Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nedávejte si zmrzlinu, doporučil lékař fotbalistům na Středním východě

Ilustrační foto: Lékař Petr Krejčí (vpravo) při reprezentační akci. | foto: Radek PetrášekČTK

14 2009
Al Ain (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Nejíst zmrzlinu, ovoce si mýt jen balenou vodou. Jen strohá doporučení dává lékař Petr Krejčí českým fotbalistům při jejich pobytu ve Spojených arabských emirátech.

Před páteční cestou do Al Ain do lékařské brašny přibalil jen víc tablet ercefurylu na střevní potíže. "Ale nepředpokládám, že by nás postihly problémy. Nejsme v Egyptě nebo v Tunisku," podotkl Krejčí.

Z lékařského týmu, který se o českou reprezentaci stará, vyrazil na arabský poloostrov sám.

Největší potíže očekává paradoxně po příletu zpátky do Česka. "Budeme se vracet z velkého tepla do zimy. Navíc přiletíme v době, kdy začíná chřipková epidemie."

Kvůli onemocnění se už omluvili dva hráči z původní nominace, Svěrkoše a Plašila nepustily na turnaj do Emirátů teploty spojené s virózou. "Svěrkoše jsem otočil na dálnici. Stačilo, když jsem slyšel, že skoro nemůže mluvit, navíc mi z Ostravy jeho lékař poslal výsledky vyšetření. Nemělo cenu, aby jezdil do Prahy," vysvětlil Krejčí.

Plašil byl s mužstvem jeden den, pak onemocněl. "Dali jsme ho na samostatný pokoj, aby to od něj nedostali ostatní."

Ptejte se

do Emirátů manažera reprezentace Šmicera

Vladimír Šmicer, nový manažer reprezentace, bude hostem iDNES.cz v neděli od 10 hodin a bude odpovídat na vaše otázky ZDE.

Svěrkoš ani Plašil tedy nepoznali víc než dvacetistupňový teplotní rozdíl, který je mezi Prahou a Al Ainem. Od pěti hodin od rána ve vnitrozemském městě obklopeném pouští pálí ostré slunce, dopoledne teplota přesáhla překročila už třicítku.

"Ten přechod byl měl být v pohodě, není to extrém, jako kdybyste šli z minus dvaceti do plus třiceti. Ale i s tím si tělo postupně poradí."

I kvůli vysokým teplotám fotbalisté půjdou na hřiště až večer, první trénink mají na programu v osmnáct hodin místního času. V Česku bude o tři hodiny méně. "Kritická teplota by byla sedmatřicet, kdy se tělo začne přehřívat. Ale i když bude méně, tak musím hráče hlídat, aby nedošlo k dehydrataci."

S čím se organismus českých hráčů může vyrovnávat hůř je časový posun. "Tři hodiny je to nejhorší, co může být," tvrdí Krejčí.

Musí citlivě vyřešit, jestli se okamžitě přizpůsobit místnímu času, nebo týden zůstat a žít ve středoevropském.

"Spíš se nabízí něco mezi tím. Když necháme režim v českém čase, tak tady budeme snídat kolem poledne. A když se hned přizpůsobíme místnímu, snídaně zase vychází na šestou ráno. A na to kluci nejsou zvyklí," přemítá Krejčí.

"Vždyť si vemte, co to s lidmi u nás udělá, když se změní čas ze zimního na letní. A to je jediná hodina."

Než fotbalisté na střední východ vyrazili, Krejčí poslal do hotelu v Al Ainu jídelníček. "Samozřejmě vepřové tam nebylo," směje se lékař. "Ale ani kdyby ho tady výjimečně nabízeli, tak bychom ho nechtěli."

"S sebou jsme vzali jen doplňkovou stravu, energetické tyčinky, sušenky. To vozíme vždycky," dodal Krejčí.Najdete na iDNES.czmobilní verze