Góly: 14. M. Bakoš, 87. D. Štěpánek (vla.)
Góly:

15. J. Urdinov

Střely na branku: 5:4; Střely mimo: 13:1; Rohové kopy: 7:0
Počet diváků: 10 493 (90 % z kapacity 11 700)

Ještě nikdy v historii samostatné české fotbalové ligy se nestalo, aby tým, který před posledním kolem vedl tabulku, nezískal titul. Plzeň k obhajobě potřebuju porazit Jihlavu a věřit, že vedoucí Slavia v azylu na Strahově proti Brnu zaváhá. Jak dopadne zápas právě v Plzni, přiblíží tato on-line reportáž minutu po minutě. Hezké odpoledne u jejího sledování.

"Musíme se srovnat s tím, že to nemáme ve vlastních rukou. Ale jsme připraveni o titul bojovat do posledního okamžiku. Po výsledku Slavie se pídit nebudeme. Necháme si to překvapení až na konec a budeme se soustředit sami na sebe," prohlásil plzeňský trenér Zdeněk Bečka. Mimochodem, pro něj tu bude poslední zápas na plzeňské lavičce v roli oficiálního hlavního kouče. V létě se k týmu vrátí Pavel Vrba.

Kurzy sázkových kanceláří jsou výmluvné. Na prvenství Slavie se sází v nízkém kurzu 1,07. Naopak ligový triumf Plzně by případný vklad násobil hned sedmi. "Slavia nehraje na vlastním stadionu, to by pro ni mohla být nevýhoda. Věřím, že Brno tam něco uhraje," poznamenal záložník Patrik Hrošovský. „Předem nic nevzdáváme,“ dodal stoper Tomáš Hájek. „Byli bychom hloupí, kdybychom to nedotáhli,“ oponuje slávistický kapitán Jiří Bílek.

Ať dnešní zápas a boj pro o mistrovský titul Plzeň dopadne jakkoli, čeká na její fanoušky bohatý program. Se sezonou se budou loučit na nádvoří plzeňského pivovaru, kde bude pivo zdarma, připravený je i ohňostroj.

FC Viktoria PlzeňPlzeň(4-5-1)

13 Bolek
Bolek
63. min Sváček o hráči
Pilař
67. min Petržela o hráči
Krmenčík
73. min Poznar o hráči

Batioja
88. min Hron o hráči
Vaculík
Ikaunieks
Popovič
85. min Duba o hráči
Novotný
70. min Záviška o hráči
Dvořák

Rozhodčí: Zelinka - Paták, Pelikán
Počet diváků: 10 493

Jihlava, dnešní plzeňský soupeř, už dohrává sezonu v klidu. Ač dlouho bojovala o záchranu a dlouho jí patřila jedna z posledních pozic, kolo před koncem soutěže má jistou účast v nejvyšší soutěži i pro příští ročník. "Věřím, že k poklesu motivace nedojde. Při absenci dvou vykartovaných (Hronek, Krejčí) a hned šesti zraněných hráčů (Urblík, Zoubele, Rosa, Rabušic, Fulnek, Tlustý) dostanou velkou šanci ti, kteří na příležitost dlouho čekali," poznamenal jihlavský asistent Petr Čuhel. I Jihlavu v nové sezoně povede nový kouč, Josef Jinoch, který tým převzal sedm kol před koncem, na lavičce skončí.

Do začátku zápasu zbývá přibližně třicet minut. Na stadion se trousí fanoušci, oba týmy se rozcvičují na hrací ploše.

Všechny duely posledního, tedy třicátého, kola první ligy mají jednotný výkop v 17 hodin. Ve hře je ještě také čtvrté místo, které zaručuje start v kvalifikaci Evropské ligy, o nějž na dálku bojují Mladá Boleslav a Teplice. Průběhy všech zápasů můžete sledovat podrobně na fotbal.idnes.cz..

Deset minut do začátku. Trávník je v tento okamžik prázdný, ale za chvíli se na něj hráči vrátí. Už v dresech, za doprovodu rozhodčích. Začátek zápasu se blíží.

A jde se na věc. Obě mužstva přicházejí na trávník. Vede je trojice sudích Zelinka - Paták, Pelikán, za nimi kráčí kapitáni Hubník a Vaculík, brankáři Bolek s Hanušem... Ano, Plzni znovu chybí tradiční jednička Kozáčik.

Domácí kotel vítá svůj tým choreografií s nápisem Pohádka nekončí. To slávisté na Strahově rozvinuli transparent Šampioni Kdo bude mít pravdu? Rozhodne následujících devadesát minut.

Před výkopem stadion ještě na chvíli utichl, krátká vzpomínka patřila bývalému plzeňskému hráči Davidu Bystroňovi, který spáchal sebevraždu.

1

Začal první poločas utkání Plzeň - Jihlava
Výkop mají hosté, rozehrává Ikaunieks.

1

Hned vzápětí se však k míči dostávají domácí a pomalu postupují dopředu. Pilařovi však průnik po levé straně nevychází.

2

Pokud vás zajímá i dění na Strahově, kde hraje Slavia s Brnem, můžete sledovat i tento duel. Odkaz najdete zde. V Plzni mezitím domácí tým zakládá další postupný útok.

3

A Plzeň začíná při dalším pokusu úplně odzadu, po malé domů se dostal míč až k brankáři Bolkovi.

4

Hned vzápětí však domácí přenesli hru na levou stranu, kde zůstal úplně volný Pilař. Potáhl míč až ke koncové lajně, odkud vrátil míč před branku. Bakoš sice poslal míč do sítě, ale pomezní sudí měl praporek nad hlavou. Gól neplatí, zůstává stav 0:0.

5

Limberský fauloval, hosté zahrávali přímý kop z vlastní poloviny. Hned vzápětí se však k míči dostali domácí.

6

Na druhé straně se dral dopředu jihlavský záložník Batioja. V souboji udržel míč, pokračoval dál. Ale když se pokusil míč prostrčit za obranu, přišel zákrok domácího kapitána Hubníka.

7

Přímý kop pro Plzeň na polovině hřiště. Následuje přihrávka dozadu a postupný útok.

8

Další plzeňský ofsajd. Pomezní zvedl praporek, když Krmenčík převzal míč před jihlavským pokutovým územím po akci středem hřiště.

9

Roh pro Plzeň. Předcházel mu pas na pravou stranu, centr do šestnáctky a Pilařův střelecký pokus, který zablokoval jeden z jihlavských obránců.

10

Rohový kop ale žádnou zajímavou situaci nepřinesl, prudký vysoký centr přeletěl všechny hráče před brankou.

11

Kopic, Hořava a Hejda si postupně vyměnili míč před jihlavským pokutovým územím. Ale když přišel centr do šestnáctky, byl nejvýš jihlavský stoper a s přehledem míč odvrátil.

12

Batioja na pravé straně fauloval Limberského. Plzeň bude zahrávat přímý kop, ze svého pohledu z levé strany.

13

Přímý kop rozehrál Kopic, pravačkou centroval na vzdálenější tyč, kde nabíhal Hubník. Míč po jeho zásahu hlavou skončil v boční síti. Domácí ještě reklamovali, že by se měl následovat další roh, ale sudí nechají odkopávat jihlavského gólmana Hanuše.

14

A hned vzápětí další hlavička domácího týmu. Tentokrát ze vzduchu zakončoval útočník Krmenčík, ale vedle.

14

Marek Bakoš (Plzeň) vstřelil gól. Plzeň - Jihlava 1:0
Domácí se dostávají do vedení. Míč převzal Bakoš, před pokutovým územím zasekl, pak napřáhl a vypálil. Kdo ví, kam by jeho rána letěla, zda mimo, nebo na branku, zda by ji gólman Hanuš měl, nebo ne. Prudký pokus totiž zasáhl jihlavského stopera Štěpánka do zad, zcela změnil směr a skončil v síti.

15

Žlutou kartu dostal Jani Urdinov (Jihlava)

15

Hosté hned po rozehrání šli dopředu, Urdinov se dokonce dostal až před gólmana Bolka. A pak padl na trávník. Sudí pískl, ale ne penaltu. Hostujícímu hráči dal žlutou kartu za simulování.

16

Zatímco v Plzni padl úvodní gól, na Strahově zatím platí stav 0:0. V tuto chvíli za současných výsledků by titul patřil Plzni. Ale ještě pořád se na obou stadionech bude hrát víc než sedmdesát minut.

18

Domácí získali míč před soupeřovým pokutovým územím, ale ve finále jim nevyšla narážečka.

19

Pilař se protáhl podél koncové lajny, s míčem pak cukl víc do hřiště a překvapivě z těžkého úhlu vypálil na vzdálenější tyč. Prudká rána ale letěla vedle.

20

Náznak jihlavského brejku řeší Hořava, od poloviny posílá míč brankáři Bolkovi.

21

To Plzni na druhé straně rychlá akce vyšla mnohem líp, po pasu přenesla hru napravo na Kopice, který přihrál pod sebe. Na střelu si nabíhali Matějů a Pilař, zřejmě první jmenovaný pálil nad branku.

22

A když se pokusila znovu zaútočit Jihlava, Limberský pokus o prostrčení za obranu pohlídal.

23

Přímý kop pro Plzeň, mírně z pravé strany, asi z pětadvaceti metrů.

24

Plzeň trefuje tyč! Kopic poslal centr ke vzdálenější tyči, kde zůstal nepokrytý Hejda. Zblízka ale usměrnil míč jen do brankové konstrukce. Bakošova dorážka šla vedle.

25

Další standardní situace pro domácí, tentokrát roh z levé strany po Limberského sraženém centru.

26

Na centrovaný míč vyrazil gólman Hanuš a jen s drobnými problémy centr zkrotil.

27

A teď jihlavský gólman zasahovat nemusel, Pilař pálil nad. Aktivní domácí záložník, který hraje po vleklém zranění podruhé za sebou v základní sestavě, se ocitl ve středu hřiště a po sérii přihrávek před hranicí pokutového území zakončil.

28

Znovu v akci Pilař, jeho centr hosté odvrací.

29

Hrošovský ztratil míč, dopředu postupoval Ikaunieks. Před sebou měl dva protihráče, pokusil se vystřelit, ale Bolek kryl.

30

Na druhé straně zakončoval Bakoš po Limberského přihrávce, i jeho střelu gólman kryl. Hanuš byl na zemi včas.

31

Průběžný stav se změnil i na Strahově, Slavia vede nad Brnem 1:0. Po rohu se prosadil obránce Frydrych. Více si můžete přečíst zde. V tuto chvíli by podle aktuálních výsledků zase titul patřil Slavii. Zbývá ještě hodina zápasu.

32

Velká šance domácích. Po rohu z pravé strany a vyhraném hlavičkovém souboji byl u vzdálenější tyče sám před gólmanem Hanušem domácí útočník Bakoš. Ale míč přes něj do sítě neprotlačil.

33

A znovu zpráva ze Strahova, kde hraje Slavia. Lídr ligy vede už 2:0, rychle zvýšil někdejší plzeňský hráč Tecl. Slavia se tak výrazně přiblížila mistrovskému titulu. Aktuální informace ze souběžného duelu najdete zde.

34

Jaký je stav na Strahově, je patrné i v Plzni. Domácí kotel na dálku fandí Brnu. "Zbrojovka, do toho! Zbrojovka, do toho!" skandují plzeňští příznivci.

36

Bakošovu střelu doprostřed branky chytá Hanuš.

37

Po centru z levé strany usměrnil míč na plzeňskou branku Batioja, ale stál zády a pokus neměl žádnou razanci. Hosté se k brance soupeře dočkaly po Hanušově dlouhém odkopu a přes Novotného.

38

Plzeň bude kopat roh z levé strany.

39

Ze standardní situace domácí nezahrozili.

41

V závěru poločasu bude Plzeň zahrávat pátý roh v zápase, předcházela mu akce Limberského s Pilařem, po níž hosté srazili míč do zámezí. Kopic bude kopat roh z levé strany z plzeňského pohledu.

42

Ale ani teď, stejně jako předtím, domácí nezahrozili. Sudí dokonce po souboji u vzdálenější tyče pískl útočný faul.

43

Hosté šli rychle dopředu, k míči se před pokutovým územím dostal Popovič. Několikrát se pokusil o kličku, hledal prostor pro zakončení. Nakonec i vystřelil, ale po zemi a vedle branky.

44

Po faulu na Hrošovského přímý kop přibližně z šestadvaceti metrů.

45

Nepovedený centr přeletěl hráče v pokutovém území a skončil vedle branky.

45

Po prvním poločase vede Plzeň nad Jihlavou 1:0, gól dal ve 14. minutě Bakoš. Co je ale důležitější, Slavia vede na Strahově nad Brnem už 2:0. A pokud náskok neztratí, nepřijde ani o mistrovský titul. Průběh tohoto utkání stejně jako všech ostatních souběžně hraných duelů můžete sledovat v podrobných reportážích minutu po minutě.

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Plzeň - Jihlava

46

Hosté si v úvodu druhého poločasu dvakrát sami zavařili, když nedokázali odkopnout míč z pokutového území. Naštěstí pro ně po druhém nepovedeném zásahu míč doskákal ke gólmanu Hanušovi.

47

Plzeňský stoper Hejda pokazil rozehrávku a ztratil na půlce míč. Hosté šli do brejku, nezahráli ho úplně ideálně, přesto se míč dostal na pravé straně k Batiojovi, který vypálil pravačkou. Gólman Bolek bez problémů chytil míč do rukavic.

49

Na druhé straně si navedl míč na pravačku do středu hřiště Pilař, ale míč poslal prudkou ranou vysoko nad branku.

51

Plzeň bude kopat roh.

52

Kopic poslal střílený centr po zemi na bližší tyč, odtud domácí jihlavskou branku neohrozili.

53

Hosté rozehráli rychlou akci, Urdinov táhl míč po levé straně, ale odzbrojil ho Matějů. Jihlavě pak nevyšel ani centr do pokutového území na Batioju.

55

Hezká akce domácích: Hořava podržel míč před pokutovým územím, pak uvolnil Pilaře, který vlevo patou posunul míč Limberskému. Ten v pokutovém území skončil na zemi, sudí nechal odkopávat od jihlavské branky.

56

Jihlavský stoper Mišůn obětavým skluzem zastavil velkou akci domácích. Matějů si hezky naběhl za obranu a pod sebe přihrával do jasné šance před branku. Vtom zasáhl Mišůn.

57

Následný roh z pravé strany rozehrál Bakoš, domácí se sice dostali k zakončení, ale hlavička šla mimo branku.

58

Po souboji před brankou zůstal ležet na trávníku plzeňský stoper Hejda. Míří k němu lékaři.

59

Hra pokračuje, domácí jsou zatím v deseti, zatímco Hejdovi se věnují lékaři za koncovou čárou u jihlavské branky.

60

Hejda se po ošetření vrací do hry.

62

Jihlava po delší dobu držela míč, nejdřív se pokusila o útok po levé straně, pak přenesla hru na druhou stranu. A přišel i nebezpečný centr před branku, po němž byl v akci gólman Bolek. Ale ani by proti zakončení zasahovat nemusel, pomezní sudí měl praporek nad hlavou.

63

Střídání Plzeň: ze hřiště odešel Petr Bolek, nahradil ho Dominik Sváček

64

V souboji o titul padl další gól, ale ne v Plzni. Dala ho opěr Slavia, která vede už 3:0 a jde si jistě pro mistrovský titul. Více najdete zde.

65

I Plzeň mohla zvýšit náskok, ale gólman hostů Hanuš prudkou ránu do středu branky vyrazil. V šanci se ocitl domácí útočník Krmenčík.

66

A následně jihlavský gólman chytil i centr ze strany.

67

Střídání Plzeň: ze hřiště odešel Václav Pilař, nahradil ho Milan Petržela

70

Plzeňský útočník Krmenčík měl další šanci. Naběhl si ideálně středem hřiště, Hořava mu přistrčil míč. Krmenčík, byť možná se štěstím, přešel přes posledního obránce, už už se zdálo, že obhodí i gólmana Hanuše, ale míč postupně doskákal těsně vedle branky.

70

Střídání Jihlava: ze hřiště odešel Filip Novotný, nahradil ho Jan Záviška

72

Dvacetiletý gólman Sváček, který naskočil na posledních třicet minut a zažívá premiéru v první lize, si připsal první zákrok. Naštěstí pro něj nebyl nijak těžký, míč po standardní situaci chytil míč do náruče.

73

Plzeňská střela končí vedle jihlavské branky.

73

Střídání Plzeň: ze hřiště odešel Michael Krmenčík, nahradil ho Tomáš Poznar

75

Další příležitost pro domácí tým. Petržela hezky nacentroval z pravé strany do pokutového území, nabíhající Bakoš byl úplně sám, ale hlavou míč poslal vedle vzdálenější tyče.

76

Zpráva ze Strahova: Slavia zvýrazňuje mistrovský titul dalším gólem, nad Brnem vede už 4:0, trefuje se Ngadeu Ngadjui. Průběh utkání Slavia vs. Brno sledujte minutu po minutě.

77

Při druhém zákroku už Sváček tak jistý nebyl, míč mu vypadl. Ale zachránili ho spoluhráči, míč pohotově uklidili do zámezí.

79

Domácí kotel dál vytrvale povzbuzuje a střídá chorály, ale v posledních minutách další šanci neviděl. Ani po Hejdově odvážném průniku dopředu. Pak centroval Petržela, ale hosté se znovu ubránili.

82

Limberský zakončoval z levé strany, ale napálil jen clonícího Mišůna.

84

A Plzni nevyšel ani tenhle útok. Ani Kopic, ani Bakoš nezakončili, míč se dostal k Matějů, který centroval před branku. Ale nikdo z jeho spoluhráčů pořádně nereagoval.

85

Střídání Jihlava: ze hřiště odešel Marin Popovič, nahradil ho Tomáš Duba

87

David Štěpánek (Jihlava) vstřelil vlastní gól. Plzeň - Jihlava 2:0
Už se zdálo, že domácí prováhají i další šanci, to když Petržela přihrával pod sebe do druhé vlny po rychlé akci. Nakonec se však k míči dostal znovu, vyvezl ho z pokutového území, následoval Hrošovského centr zpět do šestnáctky, kde se snažil zakončit Poznar. I hlasatel ho označil za střelce gólu, ale smolařem je jihlavský obránce Štěpánek. Poznarova hlavička trefila právě Štěpánka a od něj šel míč do sítě.

88

Střídání Jihlava: ze hřiště odešel Augusto Batioja, nahradil ho Vojtěch Hron

89

Dohrávají se poslední minuty zápasy. Stadionem zní skandovaný potlesk, do kterého kotel zpívá: Tak jsme druzí no a co? A následně děkuje.

90

Devadesát minut je pryč, ještě nastavení. Ale potlesk a děkovné skandování pokračuje.

90

Počet diváků 10 493 (90 % z kapacity 11 700)

90

Plzeňský gólman Sváček vyráží prudkou střelu mířící do středu branky.

90

V Plzni je dobojováno, domácí fotbalisté v závěrečném zápase ligové sezony poráží Jihlavu 2:0. Na Strahově se ještě hraje, do konce chybí přibližně pět minut, ale je jasno. Slavia vede nad Brnem vysoko 4:0. Poslední momenty tohoto utkání sledujte v podrobné reportáži.

90

Statistiky:
Střely na branku: 5:4.
Střely mimo: 13:1.
Rohy: 7:0.

90

Hráči pomalu obchází kolem tribun a loučí se s fanoušky.

90

Díky za pozornost, on-line reportáž končí. Ale na iDNES.cz najdete spoustu dalších informací: zejména reportáž z mistrovských oslav Slavie, ohlasy jejich hráčů i fotbalistů Plzně. Hezký zbytek dne.