Mistrovství světa 2018
GÓLOVÁ RADOST. Uruguayští fotbalisté oslavují branku, kterou v utkání se...

GÓLOVÁ RADOST. Uruguayští fotbalisté oslavují branku, kterou v utkání se Saúdskou Arábií vstřelil Luis Suárez (vlevo). | foto: AP

Uruguay - S. Arábie 1:0, Suárez zařídil své zemi i Rusku osmifinále

• 67
Uruguayští fotbalisté se protrápili k těsnému vítězství nad Saúdskou Arábií a díky druhému úspěchu na mistrovství světa si zajistili postup ze skupiny A. V první půli rozhodl Suárez. Výsledek 1:0 slaví také další osmifinalisté Rusové, s nimiž si to Jihoameričané v závěrečném zápase rozdají o první příčku.

Potřetí za sebou si Uruguayci zahrají na světovém šampionátu minimálně osmifinále. Jejich soupeřem bude první nebo druhý tým ze skupiny B, což je v současné chvíli Portugalsko a Španělsko.

Ve třetím kole skupiny A půjde už jen o to, kdo postoupí do osmifinále z prvního místa. V lepší pozici je Rusko, jemuž proti Uruguayi stačí remíza.

I svůj druhý duel na turnaji v Rusku vyhráli Cavani a spol. 1:0, tentokrát však na gól nemuseli čekat až do předposlední minuty.

ONLINE

Zápas jsme sledovali minutu po minutě.

Saúdové, kteří na úvod utrpěli debakl 0:5 s Ruskem, zamíchali sestavou. Jednou ze čtyř změn byla i ta na postu brankáře. Uvaís sice neinkasoval pětkrát jako jeho konkurent Majúf, jenže zásadně chyboval.

Ve 23. minutě totiž podskočil Sánchezův centr z rohového kopu a kanonýr Suárez měl na zadní tyči snadnou práci. V jubilejním stém zápase za národní tým vstřelil 52. branku za Uruguay.

Svěřenci kouče Tabáreze outsidera zásadně nepřehráli, po Suárezově trefě se uchýlili k údržbě. Nikam se nehnali a kontrolovali hru. Saúdové si postupně vytvořili mírný tlak, avšak nikoliv vyložené gólové šance.

Ještě v první půli střílel z nadějné pozice vnějším nártem nad Bahabrí, který krátce předtím zkoušel pozornost gólmana Muslery nepříliš dobře umístěnou ranou zpoza šestnáctky.

Saúdové se snažili, proti prvnímu utkání hráli o mnoho lépe, organizovaněji, odvážněji. Jenže prakticky po vápno, na vyrovnání neměli.

Uruguay mohla náskok zvýšit, druhou branku už ale nepřidala. Možnosti přitom měla – po změně stran si Cavani chytře počkal na Sánchezův náběh a poslal mu do vápna perfektní centr, jenže jeho spoluhráč v pádu hlavou přestřelil.

To samé platilo v 68. minutě o Cáceresovi a na konci i o Cavanim, jenž trefil při protiútoku jen saúdskoarabského brankáře.

Uruguay - Saúdská Arábie 1:0

Branky: 23. L. Suárez. Rozhodčí: C. Turpin - N. Danos, C. Gringore. Diváci: 42 678 (95 % z kapacity 45 000)

Uruguay: F. Muslera - G. Varela, J. Giménez, D. Godín, M. Cáceres - C. Sánchez (82. N. Nández), M. Vecino (59. L. Torreira), R. Bentancur, C. Rodríguez (59. D. Laxalt) - L. Suárez, E. Cavani

Saúdská Arábie: M. Uvaís - M. Braík, Usáma Havsáví, A. Buláihí, J. Šahrání - S. Faradž, A. Utajf, T. Džasím (44. H. Mudžahví) - H. Bahabrí (75. M. Kanú), F. Muválad (78. M. Šahláví), S. Davsárí