Příjemný večer při sledování důležitého fotbalového zápasu Schalke 04 - Viktoria Plzeň. V sázce je hodně - postup do osmifinále Evropské ligy. První zápas na hřišti českého mistra skončil remízou 1:1. Dnešní odveta má výkop ve 21:05 a na tomto místě ji můžete sledovat v podrobné on-line reportáži.
Postupová matematika je jasná. Plzeň posune dál jakákoliv výhra nebo remíza 2:2 a vyšší. Když zápas skončí 1:1, bude se prodlužovat dvakrát patnáct minut. Všechny ostatní výsledky znamenají postup Schalke.
Plzeň jde do zápasu bez kapitána Pavla Horvátha, jenž v prvním zápase dostal třetí žlutou kartu v tomto ročníku evropských pohárů. V záloze ho nahradí Václav Procházka, který jinak nastupuje jako stoper, a ve středu obrany zaskočí spolehlivý náhradník František Ševinský.
Hraje se v supermoderní Veltins aréně, která v zápasech evropských pohárů pojme přibližně 54 tisíc fanoušků. Stadion byl otevřen v roce 2001 a je netypický zatahovací střechou i trávníkem, který tak může mezi zápasy regenerovat na volném prostranství na čerstvém vzduchu. Dnes v Gelsenkirchenu poprchává, a tak je střecha zatažená. I díky tomu bude na tribunách pořádný hukot.
Zatímco Plzeň trápí absence vykartovaného kapitána Pavla Horvátha, Schalke nemůže počítat s brankářskou jedničkou Larsem Unnerstallem. Ten odchytal zápas v Plzni a o víkendu nastoupil i do bundesligového utkání proti Wolfsburgu (4:0), ale v jeho průběhu musel střídat. Při jednom souboji si totiž pochroumal rameno. Nahradí ho zkušený Timo Hildebrand, jenž dřív patřil do kádru německé reprezentace. V národním dresu odchytal sedm zápasů.
Vítěz půjde v osmifinále na Twente Enschede, které dvakrát porazilo Steauu Bukurešť 1:0.
Hráči už vstupují na hriště, utkání za malou chvíli začne.
1
Začal první poločas utkání Schalke 04 - Plzeň
Rozehrávala Plzeň, jako první se míče dotkl útočník Bakoš.
2
Hodně opatrný začátek zápasu. Oba týmy spíš nakopávají míče dopředu a čekají, s čím přijde soupeř.
3
Plzeňský kapitán Limberský se hádá s rozhodčím. Vyčítá mu, že Farfánovi nedal kartu za zbytečný faul na půlící čáře.
4
Tenhle útok už vypadal nadějněni, ale ani tentokrát ho Schalke nedotáhlo. U postranní čáry ho přerušil dobrým zákrokem čerstvý český reprezentant Rajtoral, jenž vybojoval míč pro svůj tým.
5
Zatím to není český mistr, jak ho známe z předchozích zápasu v evropských pohárech. Mizerné přihrávky, chyby při zpracování míče...
6
Výborný obranný zákrok Petržela, jenž sebral míč překvapenému Draxlerovi. Jenomže místo toho, aby vyrazil do nebezpečného protiútoku, tak o míč záhy přišel.
8
Důležité Góly
Klaas Jan Huntelaar (Schalke 04) vstřelil gól. Schalke 04 - Plzeň 1:0
Schalke se brzy ujímá vedení! Střelu Draxlera z osmnácti metrů plzeňský brankář Čech jenom vyrazil k Huntelaarovi. Nizozemský střelec už byl v jednoduché pozici na malém vápně. Přestože se Čech stihl přesunout k pravé tyči, míč už nezasáhl.
9
Gól ovšem nic moc neřeší. Plzeň stejně musela dát gól, aby mohla myslet na postup.
10
Obraz hry se nemění, Plzeň se skoro nemůže dostat na polovinu Schalke.
12
Dva rohové kopy Plzně v krátkém sledu. Z prvního se český tým k ničemu nedostal, při druhém rozhodčí odpískal útočný faul v pokutovém území.
13
Schalke dlouze kombinuje na své polovině hřiště. Plzeň mu to dovoluje.
15
Čtvrthodina zápasu za námi. Plzeň zatím hraje úplně jinak než v prvním zápase. Přes hráče Schalke se neprosazuje, vypadají pomaleji, nedaří se jim přihrávky, vázne rozehrávka.
17
Plzeňský pravý obránce Rajtoral centroval od pravé postranní čáry na hranici pokutového území, kde číhal Bakoš, jenž ovšem nevěděl, co s míčem, a tak o něj přišel.
18
A centr i na druhé straně. Tentokrát poslal míč před bránu Draxler, ale brankáři Čechovi těžkou chvilku nezpůsobil. Gólman v pohodě chytil.
19
Po faulu Čišovského na Huntelaara bude Schalke zahrávat přímý volný kop z přibližně pětadvaceti metrů. Nebezpečná pozice.
20
To byla pumelice! Fuchs se opřed do míče z přímého volného kopu. Míč prosvištěl kolem zdi, ale nakonec minul i pravou tyčku. Plzeň si může oddychnout.
22
Plzeňský záložník Pilař pelášil za míčem padajícím na malé vápno před bránou německého týmu. Ale chybělo mu pár kroků, u balonu byl jako první gólman Hildebrand.
23
Žlutou kartu dostal Marco Höger (Schalke 04)
za faul na Petrželu.
24
Góóól! Tak ne... Plzeň sice dostala míč do brány Schalke, ale rozhodčí ukazuje: "To tedy ne." Pilař střílel z hranice pokutového území a do brány hlavou dorážel Čišovský. Právě on ovšem stál v ofsajdu. Správně posouzená situace od rozhodčích.
25
Hosté rozehrávali další roh, který ovšem znovu znehodnotil útočný faul v pokutovém území.
26
Český mistr se snažil prosadit dlouhým nákopem, kterým ovšem jenom daroval míč soupeři.
27
Po faulu na Bakoše bude Plzeň zahrávat přímý volný kop. Je to asi třicet metrů od brány, na střelu to rozhodně nebude.
28
Obrovská šance, ale Schalke stále vede! Přímý volný kop rozehrál Darida, jenž přihrál Rajtoralovi. Ten poslal do sprintu Petrželu, jenž centroval ke vzdálenější tyči. Tam číhal Kolář, před kterým byla už jen prázdná brána. Ale hlavičku poslal jen do tyčky...
29
Teď zase hraje Schalke, které využilo zaváhání plzeňské obrany. Hosté se ovšem nakonec ubránili, aniž by soupeře pustili do šance.
30
Půlhodina zápasu za nimi. Zatímco před patnácti minutami vypadala Plzeň malátně, postupně se dostává do tempa a hra se vyrovnala. Český tým čím dál častěji vyráží do nebezpečných útoků.
31
Plzeň rozehrávala přímý volný kop, po jehož rozehrávce skončila akce ofsajdem.
33
Teď trochu hluché místo, hraje se na středu hřiště a obě mužstva často chybují.
35
Záložník Pilař byl ve svízelné pozici. Už se zdálo, že se s míčem dostane do autu, ale nakonec ještě šikovně vybojoval roh.
36
Plzeň si z rohového kopu vytvořila velkou šanci, ale útočník Bakoš totálně selhal. Stál na malém vápně, nikým nehlídán a před sebou jen bránu. Jenomže když k němu doletěl míč, nedokázal ho zpracovat nebo doťuknout do brány.
38
Hosté mohli postupovat po pravé straně, ale Petržela zpracoval přihrávku už za postranní čárou.
39
Domácí záložník Fuchs centroval od levé postranní čáry. Míč letěl k Metzelderovi, jenž ale neustál souboj s Daridou. Diváci se zlobí, že rozhodčí neodpískal penaltu.
40
Plzeňský brankář Čech neměl moc práce po slabé hlavičce Raúla.
43
Závěr prvního poločasu se zvrhl v sérii nakopávaných míčů. Ani jeden tým už nechce před přestávkou chybovat.
45
V závěru prvního poločasu ještě nebezpečný centr Limberského z levé strany, ke kterému se dostával Bakoš, ale obrana Schalke nakonec míč odvrátila.
45
Bude se nastavovat jediná minuta, která se už hraje.
45
O úplný závěr se postaral ještě domácí Draxler, jenž se řítil do rozhozené plzeňské obrany. Nakonec dobře zakročil Rajtoral, jenž německý útok zastavil.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:0.
45
Statistiky prvního poločasu: střely na bránu 3:1, střely mimo 1:1, rohy 1:4, fauly 5:5.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Schalke 04 - Plzeň
Rozehrávali domácí Raúl s Huntelaarem.
46
Žlutou kartu dostal Václav Pilař (Plzeň)
za zastavení Farfánova povedeného sóla.
47
Schalke zahrávalo přímý volný kop, ale Farfánův centr hlavou odvrátil Čišovský. Žádné nebezpečí pro bránu Čecha.
49
Plzeň zastavil ofsajd.
50
Hostující stoper Čišovský se snažil zrychlit hru a poslal kolmici za obranu Schalke. Za míčem se ovšem nevydal ani jeden z plzeňských hráčů.
51
Tahle akce Schalke zprvu vypadala nebezpečně, ale Raúl si při ní pomohl faulem na Daridu. Rozhodčí správně odpískal.
52
Hostující obránce Ševinský pokazil přihrávku, Schalke vyrazilo do protiútoku a Plzeň může děkovat, že centr před bránu byl nepřesný.
53
A další ofsajd, který zastavil akci Plzně. V postavení odporujícím pravidlů byl Bakoš.
54
Hostující kapitán Limberský šikovně ubránil Farfána, čímž vybojoval míč zpátky pro svůj tým.
55
Vykopává brankář domácí Hildebrand. Plzeňský trenér Vrba u postranní čáry vysouvá obránce výš: "Jste moc zalezlí."
56
Záložník Pilař vybojoval rohový kop pro Plzeň.
57
Rohový kop rozehrál mladíček Darida, jehož centr ovšem domácí odvrátili mimo pokutové území.
58
Plzeň útočila po pravé straně, ale dvakrát podklouzl Petržela.
