Pěkný večer u Evropské ligy. V posledním utkání základních skupin se pražská Sparta střetne na Kypru s APOELEM Nikósie. Výkop zápasu je naplánovaný na 21:05, sledujte ho spolu s námi minutu po minutě.
Pětatřicet minut před výkopem na dvacetitisícový stadion v Nikósii pomalu trousí fanoušci. V sektoru pro hosty je přibližně stovka příznivců, další budou sedět na hlavní tribuně.
Zatímco domácí hráči už se na hřišti rozcvičují několik minut, sparťané vyběhli půlhodiny před výkopem. Na Kypru je o hodinu víc, utkání má výkop ve 22.05 místního času. I když přes den bylo v Nikósii slunečno a příjemných 20 stupňů, nyní je chladno.
Domácí APOEL Nikósie je ve skupině K na posledním místě a bojuje spíše o čest - v případě výhry a pomoci Schalke v souběžně hraném utkání může skončit alespoň třetí. V posledním zápase EL podlehl Schalke těsně 0:1 brankou z 86. minuty.
Sparta naopak v minulém kole vyhrála nad Asterasem Tripolis a jako první z českých klubů si zajistila postup do vyřazovacích bojů Evropské ligy. V případě zaváhání Schalke a výhry nad APOELEM dokonce může postoupit z prvního místa.
APOEL je poslední dobou v nepřesvědčivé formě. V lize prohrál s Famagustou a Apollonem Limassol a patří mu třetí místo. Jedinou výhru z posledních čtyřech zápasů si připsal na hřišti beznadějně posledního celku Ayia Napa (1:0).
Trenér Sparty Zdeněk Ščasný k proměněné sestavě řekl: „Změny děláme z mnoha důvodů. Ale rozhodně tím nechci dát najevo, že tady něco podceňujeme a že už máme své jisté. To určitě ne. Ale chceme vidět i další hráče v těžkém utkání, je to dobrá příležitost.“
Sparta má proti kyperským klubům téměř stoprocentní bilanci - APOEL dvakrát porazila (nyní a v roce 2004) a jednou s ním remizovala (2004). Před 51 lety navíc dvakrát rozdritla nynějšího lídra kyperské ligy - Famagustu - 6:0 a 10:0.
Když domácí hráči patnáct minut před výkopem z rozcvičky směřovali do kabiny, vyprovázel je potlesk tribun. Podle domácích pořadatelů by mělo být hlediště zaplněno přibližně z poloviny, přijít by mělo deset tisíc diváků.
Oba týmy nastoupily na hrací plochu, zápas za chvíli začíná. Pohodlně se usaďte a sledujte ho spolu s námi.
1
Začal první poločas utkání APOEL Nikósie - Sparta
1
Utkání rozehrál APOEL, ale Sparta ho o míč záhy připravila. To už neplatí - na polovině hřiště vhazují domácí.
2
Nikósie kombinuje velice rozvážně a trpělivě, gólman Waterman měl teď míč v držení déle, než kterýkoli hráč z pole.
3
Nyní kombinuje Sparta, Juliš ale míš sklepl pouze hráči domácích. Vzpětí fauloval Brabec Vandera na polovině hřiště.
4
Frýdek přihrál doprava na Konatého, jehož centr odhlavičkoval na roh Mario Sergio. Dočkal nacentroval pouze na hráče ve žlutém.
5
Důležité
Bláznivé situace na obou koncích hřiště. Nejdříve to vypadalo na "červený" faul Marečka na Wandera, který mohl unikat od poloviny hřiště sám na bránu. Rozhodčí ale nezapískal a před Watermanem se rázem zjevil Juliš, jenž ale gól nedal.
6
Góly
Fernando Cavenaghi (APOEL Nikósie) vstřelil gól. APOEL Nikósie - Sparta 1:0
Konaté vyrobil obrovskou chybu. Přihrávkou poslal do běhu domácího Cavenaghiho, jenž z hranice vápna vypálil na zadní tyč Štěchovy brány - a mířil naprosto přesně.
