Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Boj o Vydru. Jedenadvacítce hrozí, že na úvod Eura bude bez útočníků

TVRDÝ SOUBOJ. Matěj Vydra (vlevo) a Portugalec Figueiredo. | foto:  Michal Šula, MAFRA

25 2015
Ta námitka vzbudila úsměv, který však ve skutečnosti může notně zhořknout. Fotbalové reprezentaci do 21 let hrozí, že pro úvodní zápas evropského šampionátu proti Dánsku nebude mít k dispozici žádného klasického útočníka. Kadlec má trest a účast Vydry je nejistá kvůli postoji Watfordu.

V předběžné nominaci národního týmu na mistrovství Evropy, které od 17. do 30. června hostí Česko, je sedmadvacet fotbalistů, ale jen dva klasičtí útočníci.

Václav Kadlec si však na úvod šampionátu musí odpykat trest za červenou kartu, kterou dostal na podzim 2012 v baráži proti Rusku. Tenkrát se hrálo o Euro 2013 v Izraeli, kam Češi nepostoupili. Jelikož další turnaj pořádají, nehráli kvalifikaci a Kadlec, stejně jako stoper Kalas si trest na jedno utkání odsedět nemohli.

Matěj Vydra 2. května odehrál poslední kolo za druholigový Watford, kterému šestnácti góly pomohl k postupu do Premier League. V plánu bylo, aby se po skončení sezony v Anglii připojil k libovolnému českému ligovému týmu (Dukla Praha) a trénoval s ním do chvíle, než jedenadvacítka vyrazí na soustředění do Rakouska.

Jenže Watford mu to zatrhl a nařídil stejně jako ostatním hráčům kádru individuální přípravu. A vyjadřuje se ve smyslu, že se mu příliš nelíbí, aby se Vydra šampionátu v Česku zúčastnil.

„Víme, že se Matěj teď necítí dobře. Máme pro něj zajištěný klub, kde by mohl trénovat, ale musíme respektovat stanovisko Watfordu,“ poznamenal manažer jedenadvacítky Jaromír Šeterle.

Třiadvacetiletý útočník je sice ve Watfordu jen na hostování, ale klub má stejného majitele jako Udine, kterému český fotbalista patří. Je pravděpodobné, že v severolondýnském týmu odehraje i příští sezonu.

Watford začíná přípravu koncem června, kdy Vydra může být ještě na šampionátu, pokud by Češi postoupili do semifinále či finále. Pokud by dostal dovolenou, zmeškal by první týden či dva přípravy. Nový ročník Premier League startuje 8. srpna.

„Euro u nás je naprosto mimořádnou akcí. A kdybychom nebyli schopní nominovat nejlepší hráče, byla by to naše první porážka,“ poznamenal manažer Šeterle obecně. „Jednáme s klubem i s majitelem. Odeslali jsme oficiální dopis a věříme, že se turnaje zúčastní.“

Zatím se podle Šeterleho nic mimořádného neděje. „Od loňského srpna do začátku dubna odehrál přes padesát zápasů, takže má nárok na odpočinek, na dovolenou.“

Trenér Jakub Dovalil by chtěl mít Vydru k dispozici nejpozději 1. června, kdy výprava odletí na desetidenní soustředění do Rakouska. „Definitivní termín jsme si nestanovili. Myslíme si, že to vyřešíme každým dnem.“

Kluby nemají povinnost hráče na šampionát uvolnit, protože se nejedná o oficiální termín pro mezistátní zápasy, které se řídí pravidly Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) a Evropské fotbalové unie (UEFA). Všeobecně se totiž očekává, že kluby svým hráčům v účasti na vrcholných akcích bránit nebudou.

Jenže Watfordu je úspěch českého týmu lhostejný, je to pro něj jen mládežnický turnaj. 

Mimochodem, v nominaci Anglie chybí hráči, kteří nastupují za anglické áčko, byť věkově spadají ještě do jedenadvacítky (Sterling, Wilshere, Shaw či Oxlade-Chamberlain). Trenér Gareth Southgate se jich však vzdal dobrovolně, protože postup z kvafilikace vykopalo mužstvo bez nich. Jediný problém je Harry Kane. Druhý nejlepší střelec Premier League byl oporou jedenadvacítky, v poslední sezoně však výkonnostně vyletěl natolik, že už dostal pozvánku do áčka. A Tottenhamu se nelíbí, že by se zase vrátil do jedenadvacítky a reprezentoval na Euru v Česku.

Kadeřábek s Krejčím budou s áčkem. Co jedenadvacítka?

Vydra nemusí být jediným českým hráčem, s jehož účastí mohou být problémy. Ladislav Krejčí a Pavel Kadeřábek jsou v nominaci reprezentačního áčka na kvalifikaci na Island (12. června), po příletu by se měli připojit k jedenadvacítce.

„Neočekávám žádné dramatické reakce, věcně tam nevidím problém. Se Spartou stejně jako s dalšími kluby průběžně mluvíme a nezaznamenal jsem žádnou restrikci, která by hráčům v účasti bránila,“ podotkl Šeterle.

Sparta má v jedenadvacítce osm hráčů. Někteří na jaře hostují v jiných klubech, Kadlec je zase na hostování ve Spartě. Mužstvo už během turnaje zahájí přípravu na novou sezonu, která začne v druhé polovině července.

Konečnou nominaci na šampionát musí všichni účastníci na UEFA odeslat nejpozději 7. června.

Nominace kouče Dovalila:Najdete na iDNES.czmobilní verze