Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno v severském sevření. Lépe jsme vybrat nemohli, zní ze švédského šiku

Švédští fotbalisté do 21 let se chystají v Brně. | foto: Marie StránskáMAFRA

20 2015
V Brně po letech opět rozbila tábor výprava bojovných Švédů. Seveřané ale tentokrát přijeli v míru. Jejich zbraně se jmenují Hiljemark, Guidetti či Baffo a ze svého letního azylu jsou nadšeni.

Možná vám ta jména příliš neříkají, ale vězte, že o nich v budoucnu ještě uslyšíte. Jde o největší vycházející hvězdy švédského fotbalu, které s dalšími spoluhráči momentálně pobývají v Brně. Při českém mistrovství Evropy jednadvacetiletých našla totiž švédská ekipa zázemí na stadionu v Srbské.

Místo prvoligových hráčů Zbrojovky se tak nyní po brněnském pažitu prohánějí Seveřané v modrožlutých tréninkových úborech.

„Jsme v Brně naprosto spokojeni. Stadion je perfektně vybavený a má skvělý trávník. Přiznám se, že takový nemají ani mnohé slavné evropské kluby,“ rozplývá se švédský kapitán Oscar Hiljemark, jenž momentálně působí v nizozemském Eindhovenu.

„Také se nám podařilo trefit hotel. Má všechno, co potřebujeme, navíc je to od něj na stadion kousek,“ chválí velitel skandinávské výpravy hotel Barceló na Šilingrově náměstí.

Rovněž Isaac Kiese Thelin, jenž buduje kariéru v předním francouzském klubu Girondins de Bordeaux, nešetří na brněnský azyl chválou. „Nevěděli jsme, do čeho jdeme, ale jsme velmi mile překvapeni. Je to tu vážně skvělé. Teď se soustředíme jenom na fotbal, ale až bude trochu volno, rádi si prohlédneme celé město,“ plánuje rodák z Örebro.

Seveřané si jihomoravskou metropoli nevybrali náhodou. Líbilo se jim, že leží blízko Olomouce a Uherského Hradiště, kde je čekají zápasy v základní skupině.

„Jednání probíhala na úrovni národních fotbalových federací a pak i našeho klubu. Zázemí u nás zvažovali i Angličané, ale rozhodli se jinak. Nakonec tu máme švédskou výpravu,“ vykládal tiskový mluvčí brněnské Zbrojovky Martin Lísal.

Její hráči uvolnili týmu Tre Kronor hřiště a odjeli na týdenní soustředění do Uherského Brodu. Junioři, kteří v těchto dnech rovněž začínají přípravu na novou sezonu, zase budou trénovat v Bosonohách.

V pondělí tak mohla stadion v Srbské obsadit výprava švédských mladíků. Protože měli zpožděný let, putovali z autobusu rovnou na trénink. Ve středu si pak v úvodním utkání šampionátu poradili s Itálií na Andrově stadionu 2:1. V neděli je na stejném místě čeká lítý boj s Anglií a příští týden ve středu zakončí základní skupinu bitvou s neméně silným Portugalskem.

„Jsou to těžcí soupeři, očekávám vyrovnaná utkání. Ale proti Itálii jsme si potvrdili, že když hrajeme na sto procent, můžeme být úspěšní proti komukoliv,“ burcuje Hiljemark.Najdete na iDNES.czmobilní verze