Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

BRAZILSKÉ HVĚZDY: Pelé, to je fotbalový král, který dosud není mrtev

Pelé v dobách své největší slávy. | foto: Profimedia.cz

30 2014
Lionel Messi je v tyto dny dalším na řadě, kdo se pokusí zatřást s fotbalovým trůnem a sesadit krále Pelého. Nepovedlo se to Cruyffovi, Beckenbauerovi a plnohodnotně ani Maradonovi kvůli jeho drogovým eskapádám. Nejslavnějším fotbalistou všech dob zůstává už půl století Pelé. Proč asi?

Možná stačí vidět pár filmových fragmentů. Třeba těch, které nyní vysílá Česká televize během přestávek fotbalových přenosů. Na záběrech z mistrovství světa 1958 zahlédnete hubeného černého chlapce, který se mezi ostatními Brazilci ztrácel. Ovšem jen do doby, než dostal míč k noze.

MISTŘI 1970. Pelé objímá Gérsona po brazilském vítězství ve finále mistrovství

MISTŘI 1970. Pelé objímá Gérsona po brazilském vítězství ve finále mistrovství světa 1970 proti Itálii.

SLAVNÝ SNÍMEK. Mladičký Pelé pláče na rameni Didiho, mozku brazilských

SLAVNÝ SNÍMEK. Mladičký Pelé pláče na rameni Didiho, mozku brazilských fotbalistů, po vítězném finále mistrovství světa 1958.

Pak se děly divy. Kolem míče tancoval, zasekávačkami mátl soupeře, slalomem se proplétal obranou a s lehkostí zakončoval. Levou i pravou nohou, hlavou, čímkoliv. Směrem dopředu uměl všechno. "Jen jednou jsem ho viděl něco pokazit, špatně hodil aut," vzpomínal před časem na vzájemné zápasy Josef Masopust.

Brazilská abeceda

Seriál o osobnostech, které změnily světový fotbal

1. DÍL: Cafú
2. DÍL: Didi
3. DÍL: Djalma Santos
4. DÍL: Dunga
5. DÍL: Falcao
6. DÍL: Friedenreich
7. DÍL: Garrincha
8. DÍL: Gérson
9. DÍL: Gilmar
10. DÍL: Heleno de Freitas
11. DÍL: Jairzinho
12. DÍL: Júnior
13. DÍL: Leonidas
14. DÍL: Nílton Santos
15. DÍL: Pelé 

Pelé a jeho generace změnili tvář fotbalu, vrátili mu útočnou podobu. Na svou dobu mělo brazilské mužstvo nebývalou péči: jezdilo se specialistou na fyzickou kondici, mělo dva maséry, psychologa i zubaře, který se však více než o chrup staral svými vtipy o dobrou náladu.

Pelé byl dítětem z chudých poměrů – matka posluhovačka, otec fotbalista, jehož kariéru zastavilo zranění. Oficiálně se jmenuje Edson Arantes do Nascimento a kamarádi mu dali přezdívku vycházející ze slova Pelada neboli Hadrák. Tak vznikl Pelé. Vydělával si na limonády po ulicích, kde soutěžil v hlavičkách.

V sedmnácti přijel do Švédska na světový šampionát. Nikdo ho neznal, jeho jméno bylo i špatně napsáno v turnajovém zpravodaji. Za pár dní bylo všechno jinak.

Nezměnila ho sláva ani peníze. Občas se toulal po nocích za dívkami, ale to bylo vše, co by mu moralisté mohli vytknout. Byl všude populární, měl nebývalý smysl pro fair play. Za život nastřílel 1 280 gólů, z toho téměř stovku hattricků. Není divu, že jeho talent je přirovnáván Mozartově hudební genialitě.

Jediné, co vyvolává občasné pochyby, bylo Pelého působiště. Nikdy nehrál za evropský klub, téměř celou kariéru strávil v Santosu, který z průměru vytáhl mezi světovou elitu. V tomhle je opakem Messiho, který je ikonou Barcelony.

Ale zpátky k původní otázce: Může Messi sesadit Pelého? Aby o to mohl usilovat, musí s Argentinou letos vyhrát mistrovství světa. Do svých 27 let to ještě nedokázal, zatímco Pelé má náskok tří titulů...

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze