Pěkný večer z Bruselu. Stadion Krále Baudouina pomalu ožívá, aby tu ve 20.30 začalo úvodní utkání play-off Evropské ligy mezi Lokerenem a Plzní. Celý zápas můžete na této stránce sledovat v podrobné on-line reportáži.
Plzeňští fotbalisté přijeli na stadion hodinu a půl před výkopem. Hned se šli podívat na hrací plochu, v jakém je stavu. Po pár minutách odešli do šatny, aby se připravili na zápas.
"Welcome Pilsen," prohlásil hlasatel na stadionu. Plzeňských fanoušků dorazí na tři stovky, dohromady bude na tribunách přibližně pět tisíc diváků. Takže je jasné, že atmosféra moc bouřlivá nebude. Stadion má totiž kapacitu skoro padesát tisíc fanoušků.
Proč se nehraje v Lokerenu? Aktuálně sedmý tým belgické ligy nemá vyhovující stadion, a tak musel vzít zavděk azylem v Bruselu. Právě na tomto stadionu se stala tragédie před finále Poháru mistrů evropských zemí v roce 1985, při níž zemřelo 39 lidí.
Důležité
Sestava Viktorie Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Ševinský, Procházka, Limberský - Fillo, Darida, Hanousek, Horváth, Ďuriš - Bakoš.
Všechny tajenky v plzeňské sestavě odtajněny. Do brány se postaví Kozáčik, jenž Bolka nahradil už o víkendu proti Ostravě (3:1). Na pravé straně dostal přednost Fillo před Horou a Štípkem. Zraněného Koláře ve středu zálohy nahradí Hanousek. Na lavičce náhradníků už je připravený uzdravený levý záložník Malakjan.
Dvacet minut před výkopem je stadion téměř prázdný. Na svých místech není snad ani tisíc diváků. Možná se tak nenaplní ani přání pořadatelů, kteří čekali alespoň pět tisíc lidí.
Belgičtí pořadatelé myslí i na plzeňské fanoušky, a tak jim nyní pouští českou písničku. Z amplionů zní song Daniela Landy.
Patnáct minut do začátku zápasu. Fotbalisté Plzně ukončili rozcvičku a mizí v útrobách stadionu. Za chvíli se vrátí už v dresech nachystaní na utkání.
Plzeň čeká přátelská atmosféra. Hlasatel ještě jednou přivítal Plzeň v Bruselu a místní fanoušci začali spontánně tleskat.
Pořadatelé ještě kropí trávník, který je po celém dnu hodně vyprahlý. V Bruselu celý den panovalo vedro. Pěkné počasí přímo lákalo k procházce. Však taky hodně fanoušků se přišlo podívat na proslulé Atomium, které stojí jen pár desítek metrů od stadionu.
O zápas není zájem ani mezi belgickými novináři. Žurnalistů je na press tribuně míň než na běžný zápas české ligy.
Rozhodčí už přivedl oba týmy na hřiště. Plzeňští fotbalisté na dálku tleskají svým fanouškům, kterých je ve vyhrazeném sektoru několik stovek.
Oba týmy se ještě fotí, ale za malou chvíli už se začne.
1
Začal první poločas utkání Lokeren - Plzeň
Rozehrávala Plzeň, ale výkop se musel kvůli neukázněným hráčům domácích dvakrát opakovat. Jako první se míče dotkli Bakoš a Hanousek.
2
Dlouhý nákop plzeňského obránce Limberského odvrátila domácí obrana. Akce českého týmu pokračovala, ale zastavil ji ofsajd.
3
Plzeň je sice téměř nepřetržitě u míče, ale může si jen dlouze přihrávat na půlící čáře. Lokeren dobře napadá.
4
Plzeňský záložník Fillo viděl rozběhnutého Horvátha, a tak na něj poslal míč, který však skončil mimo hrací plochu. Kapitán českého týmu přesto myšlence zatleskal.
5
Z pravé strany centroval domácí Galitsios. Včas se stihl vrátit Darida, jenž přihrávku zachytil.
6
Akci českého týmu zastavil Ďurišův ofsajd.
7
Hostující obránce Rajtoral zkazil přihrávku a odevzdal míč soupeři. Lokeren však možnost jít do rychlého brejku nevyužil a přihrával si na polovině hřiště.
