Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


BRAZILSKÉ HVĚZDY: Nílton Santos, nejvlivnější obránce všech dob

Nílton Santos. Obránce, který miloval útočná dobrodružství. | foto: Profimedia.cz

28 2014
Úspěch všech misí určuje jejich konec. Nemělo by se však zapomínat na průkopníky, kteří na cestu vykročili. Nílton Santos takovým průkopníkem byl. Nejde o to, že se gólem podílel na úvodní výhře Brazílie na mistrovství světa 1958, kde nynější pětinásobní šampioni vykročili za prvním titulem.

Nejde ani o to, že do velkého fotbalu uvedl krále králů čili Pelého.

Nejde ani o to, že se nezištně staral o dětinského Garrinchu, další brazilský klenot.

Průkopnictví Níltona Santose spočívalo v něčem jiném a fotbal natrvalo ovlivnilo. Moderní krajní obránci, kteří jako tuha z verzatilky létají tam a zpátky po stranách a tvoří součást ofenzivy, jsou jeho dědici. Charizmatického levého beka lze označit za nejvlivnějšího obránce všech dob. Za revolucionáře, který přinesl do fotbalu dnes už víceméně samozřejmý styl.

Santos si však ve své době musel útočná dobrodružství vyvzdorovat. Pomohl mu právě gól v premiéře Brazilců na turnaji v osmapadesátém: kouč Vicente Feola nabádal Santose, aby se držel zpátky, ústa mu zavřela až jeho nádherná rána do sítě Rakušanů.

Brazilská abeceda

Seriál o osobnostech, které změnily světový fotbal

1. DÍL: Cafú
2. DÍL: Didi
3. DÍL: Djalma Santos
4. DÍL: Dunga
5. DÍL: Falcao
6. DÍL: Friedenreich
7. DÍL: Garrincha
8. DÍL: Gérson
9. DÍL: Gilmar
10. DÍL: Heleno de Freitas
11. DÍL: Jairzinho
12. DÍL: Júnior
13. DÍL: Leonidas
14. DÍL: Nílton Santos

Nílton Santos, mistr světa z let 1958 a 1962, jednou výmluvně prohlásil: „Nezávidím současným obráncům, kolik vydělávají. Závidím jim svobodu při útočení.“
Přezdívalo se mu Encyklopedie fotbalu: pro fotbal dýchal a měl o něm hluboké znalosti, zároveň jako by ho na trávníku nemohlo nic zaskočit, jako by měl předem přečtenou každou situaci. „Stačilo se na jeho hru chvíli dívat a hned bylo jasné, že ví o fotbalu naprosto všechno,“ řekl o něm jiný slavný Brazilec Mario Zagallo.

Někdejší spoluhráč Zito to vyjádřil ještě jasněji: „Lhostejno, na jakém místě trávníku Nílton zrovna byl. Za každých okolností byl hvězdou, tak jednoduché to bylo.“

První moderní obránce fotbalového světa zesnul loni 27. listopadu v Riu, kde se v roce 1925 i narodil a kde v místním Botafogu celou kariéru hrával.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze