Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pelta: Amnestie je nesmysl. Nikoho jsme nezbavili viny, kauza běží dál

23 2013
Sype argumenty, jak fotbalová asociace udělala v souvislosti s korupční aférou jediné správné rozhodnutí. Předsedovi Miroslavu Peltovi však stejně fanoušci nevěří. "Stojím si za tím, že informace od pana Křetínského jsou tak zásadní, že čas ukáže, že to nebylo 'jedna paní povídala'," prohlásil Pelta.

Brání se tvrzení, že fotbalová generalita účelově ohnula své zákony tak, aby nebyl trestán sparťanský majitel Daniel Křetínský. Ten, který podezření z korupce oznámil, ale dosud o svých tvrzeních nedodal důkazy.

"Udělali jsme systémovou změnu, rozšířili jsme disciplinární řád. V poslední době rozhodnutí disciplinárky nekorespondovala s verdikty soudu. A kvůli tomu asociaci hrozí žaloby," tvrdí Pelta.

Rezignující předseda disciplinárky naznačil, že by mohl trestat Křetínského a Spartu. Jak vyvrátíte podezření, že výkonný výbor udělal účelový krok?
Když vezmete rozum do hrsti... Kdybychom uvažovali tímto směrem, tak každý oznamovatel korupce by byl zastrašen tím, že bude potrestán. Nejsem na straně Plzně ani Sparty, i když jsem se Spartou spojován. Jsem na straně pravdy.

Když už jste chtěli disciplinární komisi odebrat právo na vlastní šetření korupčních případů, ať už z logických důvodů, neměli jste to vztahovat na současnou kauzu. Protože to opravdu zavání účelově.
Udělat nějaké rozhodnutí vás vždycky něco donutí. Ať už způsob vyšetřování na poli disciplinárky, různá mediální vystoupení aktérů. Pro vás novináře je to sice dobře, ale pro fotbal špatně.

Co se stalo v korupční kauze

(Do rozhovoru vstupuje Martin Synecký, bezpečnostní manažer asociace: "Nebylo to účelové, jak tvrdíte, ale úplně z jiného důvodu. My tady působíme paralelně s policií a narušujeme její vyšetřování. To prostě není optimální. Proto došlo ke změně. My jsme se jen přizpůsobili vývoji a trendu v Evropě. My chceme, aby případ byl dotažený do konce se všemi důsledky.)

Ale stejně to vypadá, že jste aféru tzv. zametli pod koberec. Vám to tak nepřipadá?
Asi to nebylo správně pochopeno. Nebylo zastaveno disciplinární řízení, ale jen přerušeno, je stále živé. Nikdo není zbaven viny. Až policie kauzu vyšetří, bude v rámci fotbalu dotažena se všemi důsledky. My se k tomu vrátíme a dáme tresty. Nechci, aby se dělaly unáhlené kroky, abychom pak něčeho nelitovali. Mně vadí, že se tady objevilo slovo amnestie, to je nesmysl. Ale na poli disciplinárky jsme byli bezbranní, poslední případ se nekonečně táhl a byl z toho guláš.

Že disciplinárka byla bezbranná? Vždyť do 7. února dala Křetínskému ultimátum, pak by trestala.
Průtahy ukázaly, že na fotbalové půdě je nemožné případy vyšetřit. Napadá mě jediná cesta, jak by to šlo v kauze Jablonec - Plzeň. A to tak, že by se pan Svoboda přiznal, že dal úplatek a že mu peníze na něj dala Plzeň. Jinak je to tvrzení proti tvrzení. Nás k rozhodnutí vedly důvody, aby se uklidnilo dění, nenarušilo se vyšetřování policie a zamezilo se soustavnému tlaku na svědky, kteří v případu vystupují nebo by v budoucnu mohli vystupovat. Chceme, aby se fotbal pohyboval v rámci zákona. A nebyla jiná cesta. Fotbal se musí očistit a korupce v něm vymýtit.

Souhlasíte, aby fotbal nechal řešení korupčních kauz na policii?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 13. února 2013. Anketa je uzavřena.

ANO 5592
NE 3595

Ale takhle to spíš vypadá, že od korupce dáváte ruce pryč.
Ne, to rozhodně ne. Měli byste náš krok spíš ocenit. Jediná policie má možnost korupci reálně vyšetřit. My šetříme, šetříme, šetříme a nic. Někdo něco přinese, pak nepřinese, další vystoupí z asociace. My nic nezastavujeme, ale jen přerušujeme. Chceme, aby všechno řešila jen policie.

Na váš krok reagoval předseda disciplinárky Golda tím, že rezignoval. Jak to probíhalo?
Předsedu Goldu jsme na jednání pozvali. Pak nám řekl svůj názor. Myslí si, že má možnosti, jak to řešit.

Vy jste mu ty možnosti nedali, on skončil. Udělalo vám jeho gesto radost? Stál vám přece v cestě.
Já si na něm cenil, že když jsem mu řekl svoje, tak on si stál za svým. Když jsem s ním vždycky mluvil, jeho jiný pohled, jeho jiné názory, já si z toho bral. Bohužel média to vidí, že jsme něco prosadili proti jeho vůli, že jsme ho zlomili.

A není to tak? Kdyby nerezignoval, navrhl byste jeho odvolání?
Nenavrhl. To, že má jiný názor, ještě neznamená, že někomu stojí v cestě. My jsme navrhli, aby disciplinárka přerušila řízení do doby, než případ vyšetří policie. Pan Golda na to měl jiný právní pohled. Je přesvědčený, že jeho cesta byla správná. Výkonný výbor rozhodl proto, že škody na fotbale jsou v tuto chvíli velké. Tak jsme se rozhodli to řešit jinak. Odteď bude všechno transparentní, přehledné. Nebude tu dvoukolejné vyšetřování, ale jen jeden pohled na věc.Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,95

Šimon Falta

Olomouc

Góly

8

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

5

Davis Ikaunieks

Jihlava

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 11 11 0 0 24:3 33
2. SK Slavia Praha 11 6 4 1 16:4 22
3. SK Sigma Olomouc 11 6 4 1 18:8 22
4. FC Slovan Liberec 11 6 2 3 16:11 20
5. AC Sparta Praha 11 5 3 3 12:7 18
6. FK Jablonec 11 4 5 2 17:11 17
7. Bohemians Praha 1905 11 4 4 3 11:10 16
8. FK Teplice 11 4 4 3 15:15 16
9. Fastav Zlín 11 4 2 5 12:16 14
10. Dukla Praha 11 3 3 5 11:19 12
11. FK Mladá Boleslav 11 3 2 6 14:19 11
12. 1. FC Slovácko 11 1 6 4 9:10 9
13. MFK Karviná 11 2 2 7 9:16 8
14. FC Baník Ostrava 11 1 5 5 15:23 8
15. Zbrojovka Brno 11 2 1 8 8:21 7
16. FC Vysočina Jihlava 11 2 1 8 10:24 7

Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze