Anglie - Portugalsko 0:1, Kane neskóroval, rozhodla dorážka po půli

PORTUGALSKÁ RADOST Záložník Joao Mário (druhý zprava) právě vstřelil gól Anglii na mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let. | foto: Reuters

18 2015
Ani druhý nejlepší střelec uplynulé sezony nejkvalitnější ligové soutěže planety se neprosadil. Harry Kane, jedna z hvězd Premier League, střílel, přihrával, ale gól nedal. Anglie tak v úvodním utkání mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let podlehla Portugalsku 0:1.

Portugalci předčili soupeře především herně, šikovností, technickou dovedností. Angličané sice měli víc střel, ale gól nedali.

Pro Portugalsko to byla jedenáctá soutěžní výhra za sebou. Vítězně zvládli kvalifikaci i baráž, do závěrečného turnaje vstoupili přesvědčivým výkonem. Přitom na jaře podlehli v přípravě Česku...

Utkání rozhodl v 57. minutě záložník Joao Mário, který dorazil střelu Bernarda Silvy. Už on měl dát gól, ale ve vyložené šanci trefil tyč. Pak měli Portugalci štěstí, že se míč odrazil zase k nim.

„Anglie má úžasný tým, o to je naše vítězství cennější,“ řeklo v rozhovoru pro Českou televizi portugalský útočník Bernardo Silva.

Zatímco v úvodu zápasu byli o něco aktivnější Portugalci, před přestávkou naopak hrozili hráči Anglie. Ty po pár minutách podržel brankář Butland, který reflexivně vyrazil míč sražený od vlastního obránce Moorea. Brankář Stoke si poté poradil i se slabou střelou Bernarda Silvy.

Angličané měli šance v závěru první půle. Nejprve musel Sá vytáhnout prudkou střelu Kanea, o chvíli později pálila hvězda Tottenhamu těsně vedle. Stejně dopadl také v dobré pozici postavený Lingard.

I v úvodu druhého poločasu zahrozili Angličané, tentokrát byl blízko úvodní brance Ward-Prowse, ale jeho přímý kop se do branky těsně nevešel.

Do vedení nakonec šli Portugalci. K vyrovnání měl blízko Kane, z vápna však pálil pouze přímo do ruky připraveného Sá. Špatně nestřílel ani střídající Ings, jehož pokus přelétl těsně na břevnem.

Portugalce v poslední minutě nastavení podržel spolehlivý Sá, když výborně chytil hlavičku Jenkinsona po rohovém kopu.

V úvodním utkání skupiny B Švédové překvapivě porazili Italy 2:1, přitom prohrávali a dlouho byli v deseti. Duel přinesl dvě červené karty a dvě vyloučení.