Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Olomouc je na malé Euro připravená, otevřela zrekonstruovanou tribunu

Slavnostní otevřenění zrekonstruovaného zázemí Androva stadionu v Olomouci před mistrovstvím Evropy fotbalistů do 21 let. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

20 2015
Vše je připraveno na největší fotbalový svátek v Česku. Olomouc ve středu slavnostně zprovoznila zrekonstruovanou hlavní tribunu Androva stadionu, který bude od 18. června hostit čtyři zápasy včetně semifinále evropského šampionátu hráčů do 21 let.

Rekonstrukce Androva stadionu i hřiště v nedalekém Řepčíně stála zhruba 80 milionů korun. Pro Sigmu to byla skvěle využitá příležitost, neboť z této sumy zaplatila 4,5 milionu, 60 milionů jsou pak státní dotace, 8 milionů příspěvek kraje a 7 milionů přidalo město.

„Jsem velmi rád, že se nám podařilo do Olomouce dostat malé Euro. Za pomoci města, kraje a FAČR jsme rekonstruovali hřiště a stadion. Spolupráce byla skvělá, za to jim děkuji. Nemáme se za co stydět. Protože znám stadiony v Evropě, tak můžu říct, že Andrův stadion snese nejpřísnější měřítko,“ těší šéfa Sigmy Josefa Lébra.

Slavnostního otevření tribuny se zúčastnila také trenérská legenda Karel Brückner. Viděl nové zázemí pro týmy a rozhodčí, modernizované prostory pro novináře, televizní studio i reprezentativní místnosti pro VIP hosty.

Zrekonstruované zázemí Androva stadionu v Olomouci před mistrovstvím Evropy...

„Díky rekonstrukci tribuny náš stadion splňuje všechna kritéria, která UEFA stanovuje. Ta samozřejmě dobře ví, co potřebuje fotbalový stánek ve 21. století, jaké musí být zázemí pro aktéry utkání a jaké podmínky vyžadují například média,“ uvedl předseda neziskového spolku SK Sigma Olomouc MŽ Jaromír Gajda.

Hlavní tribuna Androva stadionu se zvětšila o 3,5 metru, takže splňuje náročné předpisy fotbalové asociace. Opraveno bylo i tréninkové hřiště v Olomouci-Řepčíně, které má nyní umělé osvětlení, nové šatny, kiosek i sociální zařízení pro diváky. „Všude je kompletně nové sociální zázemí podle příslušných norem, v početnosti i kvalitě. Na hlavní tribuně došlo k rozšíření stánků s občerstvením na dvojnásobek a pro dámy se rozšířily toalety,“ podotkl Gajda.

Rekonstrukce Androva stadionu trvala sedm měsíců a začala později, než se plánovalo, protože jeden z účastníků výběrového řízení se odvolal proti jeho výsledku. Stavebníci se tak mohli do práce pustit až na začátku října, avšak opravu stadionu stihli včas.

Zrekonstruované zázemí Androva stadionu v Olomouci před mistrovstvím Evropy...
Zrekonstruované zázemí Androva stadionu v Olomouci před mistrovstvím Evropy...

Zrekonstruované zázemí Androva stadionu v Olomouci před mistrovstvím Evropy fotbalistů do 21 let.

Slavnostního zprovoznění se zúčastnil i šéf organizačního výboru šampionátu Petr Fousek. „Andrův stadion skutečně splňuje kritéria UEFA a umožní českému a moravskému fotbalu těžit z toho, že jsme sem šampionát přivedli. Šampionátem ale nic nekončí. Chceme sem přidělovat další zápasy českých reprezentací, ať už A-mužstva, nebo jiných kategorií. A stejně tak věříme, že Sigma naváže na své pohárové ambice,“ řekl.

„Jsme tady ve fotbalovém městě. Jsem rád, že Sigma se vrátila tam, kam patří - do Synot ligy. Každý si uvědomuje, jak důležitá akce do regionu přichází. V Olomouci vyrostla celá řada reprezentantů, kruh se uzavírá.“

Na olomouckém předměstí v Holici budou trénovat během šampionátu Italové. Jsou však potřeba ještě úpravy zázemí HFK a hřiště. „Nebude se měnit trávník, ale musí proběhnout celá řada vylepšení,“ poznamenal Fousek s tím, že inspektoři UEFA byli jinak v Olomouci spokojení. „Inspekcí tady proběhlo od roku 2012, kdy jsme zahájili přípravy, šest velkých. To je dvacet inspektorů na týden, kteří dozorují téměř všechno - stadiony, hotely, město. Zbývají ještě drobnosti.“

Zrekonstruované zázemí Androva stadionu v Olomouci před mistrovstvím Evropy...

Olomouc bude žít fotbalem. Díky fanzóně zápasy uvidí na velkoplošné obrazovce i diváci, kteří se na stadion nedostanou. „Dostupnost je kvůli nízké ceně lístků dobrá. Všechno směřuje k tomu, aby byly zápasy vyprodané,“ těší Fouska. „Věřím, že i fanzóna bude báječným prostorem pro fanouška.“

„Fanzónu umístíme v blízkosti stadionu, kde dřív bylo letadlo. Bude tam velkoplošná obrazovka, soutěže, hry,“ doplnil olomoucký primátor Antonín Staněk. „V blízkosti radnice bude infostánek.“

Zrekonstruovaný Andrův stadion projde zátěžovým testem při posledním domácím zápase sezony Sigmy se Žižkovem. „Chtěli bychom mít vše hotové - i šatny. Abychom mohli vyzkoušet a odhalit nedostatky,“ podotkl Lébr.

Pomaleji jde rekonstrukce v Uherském Hradišti, kde se také budou hrát zápasy skupiny B. „V Hradišti není stadion zkolaudovaný, ale vše se stihne,“ nepochybuje Fousek.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze