Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obránce Kalas: stane se z tváře Eura symbol postupu?

Tomáš Kalas (v červeném) na archivním snímku v reprezentačním dresu | foto: Reuters

20 2015
Po zápase s Dánskem ihned v obleku seběhl z tribuny a pospíchal za spoluhráči. Všechny obešel, aby je po prohře 1:2 povzbudil. „Řekl jsem jim, ať zvednou hlavy, že není konec světa,“ vzpomíná obránce Tomáš Kalas, který v úvodním utkání turnaje nemohl hrát kvůli starému karetnímu trestu.

Právě tenhle detail naznačuje, jak důležitou roli v českém výběru do 21 let má. Ač je v mužstvu trojice z A-týmu, kam Kalas (zatím) nepatří, ač nemá kapitánskou pásku na paži, ač je v mladší polovině týmu, právě on je v kabině lídrem.

ON-LINE

Srbsko versus Česko, dnes od 18 hodin

U připravených medailonků se u něj píše: Nejzkušenější. Ve všech kategoriích odehrál už 50 utkání za národní tým, dnes to bude jeho 22. start za jedenadvacítku.

„To, že můžu hrát, ještě neznamená, že budu hrát. Ale pokud nastoupím, budu mít o to větší motivaci ukázat, že jsem chyběl,“ pravil Kalas, který se ve 22 letech může pochlubit zajímavým fotbalovým životopisem.

Už v 17 letech ho z Olomouce koupila slavná Chelsea, která ho poslala zocelit se do nizozemského Arnhemu, Kolína nad Rýnem a naposledy do druhé anglické ligy v Middlesbrough. Kromě půlročního fiaska v Německu, kde vůbec nehrál, tyhle štace vyšly, patřil k oporám.

Fotogalerie

Tomáš Kalas

Jen ten Kolín... Trenér Jakub Dovalil ho přesto zval na srazy a dál na něm stavěl. „Všichni vědí, že mě trenér Dovalil v té době držel nad vodou,“ děkuje Kalas.

Už předtím si „střihnul“ půlrok v Chelsea, kde zvládl i jeden zápas anglické ligy v základní sestavě – vedle Lamparda a spol. pomohl k výhře 2:0 na Liverpoolu!

Právě tenhle mladík, hlavní tvář šampionátu, kterou nejspíš znáte z billboardů, by měl dnes na pozici stopera bořit srbské nájezdy.

Jeho návrat do sestavy znamená psychickou vzpruhu pro tým zkroušený úvodní porážkou. Druhá v řadě by vzala naději na postup. Výhra vrací šanci. Tlak je silný, ale víru na úspěch násobí ještě návrat útočníka Kadlece, i on stál kvůli vyloučení. „Kluci na nás dají, snad jim pomůžeme,“ doufá Kalas. „Ale nejsme bohové, že bychom teď všechno zvrátili.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze