Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Portugalští důchodci se cítí v Hradišti jako doma: Jen zima halí dívky

Manželé Rodriguesovi a Piqauovi jsou v Hradišti spokojení. Pochvalují si příjemné lidi, libí se jim historické centrum a těší je i výsledky mladých fotbalistů Portugalska na Euru. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

23 2015
Cesta napříč starým kontinentem zavedla čtyři portugalské penzisty na fotbalové Euro v Uherském Hradišti. A z turistů se stali zapálení fanoušci.

Jsou čtyři, dohromady je jim 266 let a pamatují doby, kdy v Benfice Lisabon válela Černá perla z Mozambiku, Eusébio. Na malém fotbalovém Euru v Uherském Hradišti teď tahle parta portugalských důchodců fandí týmu Esperanças, jak se v zemi přezdívá výběru „nadějí“ do 21 let.

„Věděli jsme, že je v Česku mistrovství Evropy, ale netušili jsme, kde se bude hrát a místní kraj jsme vůbec neznali,“ přiznává Antonio Rodrigues, že se na Slovácko vypravili naslepo.

Spolu se svou ženou Marií Jose křižují Evropu v obytném karavanu, vzájemnou společnost si dělají s jiným manželským párem, Antoniem a Amelií Piqauovými. „Moc se nám líbí centrum Uherského Hradiště. Je hezké a zářivé,“ vypráví nadšeně Amelie.

„Češi jsou velmi příjemní a pohostinní. Jsou podobní nám Portugalcům,“ přidává se Antonio Rodrigues. „Největší rozdíl je v počasí. U nás je horko, tady chladno, takže dívky chodí zahalené,“ zamrká lišácky a rozesměje sebe i ostatní.

Činorodou čtveřici české pivo neláká, přednost dávají červenému vínu, ochutnávají typická slovácká jídla, kupují si suvenýry a podnikají výlety do okolí. V pondělí se však chystali na cestu za hranici - navštívit památník obětem nacismu v jihopolské Osvětimi.

Ale zpět do lepších časů v Uherském Hradišti. Na místním stadionu mají svoje místa, ve čtvrté řadě nad hřištěm jsou středem hloučku portugalských příznivců. Oblečení do vínově červených a zelených národních barev mávají vlajkami a šálami, zdraví přicházející hráče, zpívají hymnu a povzbuzují, co jim síly stačí. Přitom vůbec nebylo jisté, že se dostanou do hlediště.

„V Portugalsku nebyly lístky k dostání, a když jsme dorazili do Hradiště, dozvěděli jsme se, že je vyprodáno,“ líčí Antonio Piqau.

Zapřísáhlým fanouškům Benfiky ale přálo štěstí. Na stadion zrovna přijeli k prvnímu předzápasovému tréninku portugalští mladíci a jejich hlavní trenér Rui Jorge jim promptně obstaral čtyři vstupenky na duely s Anglií a Itálií. „Ujistili nás, že budou i lístky na Švédsko,“ těší se veselá společnost na středeční závěrečný zápas ve skupině.

Pokud Portugalci postoupí do semifinále, přesunou se za nimi k vyvrcholení Eura do Prahy, kde svoji pouť Českem nedávno začali. A pokud ne? Karavan nabere pomalu kurz západo-jihozápad.

„Chystáme se na Tour de France fandit Rui Costovi,“ zmiňuje paní Marie mistra světa a trojnásobného vítěze etapového závodu okolo Švýcarska ze stáje Lampre-Merida.

Čtyři penzisté ze severu Portugalska tak možná brzy zahlédnete v přenosech ze „Staré dámy“. Než se vrátí z výpravy v srpnu domů, chtějí toho stihnout co nejvíce.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze