Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Euro se blíží. Fanoušci se budou moci vyfotit s pohárem pro šampiony

Bývalý český fotbalista Pavel Nedvěd a prezident UEFA Michel Platini (vpravo) s trofejí pro mistry Evropy do 21 let. | foto:  Michal Šula, MAFRA

9 2015
Měří šedesát centimetrů, váží šest kilogramů a ve své sbírce by ji chtěl mít každý fotbalista. Trofej pro mistry Evropy do 21 let. V následujících dnech se s ní budou moci v rámci „Trophy Tour“ vyfotit fanoušci po celé České republice.

„Trophy Tour bývá ve světě nesmírně populární. Chceme tím červnové mistrovství, které pořádáme poprvé v historii, přiblížit fanouškům po celé České republice. Každý fanoušek se tak bude moci s trofejí seznámit zblízka,“ uvedl šéf organizačního výboru turnaje Petr Fousek.

Akce začne v sobotu, kdy se diváci budou moci na pohár podívat před derby Sparta - Slavia. Trophy Tour má dohromady devět zastávek.

Součástí budou i autogramiády slavných českých fotbalistů, mimo jiné mistrů Evropy do 21 let z roku 2002. Fanoušci se tak setkají s Michalem Pospíšilem, Lukášem Zelenkou, Zdeňkem Grygerou, Pavlem Horváthem, Radoslavem Kováčem, Antonínem Panenkou či Tomášem Ujfalušim.

„Sám jsem na to zvědavý, přece jen od toho našeho triumfu už nějaký rok utekl. Ale ti starší fanoušci by si mě snad pamatovat mohli,“ usmál se Pospíšil, jeden ze šampionů z roku 2002.

Střelec dvou semifinálových gólů a autor proměněné penalty z finálového rozstřelu pokračoval: „Euro pro nás tehdy byl velký zlom. Vždyť většina kluků z toho úspěšného týmu pak pronikla i do reprezentačního áčka.“

Trofej bude čtyřikrát v Praze, dvakrát v Uherském Hradišti a jednou v Olomouci. Tedy ve městech, která budou šampionát hostit.

Pohár bude jednou k vidění také v Plzni, kde v poslední době panuje fotbalová horečka, a v Otrokovicích - tam budou během turnaje trénovat Portugalci.

Během každé zastávky Trophy Tour bude připravený doprovodný program. Pro fanoušky jsou navíc připravené soutěže o lístky na všechny zápasy malého Eura.

Trophy Tour
DatumMístoČasAutogramiáda
11. 4.zápas Sparta - Slavia18:30-
14. 4.Praha - Centrum Chodov17:30Lukáš Zelenka, Michal Pospíšil
15. 4.Uherské Hradiště - Masarykovo náměstí16:00Zdeněk Grygera
17. 4.Olympia Plzeň16:30Pavel Horváth
18. 4.zápas Slavia - Jihlava16:15-
22. 4.Praha - OC Letňany17:30Radoslav Kováč, Antonín Panenka
25. 4.zápas Slovácko - Liberec16:15-
26. 4.Galerie Šantovka Olomouc14:00Tomáš Ujfaluši
27. 4.Otrokovicebude upřesněno

Současná trofej se uděluje od roku 1998 a vytvořili ji umělečtí skláři nedaleko Benátek. Tělo je tvořené ze skla, využity byly také mosaz, nikl a 24karátové zlato.

Evropští šampioni dostávají kromě poháru také medaile. Ty ovšem - na rozdíl třeba od olympiády nebo hokejového mistrovství - dodá přímo Evropská fotbalové unie, a na její podobu tedy česká asociace nemá žádný vliv.

Euro proběhne od 17. do 30. června v Praze (Eden a Letná), Olomouci a Uherském Hradišti. Česko se v základní skupině utká s Německem, Srbskem a Dánskem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze