Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trénování není jen o řvaní, tvrdí jihlavský reprezentant Kliment

Jan Kliment z Jihlavy se raduje z gólu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

14 2015
Měsíc zpátky ještě vůbec netušil, že by se mohl dostat do reprezentace. Pak se to seběhlo všechno narychlo. Vstupenka do širší nominace, soustředění v Rakousku a... protože Jan Kliment prošel i závěrečným sítem národního týmu, zahraje si na mistrovství Evropy do 21 let.

Je to skvělý příběh. Ještě nedávno 21letý fotbalista Jan Kliment patřil ke střídajícím hráčům Jihlavy. Co střídajícím. Na podzim se – tehdy ještě pod koučem Radou – mnohdy ani nevešel na soupisku. Když pak Radu na střídačce nahradil Roman Kučera, Kliment už býval mezi nominovanými na utkání.

A na jaře, během nějž vedl tým současný trenér Luděk Klusáček, začal odchovanec Vysočiny i hrát. Ale nejen hrát. On v posledních duelech hrál dobře. A byť se to může zdát jak z říše snů, Jan Kliment dostal reprezentační vstupenku na mistrovství Evropy do 21 let, které začíná příští týden.

Co vůbec říkáte nominaci?
Je to super, je to pro mě velké překvapení. Nedávno jsem ani nevěřil, že se dostanu do širší nominace, a najednou pojedu na Euro.

Čemu připsat, že se vám osobně v závěru sezony začalo dařit?
Těžko říct.

Může to být novým jihlavským trenérem Klusáčkem?
Tak to určitě ano. S panem Klusáčkem jsem si sedl. Zatím snad nejvíc ze všech trenérů, pod kterými jsem kdy hrál. Myslím si, že to je dobrý trenér. Rozumí hráčům a hlavně všechno vysvětluje v klidu, čímž nedostává svoje svěřence pod tlak. Komunikace z pohledu hráče mi hodně vyhovuje. A ještě bych přidal, že nám tolik nekecá do hry, takže si můžete trochu hrát i to svoje, jestli mi rozumíte.

Rozumím. Změnily se i tréninky oproti předchozím trenérům, kteří vedli Jihlavu?
Tak to úplně nevím. Tréninky jsou vesměs stejné. Spíš zápasy jsou lepší v tom, že jsou takové klidnější, nedostává nás trenér tolik pod tlak, tím pádem se nebojíme hrát. Myslím si, že to je dobře.

Jan Kliment z Jihlavy se raduje z gólu.
Radek Šírl z Bohemians 1905 (vpravo) bojuje o míč s Janem Klimentem z Jihlavy.

V minulosti se na Vysočině už víckrát stalo, že přišel nový trenér, nový impulz prospěl, nějaký čas to fungovalo, ale postupně šly výkony dolů. Může hrát nyní roli to, že máte „klidnějšího“ kouče?
Já v to doufám, protože ho mám fakt rád. Podle mě je tohle dobrá cesta. Ne pořád jen řvát, dávat tresty. Dá se hrát i v klidu, ti hráči se pak cítí lépe a výsledky mohou být lepší.

Je to čistě váš názor, nebo ho sdílíte i s jinými spoluhráči?
Teď mluvím hodně za sebe. Každému vyhovuje něco jiného. Ale myslím si, že hráči jsou taky spokojení, že na ně pořád někdo neřve.

Vraťme se k reprezentaci. Co vám pomohlo k nominaci?
Určitě závěr ligové sezony v Jihlavě. Taky mi pomohlo to, že jsem se vysunul na hrot a vstřelil pár gólů. To je tedy podle mě to, co mi pomohlo nejvíc.

Hrával jste v minulosti spíš na kraji zálohy, nyní v útoku. Co preferujete?
Teď momentálně se mi hraje lépe v útoku. Mám slabinu v bránění a útočníci tolik bránit nemusí, takže mi vyhovuje hrot.

Okusil jste útok i v minulosti?
Možná když jsem byl v mládežnických kategoriích, tak jsem tam odehrál pár zápasů, ale ve valné většině zápasů jsem nastupoval na kraji zálohy.

Nyní jste absolvoval soustředění s reprezentací do 21 let. Porovnejte, jak se liší soustředění na klubové a reprezentační scéně.
Není to úplně rozdílné. Je to pořád takový ten stereotyp. Snídaně – trénink – oběd – trénink – večeře. Ke konci už je to vyčerpávající. Ale je to moje práce, takže si nemůžu stěžovat. Co se týče tréninků, ty jsou možná v reprezentaci volnější než v klubech, kde se skutečně maká naplno. Tady je to opravdu opatrnější, aby se někomu něco nestalo, a je to hodně i taktické.

Jihlavský Jan Kliment (ve žlutém) bojuje o míč v utkání se Znojmem.
Jan Kliment (vlevo) z Jihlavy se raduje z gólu proti Teplicím.

Většinu hráčů jste pravděpodobně znal. Přesto – jak jste zapadl do kolektivu?
Kolektiv je super. Já jsem je znal z devatenáctky. Bavil jsem se hodně i s Adamem Jánošem a Matějem Hybšem, kteří v Jihlavě hostovali ze Sparty. Nemám s nikým problém.

Celkově kolektiv, který je velice důležitý, hodnotíte dobře?
Ano, myslím si, že určitě dobře. Všichni si rozumí se všemi, ale zase tam nechybí někdo, kdo – když je potřeba – někoho seřve. Takové ty vůdčí typy. To je potřeba.

Je tým připraven na Euro?
Myslím si, že jsme připravení určitě dobře. Hodně nám pomůže, že nám přijedou pomoct kluci z reprezentačního A-týmu. Tým je určitě složen z toho nejlepšího. Jen škoda Matěje Vydry.

Vydra nedostal povolení z Watfordu. Máte s ohledem na tuto skutečnost větší šanci hrát?
Určitě mám větší šanci. Kdyby jel Matěj, tak bych se možná na Euro ani nedostal.

Jaké má reprezentace cíle?
Snad ty nejvyšší. První cíl je odehrát dobře první zápas, pak postoupit a potom už se může stát cokoliv.

Bude se hrát před vyprodanými stadiony. Co vy na to?
Bude to určitě skvělá kulisa. Tolik lidí jsem ještě jako hráč nezažil. Já jsem samozřejmě pozval rodinu, kamarády. Objednával jsem hodně lístků.

Přijede jistě i spousta skautů.
Určitě to bude dost sledované i z tohoto pohledu. Všichni mi to říkají. I agenti, ať se snažím. Já jsem se to ale naučil neřešit a hrát si to svoje. Ono to dopadne tak, jak má.

A vůbec, co říkali vaši nejbližší na nominaci do repre?
Nemohli tomu uvěřit. Já jsem to prožíval hodně s tátou. Tomu mimochodem moc děkuji, on mě dokopal k fotbalu, a i když se mi někdy nechtělo, tak mě dotlačil. Věřím, že mu to tímto trochu vracím a že to není poslední úspěch. Jinak mi psalo hodně lidí, byli šťastní.

KLIMENTŮV GÓL V PŘÍPRAVĚ NA ME „21“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze