Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbal nechá korupci na policii. Předseda disciplinárky rezignoval

Jiří Golda | foto: Michal DoležalČTK

23 2013
Předseda fotbalové disciplinárky Jiří Golda rezignoval. Důvodem je změna postupu při vyšetřování korupčních kauz, jejichž vyšetřování asociace nově přenechá policii. Disciplinární komise by tak případně trestala až na základě jejího šetření.

"Výkonný výbor se rozhodl zamést korupční kauzu pod koberec, proto jsem rezignoval," řekl Golda novinářům. Měl na mysli především aktuální "Případ Křetínského tašky", kterou se v posledních měsících intenzivně zabýval.

Vedení fotbalu, které předsedu disciplinárku na jednání přizvalo, však Goldův výklad odmítlo.

"Asi to nebylo správně pochopeno. Nebylo zastaveno disciplinární řízení, ale jen přerušeno, je stále živé. Nikdo není zbaven viny. Až policie kauzu vyšetří, bude v rámci fotbalu dotaženo se všemi důsledky. Co jsme udělali je transparentní a čisté. Mně vadí, že se tady objevilo slovo amnestie, to je nesmysl. Ale na poli disciplinárky jsme byli bezbranní, poslední případ se nekonečně táhl a byl z toho guláš," zdůraznil předseda asociace Miroslav Pelta.

Co se stalo v korupční kauze

S rozhodnotím Pelty a spol. se ztotožnila policie. "Závěr výkonného výboru považuju za logický a legitimní. Pouze policie je oprávněná prošetřovat trestnou činnost korupce. Je zcela jasné a logické, že pokud policie nebude mít první a zásadní informace a bude je vyšetřovat někdo jiný, tak nám to vyšetřování maří," prohlásil Václav Kučera, náměstek policejního prezidenta pro služby kriminální policie a vyšetřování.

Vedení fotbalu se ve středu ráno mimořádně sešlo, aby projednalo dodatek k disciplinárnímu řádu. A pak následně schválilo jednotný postup, pokud se objeví podezření z korupce, uplácení a jiných nekalých praktik. Jednání se nezúčastnili místopředsedové Jindřich Rajchl a Dušan Svoboda, kteří jsou v zahraničí.

Tomáš Paclík, majitel Plzně, požádal o vyloučení z hlasování kvůli podjatosti. "Nevím, co tím pánové sledují. Jestli chtějí dát amnestii panu Křetínskému nebo
někomu jinému. V tuto chvíli to vypadá tak, že omilostňujeme zlou Plzeň a
jedeme dál. Ale tohle odmítám akceptovat," reagoval Paclík.

Ostatní hlasovali pro návrh.

Návrh se zrodil po poradě s policií

"Doporučili jsme disciplinární komisi, aby současné vyšetřování přerušila. Znovu opakuju, doporučili, nic jsme nenařídili. A za druhé vyšetřování není zastaveno, ale přerušeno," podotkl bezpečnostní manažer asociace Martin Synecký, jenž by měl být spojkou mezi asociací a vyšetřovateli.

Návrh o jednotném postupu v korupčních kauzách se nezrodil v Peltově hlavě, jak se spekulovalo. "Změna vznikla na základě rozhovoru s policejním prezidentem. Byly vypracovány podklady pro výkonný výbor, který to přijal," řekl Synecký.

Je to také na základě postupu Evropské fotbalové unie (UEFA), pod kterou česká asociace patří. "V Evropě existují různé způsoby vyšetřování, UEFA chce principy sjednotit," dodal Synecký.

Souhlasíte, aby fotbal nechal řešení korupčních kauz na policii?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 13. února 2013. Anketa je uzavřena.

ANO 5592
NE 3595

O co v kauze jde

Sparťanský majitel Daniel Křetínský loni na konci kalendářního léta veřejně mluvil o nestandardním způsobu řízení v profesionálním fotbale a o tom předal informace Peltovi. Ten je obratem poskytl protikorupční policii. Jenže ta dosud nikoho neobvinila.

Křetínského tvrzení podpořil bývalý rozhodčí Tomáš Adámek, který si u notáře nechal ověřit prohlášení, v němž se přiznal k přijetí dvousettisícového úplatku, aby loni na jaře ovlivnil zápas Jablonec - Plzeň (0:2) ve prospěch hostí. Peníze mu údajně nabídl Martin Svoboda, bývalý fotbalový funkcionář Čáslavi či Táborska. Adámkovu verzi potvrdil jiný bývalý sudí Pavel Býma.

Pak kauzu začala vyšetřovat i disciplinární komise, ale dostala se do slepé uličky. Oba sudí odmítli před disciplinárkou vypovídat, vystoupili z asociace, proto jejich svědectví nemá velkou váhu.

Minulý týden Golda vyzval Křetínského, aby do 7. února předal věrohodné důkazy o svých tvrzeních, ač to měl udělat už dřív. Pokud by tak Křetínský neučinil, zahájila by disciplinární řízení s ním a Spartou. Křetínský i klub pak mohou být potrestáni za znevážení dobrého jména fotbalu a nerespektování orgánů asociace. Za to hrozí až desetimilionová pokuta pro klub a půlmilionová pro jednotlivce.

Jenže mezitím došlo ke změně a Golda rezignoval. Na začátku února musí výkonný výbor zvolit nového předsedu disciplinární komise, případně i její členy, pokud ti současní budou následovat Goldu.Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 4 4 0 0 8:1 12
2. SK Sigma Olomouc 4 3 0 1 7:3 9
3. SK Slavia Praha 4 2 2 0 3:0 8
4. AC Sparta Praha 4 2 2 0 4:2 8
5. FC Slovan Liberec 4 2 1 1 6:3 7
6. Bohemians Praha 1905 4 1 3 0 3:2 6
7. Fastav Zlín 4 2 0 2 3:3 6
8. 1. FC Slovácko 4 1 2 1 6:4 5
9. FK Teplice 4 1 2 1 7:6 5
10. FC Baník Ostrava 4 1 2 1 8:9 5
11. MFK Karviná 4 1 1 2 4:4 4
12. Dukla Praha 4 1 1 2 4:9 4
13. FK Jablonec 4 0 3 1 4:5 3
14. FK Mladá Boleslav 4 0 1 3 2:7 1
15. FC Vysočina Jihlava 4 0 1 3 1:6 1
16. Zbrojovka Brno 4 0 1 3 2:8 1

Známky

1,38

Uroš Radakovič

Olomouc

1,5

Šimon Falta

Olomouc

1,63

Jan Laštůvka

Slavia

Góly

3

David Lafata

Sparta

3

David Vaněček

Teplice

2

Ondřej Mihálik

Jablonec

Najdete na iDNES.czmobilní verze