Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Euro začne za dva měsíce. My zlato slavili až do rána, vzpomíná Pospíšil

Fotbalový reprezentant Michal Pospíšil se raduje z vítězného gólu proti Itálii na mistrovství Evropy hráčů do 21 let hraném v Curychu. (25. května 2002) | foto: Reuters

18 2015
Za dva měsíce už budou mít čeští fotbalisté do 21 let na mistrovství Evropy po prvním zápase. Jak se šampionát blíží, ožívají i vzpomínky na úspěchy z předchozích turnajů. Třeba když v roce 2002 Česko získalo první a zatím poslední zlato.

„Pro moji kariéru to byl strašně důležitý turnaj,“ vzpomíná útočník Michal Pospíšil, autor dvou semifinálových gólů a proměněné penalty ve finálovém rozstřelu.

Česko tehdy v základní skupině prohrálo v úvodním zápase s Francií (0:2), ale výhra nad Belgií (1:0) a remíza s Řeckem (1:1) ho posunuly na druhé postupové místo. V semifinále si poradilo po prodloužení s Itálií (3:2) a ve finále po penaltovém rozstřelu s Francií (0:0, na penalty 3:1).

Pamatujete si, jak tehdy v Basileji probíhaly oslavy?
Dlouho na hřišti, pak v kabině a chvíli na hotelu, kde jsme měli večeři. No a pak se šlo do města, kde jsme byli v nějakém klubu až do rána.

Profil

Michal Pospíšil

Narozen: 3. května 1979
Post: útočník
Kariéra: Blšany (1998 - 2000), Viktoria Žižkov (2000 - 2002), Sparta (2002 - 2003), Liberec (2003 - 2005), Hearts (2005 - 2007), Saint Truiden (2008), Viktoria Žižkov (2009), Bohemians / Střížkov (2010), Grindavík (2011), Prostějov (2012 - 2013), Štěchovice (2014)
Úspěchy: mistr Evropy do 21 let (2002), mistr ligy (2003), vítěz Českého poháru (2001), vítěz Skotského poháru (2006)

Dlouhá noc.
Vím, že nás vedení týmu upozorňovalo, že se ráno musíme dostavit na odlet domů. A to ve stavu, kdy budeme schopní komunikovat s novináři. Oslavy byly velké, ale nikdo se neztratil a všichni dorazili včas.

Vzpomínáte radši na semifinále, nebo na finále?
Dobrá otázka. V semifinále jsem dal dva góly, ve finále penaltu... Asi na oba zápasy stejně. Navíc finále by nebylo bez semifinále.

Jak často si na ty semifinálové trefy vzpomenete?
Vždycky, když jsem někam přestoupil, si to noví spoluhráči našli. Tenhle moment je v mojí kariéře docela vysoko. A taky si na ty góly vzpomenu, když v televizi vidím hrát Andrea Pirla. Jo, klukovi to ještě běhá, klobouk dolů. Ale tenkrát jsme Itálii porazili, tak alespoň že tak.

Finále rozhodl penaltový rozstřel, ve kterém na vás přišla řada hned v první sérii. Přihlásil jste se sám?
Teď už nevím, jestli se mě trenér zeptal. Ale myslím, že jsem se rovnou hlásil sám. Dařilo se mi, v semifinále jsem dal dva góly, cítil jsem velké sebevědomí. Byl jsem na vlně a chtěl jsem rozhodnout.

Byly to větší nervy než třeba v lize?
Samozřejmě. Takhle jsem na to sice nemyslel, ale mohlo to ovlivnit kariéru všech kluků, kteří se mnou byli v týmu. Byla to veliká zodpovědnost, ale v tom rozpoložení, co jsem byl, jsem si to nepřipouštěl. Nakonec si člověk musí říct, že je to pořád jen fotbal.

Mělo tehdy Česko výjimečnou generaci?
Měli jsme silný tým. Většina hráčů už nějakou dobu hrála ligu nebo dokonce v zahraničí. Taky jsme měli široký kádr, takže trenéři měli kam sáhnout. A přidala se k tomu výborná parta. Mužstvo bylo vyrovnané a všechno klaplo dohromady.

Stýkáte se ještě?
Teď už je to složitější, protože většina hráčů má svoje rodiny. Ale potkávám se s Lukášem Zelenkou, Rudou Skácelem, Radkem Kováčem, Milanem Barošem... Nechtěl bych na někoho zapomenout. Rád se potkám s kýmkoliv.

Může na vás současná jedenadvacítka navázat?
Myslím, že může. V týmu jsou zkušení hráči, kteří hrají i za reprezentační áčko. Finálový turnaj je i trochu o štěstí, momentální formě, losu... Někdy rozhodne jeden šťastný gól. Věřím, že kluci postoupí ze skupiny a pak už se může stát cokoliv. Přál bych jim medaili.

Závidíte jim, že si zahrajou Euro doma před českými fanoušky?
Je to výhoda. Nemusí nikam cestovat a budou hrát před plnými stadiony. Tohle jim závidím. Ale na druhou stranu my jsme si prošli už kvalifikací, zatímco současný tým měl účast jistou, takže dlouho nehrál ostré zápasy.

Sledujete přípravu reprezentace?
Ano, i když ne přímo na stadionu. Jsou to přátelské zápasy a ještě nějaký čas zbývá. Myslím, že můžeme pomýšlet na postup ze skupiny.

Program mistrovství Evropy

Středa 17. června:
18:00, Eden: Česko - Dánsko
20:45, Letná: Německo - Srbsko

Čtvrtek 18. června:
18:00, Olomouc: Itálie - Švédsko
20:45, Uherské Hradiště: Anglie - Portugalsko

Sobota 20. června:
18:00, Letná: Srbsko - Česko
20:45, Eden: Německo - Dánsko

Neděle 21. června:
18:00, Olomouc: Švédsko - Anglie
20:45, Uherské Hradiště: Itálie - Portugalsko

Úterý 23. června:
20:45, Eden: Česko - Německo
20:45, Letná: Dánsko - Srbsko

Středa 24. června:
20:45, Olomouc: Anglie - Itálie
20:45, Uherské Hradiště: Portugalsko - Švédsko

Sobota 27. června:
18:00, Olomouc: vítěz skupiny B - druhý tým skupiny A (semifinále)
21:00, Letná: vítěz skupiny A - druhý tým skupiny B (semifinále)

Úterý 30. června:
20:45, Eden: finále

Poznámka: Ve skupině A jsou Česko, Německo, Dánsko a Srbsko. Ve skupině B Itálie, Anglie, Portugalsko a Švédsko.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze