Příjemný čtvrteční večer, vítejte u sledování on-line reportáže z úvodního zápasu 2. předkola Evropské ligy mezi Spartou a švédským BK Häcken.
Pětačtyřicet minut před výkopem vyběhli na rozcvičení sparťanští brankáři, vítal je jen slabý potlesk, protože na tribunách je zatím jen velmi málo diváků.
Pětatřicet minut do výkopu a na hřiště vybíhají i ostatní sparťané, tribuny se zaplňují jen velmi pomalu. Přitom klub očekává návštěvu kolem 10 tisíc diváků.
Patnáct minut do výkopu, rozvičení sparťanských fotbalistů končí. To soupeř na hřišti ještě zůstává a do na něm vyběhl o dost dřív než domácí hráči. Na tribunách je odhadem kolem pěti tisíc diváků.
V sektoru hostů je asi třicet fanoušků, kteří vyvěsili tři velké vlajky. Hlasatel čte sestavy, největší aplaus sklidil sesazený kapitán Matějovský, který na rozdíl od prognóz přece jen nastupuje v základní sestavě.
Sparta se na startu nové sezony musí vypořádat s několika absencemi. Kvůli zranění chybí trio Krejčí, Hybš, Bednář, a protože Pamič s Kweukem už odešli, trenér Vítězslav Lavička to se skládáním základní jedenáctky neměl jednoduché.
Oproti původním předpokladům pronikl do základní sestavy Matějovský, zatímco navrátilec Vacek začne jen na lavičce.
Pražané v Evropské lize obhajují účast v jarním play-off a jako první se jim do cesty postaví švédský vicemistr BK Häcken. Ovšem k formě, díky které se Seveřané kvalifikovali do evropských pohárů, nyní mají daleko. V polovině letošního ročníku (ve Švédsku hraje systémem jaro-podzim) jsou až devátí.
"Čeká nás houževnatý soupeř, který může být velmi nebezpečný. Kádr švédských hráčů vhodně doplňují Afričané, kteří přinášejí jiný způsob hry. Navíc nepůjdou v roli favoritů, ale jejich odhodlání se ukázat bude velké," uvědomuje si trenér Sparty Vítězslav Lavička.
Trojice rozhodčích přivádí týmy na hrací plochu.
1
Začal první poločas utkání Sparta - BK Häcken
Rozehráli hosté.
1
Matějovský se u půlící čáry pustil mezi trio soupeřů a vybojoval autové vhazování.
1
Kadlec z pravé strany posílal do pokutového území přízemní centr, ale Přikryl byl pokrytý a k zakončení se nedostal.
2
Kadlec v akci i v defenzivě. Faulem zastavil protiútok Häckenu.
3
Hušbauer ztratil stabilitu při zpětné přihrávce na Kadlece u pravé pomezní čáry, ale zdá se, že je v pořádku.
4
Pauschek měl na levé straně hodně volného prostoru, ale centr si nepřipravil dobře.
4
Lafata pálil snad z 28 metrů a gólman Källqvist vyrazil míč jen před sebe. Kadlec podklouzl, k dorážce se dostal až Hušbauer, ale trefil protihráče stojícího před sebou.
6
Kallqvistovi se nepovedl výkop a míč poslal do autu. Sparťanští fanoušci to uvítali.
7
Přikrylovi se na útočné polovině nepovedl první dotek, ale dorážel na Mohammeda, který si ukopnul míč do zámezí.
9
Ke Kadlecovi na hranici pokutového území se odrazil míč, sparťanský střelec byl obklopený soupeři, a tak okamžitě pálil. A přestřelil.
10
Po mizerné standardce Häckenu začíná Sparta postupným útokem.
11
Míč se vrátil k Vaclíkovi, tentokrát Sparta zkusila překonat střed hřiště rychle vzduchem, ale balón letěl do zámezí.
12
Za dlouhým míčem spěchali Kadeřábek i Přikryl, ale na hřišti ho neudrželi. Hostující brankář bude vykopávat.
13
Od Kadlece se míč odrazil na hranici šestnáctky k Hušbauerovi, jehož střelu zblokoval hostující blok na roh.
15
Hostující lavičce se nelíbilo, že rozhodčí přerušil protiakci Häckenu po rychlé rozehrávce gólmana. Sparta v tu chvíli rozhodně nebyla zformovaná.
16
Hostující nedorozumění mohlo poslat Spartu do vedení! Gólman Källqvist zblízka napálil Jozu a míč se odrazil na roh.
18
Ani při rohu hosté nepůsobili kompaktně, ke střele se dostal Kadeřábek, jenže minul.
20
Hosté rychle přešli do útoku, Ericsson posílal míč do nebezpečného prostoru před branku, ale tam spolehlivě zasáhl Holek.
21
Mohammed udělal dva rychle kroky, ale pak sprint k míči vzdal. Vaclík bude odkopávat od branky.
22
Sparťanský kotel rozvinul transparent: "Pohárová cesta začíná. Kam ještě zavítáme?" Kolik cest po kontinentu si Pražané užijí, může napovědět už probíhající zápas.
24
Vácha kopal roh, po přihrávce Přikryla se k němu míč vrátil a Lafata už se skláněl k centru. Ale hostující Joza před ním míč odvrátil.
25
Další roh pro Spartu.
26
Vácha s Přikrylem kombinovali na pravé straně, ale právě od druhého jmenovaného se míč odrazil do zámezí.
27
Po sérii odrazů míč směřoval za hostující obranu na Kadlece, ale ten věděl, že stojí v ofsajdu, takže ani nejevil zájem o hru.
30
Sparťané si před pokutovým územím dlouho dávali přednost, střílel až Vácha a míč proskákal vedle.
31
Hostující El Kabir rozhazuje rukama. Nelíbí se mu odpískaný faul na Kadlece.
32
To se moc často nevidí. Hostujícímu Lewickému se roztrhly trenýrky a u pomezní čáry si právě upravuje náhradní kus, aby mohl zpět do hry.
33
David Lafata (Sparta) vstřelil gól. Sparta - BK Häcken 1:0
Lafata podruhé v zápase střílel, znovu zpoza pokutového území a tentokrát už se prosadil. Přízemní ranou, která ještě byla tečovaná, překonal Källqvista.
35
Kolmice do pokutového území Sparty směřovala na Ericssona, ale ten se nechal tělem odstavit od míče.
37
Lafata spěchal za centrem, v pádu usměrňoval míč do pokutového území, jenže akci zastavil pomezní rozhodčí kvůli ofsajdu.
38
Matějovského přihrávka původně nesměřovala na Hušbauera, ale ten ještě zabojoval a získal roh.
39
Kadlec se před velkým vápnem krásně vyhnul soupeři, ještě posunul míč na Hušbauera a po jeho střele dorážel Lafata. Protihráče kolem sebe a ležícího gólmana nepropálil.
41
Žlutou kartu dostal Mustafa El Kabir (BK Häcken)
Za nebezpečný zákrok na Kadeřábka.
42
Další faul. Tentokrát mírnější v podání Chatta na Matějovského.
44
Kadeřábek se poněkolikáté prohnal pravou stranou, přesně odcentroval a odražený míč vracel na branku Kadlec. Střelu ještě tečoval Lafata, ale byl v ofsajdu.
45
Nastavuje se minuta.
45
V závěru nastavené minuty ještě Sparta kopala standardku po faulu Chatta na Lafatu, ale tentokrát měl gólman Källqvist snadnou úlohu.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:0.
45
Sparta po poločase zaslouženě vede 1:0. Nad Häckenem měla jednoznačnou převahu, ještě před skórujícím Lafatou se do zajímavých příležitostí dostali Kadeřábek či Hušbauer. Naopak hosté během úvodní půle nevystřelili na branku.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Sparta - BK Häcken
47
Björck se při výskoku na míč opřel do Lafaty, takže výsledek souboje už nebyl podstatný. Rozhodčí odpískal faul hostujícího stopera.
48
Björck znovu v akci. Tentokrát zblokoval střelu, kterou vyslal zpoza šestnáctky Pauschek.
50
Arkivuo spěchal za křižným centrem od Björka, ale už běží zase zpátky, protože nestihl zpracovat míč na hrací ploše.
51
V úvodní pětiminutovce druhého poločasu Sparta nebyla tak dominantní jako před přestávkou.
52
Kadlec krásně přihrál pod sebe Hušbauerovi, jehož střelu směřující do branky obětavě zblokoval Anklev.
53
Po rohu se dostal k zakončení znovu Hušbauer, ale tentokrát nestřílel tak nebezpečně.
55
Jen co Joza zahlédl přibližujícího se Lafatu, poslal malou domů ke svému gólmanovi.
56
Matějovského centr z pravé strany padal pod Lafatovy nohy, ale tam zasáhl hostující Björck.
58
Lafata poslal přihrávku nevhodně mezi stopery, za míčem se rozbíhal El Kabir, ale rychleji u něj byl Vaclík, který dobře sledoval hru.
60
Střídání: BK Häcken: ze hřiště odešel Simon Gustafsson, nahradil ho René Makondele.
62
Střídající Makondele nabíhal k míči před pokutové uzemí, ale sparťanská obrana mu nedovolila vystřelit.
63
Zatímco hosté teprve stavěli zeď po faulu na Matějovského, Vácha mohl vystihnout moment překvapení a vystřelil. Källqvist dával pozor a vytáhl míč na roh.
65
Přikryl v obklopení tří protihráčů ztratil míč na útočné polovině, hosté se dostali až před pokutové území Sparty, ale Pražané zvládli situaci i s přispěním Přikryla, který se vrátil.
66
David Lafata (Sparta) vstřelil gól. Sparta - BK Häcken 2:0
Přikryl krásně prostrčil míč na hranici pokutového území k Hušbauerovi, po jehož střele Källqvist mizerně zasáhl, vyrazil balón před sebe a Lafata ho doklepnul pod břevno.
67
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Josef Hušbauer, nahradil ho Kamil Vacek.
69
Nasiru Mohammed (BK Häcken) vstřelil gól. Sparta - BK Häcken 2:1
Nepříjemnost pro Spartu. Vácha na vlastní polovině zřejmě netušil, že má za sebou El Kabira, který okamžitě prostrčil míč do volného prostoru na Mohammeda a Ghaňan neomylně proměnil únik.
72
Kadeřábkův centr z pravé strany propadl až k Přikrylovi, který ještě přiťuknul míč na Matějovského. Jeho střela zpoza šestnáctky nebyla přesná.
74
Kadlec se v pokutovém území otočil s míčem čelem do hry, ale přízemní centr neprošel.
75
Vácha přesně přenesl hru na pravou stranu ke Kadeřábkovi, ale jeho následný centr hosté odvrátili.
76
Po dalším Kadeřábkově centru bude Sparta kopat roh.
76
Váchův centr od rohového praporku směřoval k Lafatovi, jehož hlavičku chytil Källqvist.
77
René Makondele (BK Häcken) vstřelil gól. Sparta - BK Häcken 2:2
To je nadělení! Makondele zůstal naprosto volný na hranici velkého vápna, míč se k němu odrazil a střídající hráč ho poslal nechytatelně k pravé tyči. Vaclík se jen díval. Jak zareaguje Sparta na nepříznivý vývoj?
79
První reakcí bude nasazení Skaláka za malou chvíli...
80
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Tomáš Přikryl, nahradil ho Jiří Skalák.
80
Sparta musí začít útok od Vaclíka. Zbývá jí deset minut a nastavení.
82
Desátý roh pro Spartu. Hosté ještě nekopali žádný.
83
Žlutou kartu dostal Oscar Carl Lewicki (BK Häcken)
Za ostrý zákrok na Lafatu.
84
Váchův centr z následného přímého kopu byl přetažený a Vacek posléze musel brzdit protiútok Häckenu faulem.
85
Žlutou kartu dostal Kamil Vacek (Sparta)
86
Polom rychle rozehrál na Kadlece, jenže ten byl u půlící čáry pokrytý. Sparťané působí poněkud bezradně.
87
Až teď se na chvíli otevřel prostor před Matějovským, ale Pražané nebyli přesní.
89
Lafata mohl završit hattrick a především strhnout vedení zpět na stranu Sparty! V pokutovém území k němu nacentroval Skalák, ale kanonýr Pražanů trefil obránce, který padl do střely.
90
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Lukáš Pauschek, nahradil ho Nhamoinesu Costa.
90
Costa se okamžitě zapojil do sparťanské akce, centroval z levé strany a Skalák s odrazem o trávník hlavičkoval do břevna! Už běží první nastavená minuta.
90
Střídání: BK Häcken: ze hřiště odešel Nasiru Mohammed, nahradil ho Mika Ojala.
90
Po taktickém střídání Häckenu už Spartě moc času nezůstane.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 2:2.
90
Sparta zahájila novou sezonu rozpačitě. Po druhém gólu střelce Lafaty se zdálo, že úvodní zápas 2. předkola Evropské ligy pro Häckenu se vyvíjí ideálně. Jenže švédský tým během osmi minut srovnal na 2:2 a Pražany čeká náročná odveta. Za týden ve Švédsku musejí skórovat.
90
Díky za pozornost u sledování on-line reportáže, pěkný zbytek čtvrtečního večera.

Logo Synot AC Sparta Praha Sparta (4-5-1)

Pauschek
90. min Costa o hráči
14 Kadlec
Kadlec
Hušbauer
67. min Vacek o hráči
6 Vácha
Vácha
Matějovský
Přikryl
80. min Skalák o hráči
21 Lafata
Lafata

BK Häcken Göteborg - logo BK Häcken (4-5-1)

Mohammed
90. min Ojala o hráči
20 Chatto
Chatto
Ericsson
12 Lewicki
Lewicki
Gustafsson
60. min Makondele o hráči