Hezký podvečer z pražské Letné, vítáme vás u on-line reportáže z odvety čtvrtfinále domácího poháru. Úvodní duel vyhrál Liberec 2:1.
Sparťanský trenér Ščasný zařadil do sestavy i tři hráče, kteří před devatenácti a půl hodiny dohráli přípravné utkání za českou reprezentaci ve Stockholmu. Ze Švédska se vrátili dnes ráno. Jde o stopera Brabce, záložníky Šurala a Frýdka. Všichni ve Švédsku nastoupili jako střídající hráči.
Na poslední domácí zápas Sparty, což bylo derby se Slavií, přišlo 19 tisíc lidí. Teď to vypadá na desetkrát nižší návštěvu.
Mužstva nastoupila na hrací plochu, hraje sparťanská hymna, z hlediště ji však zpívá jen hrstka fanoušků.
Liberec postrádá Shalu a Koubka, kteří hostují ze Sparty a podle dohody klubů nemohli nastoupit. I tak má v sestavě několik bývalých sparťanů: Folprechta, Sýkoru a Hovorku.
1
Začal první poločas utkání Sparta - Liberec
Výkop měli hosté, nakopli míč dopředu a hned o něj přišli. Daleko se však nedostali ani domácí z následné protiakce.
1
Sparta z optimální sestavy postrádá zraněné Holka s Váchou, reprezentanty Marečka s Krejčím a Costu. Jen na lavičce jsou Dočkal a Lafata.
2
První náznak šance, měl ji Liberec. Po narážečce před vápnem míč propadl k Vůchovi, který však z dobré pozici pálil hodně nepřesně.
4
Hosté jsou aktivnější, hraje se na sparťanské polovině.. Hezký únik předvedl po levé straně Sýkora, akce se následně přenesla na druhou stranu, ale centr Bartla byl nepřesný.
6
Domácí Zahustel po vzdušném souboji se Sýkorou dopadl nepříjemně na zem, drží se za levé předloktí a je v péči lékařů.
7
Na zemi zůstává ležet další sparťan Brabec, drží se za levé koleno. Jeho spoluhráči pokračují v útoku v devíti, protože se nevšimli, že Brabec leží.
8
Zatímco se Zahustel vrátil po ošetření do hry, s Brabcem to nevypadá dobře.
9
Sparťané se dostali do útoku, míč před vápnem sebral Matějovský a mohl střílet z dobré pozice, ale rozhodl, že prokličkuje až před bránu. O míč přišel.
9
Další tvrdý střet, po faulu Sackeyho zůstal ležet domácí Frýdek. Sudí Jech hostujícímu záložníkovi slovně domlouval.
9
Brabec se mezitím vrátil do hry, z počátku kulhal, ale zdá se, že bolest rozběhá.
11
Sparťanský roh na krátko, následný centr Šurala hosté odvrátili.
13
Sparťané drží míč, trpělivě rozehrávají, Liberečtí se je snaží presovat a důrazně napadat.
14
Sparťané ztratili míč před vápnem, nedohráli akci a soupeř vyrazil do brejku. Sýkora však dostal míč do běhu do ofsajdu.
16
Důležité
Šance Liberce: domácí nedokázali ani v přesile zastavit brejk středem pole, míč putoval na pravou stranu k Bartlovi, který se zbavil protivníka a z deseti metrů pálil levačkou. Miller byl na zemi včas a tým podržel.
18
Hosté jsou dál nebezpeční, centr Bartla z pravé strany prolétl malým vápnem, Rabušicovi s Vůchem chybělo málo, aby míč zasáhli.
19
Sparťané zahrávali roh, Frýdek se pokusil míč zatočit přímo do brány, ale trefil jen boční síť.
20
Domácí rozjeli rychlou akci, ale Fatai kazí´přihrávku a následuje brejk Liberce. Zastavuje ho Mazuch jen za cenu faulu na Breiteho, byť sudímu ukazuje, že hrál míč.
22
Na domácí straně přibývají nepřesnosti, je znát, že v této sestavě hrají poprvé.
24
Karty
Žlutou kartu dostal Isaac Sackey (Liberec)
Za faul na pronikajícího Matějovského. Sudí Jech mu sečetl i předchozí zákrok na Frýdka.
25
Kuriózní situace, Jiráček sice ve vápně vzorově zastavil pronikajícího Folprechta, pak chtěl mít na malém vápně odehrát, ale gólman Miller si pro míč šel a chtěl ho chytit do ruky. Ale už nemohl, protože by šlo o malou domů. Nakonec si oba, kdy si dávali přednost, se složitou situací poradili.
27
Důležité Góly
Petr Jiráček (Sparta) vstřelil gól. Sparta - Liberec 1:0
To byla nádhera. Fatai dostihl míč u rohového praporku, zahrál pod sebe na Konatého, který před vápnem našel nabíhajícího Jiráčka. Ten pálil bez přípravy z 20 metrů technicky i dostatečně prudce pod břevno.
