Hezký podvečer z Chorzówa, vítáme vás u on-line reportáže z úvodního utkání 3. předkola Evropské ligy.
Utkání 3. předkola Evropské ligy se hraje v Chorzówě na malém stadionu, celková kapacita je deset tisíc míst, ale z bezpečnostních důvodů domácí svým fanouškům prodávali jen čtyři tisíce vstupenek. Hosté dostali 320 lístků.
Oba týmy mají za sebou duely druhého předkola a hladký postup. Chorzów měl za soupeře makedonský Metalurg Skopje (3:1 a 3:0), Plzeň gruzínské Rustavi (3:1 a 2:0).
Přibližně hodinu a půl před výkopem si plzeňští fotbalisté přišli prohlédnout trávník, prošli se po něm a pak se zastavili za brankou u sektoru vlastních fanoušků. Hodinu před výkopem jich je tam asi dvacet. Ostatní část hlediště prázdná.
V šest večer je v Chorzówě stále velké horko, hřiště bude zřejmě hodně tvrdé, protože se nekropí. Ve středu po tréninku plzeňští fotbalisté si pochvalovali hustý trávník, ale tvrdý podklad.
Je 45 minut do výkopu, do sektoru hostů přibylo pár plzeňských fanoušků. Při prvním pohledu jsou unaveni z cesty, z horka... Do hlediště zatím moc dalších fanoušků nedorazilo. Když na rozcvičení vyrazili domácí hráči, ozval se nesmělý potlesk pár desítek lidí.
Domácí fanoušci ve svém sektoru vyvěsili velké vlajky, na kterých stojí: To my naród Slaski a pak německý nápis Oberschlesien.
Na hřiště přišli i plzeňští brankáři v čele s Petrem Bolkem.
Osmatřicet minut před výkopem jsou na hřišti i hosté, jejich příchod na chvíli probudil plzeňské fanoušky, kteří zatleskali. Přibližně deset příznivců Plzně je i na hlavní tribuně.
Za jednou z branek je stařičký ukazatel skóre, na který byly umístěny moderní prvky v digitální podobě. Dvě nuly a malý pás, na kterém je nápis Ruch - Viktoria.
Do hledišzě pomalu přicházejí diváci, obsazují však jen sektory vedle dřevěné hlavní tribuny a pak za jednou z branek. Na protlehlé straně je prázdno.
V sektoru plzeňských fanoušků je bývalý spoluhráč Horvátha a spol. David Bystroň, který si od února odpykává dvouletý trest za doping. Proto se před rozcvičením k ochozu vydali trenér Vrba a někteří hráči, aby Bystroně pozdravili.
Domácí publikum na horní ochoz proti hlavní tribuně věší další vlajky. Nad sektorty, kde kvůli bezečnosti nemohou být žádný fanoušci. Na jedné z vlajek je nápis Psycho Fans.
Je patnáct minut do výkopu, Plzeňští končí rozcvičení a odcházejí do kabiny. U hřiště stojí muži z vedení klubu, generální manažer Šádek, pár kroků za ním majitel Paclík a pak ještě sportovní ředitel Mysliveček. Každý z nich se s každým hráčem pozdraví a povzbudí.
Domácí pořadatelé spustili zavlažování trávníku, takže přece jen by hřiště nemělo být tak tvrdé.
Fanoušci zaplnili povolenou kapacitu stadionu, utkání by mělo sledovat odhadem čtyři až pět tisíc diváků.
Plzeňští fanoušci se svlékli do půl těla a spustili chorály. Jsou slyšet, protože domácí příznivci zatím mlčí.
Je 18.57, fanoušci vstávají a bouřlivým potleskem vítají obě mužstva, která nastupují na hřiště.
Plzeň hraje v netradičních bílých dresech, bílých trenýrkách a bílých stulpnách. Domácí jsou celí v modrém.
Těsně před výkopem se všichni polští fotografové vydali za branku, kterou v první půli bude hájit Petr Bolek. Jediný český fotoreportér zvolil opačnou stranu.
1
Začal první poločas utkání Ruch Chorzów - Plzeň
Výkop měli domácí.
1
Po deseti vteřinách domácí vybojovali roh. Po centru ho také zakončili, ale hlavička Szyndrowského šla hodně vedle.
2
Po několika nepřesnostech se k míči dostal hbitý Piech, ale stopeři Ševinský s Procházkou si s ním poradili.
3
V první útočné akci Plzeň, založil ji na levé straně Hora, který přihrál Ďurišovi. Po několika přihrávkách se míč dostal na druhou stranu k Rajtaralovi, který se pokusil probít do vápna, ale míč se od něj dostal do autu.
4
Plzeň držela míč, Darida, Limberský, Procházka kombinovali na polovině hřiště. Následoval dlouhý nákop, který si domácí obránci pohlídali.
5
Po přihrávce od stoperů Kolář narazil Horovi, který úspěšně pronikal po levém křídle. Ale když už se dostal k zadní čáře a pokutovému území, pravý bek Djokič ho se štěstím zastavil.
6
Hostující kouč Vrba stojí od začátku před lavičkou, po pár minutách si oblékl na bílou košili sako.
7
Důležité
První nebezpečná akce, Bolka z ostrého úhlu málem zaskočil Janoszka. Bolek u přední tyče míč vyrazil na malé vápno, ještě že tam stál Ševinský a duchapřítomně odehrál na roh.
8
Domácí zahrávali druhý roh, ale nepovedl se jim a Kolář vyrazil do brejku. Zezadu ho stáhl Straka a dostal žlutou kartu.
8
Karty
Žlutou kartu dostal Gábor Straka (Ruch Chorzów)
9
Aktivní a hbitý Hora se probil po levé straně a vybojoval roh.
9
Horváth rozehrál roh nakrátko s Limberský, ten mu vrátil a hostující kapitán poslal centr. Domácí se ubránili.
10
Plzeňští na chvíli zamkli soupeře před jeho vápnem, před branku létaly centry, ale domácí, někdy i se štěstím, se ubránili.
11
Plzeň je aktivnější, drží víc míč, soupeře nenechá vůbec hrát, nenechá ho rozehrát žádnou akci.
12
Domácí mají velké problémy se dostat přes půlící čáru, těsně za ní končí většina jejich akcí.
13
Limberský měl na levé straně dost prostoru, vedl míč do středu a na hranici vápna hledal Ďuriše a hned mu nabíhal na narážečku a na střelu. Ale domácí to přečetli.
14
Důležité
Hrubka Stawarczyka. Domácí stoper si neohrabaně šlápl na míč, Kolář se z levé strany řítil na branku, ve vápně si zasekávačkou položil druhého stopera, ale vystřelit už nedokázal. Stawarzcyk se vrátil a stihl odkopnout, i když trefil spoluhráče a míč chvíli poskakoval na malém vápně. Až pak se domácí ubránili.
15
Domácí stoper Sadlo napřáhl z dobrých 35 metrů, ač domácí fanoušci jeho pokus ocenili, Bolka nemohl vylekat. Plzeňský brankář míč v pohodě kryl.
16
Darida, který si říká o každý míč a při rozehrávce je hodně aktivní, poslal pas na Filla. Ale ten míč za obranu nedoběhl.
17
Domácí fanoušci vydechli zklamáním, když Ševinský na hranici vápna překazil kombinaci Piecha s Malinowskim. Horváth rychle poslal přihrávku dopředu na Ďuriše, který byl očividně rychlejší. V souboji spadli oba hráči, italský sudí se přiklonil na stranu domácích a odpískal faul Ďurišovi.
18
Na levém křídle se daří Horovi, obešel Djokiče, ale centr se mu už nepovedl.
19
Pravý bek Djokič chybnou rozehrávkou do středu pole nabídl slibnou akci Plzni, Kolář se hezky uvolnil, našel Daridu, který se z hranice vápna už už chystal na střelu, ale v poslední chvíli mu míč vypíchl Szyndrowski.
20
Hora si na levé straně sebral dlouhý pas, ale míč mu odskočil. Kdyby líp zpracoval, mohl běžet do velké šance.
21
Rajtoral u vlastního vápna dělal parádičky a málem se mu to vymstilo. Dorážející Piech mu míč vypíchl, ale Rajtoral ho před sebe nepustil a pohlídal míč do autu.
22
Hosté jsou dál aktivnější, hraje se na polovině Ruchu.
24
Důležité
Darida z pravé strany přetáhl centr na zadní tyč, Hora ho hlavou vrátil na malé vápno, kam do velké šance nabíhal Ďuriš. Už se chystal míč zakončit z pár kroků, když mu v poslední chvíli vložil nohu do střely Sajdlok.
25
Nejistý zákrok domácího brankáře Peškoviče, který dlouhý nákop ze vzduchu nestáhl, ale jen ho posunul do rohu vápna. Plzeňští se zmocnili míče, ale přihrávka před branku neprošla.
26
Hraje se na jednu branku, na tu domácí. Z ochozů se poprvé ozval nesmělý pískot, když po stříleném centru Rajtorala zakončoval v akrobatické pozici Hora vedle.
27
Jedna z mála možností domácích k ohrožení soupeřovy branky, ale Zienczuk nedokázal přímý kop z hloubi pole zahrát tak, aby míč prošel do vápna.
28
Teď už silnější pískot, domácí se nemohou dostat za polovinu hřiště. Míč ztrácejí a Plzeňští pořád mašírují k jejich brance.
29
Limberský poslal krásný křižný míč za obranu na Filla, tomu chyběl krok, aby míč líp zpracoval a dostal se z pravé strany do šance.
30
Hbitý útočních Piech se zlobí na spoluhráče Zienczuka. Když už dokázal na chvíli podržet míč, rozehrát a naběhnout si za obranu, pořádnou přihrávku stejně nedostal.
31
Po centru hlavičkoval Kolář, Peškovič s jeho pokusem však problémy neměl.
32
Slovenský středopolař Straka se opřel do odraženého míče 30 metrů od branky, byl to však ragbyový pokus. Tedy vysoko nad plzeňskou branku.
33
Důležité
Po zmatcích ve středu domácí obrany se k míči dostal Kolář, na hranici vápna v souboji upadl. Italský sudí ukázal, že má Plzeň výhodu. Ale Ďuriš ji nevyužil a z dobré pozice mířil hodně nepřesně.
34
Po pravé straně se probíjel Filo, když už byl v pokutovém území, narazil na Sadloka, kterého neobešel.
35
Ojedinělá návštěva domácích ve vápně Plzně, ale na centr z levé strany nikdo nenabíhal.
36
Standardní situace Ruchu nadělala vzruch před brankou Plzně, nákop Zienczuka z hloubi pole propadl přes několik hráčů deset metrů od branky. Několik vteřin míč nikdo nedokázal odkopnout, ani ho zakončit. Až pak přišel obranný odkop Daridy.
37
Domácí nedosahují kvality Plzeňských, kteří jsou s míčem šikovnější, kompaktnější, líp kombinují. Jen ještě gól chybí.
38
Domácí se míče zbavují hlavně za pomoci odkopů, které sbírají hostující hráči.
39
Karty
Žlutou kartu dostal David Limberský (Plzeň)
Limberský zezadu držel unikajícího Piecha, který se na polovině hřiště zmocnil odraženého míče a řítil se do brejku.
40
Důležité
Možnost Plzně. Ševinský už na polovině soupeře přesně rozehrál na Daridu, který s míčem udělal tři rychlé kroky y vypálil. Míč tečoval jeden z domácích obránců do protipohybu Peškoviče, ale míč šel nakonec metr vedle odkryté branky.
41
Plzeň zahrávala roh, opět nakrátko. Horváth pak z pravé strany poslal přetažený centr na Ševinského, který ho podle signálu vrací před branku. Ale ten se k míči nedostal, odhlavičkoval Djokič.
42
Po ztrátě ve středu pole domácí běželi do rychlého brejku, ale Zienczuk celou akci zpomalil, přihrál zpátky a Djokičův centr naslepo si našel Rajtoral.
44
Hosté neustále obléhají pokutové území soupeře, ale chybí lepší finální přihrávka či přesnější centr před branku. Jako teď u Filla.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 0:0.
45
Plzeň byla v prvním poločase jasně lepší, aktivnější, drží míč a hraje na polovině soupeře. Ale do vyložené šance se nemůže dostat, i když domácí obrana nevypadá zrovna nejjistěji.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Ruch Chorzów - Plzeň
Výkop měli hosté. Rozehrávku pak začali zezadu od stoperů.
47
Ševinský vyslal kolmici na Filla, který byl na pravé straně faulován. Slibná standardka pro Plzeň.
48
Horváth neposlal míč před branku, ale před vápno na volného Limberského. Další ze signálů: levý bek si míč zpracoval a tvrdě vypálil. Trefil však obránce.
49
Fillo si zaběhl na pravé křídlo, míč zatáhl, ale jeho centr domácí odvrátili.
50
Hora svou rychlostí na pravého beka Djokiče platí, opět ho obešel, opět mu utekl, jenže opět odcentroval za bránu.
51
Snad poprvé si domácí přihráli přesně na polovině Plzně, Jankowski postupoval středem a dával kolmici mezi stopery. Ale Ševinský si sprintujícího Piecha pohlídal.
52
Limberský dlouhým nákopem hledal za obrankou Ďuriše, ale italský sudí mu v souboji opět odpískal útočný faul.
53
Důležité
Kolář se probil středem pole přes tři hráče, když 14 metrů od branky napřahoval ke střelu, skočil mu pod nohy jeden z obránců a míč mu vypíchl.
54
Po pasu Horvátha Hora opět unikal Djokičovi, který však tentokrát dobře zasáhl a špičkou kopačky dal na roh.
55
Důležité
Domácí nevědí, kam dřív skočit. Rajtoral utekl po pravém křídle, centr domácí odvrátili. Následoval další, Peškovič míč neudržel, zmocnil se ho Kolář, byl zády k brance sám před gólmanem. Ten šel s Kolářem do kontaktu, plzeňský záložník upadl, ale sudí penaltu neodpískal.
56
Karty
Žlutou kartu dostal František Ševinský (Plzeň)
Za faul. Kapitán Horváth se však hodně rozčiloval, bylo to přísné napomínání.
57
Důležité
Domácí rozehráli přímý kop, Zienczuk napřáhl z dobrých 30 metrů, tvrdou ránu pod břevno Bolek s obtížemi vyrazil na roh.
58
Domácí zahrávali roh, ale nic z nej nevytěžili.
58
Střídání
Střídání: Ruch Chorzów: ze hřiště odešel Gábor Straka, nahradil ho Pawel Lisowski.
59
Důležité
Možnost Plzně, Horváth krásně ve vápně našel Filla, ten střílel ke vzdálenější tyči, ale jeho pokus domácí zblokovali a Djokič pak u zadní tyče míč odkopl.
60
Obrázek stále stejný, hraje se na polovině Ruchu, Plzeňští útočí, domácí se brání.
61
Střídání
Střídání: Ruch Chorzów: ze hřiště odešel Lukasz Janoszka, nahradil ho Filip Starzynski.
61
Rajtoral se krásně probil přes tři hráče po pravém křídle, před vápnem ho zastavil Sadlok faulem.
62
Slibnou standardku z pravé strany vápna hosté nevyužili, Horváth přetáhl centr na zadní tyč, ale tam si domácí skákající soupeře pohlídali.
63
Domácí fanoušci si zapískali na Koláře, který se ve vápně sice zbavil Szyndrowskiho, ale pak upadl. Sudí ukazoval, ať vstává.
64
Plzeň se dál pokouší prodrat se do šance, útočí a domácí brání.
65
Domácí jsou dál bezradní, nedokážou se dostat přes půlící čáru.
66
Důležité
Největší šance zápasu, měla ji Plzeň. Po průniku Hory si volný míč ve vápně našel Limberský, připravil si ho na střelu a pálil technicky ke vzdálenější tyči. Peškovič se jen ohlédl, reagovat nedokázal, ale k jeho štěstí míč tyč těsně minul.
67
Vzrušení na druhé straně, centr prolétl pokutovým územím Plzně, Zienczuk ho vrátil zpátky, Procházka zahrál na roh.
67
Roh pro domácí, po centru hosté nedokázali hned míč odvrátit od své branky, ale nakonec ho odhlavičkoval Horváth do bezpečí.
68
Pár nepřesností na straně hostů a domácí cítí šanci. Přešli půlící čáru, Piech si dovolil projít mezi Horváthem a Kolářem, pak byl faulován.
68
Karty
Žlutou kartu dostal Arkadiusz Piech (Ruch Chorzów)
za protesty.
69
Střídající Lisowski poslal na branku Plzně střílený centr, míč odhlavičkoval Horváth.
69
Důležité
Možnost měli i domácí. Po rohu zůszal míč ve vápně Plzně, Piech, po něm Jankowski zkoušeli zblízka prostřelit hradvu těl, ale nepovedlo se jim to.
70
Počet diváků 4 500 (45 % z kapacity 10 000)
72
Střídání
Střídání: Plzeň: ze hřiště odešel Jakub Hora, nahradil ho David Štípek.
73
Plzeň v posledních minutách není už tolik nebezpečná, hraje se spíš ve středu pole.
74
Domácí zahrávali roh, ale hosté se v pohodě ubránili.
74
Střídající Štípek hraje pravého záložníka, Fillo se přesunul na levou stranu.
75
Potlesk publika patří domácím, kteří ve středu pole kombinovali a neztratili hned míč.
77
Důležité
Domácí se osmělují, Zienczuk po levém křídle pláchl Rajtoralovi, na jeho centr skákal Piech. Ale jelikož je menší postavy, nedokázal z dobré pozice hlavou pořádně zakončit.
78
Fillo pronika po levém křídle, když byl ve vápně, upadl. Sudí ukázal, vstávej, hrajeme dál.
79
Důležité Góly
David Štípek (Plzeň) vstřelil gól. Ruch Chorzów - Plzeň 0:1
Střídající Štípek si naběhl na přízemní přihrávku z levé strany a zblízka levačkou zakončil podél padajícího brankáře.
80
Střídání
Střídání: Ruch Chorzów: ze hřiště odešel Arkadiusz Piech, nahradil ho Andrzej Niedzielan.
80
Když se domácí konečně vymanili z tlaku a pouštěli se dopředu, tak inkasovali.
82
Důležité
Další šance Plzně, domácí jsou rozhození. Kolářovu střelu domácí zblokovali, míče se zmocnil Darida a pálil z 12 metrů, ale jen do středu branky. Peškovič kryl.
85
Důležité Góly
Michal Ďuriš (Plzeň) vstřelil gól. Ruch Chorzów - Plzeň 0:2
Kolář ve vápně přistrčil Ďurišovi. Ten byl z úhlu, nevěděl co s míčem, tak ho poslal k bližší tyči. Nebyla to prudká rána, Peškovič se pro míč sehnul, ale prošel mu mezi nohama. Pak se slovenský brankář chytil za hlavu.
87
Když už to vypadalo, že Plzeň přes velkou převahu si odveze nevyzpytatelný výsledek 0:0, dvakrát udeřila. Doma by v pohodě mala stvrdit postup.
88
Střídání
Střídání: Plzeň: ze hřiště odešel Daniel Kolář, nahradil ho Marek Hanousek.
89
Střídání
Střídání: Plzeň: ze hřiště odešel Michal Ďuriš, nahradil ho Lukáš Hejda.
90
Utkání se v klidu dohrává, někteří domácí diváci odcházejí z hlediště. Sudí nastaví tři minuty.
90
Plzeň drží míč, čeká se na závěrečný hvizd.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 0:2.

Sestavy a rozestavení

Ruch Chorzów (4-4-2)

Peškovič
o hráči
Djokič
o hráči
Stawarczyk
o hráči
21 Sadlok
Sadlok
o hráči
Szyndrowski
o hráči
Zienczuk
o hráči
Malinowski
o hráči
28 Straka
Straka
o hráči
58. min Lisowski o hráči
Janoszka
o hráči
61. min Starzynski o hráči
Jankowski
o hráči
18 Piech
Piech
o hráči
80. min Niedzielan o hráči

FC Viktoria Plzeň Plzeň (4-5-1)

13 Bolek
Bolek
o hráči
Rajtoral
o hráči
Ševinský
o hráči
Procházka
o hráči
Limberský
o hráči
11 Fillo
Fillo
o hráči
16 Darida
Darida
o hráči
26 Kolář
Kolář
o hráči
88. min Hanousek o hráči
Horváth
o hráči
17 Hora
Hora
o hráči
72. min Štípek o hráči
12 Ďuriš
Ďuriš
o hráči
89. min Hejda o hráči

Rozhodčí: Damato - Nicoletti, De Luca
Počet diváků: 4 500 (45 % z kapacity 10 000)