Pohodový úterní večer! Vítejte u sledování on-line přenosu z přípravného utkání mezi fotbalisty Dortmundu a pražské Sparty, které se hraje v Essenu. Zápas začne v 19:05 a budeme ho sledovat minutu po minutě.
Jde sice jen o přípravu, ale pro oba týmy hodně důležitou. Sparta má šanci zahrát si proti mimořádně kvalitnímu soupeři, pro Dortmund je zase zápas generálkou na jarní ligovou premiéru proti Mönchengladbachu.
Dortmund není úplně kompletní. Nemůže nasadit nemocné Kagawu a Ramose, do kádru se nevešli ani Sahin, Bender a Schmelzer. Na soupisce Sparty chybí Konaté, který si doma v Pobřeží slonoviny vyřizuje pas. Z kádru prvního týmu do zápasu nezasáhnou ani Kováč, Hybš, Steinhöfer, Breznaník, Jánoš a náhradní brankář Miller.
Naopak k dispozici bude Josef Šural, velká zimní posila z Liberce, která za Spartu nastoupí úplně poprvé. V základní sestavě nechybí ani další nováček Ondřej Zahustel, který opět dostane šanci na pozici pravého obránce. Stoper Ondřej Mazuch zatím zůstává mezi náhradníky.
Dortmund nasazuje i své dvě největší hvězdy. Z levé strany hřiště bude zlobit šikovný záložník Reus, na hrotu zase Aubameyang, který byl na podzim ve vynikající střelecké formě.
Stadion v Essenu, který pojme dvacet tisíc diváků, není vyprodaný. Ale Dortmund je nedaleko, takže několik tisícovek fanoušků Borussie přicestovalo svůj tým podpořit.
Hráči už stojí v tunelu, začátek utkání se blíží. Za chvíli rozhodčí přivede oba týmy na hřiště.
A jde se na věc. Hráči si podali ruce mezi sebou i s rozhodčími, kapitáni absolvovali los a utkání může začít.
1
Začal první poločas utkání Dortmund - Sparta
Rozehrál Dortmund.
1
Hned po pár vteřinách se poprvé dostal k míči Šural, snažil se založit útočnou akci z levé strany. Pak se ale hra přesunula napravo, odkud Mareček centroval do vápna. Přes clonícího obránce ale balon neprocpal.
2
Šural začal hodně aktivně, teď napadal na polovině soupeře Pisczeka a moc nechybělo, aby ho obral o míč.
3
Dortmund se dostal až před vápno Sparty, zleva centroval do šestnáctky Reus, který se snažil najít Aubameyanga. Ale jeho přihrávku zblokoval dobře postavený Brabec.
4
Šural se srazil s Frýdkem, Dortmund toho ale nedokázal využít. Také proto, že následnou přihrávku Šural nechtěně zasáhl rukou a německý tým bude rozehrávat.
5
Frýdek cpal míč do šestnáctky pod sebe na Šurala, ten zkoušel z velkého úhlu střílet, ale nebyla to nebezpečná rána.
6
Důležité
První hodně zajímavé akce na obou stranách. Zahustel se pěkně obtočil kolem Hummelse, tím získal prostor pro centr na Dočkala, který pak nebezpečně střílel k tyči. Ale Bürki byl na zemi včas a rychle rozehrál, čímž založil akci Dortmundu. Na jejím konci byl Aubameyang, který se po rychlé kombinaci dostal až před Bičíka, ale trefil jen jeho nohy.
8
Šural se vrátil až do vlastního vápna, kde zastavil přihrávku Piszczeka z pravého křídla. Ale Dortmund zůstává u míče a tlačí se před bránu Sparty.
9
Šural je zatím opravdu hodně vidět. Teď se rozběhl po levé straně a Piszczek ho musel u lajny faulovat.
10
Sparťané chybovali na polovině hřiště, což mohlo být osudové. Reus převzal rychlou přihrávku, zprava se řítil k brance a ještě chtěl hledat Aubameyanga, což se mu ovšem nepovedlo: Brabec opět dobře zasáhl.
12
Papastathopulos přihrával podél pravé postranní čáry, ale hodně nepřesně. Sparta tedy bude u míče díky autovému vhazování.
13
Frýdek přihrával na střed hřiště Dočkalovi, který ale před šestnáctkou soupeře nezvládl zpracování. Dortmund zkusil rychle zaútočit, nedostal se ale za polovinu hřiště.
14
Dortmund zatím hrozí hlavně po levé straně, kde Park s Reusem obranu Sparty zaměstnávají. Ale teď z toho nic nebylo, ještě před vápnem se hostům podařilo útok zastavit.
15
Costa nakopl míč na polovinu soupeře, tam se Lafata k balonu neprobil. Zatím to má sám na hrotu hodně těžké.
16
Weigl se prohnal po pravé straně a našel nabíhajícího Mchitarjana, který se už už chystal zakončovat. Sparťané ho i s trochou štěstí ubránili, takže Bičík nakonec zasahovat nemusel.
16
Důležité
A další zajímavý moment. Castro vypálil zpoza vápna a jeho nepříjemně tečovaná rána se snesla vedle tyče. Je z toho roh pro Dortmund.
17
Sparta se teď brání. Borussia kombinuje před vápnem a teď se dostala k dalšímu zakončení, když z dálky střílel Gündogan.
18
Český tým se jen těžce probojovává k míči. A teď znovu musel čelit nebezpečné akci: Zahustel akrobaticky odkopával před Reusem, který si už nabíhal do vápna.
20
Důležité
Ale teď Sparta měla šanci. Dočkal převzal před vápnem míč a i když byl v tísni, stačil prostrčit na Marečka. Ten pohotově střílel k tyči, Bürki musel skočit do strany a míč chytit.
22
Reus rozkmital nohy a zkoušel se přes Brabce uvolnit ve vápně, sám se ale vyhnal z úhlu a pak se mu nepovedlo přesně nacentrovat. Míč skončil v boční síti.
