Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Majitel Znojma: Dál chceme hrát fotbal pro radost. Ale se svými hráči

Prezident znojemského fotbalového klubu Ota Kohoutek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

5 2014
Pouze na rok se fotbalové Znojmo mihlo v nejvyšší soutěži. Ovšem nemuselo to být naposledy. "Poučili jsme se a příště chceme být sportovně připravenější," sděluje majitel klubu Ota Kohoutek, který po sestupu plánuje přestavbu a omlazení mužstva.

Svým způsobem se mu po sestupu ulevilo. "Minulý rok byl pro mě opravdu turbulentní," ohlíží se Ota Kohoutek za prvoligovou sezonou, kterou klub 1. SC Znojmo zažil poprvé v historii.

Kromě péče o něj se musí věnovat také developerské firmě, která mu zajišťuje obživu. "Teď už ten zápřah nebude takový jako v první lize. Budu se moct víc věnovat rodině, navíc jsem se trošku uklidnil, protože mi manželka po odchodu (trenéra) Leoše Kalvody navrhla, že to klidně odtrénuje sama," směje se Kohoutek.

Kdybyste se mohl o rok vrátit v čase, šel byste do prvoligového dobrodružství znovu?
Když člověk neví, do čeho jde, a potom si to zanalyzuje, tak bych do toho určitě šel s tím, že je to velká reklama pro město Znojmo, pro náš klub i hráče. A pokud se městu podaří zrekonstruovat stadion, tak jsme částečně naplnili náš cíl vstupu do ligy tím, že se naším úspěchem podařilo vyvolat iniciativy, díky kterým se může vylepšit stávající stav. Stadion je v havarijním stavu a bylo jen otázkou času, kdy se na něm musí začít něco dít.

Takže případná rekonstrukce vám vynahradí zklamání z posledního místa a sestupu?
Když sezonu vyhodnotím, tak ji musím brát pozitivně, i když jsme to sportovně ve finále nezvládli. Neudělali jsme žádnou ostudu, jak nám bylo před soutěží proklamováno. I s výrazně horšími podmínkami oproti našim konkurentům jsme bojovali až do konce.

Jak to se stadionem vypadá nyní?
Město o tom jedná a má to nějaký vývoj, od kterého si něco slibujeme. Ale konkrétnější odpověď vám podá město, protože jeho žádost o dotace není položená tak, že na stadionu budou hrát jen fotbalisti. Je to postavené na tom, že jej budou moct využívat školy, atleti, mládežnické týmy.

"Víme, že nebudeme vyhrávat hned. Pouštíme se do koncepční práce."

Takže váš sestup na situaci nemá vliv?
Pevně věřím, že ne.

Věříte, že na vlastním stadionu byste se zachránili?
Nemůžu to prohlásit, ale naše šance by byla mnohem větší, a to hned ze dvou důvodů. Nemuseli bychom rezervovat peníze na pronájem stadionu v Brně a místo toho bychom je mohli použít ke zkvalitnění kádru. A ve vrcholu sezony bychom se mohli opřít o domácí euforické fanoušky, kteří tu ligu nikdy neměli, a i pro hráče by pak byla větší motivace ji zachránit.

Na kolik vás přišla minulá sezona?
Ligu jsme odehráli s rozpočtem 30 milionů korun, přičemž šest jsme jich museli investovat do vynucených záležitostí, jako byl nájem hřiště v Brně a Jihlavě. Navíc jsme museli platit pronájmy i za tréninky, protože své hřiště jsme nemohli využívat ani k nim. Ale i s nejnižším rozpočtem v historii Gambrinus ligy jsme do posledního kola hráli o záchranu, takže hráči a realizační tým podle mě odvedli fantastickou práci. A jsem rád, že jim nedlužíme ani korunu.

Po nadějném podzimu se ovšem tým nevyrovnal s následným oslabením. Považujete to za chybu?
To byla otázka naší sportovní nepřipravenosti. My jsme si tu předtím vytvořili mužstvo, se kterým jsme chtěli hrát atraktivní fotbal pro radost, ale absolutně bez cíle postoupit. Jádro jsme tvořili ze znojemských hráčů a i díky dobré spolupráci s Olomoucí a Plzní jsme naše kvalitativně horší posty doplnili odjinud. Pak se z toho našeho zápalu vyklubal postup a šli jsme do ligy s osmi hráči, kteří tu byli na hostování. Měli jsme konkurenceschopný tým, ale zároveň se ti hráči zviditelnili pro své kluby a v zimě jsme museli oslabit.

Teď chcete jít jinou cestou?
Už dávno jsem přemýšlel o tom, že musím mít především své kmenové hráče. Chceme se poučit a připravit to tak, že budeme dál hrát zajímavý fotbal postavený na mladých hráčích, kteří mají vztah ke Znojmu. K nim přidáme některé zkušenější hráče a případně dva tři cizince, ale chceme mít kádr z 90 procent poskládaný z našich kmenových hráčů. S nimi budeme pracovat tři čtyři roky a věřit, že se v budoucnu sehrají tak jako v postupové sezoně. Tím se vyhneme naší letošní sportovní nepřipravenosti.

