, když český tým po chybě brankáře Petra Čecha skončil na Euru v roce 2008 ve skupině.

To všechno je pro Košťála už minulost, do fotbalu se vracet nechce. I když ho z hlavy rozhodně nevytěsnil „To je jako když se rozvedete s manželkou a máte novou krásnou ženu. Také si na tu bývalou občas vzpomenete,“ zasměje se znovu. „Fotbal byla krásná desetiletka, člověk na to někdy zavzpomíná, možná mu občas něco chybí, ale jde dál. A já si to teď užívám tady.“

Vážně nepřipadá v úvahu, že byste se k „bývalé manželce“ vrátil?
Ne. To jsou velice řídké případy a kdo to udělá, tak většinou udělá chybu (smích). Takže to nepředpokládám, rozhodně ne.

Nepřemlouval vás k návratu někdo?
No to přemlouval. A pořád mě přemlouvají. Nebudu říkat kdo, ale děje se to. Pár variant bylo i z klubů, podotýkám, že ne ze Sparty, což je správně. A jinak to ani být nemůže. Ale jiná alternativa pro mě není.

Z vyšších míst byl zájem také?
V souvislosti s osamostatněním české ligy nebo restrukturalizací svazu moje jméno taky padalo, ale jak jsem řekl: taková varianta není reálná.

Fotbal ale určitě dál sledujete. Zůstal jste sparťanem?
Srdce máte jen jedno, ne?

Jistě, ale na soustředění k vám jezdí Slavia.
Ano, mám plno dobrých kontaktů i směrem ke Slavii. To přece není tak, že bych je tu nechtěl, to je absurdní (úsměv). Lidí z fotbalu, se kterými se bavím, je hodně. Jezdí sem trenéři, funkcionáři... Paleta kontaktů je široká.

Koho čekáte v létě?
Každý rok sem jezdí dva, tři, čtyři týmy z Česka. Zájem je větší, než jaký můžeme uspokojit. Letos přijede Brno a Příbram, i s Jardou Starkou. Ten dokonce dorazí už předtím na golfový turnaj, který pořádám. Pak tu zůstane a bude čekat na mančaft. Relaxuje tady, jezdí na e-biku, je mu tady fajn.

Tak jako vám.
Nestěžuju si (zaklepe na stůl). Jsem tu osm let a dneska už to vypadá všechno jednoduše. Ale v začátcích jsme samozřejmě museli udělat investice. Zdvojnásobili jsme kapacitu, máme osmdesát lůžek. Pomohlo určitě to, že jsem měl spoustu osobních kontaktů, takže teď máme zhruba 60 procent české klientely, zbytek je mezinárodní. Jezdí sem třeba hobby golfisté nebo i lyžaři, kteří před sezonou trénují na ledovci.

Čekáte na čtvrtou hvězdu? Na stěně hotelu už je její obrys, ale vybarvená zatím není...
Já bych ji mohl mít! Kdybych si požádal, tak ji mám. Ale znamenalo by to, že bych tomu musel přizpůsobit cenovou hladinu. A mně se zdražovat nechce. Nepotřebuju to a navíc mám radši, když lidi dostanou lepší výkon za méně peněz než obráceně.

V hotelu máte český personál, domáckou atmosféru...
Ano, to pro mě bylo důležité vždycky. Není to jen o práci, ale taky o legraci. A to nám tady funguje.

V tom máte podobný přístup jako třeba Miroslav Pelta, že?
Proto jsme si tak dobře rozuměli a rozumíme si doteď.

Co říkáte na to, že teď šéfuje českému fotbalu?
Jsem nadšený. Přeju mu to, on si to užívá a to je skvělé. Jeho láska k fotbalu je velká. A ty jeho... Jak to říct. Každý máme slabší stránky, tak ty jeho slabší stránky láska k fotbalu vyváží. Je to pro tuhle pozici správný člověk.

Není ale chyba, že kolem něj se pohybují lidé jako třeba Roman Berbr?
Romana znám dobře, ale to asi není dotaz na mě.

Dobře, ale máte na to nějaký názor, ne?
Ten dotaz by neměl směřovat na Romana Berbra, ale na systém. A ten je úplně stejný, jako se teď ukázalo při volbě Blattera do čela FIFA. Volí třeba 200 delegátů a hlas Trinidadu a Tobaga má stejnou hodnotu, jako hlas Německa. A to samé je u nás: hlas Sparty má stejnou váhu, jako hlas amatérů z Horní Dolní, čímž se nechci nikoho dotknout. Ale těch hlasů z Horní Dolní je zkrátka víc, než z profesionálního fotbalu. A tím je jakákoli racionální volba vyloučená.

Takže to v Česku může být v zákulisí podobné, jako ve FIFA?
Ne, ne, ne, to už jste mi vložili do úst. Problém je ve způsobu volby, z toho vyplývají i věci, které nejsou zcela standardní.

Navrhoval byste tedy reformu systému?
To jednoznačně. Prvním dobrým krokem může být osamostatnění ligy. Sice nemáme velkou ekonomickou sílu jako některé jiné země, ale je to správné. Vzniká nová rovnováha, někteří lidé získávají větší rozhodovací pravomoc a ukáže se, jak si s tím poradí.

Co říkáte na reprezentaci a trenéra Pavla Vrbu?
Správná volba, v daném okamžiku jediná. Také měla v té době velkou mediální podporu. Výsledky teď ukazují, že to bylo dobré rozhodnutí. Mančaft dneska nemá hráče jako Nedvěd, Koller, Poborský nebo Baroš, ale má vynikající charisma, dobře zvládají komunikaci s hráči.

A český klubový fotbal? Za vašeho působení měla Sparta v Evropě úspěchy, dneska se jí to nedaří. Co se změnilo?
Během šesti let jsme pětkrát hráli Ligu mistrů, z toho třikrát jsme postoupili do další fáze. To bylo období, kdy jsme možnosti maximálně využili, od té doby se to nedaří. Kdyby mi před deseti lety někdo řekl, že Plzeň bude prakticky pravidelným účastníkem Ligy mistrů, řekl bych, že to není možné. Ale mají kvalitní sportovní management, zázemí, dobrý výběr hráčů, poctivá práce. Proto není náhoda, že Plzeň nahradila Spartu v pozici nejúspěšnějšího týmu. A já jim přeju, ať to vydrží, dělají to dobře.

Ale „vaše“ Sparta je teď až druhá.
Možná, že některé věci, o kterých jsem teď mluvil v souvislosti s Plzní, nefungují ve Spartě. Plzeň je teď prostě dál.

Co říkáte na vzestup Jablonce?
Mirek Pelta měl vždycky velké ambice, do jisté míry byl ale limitovaný finančně. Trochu se podle mě limitoval i sám výběrem trenérů, což jsem mu vždycky říkal a on to nerad slyšel. Teď se konečně rozhodl zažít úspěch a má správného trenéra. Ten už ví, co je úspěch, je pracovitý, stoprocentně pasuje do prostředí v Jablonci. A myslím, že Mirek se úspěchu dočká. Během několika let může být připravený na Ligu mistrů.

Ohrožuje tedy Spartu?
Záleží na tom, jak si Sparta poradí s posílením kádru. Vidím plno neznámých. Krátce je tam nový trenér, který podle mě v závěru ligy ještě neukázal všechno, co ukázat mohl. Rozhodně jim přeju, aby pozice pro kvalifikaci do Ligy mistrů ubránili.

Na co z fotbalu nejvíc vzpomínáte?
Žádné negativní zážitky nemám.

To jsem ani nemyslel, klidně řekněte ty pozitivní. Na co si zavzpomínáte nejčastěji?
Když mám říct jednu věc, tak by to bylo osmifinále Ligy mistrů v Miláne na San Siru. Za trenéra Kotrby jsme byli asi 15 minut od vyřazení obhájce titulu, celý stadion pískal, oni vypadali strašně... Říkal jsem si, že už to snad po Junově vyrovnání nějak ukopeme po tribunách. Ale Kotrba se rozhodl je tam porazit a všechno vyhnal do útoku, což se nezdařilo. Já to vždycky vyprávím jako žertovnou příhodu, na Kotrbu jinak vzpomínám rád a přeju mu všechno nejlepší. Ale tam jsme měli asi největší šanci, léta mě to mrzelo.

Vlastimil Košťál

Největším rivalem Sparty tehdy byla Slavia, ta ale v posledních letech hraje spíš o záchranu. Je to z vašeho pohledu špatně?
Jo. Je to škoda pro fotbal. Sparta a Slavia jsou tradiční soupeři, mají tradiční publikum. Pojí se s nimi emoce... Ať chceme nebo ne, tak mezi Plzní a Spartou není to samé, jako mezi Spartou a Slavií. Sto let tradice nelze nahradit tříletou tradicí.

Slavia údajně zvažovala příchod Ivana Horníka. Myslíte, že by pomohl?
Já jsem zaznamenal jiné jméno.

Vážně? Jaké?
Já jsem slyšel jméno Pepa Jinoch. Vy to nevíte? No tak teď uvidíte, jestli mám dobré informace. Možná jsem něco prozradil (úsměv). Ale zpátky k Ivanovi: on miluje fotbal, rozumí mu, má dobré oko na hráče. Odborně by tomu pomohl, ale nejsem si jistý, že by to byl správný krok. Spíš se domnívám, že ne.

Proč?
Tak to prostě je - je třeba věci někam posouvat. Pokud Slavia bojuje s tím, že má ne zcela optimální společenskou image, tak tohle asi není správný krok.