8
Míč má v moci domácí Nikósie, ale výborně zabojovala dvojice Fatai - Konaté. Sparta se nakonec prokombinovala až na hranici pokutového území, kde Juliš vybojoval druhý roh.
8
Dočkal rozehrál roh nakrátko s Fataiem, který mu míč vrátil na centr. Jenže Dočkal opět našel pouze hráče ve žlutém.
9
Roh na druhé straně kope i APOEL. Jenže bránu stejně jako sparťané neohrozil.
10
Gólman domácích našel dlouhým nákopem Vandera, který se pokoušel o efektní přihrávku patičkou. Tou ale našel jen protihráče Frýdka.
11
APOEL často využívá kopací techniky svého brankáře. Téměř každý útok domácích začíná u Watermana.
12
Brabec s Costou teď centrovaný míč nevyřešili úplně ideálně a APOEL se nastěhoval na sparťanskou polovinu. Snažení domácích zastavil faul Moraise na Konatého.
13
Důležité
Z nenápadné akce Sparty zvoní tyč. Fatai našel na vápně kapitána Dočkala, jehož nepříliš tvrdý projektil končí na pravé tyči domácí brány.
14
Opět Watermanův nákop a Sparta získala míč. Dočkalův pokus o vysunutí Juliše vystihl právě gólman domácích a odehrává míč daleko od vlastní svatyně.
16
APOEL kombinuje, ale Sparta vysoko napadá a získala míč. Konaté ale Alexandrua na pravém křídle neobehrál. Akce Sparty pokračovala na druhé straně, kde další roh vybojoval Frýdek.
17
Z rohu ale Sparta znovu nic nevytěžila, nicméně u míče ještě zůstává. Juliš se dostal do úniku, ale slabou střelou trefil jen brankáře.
18
Důležité
Velká šance Sparty! Vander nahrával přibližně stejně špatně jako Konaté před prvním gólem - poslal do brejku hostujícího Juliše, který doběhl až do vápna, jenže ani netrefil bránu.
19
Holek se na druhé straně osvobodil odkopem do autu, APOEL útočí na sparťanské polovině.
20
Důležité
Cavenaghi měl na noze druhý gól v zápase. Z pravé strany dostal centr od De Vicentiho, jenže z prostoru na penaltě netrefil míč ideálně. Mířil mimo bránu.
21
APOEL se nyní snažil rychle rozehrát standardní situaci, ale Cavenaghi stál v ofsajdu.
22
Důležité
Sparta teď drží míč a trpělivou kombinací hledá okénko v obraně domácích - to se málem povedlo. Dočkal narýsoval kolmici na Fataie, jehož ve vápně zradilo mizerné zpracování.
23
Dočkal nacentroval na Juliše, k němuž se míč ještě nedostal. Odražený balon už směr Waterman poslal Frýdek, ale pálil přímo do rukavic domácího brankáře.
24
Dočkal z voleje na hranici pokutového území trefil jen hráče stojícího před sebou.
25
Vácha na Knatého na pravém křídle, jenž se obtočil kolem dvou hráčů a poslal střílený centr na Juliše - jeho hlavička ale míří vedle.
26
Sparta převzala otěže zápasu a je teď častěji u míče. Brabec o něj však na polovině hřiště přišel. O chvíli později ho obětavě vybojoval zpět, ale Dočkalova přihrávka na Fataie skončila ve Watermanových rukavicích.
27
Nikósie rychle rozehrála přímý kop, Cavenaghi ve snaze udělat kličku Brabcovi podklouzl, ale vybojoval alespoň roh. Z něj domácí nic nevytěžili.
28
Důležité
Sparta se nemůže dostat z vlastní poloviny. Štěch špatně rozehrál a do solidní příležitosti se znovu dostal Cavenaghi, na Štěcha ale nevyzrál.
30
Costa vystihl rozehrávku domácích a založil útok, jenže centr Frýdka doletěl jen ke gólmanovi Nikósie.
31
Dočkal si narazil s Julišem a pronikal po levé straně, ale jeho střílená přihrávka do vápna neprošla. Z následného rohu hlavičkoval Brabec hodně vedle.
