Hra se skóre. Sparta se nadřela, Plzeň tak mírně vylepšila pozici v čele

Souboj dvou nejzkušenějších hráčů na hřišti: Jiří Jarošík odkopává míč před Milanem Barošem. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

22 2013
Na první pohled to není vidět, přesto fotbalová Plzeň ve 24. kole první ligy svou pozici v čele mírně vylepšila. Sparta sice dokázala zareagovat na její páteční vítězství nad Příbramí (2:0) a v Ostravě zvítězila 1:0. Bodově jsou na tom oba týmy stejně, ale Plzeňští mají skóre lepší už o tři branky. A právě brankový rozdíl může na konci sezony rozhodovat.

Dlouho to vypadalo, že pozice Plzně mohla být ještě komfortnější. Ostrava, kterou povzbuzovalo přes čtrnáct tisíc lidí, totiž bezchybně bránila a proti její urputné defenzívě se sparťané nemohli prosadit.

Sice se hrálo na jednu branku, ale hosté se do ní neuměli trefit. A když se to Hušbauerovi povedlo, zasáhl gólman Bárta. Rozhodujcí moment se zrodil v 76. minutě po záváhání Stronatiho s Kaprálikem. Míč propadl za ně a náhradník Kweuke byl rázem sám před gólmanem a pálil nekompromisně.

"Byl to hodně těžký zápas, Baník zaslouží kompliment," řekl sparťanský kouč Vítězslav Lavička.

Baník v úvodu jara obral o body Plzeň, kde uhrál remízu 1:1. Blízko byl i dalšímu překvapení, chybělo málo... A tak dál platí, že o první příčce rozhoduje skóre.

Plzeň od nedávné porážky na Letné hrála před svým konkurentem poprvé, v předchozích dvou kolech byla po výhrách Sparty vždy pod tlakem. Nyní se role otočily.

"Baník bojuje o všechno a já věřím, že začne tím, že sebere body Spartě," doufal plzeňský kouč Pavel Vrba, který velkou část kariéry prožil právě v Baníku. Marně.

1. Plzeň 24 16 5 3 43:15 53
2. Sparta 24 16 5 3 41:16 53
3. Jablonec 24 11 8 5 42:30 41
4. Olomouc 24 11 7 6 34:24 40
5. Liberec 24 11 5 8 32:29 38

Vrbův tým vybojoval třetí vítězství za sebou. Ale proti mužstvu rvoucímu se o záchranu v lize, které v dosavadních čtyřech utkáních pod vedením kouč Františka Straky neprohrálo, to favorit neměl snadné.

Úlevu mu přinesl v závěru prvního poločasu gól obránce Lukáše Hejdy, jenž zaskočil na postu stopera za Čišovského. Svou první trefu v plzeňském dresu tak oslavil proti týmu, za který hrál ještě v minulé sezoně.

Viktoria na hřišti dominovala, ale definitivní pojistku jí zajistil až vlastní gól příbramského útočníka Střihavky, který dříve hrával i za Plzeň. Příbram tak poprvé pod Strakou poznala prohru.

Plzeň na jaře vyhrála šestý zápas z osmi, stejnou bilanci má i Liberec, který si poradil s Brnem 2:0. Oba góly, první hlavou, druhý přízemní střelou, dal Michael Rabušic, bývalý útočník Brna. To po minulé výhře nad Olomoucí poprvé pod novým koučem Ludevítem Grmelou prohrálo.

V souboji dvou pohárových adeptů Mladá Boleslav vedla v Olomouci po šestadvaceti minutách 2:0, ale po přestávce domácí vyrovnali. Všechny góly padly hlavou. Olomouc přerušila sérii pěti porážek za sebou včetně dvou ve čtvrtfinále poháru se Spartou. Té podlehla i v lize, předtím v Liberci a naposled v Brně.

Boj o záchranu: vzmach Budějovic, selhání Hradce

Záchranu má na dosah Slavia, který v pondělní dohrávce porazilo Slovácko 1:0 díky pěkné ráně Kisela. Slávisté získali 30 bodů, jen dvakrát v historii samostatné české ligy se stalo, že sestoupil tým, který měl 30 a více bodů.

České Budějovice vyhrály po pěti měsících - doma otočily zápas s třetím Jabloncem na 2:1 a od místa zaručujícího setrvání v nejvyšší soutěži je momentálně dělí dva body.

"Za naší výhru mohou tři faktory: změny v sestavě, volba správných hráčů a větší vůle po vítězství," myslí si budějovický trenér Pavol Švantner.

Jablonečtí tak nenapravili debakl 1:5 s Duklou z minulého kola a na třetím místě znamenajícím účast v předkole Evropské ligy je může v neděli vystřídat Olomouc, jestliže si doma poradí s Mladou Boleslaví.

Teplice si v boji o záchranu mírně přilepšily remízou 1:1 v Jihlavě, ačkoli ještě dvě minuty před koncem vedly. V tu chvíli však Vysočině zajistil bod náhradník Kliment, a tak mají Severočeši na předposlední Hradec jen dvoubodový náskok.

Hradec se mohl odpoutat ze sestupové příčky, po vyrovnaném poločase proti Dukle však po přestávce během sedmnácti minut třikrát inkasoval a utrpěl debakl.