28
Za tohoto stavu postupuje Sparta, která úvodní duel prohrála 1:2. Při shodném součtu výsledků z obou zápasů rozhoduje gól vstřelený na hřišti soupeře.
28
Střídání
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Ondřej Zahustel, nahradil ho Bořek Dočkal.
Nepříjemnost pro Spartu. Zahustel se zraněnou rukou přece jen hrát nemohl, nahrazuje další reprezentant z úterního duelu ve Švédsku.
29
Karty
Žlutou kartu dostal David Hovorka (Liberec)
30
Šance pro Spartu, Jiráček poslal míč šikovně na bližší tyč, kde byl první Šural, ale střílel do boční sítě.
31
Výborný zákrok hostující Coufala, který v poslední chvíli ukopl míč Šuralovi. Ten už se kličkou dostával do šance.
32
Letná tleská Matějovskému, který po centru střílel z voleje. Rána mu sedla dobře, ale na malém vápně ji odhlavičkoval jeden z hostující hráčů.
34
Hosté pěkně zakombinovali na levé straně, Sýkora, Vůch a Folprecht, který střílel z hranice vápna, ale do rány mu skočil Brabec.
36
Další ostrý skluz libereckého hráče, Breite poslal k zemi unikajícího Frýdka.
36
Karty
Žlutou kartu dostal Radim Breite (Liberec)
37
Konaté zatáhl míč po pravém křídle, ale centr přetáhl. U druhé lajny Jiráček prohrál souboj s Bartlem, ale jeho pas k založení rychlého brejku byl nepřesný.
39
Matějovský kolmici mezi obránce poslal do sprintu Fataie, ale sudí mu píská zřejmě hraní rukou při zpracování.
40
Hosté jsou živější, ale brejky nedokážou dotáhnout k zakončení.
40
Po souboji ve středu pole s Breitem zůstává ležet Šural a musí být ošetřován. Drží se za obličej.
42
Matějovský kouzlí s míčem ve středu pole, obhodil si protivníka a přesným pasem poslal do brejku Fataie. Jenže ten zkazil centr, míč poslal do autu, aniž by byl atakován.
44
Hosté slibně začali, byli aktivní a vytvářeli si nadějné příležitosti. Ale v posledních minutách směrem dopředu nic nevymysleli.
45
Ve chvíli, kdy čtvrtý sudí ukázal, že se budou nastavovat dvě minuty, chyboval na hranici vápna domácí Mazuch. Nedokázal odkopnout míč, ale dotírající Rabušic se do šance nakonec nedostal, Mazuchovi pomohl napravit kiks Kováč.
45
I sparťané přitvrdili, Konaté nebezpečným skluzem zajel do Sýkory, sudí Jech trestá až další zákrok Frýdka.
45
Karty
Žlutou kartu dostal Martin Frýdek (Sparta)
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:0.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Sparta - Liberec
46
Sparťané po nuceném střídání Zahustela museli změnit místa v sestavě, Jiráček hraje levého záložníka, Konaté se přesunul vpravo.
47
Hosté do druhé půle vstoupili aktivně, Coufal běžel s míčem z vlastní poloviny, měl volné pole, tak to z 25 metrů zkusil, ale sparťané jeho ránu stihli zblokovat.
49
Sparťan Konaté udržel míč proti dvěma protivníkům, rozehrál ho pak spoluhráčům, ale Frýdkův pas na nabíhajícího Šurala byl příliš dlouhý.
51
Hra se odehrává především ve středu pole, po faulu Dočkala na Rabušice se Liberce naskytla standardní situace z pravé strany.
53
Důležité
Liberečtí standardku rozehráli na krátko a chytře na volného Vůcha. Ten si snadno poradil s bránícím Fataiem a prudce odcentroval. Sparťané přihrávku odvrátili a následně zblokovali i střelu Sýkoru z hranice vápna.
54
Další liberecký pokus, Coufal střílel sice z 23 metrl tvrdě, ale také hodně nepřesně.
55
Střídání
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Josef Šural, nahradil ho David Lafata.
56
Důležité
Tutovka pro Spartu. Dočkal rozběhl brejk z vlastní poloviny, utekl protivníkům a přihrál Konatému. Ten nájezd z pravé strany neproměnil, Hladký proti jeho ráně skvěle zasáhl.
57
Sparťané zahrávali roh, ale nic z něj nevytěžili.
58
Počet diváků 2 907 (16 % z kapacity 18 270)
59
Důležité
Aktivní Sýkora svým průnikem vybojoval pro Liberec roh. Po něm měli hosté tutovou šanci. Odražený míč zůstal na malém vápně, Coufal ho už už uklízel do sítě, ale proti jeho střele zblízka bravurně zasáhl Miller.
60
Liberec má tlak, zahrával další roh, ale hlavičku Pokorný nasměroval jen do Kováče. A je z toho další roh.
61
Další roh se hostům nepovedl, Sýkora poslal centr daleko nad hlavy všech hráčů a míč skončil v autu.
62
Hosté zahrávali další roh, sparťané se ubránili a vyrazili do velmi nadějného brejku. Dočkal vysunul Lafatu, ale ten míč špatně zpracoval a následně i nepřesně přihrál.
63
Hosté jsou lepším týmem, neustále dobývají sparťanské pokutové území.
64
Sudí Jech musí hasit roztržku mezi Jiráčkem a Vůchem, který sparťanovi zřejmě něco řekl. Jiráček si to s ním šel vyřídit ručně, došlo jen na oboustrannou strkanici a výměnu slov.
66
Po faulu Rabušice zůstává ležet domácí Frýdek a musí být ošetřován.
68
Frýdek se po ošetření vrací do hry.
68
Z libereckého tlaku je tu další roh.
69
Hostující Vůch roh zahrál mizerně, a když se pak snažili se spoluhráči situaci dohrát, byl v ofsajdu.
69
Po střetu s Fataiem zůstává ležet hostující Sackey. Ale zdá se, že bude v pořádku.
71
Sparťané se ve druhém poločase kromě vyložené šance Konatého k ničemu nedostávají a soustředí se především na udržení těsného vedení.
72
Střídání
Střídání: Liberec: ze hřiště odešel Isaac Sackey, nahradil ho Marek Bakoš.
73
Sparťané zahrávali standardku z hloubi pole, ale nic z centru Dočkala nevytěžili.
74
Důležité
Fatai mohl dát Spartě dvougólový náskok. Šanci mu připravil dobře hrající Dočkal, jenže nigerijský útočník koncovku odbyl, bylo to od něj lajdácké.
74
Domácí Lafata se dostával po centru do svého typického zakončení, ale padá po souboji s Pokorným. Sudí Jech penaltu nepíská a Lafata se hodně zlobí.
75
Důležité
Další tutovka pro Fataie. Konaté mu přihrál před odkrytou bránu, ale domácí útočník totálně selhal a z deseti metrů střílel vedle.
76
Velká strkanice na hřišti, na provokatéra Bakoše se obořil kapitán Kováč, hráči měli hlavy u sebe, kolem se seběhli ostatní. Sudím dalo práci, aby situaci uklidnili.
76
Karty
Žlutou kartu dostal Radoslav Kováč (Sparta)
76
Karty
Žlutou kartu dostal Marek Bakoš (Liberec)
78
Liberec hraje často nevybíravě, na polovině hřiště Rabušic poslal k zemi Matějovského, která jen nechápavě kroutí hlavou.
79
Karty
Žlutou kartu dostal David Lafata (Sparta)
Lafata v roli mstitele, nevybíravě poslal k zemi Pokorného.
81
Důležité Góly
Kehinde Fatai (Sparta) vstřelil gól. Sparta - Liberec 2:0
Fatai proměňuje třetí šanci. Ve středu pole obral o míč váhajícího Hovorku a sólo proměnil střelou mezi nohy.
82
Střídání
Střídání: Liberec: ze hřiště odešel Vladimír Coufal, nahradil ho Lukáš Bartošák.
82
Střídání
Střídání: Liberec: ze hřiště odešel Michael Rabušic, nahradil ho Kevin Luckassen.
83
Střídání
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Marek Matějovský, nahradil ho Michal Sáček.
83
Potlesk vyprovází domácího záložníka, jeho pozici zaujal talent z juniorky, který hraje za áčko Sparty poprvé.
84
Liberci stačí gól, aby dovedl souboj do penalt. Sedmý v druhé půli zahrával právě teď, ale nic z něj nevytěžil. Vůch odražený míč poslal do autu.
87
Domácí Fatai se probíjel obranou, dal si míč podél Bartla, ale před něj se už dostat nedokázal.
88
Faul Pokorného zastavuje nadějný brejk Sparty.
89
Důležité
Dočkal našel za obranou Lafatu, který si pas zpracoval na prsou, už už se chystal zakončit, ale Hovorka ho v poslední chvíli odblokoval.
89
Karty
Žlutou kartu dostal Ondřej Mazuch (Sparta)
89
Přes celé hřiště sprintoval gólman Hladký, aby podpořil útok při standardce z pravé strany. Ale Bartošák centroval mizerně, přímo rukou Millera.
90
Sudí Jech nastaví dvě minuty.
90
Důležité
Tyč domácí brány. Jedna z posledních akcí, centr z levé strany, výskok Pokorného a hlavička, kterou Miller vyrazil jen na tyč. Pak už se domácí ubránili. Pokud by padl gól, zahrávaly by se penalty.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 2:0.

Sestavy a rozestavení

Logo Synot AC Sparta Praha Sparta (3-5-2)

27 Miller
Miller
o hráči
2 Mazuch
Mazuch
o hráči
5 Brabec
Brabec
o hráči
15 Kováč
Kováč
o hráči
Zahustel
o hráči
28. min Dočkal o hráči
Matějovský
o hráči
83. min Sáček o hráči
14 Frýdek
Frýdek
o hráči
Jiráček
o hráči
18 Konaté
Konaté
o hráči
32 Šural
Šural
o hráči
55. min Lafata o hráči
7 Fatai
Fatai
o hráči

Logo Synot FC Slovan Liberec Liberec (4-5-1)

17 Hladký
Hladký
o hráči
5 Coufal
Coufal
o hráči
82. min Bartošák o hráči
11 Hovorka
Hovorka
o hráči
Pokorný
o hráči
Sýkora
o hráči
24 Bartl
Bartl
o hráči
Folprecht
o hráči
22 Breite
Breite
o hráči
12 Sackey
Sackey
o hráči
72. min Bakoš o hráči
23 Vůch
Vůch
o hráči
Rabušic
o hráči
82. min Luckassen o hráči

Rozhodčí: Jech - Urban, Kotalík
Počet diváků: 2 907 (16 % z kapacity 18 270)

Vzájemné zápasy

2. března 2019 17:00Liberec–Sparta 0:1
22. září 2018 19:00Sparta–Liberec 4:1
18. února 2018 18:00Sparta–Liberec 2:0
13. srpna 2017 18:00Liberec–Sparta 1:1
7. května 2017 17:00Sparta–Liberec 1:0
6. listopadu 2016 15:00Liberec–Sparta 0:0
7. května 2016 15:45Sparta–Liberec 3:0
30. března 2016 18:00Sparta–Liberec 2:0
3. března 2016 18:00Liberec–Sparta 2:1
22. listopadu 2015 15:00Liberec–Sparta 1:0
18. dubna 2015 20:15Liberec–Sparta 2:1
5. října 2014 15:30Sparta–Liberec 1:0
26. dubna 2014 20:15Sparta–Liberec 4:1
28. října 2013 18:00Liberec–Sparta 1:1
4. května 2013 16:35Liberec–Sparta 2:0
28. října 2012 18:00Sparta–Liberec 2:1
7. dubna 2012 19:00Liberec–Sparta 1:3
15. října 2011 18:20Sparta–Liberec 0:3
6. května 2011 20:15Sparta–Liberec 3:2
25. října 2010 18:00Liberec–Sparta 1:2
8. května 2010 17:30Liberec–Sparta 2:2
21. listopadu 2009 18:00Sparta–Liberec 2:0
6. dubna 2009 17:15Sparta–Liberec 1:1
29. září 2008 17:15Liberec–Sparta 3:0
17. května 2008 15:00Liberec–Sparta 4:3
13. května 2008 17:00Liberec–Sparta 0:0
6. srpna 2007 17:15Sparta–Liberec 1:0
14. května 2007 17:15Sparta–Liberec 1:1
6. listopadu 2006 17:15Liberec–Sparta 0:0
18. února 2006 14:25Sparta–Liberec 1:2
20. srpna 2005 14:25Liberec–Sparta 2:0
19. března 2005 14:25Sparta–Liberec 2:1
19. září 2004 14:45Liberec–Sparta 0:1
22. března 2004 16:40Sparta–Liberec 0:0
13. září 2003 14:25Liberec–Sparta 2:0
8. března 2003 14:25Sparta–Liberec 5:0
23. listopadu 2002 14:25Liberec–Sparta 1:2
16. února 2002 14:55Liberec–Sparta 1:0
10. srpna 2001 16:30Sparta–Liberec 1:2
29. dubna 2001 16:30Liberec–Sparta 1:1
21. října 2000 20:00Sparta–Liberec 4:1