Co by tím správným krokem podle vás bylo?
Ten by nastal, kdyby přišel minoritní nebo majoritní spoluvlastník, který je společenský únosný. Mluví se o Jirkovi Šimáněm, to by byl podle mě ideální vlastník pro Slavii. Seriózní, slušný a velice movitý člověk. Slávista, má klub rád, je společensky akceptovatelný, úspěšný. Hodně by Slavii pomohl.

Jedno se v českém fotbalu od vašeho odchodu nezměnilo: pořád se spekuluje o ovlivnění zápasů rozhodčími.
Jestli letos něco ovlivnili nebo ne, nevím. Ale vidím to tak, že mistrem se stal nejlepší klub, Sparta byla zaslouženě druhá a Jablonec zaslouženě třetí. Boleslav s Příbramí se tahaly do poslední chvíle o čtvrté místo. Liga prostě dopadla podle kvality správně. Pokud něco rozhodčí ovlivnili, tak první místa určitě ne.

Chance Liga 2024-25: Los fotbalové ligy

Nejvyšší fotbalová soutěž se bude hrát pod názvem Chance Liga. Nová sezona odstartuje v pátek 19. července zápasem Sparta - Pardubice. Na podzim se odehraje devatenáct kol, první část sezony skončí 14. prosince. Jarní část začne už 1. února.

Sparta - Pardubice, Slovácko - Slavia, Dukla - Plzeň, Bohemians - Baník, Karviná - Liberec, Č. Budějovice - Olomouc, Hradec Kr. - Teplice, Jablonec - Ml. Boleslav

  • Nejčtenější

Program a výsledky Eura 2024: Španělé mistry Evropy, ve finále zdolali Anglii

Španělští fotbalisté porazili ve finále mistrovství Evropy hráče Anglie 2:1. Turnaj ovládli po dvanácti letech a ziskem rekordního čtvrtého triumfu se odpoutali v čele statistik od Německa. Naopak...

10. června 2024  16:31,  aktualizováno  14.7 23:33

Španělsko - Anglie 2:1, čtvrtý titul v historii trefil v závěru Oyarzabal

Fotbalové mistrovství Evropy vyhrálo Španělsko. Na rekordní čtvrtý titul v historii dosáhlo na Olympijském stadionu v Berlíně, ve finále porazilo Anglii 2:1. Čtyři minuty před koncem rozhodl...

14. července 2024  19:54,  aktualizováno  22:58

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další selhání, Anglie zase bez zlata. Tohle bude dlouho bolet, vědí fotbalisté

Anglický fotbal vstřebává další ránu. Osmapadesát let bolesti, nekonečná tryzna bez velké trofeje přetrvává. „Jsem zničený za všechny,“ vydechl trenér Gareth Southgate. Po třech letech dovedl své...

15. července 2024

Sparta - Pardubice 2:1, fotbalová liga začala, mistr prohrával, rozhodl Olatunji

Sparťanští fotbalisté zahájili nový ročník ligy vítězně, když porazili Pardubice 2:1. Ale nadřeli se. V páteční předehrávce obhájci titulu prohrávali, do poločasu vyrovnal Ryneš a po hodině otočil...

19. července 2024  18:10,  aktualizováno  21:03

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovácko - Slavia 0:0, mdlý výkon bez šancí, neprosadil se ani Chorý

Největší favorit na titul na úvod zaváhal. Slávističtí fotbalisté v prvním kole nového ročníku si na Slovácku nevytvořili ani pořádnou šanci, i proto remizovali 0:0. Poslední půlhodiny strávil na...

21. července 2024,  aktualizováno  19:02

Většina posil na lavičce. Ještě potřebují čas, řekl ostravský kouč Hapal

Po třinácti zápasech, poprvé od října 2017, fotbalisté ostravského Baníku v první lize prohráli s Bohemians Praha 1905. Na jejich hřišti podlehli 1:2.

22. července 2024  8:01

Slávistický rozjezd jako v autoškole. Pobavili jen fanoušci v plavkách

Vzpomeňte si, jestli jste se taky trápili. První lekce v autoškole, roztřepaná noha a hlava se snaží pobrat instrukce od lektora: pomalu pouštět spojku, současně lehce sešlápnout plyn. Jenže ono to...

22. července 2024  7:58

Asistencemi nastartoval liberecký obrat. Hlavatý: Jsem pyšný, jak jsme to zvládli

Byl největší a nejdražší letní posilou obrozeného Slovanu Liberec a hned v úvodu fotbalové sezony naznačil, co v něm je. Záložník Michal Hlavatý si v Karviné připsal asistence u prvních dvou...

22. července 2024  7:47

Hradec - Teplice 1:0, gól hostů v závěru kuriózně neplatil, pak se trefil Spáčil

Devadesát minut nudy, v nastavení pak nevídané drama. Tepličtí fotbalisté v úvodním dějství nového ročníku v Hradci Králové v samém závěru skórovali, ale na doporučení videoasistenta gól kvůli...

21. července 2024  19:40,  aktualizováno  21:55

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...