Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šéf organizátorů Eura: Rozpočet 130 milionů, v deficitu neskončíme

Petr Fousek (uprostřed) dělal na mistrovství Evropy do 21 let v roce 2013 delegáta UEFA. | foto: UEFA Media / Sportsfile

21 2015
Do začátku mistrovství Evropy fotbalistů do jedenadvaceti let, které poprvé v historii uspořádá Česko, zbývá necelý půlrok. „Už se mě na šampionát každý ptá. Nejčastěji teď musím odpovídat na to, kdy budou v prodeji lístky,“ říká šéf organizačního týmu Petr Fousek.

Co na otázky ohledně lístků odpovídáte?
Veškeré podrobnosti zveřejníme počátkem února. Urychlit to nešlo, protože se ještě dolaďovala řada věcí, ale i tak máme náskok. Třeba v Izraeli v roce 2013 dali lístky do prodeje až v březnu.

Kolik budou vstupenky stát?
Zatím nemůžu říct podrobnosti, ale obecně to bude v řádu stokorun.

ME do 21 let

Šampionát poprvé hostí Česko. Turnaj se uskuteční od 17. do 30. června.

Hrát se bude na čtyřech stadionech. „Pražská“ skupina v Edenu a na Letné, „moravská“ v Olomouci a Uherském Hradišti.

Česko narazí na Německo, Dánsko a Srbsko.

Podaří se vyprodat české zápasy?
Je naší povinností udělat maximum pro to, aby byly stadiony plné a české reprezentaci jsme vytvořili domácí prostředí. Záleží na dobře nastavených cenách lístků a na tom, jak blízko se dostaneme k divákovi. Nevím, jestli bude vyprodáno do poslední sedačky, ale věřím, návštěvy budou výrazné.

Jaký má vůbec šampionát rozpočet?
Asi 130 milionů korun, ale během jara ho ještě budeme dopřesňovat. Rozpočet je naplánovaný jako vyrovnaný. A je také zapotřebí říct, že veškeré kontrolní mechanismy jsou naprosto transparentní. Na to UEFA hodně dbá.

Kdo se na rozpočtu podílí?
Drtivá většina rozpočtu je krytá od UEFA. Máme i příspěvek od státu a podporu měst i krajů. Pro ty je to skvělá příležitost k prezentaci. Vždyť šampionát bude přebírat 130 televizí z celého světa! Nějaký příjem budeme mít z ticketingu, ale ten nebude nijak výrazný.

Může česká fotbalová asociace vydělat?
Hlavní předpoklad je neprodělat, cílem je vyrovnaný rozpočet. Zatím je otázka, jak bude vypadat prodej lístků a systém bonusů od UEFA.

Bonusů od UEFA?
UEFA si vyhrazuje možnost - třeba za povedenou návštěvnost nebo povedenou organizaci - přispět nějakým bonusem. Každopádně neočekávám, že bychom skončili v deficitu. Ale nejde očekávat ani dramatické zisky.

Jak daleko jsou přípravy mistrovství?
Ty běží už tři roky. Dodržujeme přesně daný harmonogram, na což dohlíží pravidelné inspekce UEFA. Ta doposud největší proběhne v březnu.

Máte za sebou slavnostní losování základních skupin, dokončujete přípravu prodeje lístků... Co je teď prioritou?
Probíhají rekonstrukce stadionů v Olomouci, v Uherském Hradišti a částečně na Letné. V tomto směru nám dlouho přála mírná zima. Věřím, že do té březnové inspekce splníme všechny požadavky UEFA.

Co bylo za ty tři roky nejtěžší?
Nejde o jeden moment, ale o trvalý tlak ze strany UEFA. Proaktivním přístupem se nám podařilo dosáhnout u UEFA dobré pozice.

V čem spočívá ten dohled UEFA?
UEFA se o přípravy zajímá velmi detailně. Každých čtrnáct dnů máme videokonferenci početných týmů a jednou za čas do Česka také přijíždí její zástupci na inspekci. Od března přecházíme na týdenní kontrolní režim.

Kolik stránek požadavků UEFA jste musel nastudovat?
Už když jsme zpracovávali kandidaturu, tak jsme museli nastudovat dokument, který má stovky stránek. Mistrovství má - jako každá soutěž UEFA - svůj vlastní reglement. A pak je celá řada jednotlivých předpisů, které se zaměřují třeba na zápasové stadiony, tréninkové stadiony, hotely, marketing, televizní aranžmá...

Stalo se, že vám nějaký nápad UEFA nepovolila?
To ne, spíš jsme občas měli nesoulad na časové ose. My nebo UEFA jsme zkrátka něco chtěli udělat dřív nebo později. Já bych byl navíc rád, kdybychom šampionát mohli ještě víc přiblížit do celé České republiky, ale holt se hraje jen na čtyřech stadionech. Na druhou stranu Česko je malá země, takže každý, do u toho bude chtít být, tak si tu cestu do Prahy, Olomouce a Uherského Hradiště najde.

Mimochodem, výsledky jedenadvacítky asi sledujete, že? Má na to, aby postoupila ze skupiny, a tím si zajistila medaili?
Skupina je nelehká. Mezi námi, Srbskem a Dánskem rozhodne aktuální forma. Trošku vyčnívá Německo, které je jedním z favoritů celého mistrovství. Ale už nedávný přípravný zápas, který skončil 1:1, ukázal, že není třeba se ho bát.

Pohnulo se nějak rozhodnutí, jestli reprezentační áčko „půjčí“ jedenadvacítce Pavla Kadeřábka, Ladislava Krejčího nebo Matěje Vydru, kteří do týmu věkem ještě patří?
Můj názor na toto téma je konstantní a myslím, že identický s většinou. Když hrajeme doma na největší akci, kterou jsme kdy pořádali, tak musíme mít co největší ambice. K té je zapotřebí přispět vším, co můžeme udělat. Takže jsem pro to, aby tihle hráči, když sami budou mít zájem, byli v nominaci.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze