Konaté zářil v juniorské lize. Může mu Sparta odpustit?

V hlavičkovém souboji Tiémoko Konaté ze Sparty (v rudém) a teplický útočník Roman Potočný | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

17 2016
Dva góly a přihrávka na další. Předtím dvě branky v předchozích dvou zápasech. Sparťanský fotbalista Tiémoko Konaté po vyřazením z ligového áčka v zapomnění neupadl, naopak v juniorské lize se pere o návrat. Dostane ještě druhou šanci?

Den po ligovém utkání Sparty s Jihlavou se potkaly juniorské týmy. Sparťané v Jihlavě vyhráli přesvědčivě 6:2, byť v poločase 1:2 prohrávali.

„Tolik neproměněných šancí, které jsme si v první dvacetiminutovce vytvořili, jsem za svoji kariéru snad neviděl,“ kroutil hlavou trenér Michal Horňák. V té době byl stav 2:0 pro domácí.

Obrat zahájil po půlhodině právě Konaté, v srpnu kvůli disciplinárnímu prohřešku vyřazený ze sparťanského áčka. Po půli připravil gól pro rekonvalescenta Zahustela, který v 64. minutě dával na 3:2 pro Spartu. A v závěru záložník z Pobřeží slonoviny stvrdil výhru šestým gólem.

„V Jihlavě to je snad zakleté, vždycky tu otáčíme nepříznivý vývoj. Klukům jsem říkal, že pokud vydržíme v aktivní hře z první půle, musí se štěstí přiklonit na naší stranu. A stalo se. V druhém poločase jsme si fotbal vysloveně užívali,“ řekl pro klubový web sparta.cz kouč Horňák.

Mužem zápasu byl jednoznačně Konaté. A dařilo se mu i dřív. Skóroval už v minulém utkání proti Brnu (4:1) i v derby juniorek proti Slavii (1:1). Po svém vyřazení odehrál i duely s Českými Budějovicemi (1:0) a v Mladé Boleslavi (2:3).

Šestadvacetiletý záložník, svou rychlostí a technikou v českých soutěžích jedinečný, však v srpnu upadl v nemilost.

Když Sparta neakceptovala nízkou nabídku (27 milionů korun) Steauy Bukurešť na jeho přestup, začal trucovat. Před ligovým zápasem na Bohemians bez omluvy nedorazil na trénink a vedení klubu vzkázal, že ve Spartě už nechce působit.

Klub ho vyřadil z kádru a situaci se snažil vyřešit tím, že ze Steuay by výměnou přivedl alžírského záložníka Hamrouna, který zase nechtěl být v Rumunsku. Všechno bylo domluvené, ale Hamroun nakonec zamířil za lukrativní smlouvou do Kataru.

Sparťanské vedení se poté vyjádřilo, že si momentálně jeho návrat do týmu neumí představit. Konaté naštval i fanoušky.

Jeho cesta zpátky by byla hodně složitá. Spoluhráče i trenéry zradil ve chvíli, kdy po vyřazení z předkola Ligy mistrů byli v těžké situaci.