32
Alexandruův centr odhlavičkoval Holek a Sparta se vydal do brejku. Konaté uvolnil Marečka, jeho centr ale odvrátila domácí obrana.
32
Karty
Žlutou kartu dostal Vander (APOEL Nikósie)
32
Karty
Žlutou kartu dostal Lukáš Vácha (Sparta)
33
Konaté si narazil s Marečkem a centroval na bližší tyč, ale sparťané se k zakončení nedostali.
34
Střídání
Střídání: APOEL Nikósie: ze hřiště odešel Carlão, nahradil ho Vinicius.
36
Schalke vede v souběžně hraném utkání nad Tripolisem 1:0.
36
Nikósii se teď útok nepovedl, míč pohodlně sebral Štěch a rozehrál akci, na jejímž konci byl centrující Juliš. Ten ale vybojoval další roh, centr byl zblokován. Jenže ani Frýdek nenašel centrem spoluhráče.
37
Důležité
Sparta vybojovala míč zpět a Dočkal našel ve vápně osamoceného Fataie, jenž si zpracoval míč na prsa a vystřelil. Bohužel pro Spartu slabě a doprostřed.
38
Vander na druhé straně napadal Marečka moc vehementě a fauloval. Sparta rozehrála z vlastní poloviny, Vácha posléze už na útočné půlce nacentroval pouze do rukou Watermana.
39
APOEL se nemůže probít sparťanskou defenizovou, to samé ale platí o hostech, kteří se dokonce vystavili do ofsajdu - konkrétně Fatai stál v momentě přihrávky za posledním obráncem.
40
Konaté neprošel přes Alexandrua, ale vybojoval další rohový kop. Ten rozehrál z pravé strany Dočkal, Costa hlavičkoval, ale jeho pokus domácí zablokovali.
41
Důležité
Dočkal nyní znovu centroval z hloubi pole, ale Fatai se k míči nedostal. Waterman ho vzápětí nakopl na polovinu Sparty. Na skvělý centr De Vincentiho z levé strany si naběhl ve vápně Vander a nechal vyniknout Štěcha!
42
Na druhé straně se z velké dálky pokoušel propálit Watermana Dočkal, ale přestřelil bránu.
43
Alexandruův nákop skončil až u Štěcha, od něhož Sparta rozehrává další útočnou akci.
44
Dočkal ale dlouhým pasem Frýdka nenašel, APOEL je tak nakrátko znovu u míče, který teď lítá především vzduchem.
45
Domácí uvěznili nakrátko Spartu u jejího vápna, ale hosté se ze sevření vymanili. Z útočné akce ale gól nepadne - kombinace Sparty byla nepřesná.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:0.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání APOEL Nikósie - Sparta
46
Střídání
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Kehinde Fatai, nahradil ho Marek Matějovský.
46
Konaté se na pravé straně k míči neprobojoval ani za cenu nedovoleného zákroku.
47
Domácí se po pravé straně neprosadili a Sparta tak vhazuje. Vácha přenesl hru na Marečka, ten nahrál Dočkalovi, jenž z dálky pálil hodně nepřesně.
48
Vandera u půlícího kruhu fauloval Brabec a APOEL rachle rozehrál, kombinaci mu zkoplikovalo napadání Sparty.
50
Sparta rozehrává z vlastní poloviny, ale i APOEL aktivně napadá. Hosté se trochu komplikovaně nakonec dostali na polovinu Nikósie, ale ne na dlouho - Dočkal zkazil přihrávku.
51
Frýdek přenesl míč přes šíři hřiště na Konatého, ale ten se bližšímu ohrožení brány nedostal. APOEL vyrazil do brejku, Mário Sergio nacentroval hodně nepřesně.
52
Sparta si přihrává míč na půli Nikósie, ale zatím nenašla kýženou skulinu v domácí obraně.
52
Karty
Žlutou kartu dostal Jakub Brabec (Sparta)
Brabec fauloval unikajícího Vandera, rozhodčí mu pravděpodobně spočítal předchozí nedovolené zákroky.
