Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kolik lidí se vejde na stadiony pro Euro a proč nebylo v Edenu plno?

Fanoušci dánských fotbalistů před zápasem s Českem. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

21 2015
Lístky vyprodané, některá místa přesto prázdná. Organizační výbor mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let zavedl s ohledem na první kolo několik změn v distribuci vstupenek, aby maximalizoval návštěvnost na šampionátu. Co se v úvodních zápasech stalo?

„Už před mistrovstvím jsme se zaměřili na maximální návštěvnost. To zůstává naším cílem až do konce turnaje,“ zdůraznil předseda organizačního výboru Petr Fousek.

Spolu s místopředsedou Michalem Valtrem odpověděli na otázky, které se týkají právě prodeje a distribuce vstupenek.

Kapacita

„Čistá“ kapacita stadionů pro Euro

Eden: 17 430
Letná: 16 956
Olomouc: 10 897
U. Hradiště: 6 504

Co je čistá kapacita stadionů? Na mistrovství Evropy nikdy nebudou obsazená všechna místa na tribunách. Evropská fotbalová unie UEFA totiž snižuje kapacitu z bezpečnostních a dalších důvodů (vyblokovaná místa pro kamery, kabeláž,...).

To znamená, že na úvodní zápas Česko - Dánsko sice bylo volných přes čtyři tisíce sedaček, ale ve skutečnosti do naplnění tak zvané „čisté“ kapacity scházelo tisíc pět set fanoušků (“čistá kapacita Edenu na Euru je 17 430 míst, přišlo 15 987 diváků).

„UEFA nám už při Superpoháru, kdy v Edenu hrály Bayern Mnichov a Chelsea, ukázala, že kapacitu z několika důvodů snižuje. Její zápasy jsou trochu jiné než utkání české ligy,“ uvedl Valtr.

Proč nebyl Eden plný? Přesto - úvodní zápas českých fotbalistů byl dlouho dopředu vyprodaný, ale nakonec chybělo víc než tisíc fanoušků do naplnění kapacity. V tomto případě jsou na vině majitelé vstupenek, kteří na stadion zkrátka nepřišli.

„Zápas vyprodán skutečně byl. Vstupenky byly zaplacené, vydané, vyexpedované... Ale prodáno ještě neznamená, že lidi skutečně přijdou,“ poznamenal Fousek.

Jeho tým nyní analyzuje, která skupina diváků na stadion nepřišla. Zda partneři UEFA a FAČR, kteří měli lístky zdarma, nebo diváci, kteří si vstupenky v ceně 100 a 200 korun koupili ve volném prodeji.

Kolik lístků jde do prodeje? Podle místopředsedy organizačního výboru Valtra jde do volného prodeje k běžných fanouškům vždy přes 80 procent lístků. Číslo se mění podle toho, kolik vstupenek si vyblokují partneři (UEFA, FAČR, jednotlivé týmy).

„Tyto kvóty jsou ze smlouvy dané,“ upřesnil Fousek.

Pokud někdo dostane lístek a na stadion nepřijde, jeho místo nejde obsadit nikým jiným. Jedinou možností je, aby partneři vstupenky vrátili, když vědí, že je nevyužijí. Takové lístky pak můžou jít do volného prodeje. Což se stalo například v sobotu, takže nyní jsou v prodeji lístky i na zápasy, které byly doposud vyprodané.

Co se stalo v Olomouci? Zápas Itálie - Švédsko byl dlouho dopředu vyprodaný. Ale pořadatelé nakonec oznámili jen 6 719 diváků. V tomto případě přiznávají chybu pořadatelé.

„Došlo k pochybení na straně organizačního výboru. Některé vstupenky
- 2 500 - nebyly zaneseny do prodejního systému. Omlouváme se všem fanouškům, kteří by rádi přišli. Každý ví, že jsem usiloval o to, aby lístky byly pro fanoušky dostupné, takže mě to moc mrzí. Přijali jsme celou řadu opatření a proběhly i personální změny. Řízením ticketingu je nyní pověřený přímo Michal Valtr. Navíc proběhla kontrola i u všech zbývajících zápasů. Byla to chyba, ale jsme jenom lidi. Nechci říkat, kolik lidí a jakými chybami se na tom podílelo,“ omlouval se Fousek za celý organizační výbor.

Příští zápasy v Olomouci by se tedy měly hrát před lepšími návštěvami.

Jsou ještě lístky k dostání? Ano, na některé zápasy ještě ano! „Uvolnili jsme veškeré vratky a rezervy,“ oznámil Fousek v sobotu.

V internetovém předprodeji tak stále jdou koupit lístky na zápasy Švédsko - Anglie (neděle 18:00 v Olomouci), Itálie - Portugalsko (neděle 20:25 v Hradišti), Dánsko - Srbsko (úterý 20:45 na Letné) a Anglie - Itálie (středa 20:45 v Olomouci).

Navíc je možné, že UEFA povolí dodat do prodeje tak zvané „Restricted View Tickets“, jako se to stalo třeba u zápasu Anglie - Portugalsko (zápas vidělo o šest set fanoušků víc, než je čistá kapacita stadionu v Uherském Hradišti). Jde o lístky na místa, ze kterých není ideální výhled. I kdyby fanoušek neviděl jen rohový praporek, UEFA takovou sedačku přesunuje do této kategorie.

Organizátoři tedy radí průběžně sledovat web. V internetovém předprodeji se totiž můžou objevit například lístky, které vrátili partneři.

Co plánovaný rekord? Pořadatelé před startem mistrovství vyhlásili snahu o překonání rekordu v návštěvnosti, který drží Izrael (v roce 2013 tam Euro navštívilo 176 000 fanoušků). Jde to v Česku ještě překonat?

„O rekordu se možná víc psalo, než jsme o něm my mluvili. Po hokejovém mistrovství tady je rekordová euforie. Na to, jestli to bude vypadat dobře, nebo ne, odpoví další zápasy. A řekneme si na konci turnaje, jestli se to povedlo. My se rekordem zaklínat nechceme, ale za cílem maximální návštěvnosti si dál stojíme,“ poznamenal Fousek.

Jak reaguje UEFA? „Po prvním hracím dnu jsme měli ze strany UEFA pozitivní hodnocení. Stadiony fungují a prokázaly svou funkčnost. Všechno běží, neobjevil se žádný bezpečnostní ani provozní problém. Ale nechci říkat, že všechno bylo absolutní, protože nějaké mušky se objeví vždycky,“ dodal Fousek.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze