Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rekordní návštěvnost, srovnání s hokejem. Malé Euro startuje za týden

Díky mistrovství Evropy se rekonstrukce dočkal Andrův stadion v Olomouci. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

9 2015
Do zahájení největší fotbalové akce, kterou může Česko pořádat, zbývá týden. Mistrovství Evropy do 21 let vypukne ve středu 17. června soubojem pořadatelské země proti Dánsku. Jaký je rozpočet? Kolik přijde fanoušků? Kdo bude zápasy vysílat?

Čtrnáctidenní šampionát je vyvrcholením šestileté činnosti organizačního výboru. Tři roky strávil přípravou kandidatury, další tři roky už se zabýval samotným pořadatelstvím.

„Chceme, aby šampionát skončil spokojeností fanoušků, Evropské fotbalové unie UEFA i dobrou ekonomickou bilancí,“ říká předseda organizačního výboru Petr Fousek.

Návštěvnost. Nízké ceny vstupenek od 100 korun až po 350 korun na finále přinesou zaplněná hlediště. Dvanáct z patnácti zápasů už je z 95 procent vyprodaných.

Už teď je takřka jisté, že se podaří překonat rekordní návštěvnost z minulého turnaje v Izraeli, která činila 176 tisíc. Dostatek lístků zbývá jen na pražská utkání bez české účasti: Německo - Srbsko, Německo - Dánsko a Dánsko - Srbsko.

„V nejbližší době se dozvíme, jestli UEFA uvolní lístky ze své kvóty i na ty téměř vyprodané zápasy. Pak bychom je dali do prodeje,“ řekl Fousek.

Rozpočet. Na celý turnaj je plánován na 143 milionů korun. „Je koncipován jako vyrovnaný. Domnívám se, že to zvládneme,“ poznamenává Fousek.

Největší část příjmové složky poskytla UEFA, dále pak stát, kraje a města, které turnaj hostí. Marketingová a televizní práva patří UEFA, prodej ze vstupenek jde za českou asociací, která si i sama mohla sehnat některé sponzory a partnery. Všechna utkání bude vysílat Česká televize

Rozhodčí. Turnaj budou řídit sudí mimo účastnické země, takže čeští rozhodčí se objeví jen v roli pomocných. Důvěru dostali například sudí z Francie či ze Španělska. Na každé utkání bude dohlížet pět rozhodčích, tedy i brankoví.

Srovnání s hokejem. Fotbalové Euro do 21 let s nedávným světovým šampionátem hokejistů, který hostily Praha a Ostrava, srovnávat nelze. Ať už z hlediska ceny vstupenek, počtu účastníků, nebo rozpočtu. Ale v čem by se fotbal chtěl rovnat, to je nadšení fanoušků.

„Sice nemáme Jardu Jágra, ale i tak věříme, že tady vypukne fotbalová horečka. Česko bude srdcem fotbalové Evropy, nikde jinde se žádné významné zápasy hrát ve druhé polovině června nebudou,“ upozornil Fousek.

Ubytování. Každý z týmů musí do Česka dorazit minimálně tři dny před svým prvním zápasem, ale většina dorazí dřív. Mužstva z pražské skupiny se ubytují v hlavním městě. Ze skupiny B, kterou hostí Olomouc a Uherské Hradiště, si Angličané vybrali bydlení v Olomouci, Portugalci v Otrokovicích a Švédové v Brně.

Bezpečnost. Česko se chce Evropě ukázat jako bezpečná země. „Máme za sebou úspěšně mistrovství Evropy v atletice i šampionát v hokeji. Bezpečnostní standardy zajistíme i pro fotbalové Euro. Policie je perfektně připravena,“ uvedl náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

„Žádná hvězda nechce chybět,“ zní slogan propagačního spotu:Najdete na iDNES.czmobilní verze