8
Další centr do plzeňského pokutového území poslal Galitsios, ale hlavou spolehlivě odvrátil plzeňský stoper Ševinský.
9
Po faulu na De Ceulaera bude Lokeren zahrávat přímý volný kop z nebezpečné vzdálenosti.
10
Důležité Góly
Hamdi Harbaoui (Lokeren) vstřelil gól. Lokeren - Plzeň 1:0
Lokeren přímý volný kop využil! Míč si postavil Leko, jehož centr na vzdálenější tyči doklepl do brány tuniský reprezentant Harbaoui.
12
Teď zaútočila Plzeň. Horváthův centr obránci domácího týmu odvrátili jen kousek před pokutové území. Odtamtud se o střelu pokusil Fillo, ale pálil vysoko nad.
13
Domácí fanoušci jsou nadšení. Bouřili i při další akci, když znovu z pravé strany centroval Leko. Tentokrát však žádného spoluhráče nenašel.
14
Na stadionu je dobrá atmosféra, přestože je téměř prázdný. Pár tisíc fandů domácích obsadilo protěžjší tribunu, plzeňští příznivci zase neúnavně povzbuzují z rohu stadionu.
15
Lokeren odvrátil další centr, který mířil před jeho bránu.
16
Fanoušci Plzně skandují: "Remízu nechceme! Remízu nechceme!" To by znamenalo, že český tým musí dát alespoň dva góly. Zatím si však nevytvořil ani jednu solidnější šanci.
17
Do pokutového území Lokerenu mířil další centr. S těmi si ovšem domácí obránci zatím bez problémů vědí rady.
18
Rozhodčí Lahoz něco důrazně vysvětluje plzeňskému obránci Procházkovi, který se před tím pošťuchoval s Harbaouim.
19
Plzeň si zatím vůbec neví rady, jak překonat aktivní obranu belgického týmu.
20
Plzeňský stoper Procházka zbrkle vyrazil na De Ceulaera, jenž si ho obhotil a odvážně pokračoval v individuálním průniku. Jenomže proti několikanásobné přesile byl bez šance.
21
Obrázek úvodní části zápasu je pořád stejný. Plzeň má míč, ale hráči si ho bezradně přihrávají na středu hřiště. Obrana Lokerenu totiž brání pozorně a soupeři nedává ani metr hřiště zadarmo.
23
Pokračuje dlouhá rozehrávka Plzně. Teď se sice přiblížila pokutovému území soupeře, ale dovnitř se nedostala a opět ztratila míč.
25
Přitom snaha se plzeňským fotbalistům upřít nedá. Teď Bakoš absolvoval dvacetimetrový sprint proti brankáři, přestože věděl, že gólman Lokerenu před ním míč odkopne.
26
Zasahovat musel plzeňský brankář Kozáčik. Před jeho bránu totiž letěl centr, po kterém se opět natahoval nebezpečný útočník Harbaoui. Slovenský gólman v pohodě chytil.
28
Karty
Žlutou kartu dostal Koen Persoons (Lokeren)
za to, že střelu Horvátha zastavil rukou. Plzeň bude zahrávat přímý volný kop z osmnácti metrů. Nadějná pozice!
29
Důležité Góly
Marek Bakoš (Plzeň) vstřelil gól. Lokeren - Plzeň 1:1
Standardní situaci využívá i Plzeň! Míč si postavil Bakoš, jenž se rozhodl pro přímou střelu, kterou zakroutil přes zeď přesně k levé tyči.
30
Plzeňští fanoušci oslavují svého střelce: "Mááárek Bakoš! Mááárek Bakoš!" A přidávají: "Remízu nechceme!"
31
Plzeň si gól zasloužila. V úvodní půlhodině byla aktivnějším týmem a míč měla v držení většinu času. Jen tu šanci si nedokázala vytvořit...
33
Po pravé straně postupoval plzeňský pravý bek Rajtoral, ale než stihl odcentrovat, přišel o míč.
34
Po dalším nepovedeném centru se plzeňský trenér Vrba otočil od hřiště a obličej schoval v dlaních. Dobře ví, že jeho svěřenci v útoku nehrajou podle svých možností.
35
Až nyní diváci viděli první rohový kop zápasu, který rozehrával Lokeren. Plzeňský brankář Kozáčik centr do pokutového území v pohodě sebral.
38
Důležité
