Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zásah do týmu je velký, ale změny jsem stejně chtěl udělat, řekl Vrba

PŘED KLÍČOVÝMI ZÁPASY. Pavel Vrba ví, že českou reprezentaci čekají klíčová utkání v boji o mistrovství Evropy. | foto:  Michal Šula, MAFRA

25 2015
Trenér české reprezentace Pavel Vrba vsadil v aktuální nominaci před zápasy proti Kazachstánu a Lotyšsku na mladíky, kteří v červnu táhli jedenadvacítku na mistrovství Evropy. V týmu jich je pět a další dva mezi náhradníky.

„Na mistrovství Evropy předvedli někteří velmi dobré výkony. A pokračují v tom i nyní ve svých klubech. Ukázali, že kvalitu mají, takže jim dáme prostor,“ vysvětlil kouč Vrba.

V nominaci jsou brankář Tomáš Koubek, obránci Pavel Kadeřábek a Tomáš Kalas a záložníci Ladislav Krejčí a Jiří Skalák. Mezi náhradníky navíc čekají na šanci Ondřej Petrák a Martin Frýdek.

Nominace

Koho Vrba nominoval na nejbližší zápasy

TO JSEM MĚL DÁT. Jiří Skalák po neproměněné šanci v utkání proti Srbsku.

Jiří Skalák je v české reprezentaci úplným nováčkem. V jedenadvacítce na nedávném Euru však tým táhl.

V týmu je hodně hráčů, kteří toho v reprezentaci moc neodehráli. Hodně vám komplikovala situaci zranění?
Bývají to jeden nebo dva hráči, ale tentokrát je zraněných hráčů víc. Na druhou stranu jsem přesvědčený, že ti hráči, kteří teď dostávají šanci, jsou schopní to zvládnout. Věřím jim. Ano, ten zásah je velký, ale zároveň jsem po zápase na Islandu (1:2) stejně chtěl nějaké změny udělat.

V kádru jsou dva úplní nováčci. Proč berete Davida Pavelku?
Je to hráč, který táhne Liberec v evropských pohárech. A bereme ho i na základě toho, jakým způsobem chceme hrát.

A Jiří Skalák?
Je to klíčový hráč Mladé Boleslavi. Bavil jsem se o něm s boleslavským trenérem Karlem Jarolímem, který můj názor sdílel. V poslední době je to v lize jeden z mála hráčů, kteří v útočné fázi dokážou obejít protihráče, navíc může hrát z pravé i levé strany...

Co říkáte na pondělní výkon Petra Čecha z Arsenalu, jenž skvělými zákroky vychytal Liverpool?
Před dvěma týdny po jeho zápase s West Hamem jsem četl, že pomalu končí. I někteří čeští novináři ho odepisovali. Jsem rád, že teď se píše o tom, jak je skvělý. Je to pro mě dobrá zpráva a snad si formu přenese i do reprezentace. Petr dokazuje, že se s ním musí počítat.

Kteří ze zraněných hráčů vám můžou chybět i na říjnové zápasy?
Nejsem lékař, takže nedokážu posoudit, jak se jejich zranění budou vyvíjet. Samozřejmě víme, že Lukáš Vácha a Václav Pilař mají složitější zranění, na druhou stranu Tomáš Rosický a Jaroslav Plašil by možná mohli být v pořádku. Uvidíme co Tomáš Necid a Libor Kozák. Ale to jsou spíš spekulace, do kterých bych se nechtěl pouštět.

Udělal vám radost přestup Petra Jiráčka do Sparty?
Snad dostane víc prostoru než v Hamburku. Věřím, že se chytne. Tři roky nehrál větší zápasy - je pro něj důležité, aby přesvědčil trenéra Sparty, že patří do základní sestavy. Až potom se můžeme bavit, jestli se vrátí do reprezentace.

Váš asistent Karel Krejčí před pár dny přijal nabídku Plzně, kde bude souběžně působit jako hlavní trenér. Berete to jako komplikaci pro národní tým?
Hlavními dodavateli hráčů do reprezentace jsou Sparta a Plzeň. Takže mi to naopak může práci ulehčit. Díky svým asistentům Zdeňkovi Svobodovi a Karlu Krejčímu můžu mít interní informace přímo z těchto dvou klubů, což může být výhoda a ku prospěchu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze