Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Skalák po operaci pospíchá, aby stihl Euro. Koleno nebolí, těší ho

Český záložník Jiří Skalák dává gól z pokutového kopu v přírpavném utkání fotbalistů do 21 let proti Portugalsku. | foto: ČTK

30 2015
Vše pro Euro. Mladoboleslavský fotbalista Jiří Skalák po operaci menisku začal rehabilitovat a věří ve včasný návrat na hřiště. Mistrovství Evropy do 21 let přitom začíná už za osmnáct dnů.

Ligový zápas Mladé Boleslavi s Jabloncem, 17. května. Jiří Skalák se zranil a musel na operaci s kolenem. Zápas Česka s Dánskem na Euru do 21 let, 17. června. Přesně měsíc od nešťastného okamžiku by chtěl být Jiří Skalák připraven. Že by o start na vysněném domácím turnaji přišel, to si v tuto chvíli vůbec nepřipouští. „Ve čtvrtek jsem byl na kontrole a pan doktor je optimistický. Vyhráno ale ještě určitě nemám,“ řekl v pátek před obědem Jiří Skalák.

Jak nyní budete postupovat, aby všechno dobře dopadlo?
Musím to zaklepat, ale koleno nebolí. Začínám jezdit na kole a plavat, budu dělat postupné kroky. V červnu odjedu s reprezentačním týmem na soustředění do Rakouska, kde budu mít individuální plán.

Jakou máte s trenérem Jakubem Dovalilem dohodu?
Že s nimi do Alp vyrazím, začnu individuálně, a když koleno nebude bolet, budu se zapojovat do společného tréninku. Kouč mi řekl, že o mě stojí, i kdybych třeba na Euru stihl až druhý zápas.

Boleslavský záložník Jiří Skalák dostává od sudího Tomáše Kocourka v zápase v...
Mladoboleslavský Jiří Skalák (v modrém) střílí do odkryté brány první gól...
Boleslavský Jiří Skalák (vpravo) a liberecký Josef Šural v ligovém utkání

Máte od lékařů nějaké vyhlídky, kdy byste mohl začít kopat do balonu?
Jsou tam dva hraniční termíny. Od 7. června bych měl začít běhat, od 13. června pak zahájit společnou přípravu s týmem, už bez veškerých úlev.

Když koleno v tom utkání s Jabloncem zabolelo, napadlo vás v tu chvíli, že je to s Eurem v háji?
Hned mě to napadlo. Doktor navíc říkal, že by mohlo jít i o zranění křížového vazu. Pořád jsem ale doufal, že to tak vážné nebude.

Neublížilo vám, že jste po zranění ještě několik minut před vystřídáním odehrál?
Byla to jen chvilka. Zkoušel jsem, jestli to nebude dobré. Když to dál bolelo, radši jsem vystřídal. Ale kdybych se kousl, tak bych ten zápas možná i dokončil.

Jaká byla přesná diagnóza?
Prasklý meniskus. Když doktor při operaci koleno otevřel, tak zjistil, že je meniskus celý zdevastovaný. Takže mi ho vzal.

S trenérem Dovalilem jste byl hned od úrazu v kontaktu?
S ním i s manažerem reprezentace panem Šeterlem jsem byl prakticky každý den ve spojení. Existovala i varianta, že bych Euro odehrál pod injekcemi a na operaci šel až po něm. Nakonec to pan doktor nedoporučil.

Jak do pohárové Evropy

Před posledním ligovým kolem mají Mladá Boleslav a Příbram stejně bodů, pro Boleslav hraje lepší bilance ze vzájemných zápasů. Boleslav nastoupí v 17.15 doma proti Jihlavě, Příbram ve stejný čas proti Plzni. Boleslav uhájí čtvrtou příčku, pokud v sobotu uhraje více nebo stejně bodů v porovnání s Příbramí. Pokud oba týmy prohrají, má Příbram šanci, pokud jí pomůže výhrou Dukla. Pak by všechny tři celky měly stejně bodů a Příbram by byla nejlepší v minitabulce vzájemných zápasů. Pokud Příbram získá více bodů než Boleslav, v tabulce ji přeskočí.

Přepneme na ligu. Vaši Boleslav čeká v posledním kole Jihlava a jen výhra jí stoprocentně zaručí účast v Evropské lize. Uhrají to spoluhráči?
Věřím, že ano. Vůbec si nepřipouštím, že bychom Jihlavu doma neporazili. Je potřeba to zvládnout a nemuset se ohlížet na výsledek Příbrami v Plzni. Škoda, že Jablonec ve středu nevyhrál finále poháru, už bychom to měli jisté. Škoda i některých našich zbytečných ztrát. Ale pořád to máme ve vlastních rukou.

Je pro vás hodně důležité v evropských pohárech hrát?
To je důležité pro každého hráče. Už jsem v té soutěži několik zápasů odehrál, takže vím, jak fotbalistu posouvá, jaké mu dává zkušenosti. Evropská liga je důležitá nejen pro mě, ale i pro celý klub a pro celou Mladou Boleslav.

Čtvrtou příčku Boleslavi může ohrozit pouze Příbram. Je podle vás v jejích silách vyhrát v Plzni?
Vyhráli jsme tam my, proč by tam nemohla vyhrát Příbram? V jejich silách to určitě je. Na druhou stranu, určitě je i v silách Plzně, aby nad Příbramí vyhrála. Uvidíme, jak k tomu její hráči přistoupí, když už mají čtrnáct dnů jistý titul.

Překvapilo vás, že právě s Příbramí bojujete do posledního kola o poháry?
To asi překvapilo téměř každého. Spíš se čekalo, že budou hrát o záchranu. Ale když jsem viděl, jak rozjeli jaro, tak už jsem teď v posledních kolech z jejich výkonů překvapen nebyl. Mají kvalitní hráče.

Jiří Skalák v lize trápil soupeře třeba dobře zahrávanými přímými kopy:Najdete na iDNES.czmobilní verze