54
APOEL vybojoval díky střídajícímu Viciniusovi roh, ale nic z něj nevytěžil. Na druhé straně vybojoval standardku Konaté a Sparta ji nějakých 40 metrů od brány nakrátko rozehrála.
55
Sparta se ale vinou nepřesností nemůže dostat k potenciálnímu ohrožení brány - vetšinu přihrávek sebere domácí obrana nějakých 15 metrů od vápna.
56
Ani Konaté - tentokrát na levé straně - obranou Nikósie neprošel. Vzápětí Vácha posílal kolmici, kterou jeho spoluhráči bohužel pro Spartu vůbec nepochopili.
57
Sparta se dobrou kombinací vymanila z presinku APOELu, ale z pokusu o útok zůstal jen pokus.
58
Oba týmy se snaží o nějakou větší šanci, ale ani jednomu se to nedaří.
59
Vander byl znovu faulovaný Brabcem, tentokrát se to ale obešlo bez karty. Nikósie se nastěhovala na polovinu Sparty.
60
Důležité
Mário Sergio podklouzl a míč vybojoval Frýdek, který jej poslal Váchovi. Ten urychleně vyslal do obrovské šance Konatého, který v koncovce totálně selhal a ze slibné pozice po levé ruce brankáře netrefil bránu.
61
Střídání
Střídání: APOEL Nikósie: ze hřiště odešel Vander, nahradil ho George Efrem.
62
Frýdek obloučkem Juliše nenašel a domácí snadno získali míč. Stejně jednoduše ho získal Brabec a založil akci, z níž ale Sparta bránu neohrozila.
63
Góly
Lukáš Juliš (Sparta) vstřelil gól. APOEL Nikósie - Sparta 1:1
Hezčí gól snad Juliš ještě nedal! Frýdek mu poslal míč před bránu do prostoru penalty a Juliš v otočce patičkou poslal míč za Watermanova záda.
65
Sparta vycítila šanci a Dočkal se vydal na cestu do vápna. Zastaven byl těsně před ním Efremem, který vidí žlutou kartu.
65
Karty
Žlutou kartu dostal George Efrem (APOEL Nikósie)
66
Standardku rozehrála Sparta na Váchu, který z 20 metrů trefil jen hráče stojícího před ním.
67
Sparta má teď herně navrch - vyrovnávací gól ji nakopl a drží APOEL daleko od vlastní brány.
68
Ojedinělé snažení domácích zastavil praporek asistenta rozhodčího, Štilič našel Cavenaghiho v ofsajdu.
69
Konaté na Artymatase nevyzrál a Nikósie se může vrhnout do útočení. Míč ale vybojovali hosté a vydali se na útočnou polovinu.
70
Vinicius se pokusil do uličky poslat Efrema, jenže ten na míč o nějaké dva metry nedosáhl.
71
Brabec předskočil Cavenaghiho a založil útok, který vedla dvojice Dočkal - Matějovský. Frýdkovi ale narážečka s prvním z nich nevyšla.
72
Karty
Žlutou kartu dostal Martin Frýdek (Sparta)
po ztrátě míče zbytečně fauloval a přijde o první zápas play-off.
73
Důležité
Dočkal krásně vyslal Konatého, který oklamal obránce a navedl si míč na levou nohu, jenže křižnou střelou po zemi Watermana neprostřelil.
74
Důležité
Před Štěchem se zjevil Efrem, jenž se o pár centimetrů nedostal k odražené střele. Roh pro APOEL.
74
Střídání
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Lukáš Vácha, nahradil ho David Lafata.
75
Z rohu APOEL vůbec nic nevymyslel, jenže akce Sparty také neměla dlouhého trvání.
76
APOEL kombinuje na sparťanském území. Mario Sergio zprava nacentroval, ale Costa míč v klidu odhlavičkoval.
77
Cavenaghi se pětadvacet metrů od brány otočil kolem vlastní osy, ale pálil hodně nad.