Takže vás láká návrat mezi elitu?
Spadli jsme do druhé ligy, ale nebudeme ji hrát jen tak, že jednou vyhrajeme a jednou prohrajeme. Samozřejmě víme, že nebudeme vyhrávat hned, že se pouštíme znovu do koncepční práce. Ale už předtím jsme hráli druhou ligu hlavně pro radost a ukázalo se, že z toho může vyrůst postupové mužstvo.

Jak velké změny váš tým čekají?
Obměna bude relativně velká. Není tajemstvím, že je zájem o Hrubého (brankář má namířeno do Jablonce - pozn. aut.) nebo o Mudru. Vašíček se vrátí do Olomouce a je možné, že přijdeme i o Hnaníčka. Crnkič se vrátí do Jablonce a už tu nechci mít balkánské hráče v takovém množství, maximálně jednoho. Celkově mužstvo omladíme.

Nahradit budete muset také trenéra Kalvodu, který odchází do Olomouce...
Máme tři kandidáty, jsou to trenéři, kteří mají zkušenosti z první a druhé ligy. Musím s nimi probrat naši koncepci a do 23. června, kdy zahájíme přípravu, chci mít jasno.

"Stadion je v havarijním stavu. Bylo jen otázkou času, kdy se musí začít něco dít."

Mrzí vás odchod kouče Kalvody?
Leoš přišel do Znojma před dvěma roky, kdy jsme neměli ambice postupovat. Nakonec se to povedlo a velkou zásluhu na tom má právě on. Pak jsme se neudrželi, ale dobyli jsme si respekt za sympatický projev. Leoš v tom sehrál velkou roli. Měl nabídku vést Bohemians, ale nakonec to vyhodnotil tak, že se vrátí domů. Za jeho práci mu můžu jen poděkovat a vůbec se na něj nezlobím, i když je to pro nás velká ztráta. Leoš hodně zvažoval nabídku naší tříleté spolupráce, ale nakonec se rozhodl bojovat o postup hned první rok s Olomoucí.

Jaký bude osud kapitána Todora Yonova, který už poslední dobou moc nehrál?
Todor byl vždycky ikona klubu. Když jsem do něj majetkově vstoupil, tak byl celých osm let vůdčí osobností a práci si vždycky odvedl dokonale. Ale teď je o osm let starší a je potřeba popřemýšlet i o tom, že pro něj do budoucna vymyslíme jinou formu spolupráce.

Jak vůbec první ligou Znojmo žilo, když se v něm nehrál žádný zápas?
Uvědomuju si, že jsou ve Znojmě dva rozdílné názory veřejnosti. Uvědomuju si, že je tu určitá skupina lidí, kteří měli radost z toho, že Znojmo sestoupilo. Ale máme také své fanoušky a myslím, že budeme mít jejich podporu i ve druhé lize.

Jaký bude váš rozpočet nyní?
Chtěli bychom se vrátit na stejnou úroveň jako předtím ve druhé lize, kterou jsme vyhráli s rozpočtem 15 milionů. Mrzí mě, že se nám ještě nepodařilo zajistit strategického partnera, abych se mohl opřít o ještě nějakého odpovědného člověka a nebylo to jenom na mně. Zaplaťpánbůh že máme na své straně město, které nám s rozpočtem výrazně pomáhá. Ale mimo dvou subjektů, které se nějakou částkou podílejí na našem chodu, zajišťuju všechny peníze přes své obchodní partnery mimo Znojmo.

Máte do fotbalu pořád chuť?
Fotbal byl vždycky mým koníčkem. A i když poslední rok byl hodně hektický a měl jsem myšlenky, jestli mi to stojí za to, tak nemám zájem to zabalit. Je to hodně spojené s mládežnickým fotbalem, kde hraje můj syn, a chci, aby to mělo nějakou budoucnost. Je daleko zajímavější dělat fotbal se strategií mladých hráčů než nabírat ty staré a platit jim velké peníze s vědomím, že za rok budou pryč a přijdou další.

Autor:


Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Dynamo České Budějovice 12 7 4 1 23:8 25
2. Fotbal Třinec 12 7 2 3 17:10 23
3. Slezský FC Opava 12 6 4 2 31:18 22
4. FK Pardubice 12 7 0 5 16:9 21
5. 1. FK Příbram 12 6 2 4 19:12 20
6. FK Olympia Praha 12 5 5 2 17:14 20
7. 1.SC Znojmo 11 5 3 3 14:16 18
8. FC Hradec Králové 12 4 5 3 15:14 17
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 11 5 1 5 17:17 16
10. Baník Sokolov 12 4 2 6 14:17 14
11. FK Viktoria Žižkov 11 3 4 4 18:18 13
12. FC MAS Táborsko 11 3 4 4 15:17 13
13. FC Vítkovice 12 2 4 6 10:26 10
14. FK Ústí nad Labem 12 2 2 8 12:26 8
15. Frýdek - Místek 11 1 4 6 7:15 7
16. FK Varnsdorf 11 0 6 5 11:19 6

Najdete na iDNES.czmobilní verze