23
Dortmund vytrvale zkouší útočit po levé straně. Teď prošel přes několik hráčů Gündogan, pak sice míč ztratil, ale díky Fataivě špatné přihrávce se k němu zase dostal. Zkoušel střílet, ale napálil jen Costu.
25
Na trávníku leží Frýdek, srazil se s Piszczekem. Ale vypadá to, že to nebude nic vážného. Sparťanský obránce bude zřejmě pokračovat.
27
Frýdek udělal velkou chybu, míč přihrával zpátky, ale vůbec si nevšiml, že za ním vybíhá Mchitarjan. Ten kiksu sparťanského obránce nedokázal využít, na vápně jeho průnik skončil.
28
Sparta málo drží míč, Dortmund je aktivnější a nebezpečnější. Ale teď Reus fauloval Zahustela, takže budou hrát hosté.
29
Sparťané vysoko napadali a vydolovali míč, Lafata pak zkoušel vysunout podél čáry Šurala. Ale jeho přihrávka byla nakonec příliš dlouhá.
30
Důležité
Pěkná akce Dortmundu mohla skončit gólem. Aubameyang nahrál do strany Mchitarjanovi, který mu míč do vápna vrátil - přímo na hlavu. Ve velké šanci ale kanonýr z Gabonu mířil nad bránu.
32
Důležité
A zase Aubameyang! Jeho střela ani na první pohled nevypadala moc nebezpečně, ale hodně nepříjemně klesala na nakonec zazvonila na břevno Bičíkovy branky.
33
Bude zajímavé prohlédnout si statistiky držení míče. Sparta běhá bez něj, zatímco Dortmund převážně s ním. Teď to z levé strany zkoušel Gündogan, ale neobešel Brabce.
34
Teď sparťané držení míče trochu dohánějí, ale jen na vlastní polovině. Přihrávají si míč nakrátko, dopředu se zatím nedostávají.
37
Tempo teď po předchozích hektických minutách trochu opadlo, hraje se převážně ve středu hřiště. Sparta přežila šance a teď Dortmund chvíli nepustila ke své brance.
39
Důležité
Dočkal po přiťuknutí Lafaty špatně přihrával, takže u míče byl po chvíli zase Dortmund a dostal se do největší šance. Gündogan přihrál Castrovi, který šel sám na Bičíka a poslal míč podél něj na branku... Tam ale skluzem výborně zasáhl Costa a míč před lajnou vytáhl.
41
Góly
Pierre-Emerick Aubameyang (Dortmund) vstřelil gól. Dortmund - Sparta 1:0
Dortmund zaslouženě vede. Gündoganovi míč patičkou přihrál Mchitarjan, německý záložník pak přešel postupně přes Marečka, Costu a nakonec i Bičíka, který mu skákal pod nohy. Z lajny pak nahrál pod sebe Aubameyangovi, který snadno trefil prázdnou branku.
43
Fatai, který se zatím moc nedostal do hry, teď u postranní čáry špatně zpracoval přihrávku od Zahustela. Balon mu utekl do autu.
44
Sparta se dostala k zakončení, ale Mareček dobrou pozici nevyužil - trefil jen padajícího Bürkiho. A navíc byl v jasném ofsajdu, který rozhodčí postřehli.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:0.
45
Spartě první poločas příliš nevyšel. Naprostou většinu času držel míč soupeř, vytvářel si šance a mohl dát víc než jeden gól. Asi se projevuje rozdíl nejen v kvalitě kádru, ale také v momentálním zatížení: zatímco sparťané jsou v nejnáročnější fázi přípravy, Dortmund už o víkendu bude hrát Bundesligu a ladí formu.
46
Střídání
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Lukáš Vácha, nahradil ho Marek Matějovský.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Dortmund - Sparta
46
Střídání
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Kehinde Fatai, nahradil ho Ladislav Krejčí.
46
Fatai, kterému se příliš nedařilo v prvním poločase, už do druhého nezasáhne. Nahradil ho Krejčí, který bude hrát zleva, Šural se tím pádem přesune napravo.
48
Krejčí si nabíhal za obránce, dostal přihrávku od Matějovského, ale zřejmě do těsného ofsajdu. Následující centr do vápna už byl navíc.
49
Góly
David Lafata (Sparta) vstřelil gól. Dortmund - Sparta 1:1
Nečekané vyrovnání! Matějovský, který hru během několik minut druhé půle zatím dost oživil, přihrál Dočkalovi, ten rychle posunul na Lafatu. Sparťanský kapitán se po míči natáhl ve skluzu a trefil ho přesně k tyči.
51
Šural zastavil na polovině Sparty Aubameyanga, hosté ale míč neudrželi a tak se po chvíli dostal k ráně zpoza vápna Mchitarjan. Střelu mu ale zblokoval Frýdek.
53
Gündogan po přihrávce Weigla posílal míč do vápna lehkým obloučkem, ale Castro byl daleko a na balon nedosáhl. Bičík vyběhl a bez potíží míč sebral.
54
Sparta dává druhý gól, ale z jasného ofsajdu, který opět rozhodčí vidí. Krejčí byl za obránci, když přebral přihrávku a dával balon pod sebe zakončujícímu Lafatovi.
55
Sparta ale ve druhém poločase přidala, zatím hraje o dost sympatičtěji než v první půli. Dortmund, ačkoli neudělal v sestavě žádné změny, trochu polevil.
55
Karty
Žlutou kartu dostal Martin Frýdek (Sparta)
Za faul na Mchitarjana, který zůstal chvíli ležet na trávníku.
56
Je otázka, co teď Piszczek zamýšlel. Asi spíš přihrával na nabíhajícího Reuse, ale míč jen těsně minul vzdálenější tyč.
58
Reus to udělal pěkně, zbavil se obránců a nacentroval do vápna na nabíhajícího Piszczeka. Ten hlavičkoval, ale protože byl těsně bráněn, míč netrefil ideálně a poslal ho nad břevno.
59
Krejčí zkoušel přejít přes Piszczeka, který ho ale dokázal ubránit. Polský obránce je zatím jedním z nejlepších hráčů na hřišti.
60
Castro narazil míč Mchitarjanovi, ten se řítil do vápna, ale než stačil vystřelit, vystoupil proti němu Costa. A odkopl do bezpečí.
61
Střídání
Střídání: Dortmund: ze hřiště odešel Lukasz Piszczek, nahradil ho Erik Durm.
61
Střídání
Střídání: Dortmund: ze hřiště odešel Sokratis Papastathopulos, nahradil ho Neven Subotič.
61
Střídání
Střídání: Dortmund: ze hřiště odešel Ilkay Gündogan, nahradil ho Christian Pulisic.
61
Střídání
Střídání: Dortmund: ze hřiště odešel Julian Weigl, nahradil ho Matthias Ginter.
61
Střídání
Střídání: Dortmund: ze hřiště odešel Marco Reus, nahradil ho Moritz Leitner.
64
Góly
Pierre-Emerick Aubameyang (Dortmund) vstřelil gól. Dortmund - Sparta 2:1
Aubameyang na rozdíl od pěti spoluhráčů ze základní sestavy zůstal na hřišti a teď střílí druhý gól. Dostal na hranici šestnáctky přihrávku od Gintera, podíval se, a poslal míč k tyči. Costa ho zblokovat nedokázal a ani Bičíkův skok nebyl nic platný.
65
Střídání
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel David Lafata, nahradil ho Lukáš Juliš.
67
Proti Dortmundu si zahraje i Lukáš Juliš, který na hrotu nahradil kapitána Lafatu. Ten nebyl moc vidět, ale znovu potvrdil, že mu stačí jedna šance, kterou hned dokáže využít.
68
Góly
Henrich Mchitarjan (Dortmund) vstřelil gól. Dortmund - Sparta 3:1
Sparťané teď vůbec nestíhali. Mchitarjan zrychlil, rozběhl se a poslal míč do vápna Leitnerovi, který střílel do tyče. Od ní se ale balon odrazil přímo před Mchitarjana, který střílel do odkryté brány.
69
Střídání
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Lukáš Mareček, nahradil ho Petr Jiráček.
71
Jestliže na začátku druhé půle platilo, že sparťané zlepšili hru a dělali Dortmundu víc problémů, teď je zase všechno jinak. Německý tým hru kontroluje, nepouští Spartu často k míči.
73
Costa zkusil zrychlit hru a rovnou přihrával do ulice na Jiráčka, jenže ten stál v ofsajdu. Spartě se dál nedaří dostat se před branku soupeře.
75
Mladík Pulisic si poradil ve složité pozici, od lajny posílal míč pod sebe do vápna. Štěstí pro Spartu, že jen do míst, kde zrovna nikdo z hráčů Dortmundu nebyl.
76
Střídání
Střídání: Dortmund: ze hřiště odešel Henrich Mchitarjan, nahradil ho Felix Passlack.
76
Střídání
Střídání: Dortmund: ze hřiště odešel Pierre-Emerick Aubameyang, nahradil ho Janni-Luca Serra.
76
Střídání
Střídání: Dortmund: ze hřiště odešel Joo-Ho Park, nahradil ho Jacob Bruun Larsen.
76
Střídání
Střídání: Dortmund: ze hřiště odešel Gonzalo Castro, nahradil ho Pascal Stenzel.
78
Dortmund po vystřídání tým hodně omladil. Jeden z náhradníků, obránce Durm, teď centroval do vápna, kde ale odvracel dobře postavený Costa.
79
Pulisic ukazuje, že v něm něco je. Kdykoli se dostane k míči, předvede něco nebezpečného, takže není divu, že už v sedmnácti je blízko místu v A-týmu.
81
Ani proti soupeři, který prostřídal celý tým, se Sparta nedokáže výrazněji prosadit. Dortmund ji zamkl před šestnáctkou a opět navyšuje procento držení míče.
82
Ginter se hnal dopředu, zastavil ho až důraz Costy. Sparta je díky němu až teď na chvíli u míče, ale jen na polovině hřiště.
83
Náhradníci Borussie se ničeho nebojí, nepříjemně napadají a rychle se jim daří získat míč. Sparta asi začíná cítit, že na dobrý výsledek dnes nedosáhne.
85
Zápas se spíš už jen dohrává. V tuhle chvíli na polovině Sparty, odkud se hosté ne a ne prokombinovat před branku soupeře.
86
Matějovský si zlostně zakřičel, nedokázal totiž udržet míč v souboji se Stenzelem. Ten do něj nakonec balon ještě napálil, takže Dortmund bude vhazovat.
87
Důležité
Dortmund měl další velkou šanci. Passlack se prohnal po levé straně, neukvapil se a přihrál do šestnáctky přesně na nohu volného Larsena. Ten střílel k tyči, ale trefil jen Frýdka, který zády k balonu nevědomky zachránil Spartu od čtvrtého inkasovaného gólu.
89
Tentokrát letěl centr do vápna z levé strany, vypadalo to, že doputuje k Serrovi, ale ten v rozhodující chvíli podklouzl, takže se do zakončení vůbec nedostal.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 3:1.
90
Zápas Sparty se zvučným soupeřem byl poměrně jednoznačný. Český tým vstřelil zásluhou kapitána Lafaty jeden gól, jinak toho ale moc nepředvedl a Dortmund na hřišti vládl. Držel míč po většinu času, vytvářel si šance a ukázal, že na start jarní části Bundesligy je připravený dobře.
90
Z on-line reportáže je to vše, přejeme hezký zbytek večera a brzy zase u fotbalu na shledanou.

Sestavy a rozestavení

Dortmund Dortmund (4-5-1)

38 Bürki
Bürki
o hráči
Piszczek
o hráči
61. min Durm o hráči
Papastathopulos
o hráči
61. min Subotič o hráči
15 Hummels
Hummels
o hráči
3 Park
Park
o hráči
76. min Bruun Larsen o hráči
Mchitarjan
o hráči
76. min Passlack o hráči
33 Weigl
Weigl
o hráči
61. min Ginter o hráči
27 Castro
Castro
o hráči
76. min Stenzel o hráči
Gündogan
o hráči
61. min Pulisic o hráči
11 Reus
Reus
o hráči
61. min Leitner o hráči
Aubameyang
o hráči
76. min Serra o hráči

Logo Synot AC Sparta Praha Sparta (4-5-1)

35 Bičík
Bičík
o hráči
Zahustel
o hráči
5 Brabec
Brabec
o hráči
26 Costa
Costa
o hráči
14 Frýdek
Frýdek
o hráči
7 Fatai
Fatai
o hráči
46. min Krejčí o hráči
Mareček
o hráči
69. min Jiráček o hráči
Dočkal
o hráči
6 Vácha
Vácha
o hráči
46. min Matějovský o hráči
32 Šural
Šural
o hráči
21 Lafata
Lafata
o hráči
65. min Juliš o hráči

Rozhodčí: -

Vzájemné zápasy

19. ledna 2016 19:05Dortmund–Sparta 3:1