77
Góly
David Lafata (Sparta) vstřelil gól. APOEL Nikósie - Sparta 1:2
Konaté se na pravé straně ukázkově uvolnil přes Alexandrua a poslal před bránu na malé vápno nabídku, kterou David Lafata odmítá hodně zřídka. Sparťanský střelec se trefuje po třech minutách na hřišti.
80
Střídání
Střídání: APOEL Nikósie: ze hřiště odešel Fernando Cavenaghi, nahradil ho Mateusz Piatkowski.
81
APOEL se marně snaží něco vymyslet, Sparta si vedení pečlivě hlídá.
82
Konatému prostrkávačka na Lafatu nevyšla, na druhé straně nestihl míč na hřišti střídající Piatkowski.
83
Lafata teď Dočkala hodně nepřesnou přihrávkou nenašel a APOEL se pokoušel o vyrovnávací akci. Vinicius poslal do úniku po levé straně Efrema, jehož centr byl pro Piatkowského příliš dlouhý.
85
Nikósie se pomalu, ale jistě, nadýchává k závěrečnému tlaku a nepouští Spartu k balonu. To dlouho neplatí, rukou zahrál De Vincenti.
85
Střídání
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Lukáš Juliš, nahradil ho Franci Litsingi.
86
I útočné snažení Sparty přerušil hvizd rozhodčího. Domácí rozehrávají z hloubi pole.
87
Jenže dlouhými nákopy na Piatkowského zatím hostující obranu nepřekvapili. Polský útočník byl navíc v ofsajdu.
88
Góly
David Lafata (Sparta) vstřelil gól. APOEL Nikósie - Sparta 1:3
Konaté posunul na hranici vápna míč Lafatovi, který skákavý balon napálil na zadní tyč Watermanovy brány.
89
APOEL se snažil marně a ztratil míč, jenže Litsingi přihrávku Frýdka nezpracoval.
90
Zápas se dohrává v poklidném tempu. Domácí se snaží alespoň snížit, ale na obranu Sparty nevyzráli. Costa se vydal na útočný výlet a vybojoval aut.
90
Rozhodčí nastavil tři minuty nad rámec těch základních devadesáti.
90
APOEL se znovu nastěhoval na polovinu Sparty. Dlouhá kombinace skončila nepřesným centrem De Vincentiho.
90
Důležité
Dočkal poslal přesný oblouček za obranu na Frýdka, jenž ze trochu z úhlu opřel levačkou do míče a protáhl Watermana.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 1:3.
90
Děkuji za pozornost a na shledanou u dalšího on-line přenosu.

Sestavy a rozestavení

APOEL Nikosie APOEL Nikósie (4-5-1)

Waterman
o hráči
28 Sérgio
Sérgio
o hráči
Guilherme
o hráči
Carlão
o hráči
34. min Vinicius o hráči
Alexandrou
o hráči
De Vincenti
o hráči
Artymatas
o hráči
17 Stilič
Stilič
o hráči
26 Morais
Morais
o hráči
77 Vander
Vander
o hráči
61. min Efrem o hráči
Cavenaghi
o hráči
80. min Piatkowski o hráči

Logo Synot AC Sparta Praha Sparta (3-5-2)

Štěch
o hráči
5 Brabec
Brabec
o hráči
26 Costa
Costa
o hráči
25 Holek
Holek
o hráči
18 Konaté
Konaté
o hráči
Mareček
o hráči
Dočkal
o hráči
6 Vácha
Vácha
o hráči
74. min Lafata o hráči
14 Frýdek
Frýdek
o hráči
7 Fatai
Fatai
o hráči
46. min Matějovský o hráči
30 Juliš
Juliš
o hráči
85. min Litsingi o hráči

Rozhodčí: Vad - Albert, Berettyán

Vzájemné zápasy

10. prosince 2015 21:05APOEL Nikósie–Sparta 1:3
1. října 2015 19:00Sparta–APOEL Nikósie 2:0
4. srpna 2004 20:00Sparta–APOEL Nikósie 2:1
28. července 2004 19:00APOEL Nikósie–Sparta 2:2