Obrovská šance Bakoše! Slovenský reprezentační útočník si naskočil na centr z levé strany. Už se zdálo, že míč letí do brány, ale skvělý zákrok předvedl domácí gólman Barry. Následně ještě střílel hodně mimo Rajtoral.
40
Střela Ďuriše z necelých třiceti metrů skončila nad břevnem.
41
Domácí útočník Harbaoui se vzteká. Rozhodčí mu totiž odpískal faul na Limberského, který ukončil jeho odvážný průnik plzeňskou obranou.
42
Nepřesnosti na obou stranách. Do útoku se nemůže dostat ani jeden tým.
43
Na dlouhý nákop za plzeňskou obranu si nabíhal De Ceulaer, ale u míče byl první brankář Kozáčik.
44
Stadion nespokojeně píská. Rozhodčí teď totiž ukázal, že se bude rozehrávat od plzeňské brány, přestože to vypadalo, že by to měl být roh pro Lokeren. Ale sudí byl u celé situace blíž než všichni diváci...
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:1.
45
Hráče do kabin provází pískot domácích fanoušků, které rozlítily poslední výroky rozhodčích. Mají za to, že sudí jejich týmu nepřejí. Ale až na zmíněný rohový kop zatím trojice rozhodčích zvládá zápas bez problémů.
45
STATISTIKY PRVNÍHO POLOČASU: střely na bránu 1:2, mimo 0:3, rohy 1:0. Plzeň byla v prvním poločase lepší a zaslouženě vyrovnala.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Lokeren - Plzeň
Rozehrávali domácí.
47
Oba týmy začaly druhý poločas bez změn v sestavě.
48
Druhý poločas začal opatrně z obou stran. Bojuje se hlavně ve středu hřiště.
49
Z levé strany centroval do pokutového území Lokerenu útočník Bakoš. K hlavičce se prodral Ďuriš, ael gólman Barry neměl problém a slabou střelu chytil.
50
Aktivní Darida vybojoval na polovině hřiště míč a Plzeň šla do protiútoku. Záhy však balon ztratila.
51
Šikovný Leko vyzval do sprintu Harbaouiho, kterého ovšem sevřeli do kleští plzeňští stopeři Ševinský a Procházka a nepustili ho dál.
52
Teprve druhý rohový kop v zápase. Centr do pokutového území Plzeň bez potíží odvrátila.
53
Český tým šel do protiútoku, ale šanci si nevytvořil. Pětatřicet metrů před bránou soupeře míč ztratil.
55
Druhý poločas zatím provází velké nepřesnosti na obou stranách. A tak to Horváth zkusil z čtyřiceti metrů, ale míč poslal nad břevno.
56
Střídání
Střídání: Plzeň: ze hřiště odešel Martin Fillo, nahradil ho Jakub Hora.
57
Důležité
Nebezpečná střela domácího Patosiho. Napřáhl z pětadvaceti metrů a míč letěl přesně pod břevno. Na roh ho vytáhl brankář Kozáčik.
58
Z rohového kopu se Lokeren do šance nedostal.
59
Lokeren v posledních minutách přidal a vybojoval další rohový kop.
60
Důležité
Tyč! Lokeren si z rohového kopu vypracoval obrovskou šanci. Po centru do pokutového území se k hlavičce dostal znovu Harbaoui, jenž je dnes hodně nebezpečný. Ale míč se odrazil od pravé tyče!
62
Další plzeňský pokus z velké dálky. Darida napřáhl z víc než třiceti metrů, ale bránu netrefil ani on.
63
Karty
Žlutou kartu dostal František Ševinský (Plzeň)
za faul na polovině hřiště.
64
Lokeren si vytvářel další šanci, ale vzrušení je zbytečné. Rozhodčí odpískal faul proti jednomu z obránců Plzně, která se tak dostává k míči.
65
Vzrušujících momentů přibývá. Teď útočí i Plzeň, byť do šance se ještě ve druhém poločase nedostala.
67
Čtvrtý rozhodčí i hlavní sudí musí uklidňovat domácího trenéra Maese, který u postranní čáry rozhazuje rukama a pokřikuje celý zápas.
68
Domácí De Bock centroval do pokutového území Plzně, hlavou odvracel Ševinský.
69
O střelu z velké dálky se pokusil i domácí tým. Také úplně mimo.
70
Domácí fanoušci, místo aby podporovali svůj tým, pískají na rozhodčího a často také třeba na brankáře Kozáčika, který podle nich zbytečně zdržuje.
72
Z levé strany se do pokutového území domácích přiřítil Hora, ale obránce neprostřelil.
73
Plzeň se teď na delší dobu usídlila na polovině soupeře, ale teď její snahu zmařil útočný faul.
75
Důležité
A další velká šance Lokerenu. Domácí Patosi se prosmýkl kolem obránce a měl před sebou dost místa ke střele. A tak z hranice pokutového území vystřelil. Těsně vedle pravé tyče.
76
Střídání
Střídání: Lokeren: ze hřiště odešel Ayanda Patosi, nahradil ho Benjamin Mokulu.
77
Lokeren je ve druhém poločase aktivnější než před přestávkou. Teď mířil před Kozáčikovu bránu další centr, ale plzeňský gólman si poradil.
78
První roh Plzně v zápase. Rozehrál ho kapitán Horváth. Šance z něj nebyla, ale hosté budou zahrávat přímý volný kop ze sedmnácti metrů. Z podobné situace Plzeň v prvním poločase vyrovnala.
79
Přímý volný kop rozehrál Horváth, ale trefil jen zeď. Plzeňský kapitán ještě ukazuje, že někdo ve zdi zahrál rukou, ale rozhodčí jen zakroutil hlavou.
80
Střídání
Střídání: Lokeren: ze hřiště odešel Benjamin De Ceulaer, nahradil ho Nill De Pauw.
81
Za obranu Plzně mířila přihrávka, ale včas se stihl vrátit Limberský.
83
Důležité
A velkou šanci měla také Plzeň. Ke střele se prokličkoval Ďuriš. Bránu sice netrefil, ale do skluzu šel ještě Hora. Jenomže míč o kousek netrefil.
85
Plzeň zahrávala další rohový kop. Tentokrát se k míči postavil Darida, jenž rozehrál na Horvátha. Ten vybojoval záhy další roh.
85
Střídání
Střídání: Plzeň: ze hřiště odešel Michal Ďuriš, nahradil ho Radim Řezník.
86
Další rohový kop rozehrál Horváth, ale domácí gólman zasahovat nemusel.
86
Střídání
Střídání: Lokeren: ze hřiště odešel Ivan Leko, nahradil ho Miloš Marič.
87
Blíží se závěr zápasu, Plzeň je o něco lepší a hostující fanoušci opět skandují: "Remízu nechceme!"
89
Střídání
Střídání: Plzeň: ze hřiště odešel Marek Hanousek, nahradil ho Lukáš Hejda.
90
Z dálky střílel De Pauw, ale brankář Kozáčik moc práce neměl.
90
Budou se nastavovat tři minuty. Nastavení už se hraje.
90
Důležité
V závěru měl ještě velkou šanci Řezník, jenž se najednou objevil za domácí obranou. Ale neměl moc času, a tak musel vystřelit. Domácí gólman střelu po zemi chytá.
90
Důležité
Bude se kopat kopat penalta proti Plzni! V pokutovém území fauloval Ševinský, který dostal také druhou žlutou a je vyloučen.
90
Karty
Červenou kartu dostal František Ševinský (Plzeň) a musí opustit hřiště.
90
Důležité Góly
Mijat Marič (Lokeren) proměnil pokutový kop. Lokeren - Plzeň 2:1
Lokeren v úplném závěru dává gól. Mijat Marič poslal míč k pravé tyči, Kozáčik skočil na druhou stranu.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 2:1.

Sestavy a rozestavení

Lokeren (4-3-3)

1 Barry
Barry
o hráči
Galitsios
o hráči
Taravel
o hráči
28 De Bock
De Bock
o hráči
Persoons
o hráči
Overmeire
o hráči
10 Leko
Leko
o hráči
86. min Marič o hráči
De Ceulaer
o hráči
80. min De Pauw o hráči
Harbaoui
o hráči
24 Patosi
Patosi
o hráči
76. min Mokulu o hráči

FC Viktoria Plzeň Plzeň (4-5-1)

Kozáčik
o hráči
Rajtoral
o hráči
Ševinský
o hráči
Procházka
o hráči
Limberský
o hráči
11 Fillo
Fillo
o hráči
56. min Hora o hráči
16 Darida
Darida
o hráči
Hanousek
o hráči
89. min Hejda o hráči
Horváth
o hráči
12 Ďuriš
Ďuriš
o hráči
85. min Řezník o hráči
23 Bakoš
Bakoš
o hráči

Rozhodčí: Lahoz - Cebrian Devis, Fernandez

Další on-line