59
Žlutou kartu dostal David Limberský (Plzeň)
za ostrý faul na Höwedese.
59
Brankář Čech vyběhl z brány, aby vyboxoval centr před svou bránu. Jenomže chyboval, a tak může být rád, že hlavičku Matipa tečoval alespoň na roh.
60
Schalke teď Plzeň tlačí, ale do zakončení se z rohového kopu nedostalo.
60
Důležité Karty
Červenou kartu dostal Marek Bakoš (Plzeň) a musí opustit hřiště.
Plzeň bude dohrávat v deseti. Hosté šli do útoku a Bakoš byl faulován Papadopoulosem. Rozhodčí udělil výhodu a akce pokračovala. Jenomže slovenský útočník v dresu českého mistra hloupě oplácel, když soupeře trefil loktem. Poprávu dostal červenou kartu a oslabil své kamarády.
61
Plzeň už má jen půl hodiny na to, aby vyrovnala a vynutila si prodloužení.
63
Od Bakošova vyloučení se hrály tři minuty vlastně jenom na polovině Plzně.
65
Střídání: Plzeň: ze hřiště odešel Milan Petržela, nahradil ho Michal Ďuriš.
65
Žlutou kartu dostal František Ševinský (Plzeň)
za tvrdý, byť nešikovný zákrok na Raúla. Když mu rozhodčí ukázal kartu, jenom pokýval hlavou a přijal trest.
66
Schalke zahrávalo přímý volný kop po předchozím faulu. Z necelých třiceti metrů se o přímou střelu pokusil Fuchs, ale bránu Čecha vůbec netrefil.
67
Plzeň se snaží i v oslabení. Kolář se prodral až do pokutového území. Tam byl v pozici, že už nemohl střílet, ale pokusil se přihrát na malé vápno, kam už přibíhal jeden z jeho spoluhráčů. Jenomže na poslední chvíli dobře zasáhl domácí Matip.
68
Tohle měl být faul, ukazuje plzeňský kapitán Limberský. Upadl v souboji a požadoval penaltu. Ale rozhodčí Kelly souboj posoudil jako čistý.
70
Schalke mohlo rozhodnout. Farfán rozehrál přímý volný kop a v pokutovém území hlavičkoval Raúl. Míč prosvištěl jen těsně vedle levé tyče plzeňské brány.
72
Žlutou kartu dostal Jefferson Farfán (Schalke 04)
za faul na Pilaře před pokutovým územím.
73
Střídání: Schalke 04: ze hřiště odešel Jefferson Farfán, nahradil ho Chinedu Obasi.
74
Plzeň zahrávala přímý volný kop. K míči se postavil Ďuriš, razantně se opřel do míče, ale trefil jen zeď.
77
I s nastavením zbývá plzeňským fotbalistům už jen přibližně patnáct minut. Jsou to poslední minuty v jejich putování evropskými poháry?
78
Žlutou kartu dostal Joël Matip (Schalke 04)
za faul na Pilaře. Další přímý volný kop Plzně.
79
Střídání: Plzeň: ze hřiště odešel Daniel Kolář, nahradil ho Jakub Hora.
79
Střídání: Schalke 04: ze hřiště odešel Julian Draxler, nahradil ho Alexander Baumjohann.
80
Záložník Darida volil tentokrát z přímého volného kopu centr do pokutového území, ale Schalke se ubránilo. Hráči Plzně se k míči nedostali.
81
A další plzeňský ofsajd...
82
Plzeňský obránce Rajtoral přihrál svému spoluhráči Horovi, ale míč skončil za postranní čárou. Aut pro Schalke.
83
Čas se krátí, navíc letí jako splašený. Plzeň už nemá ani deset minut.
85
Domácí útočník Huntelaar zahodil šanci, která mohla definitivně rozhodnout. Schalke šlo do protiútoku a Obasi předložil míč Huntelaarovi, před kterým bylo spoustu místa. A tak z osmnácti metrů vypálil. Těsně vedle.
87
František Rajtoral (Plzeň) vstřelil gól. Schalke 04 - Plzeň 1:1
Nečekaný zvrat, euforie pro Plzeň! Český mistr vyrovnává a nejspíš si vynutil prodloužení. V pokutovém území šel do souboje plzeňský Pilař s Höwedesem. Od německého obránce se míč dostal k Rajtoralovi, jenž přesnou pumelicí propálil brankáře Hildebranda.
90
Teď už se nejspíš nic nestane, hraje se nastavený čas. Bude se prodlužovat.
90
Skončil druhý poločas utkání. Následuje krátká přestávka před prvním prodloužením 1:1.
90
Čeká nás prodloužení. Bude se hrát dvakrát patnáct minut a Plzeň je stále ve hře o postup mezi šestnáct nejlepších mužstev Evropské ligy.
90
Statistiky po druhém poločase: střely na bránu 3:1, střely mimo 7:1, rohové kopy 2:6, fauly 12:10.
91
Začalo první prodloužení utkání Schalke 04 - Plzeň
Tep fanoušků Plzně stoupá, začíná prodloužení. Rozehrávky se ujali právě hosté.
92
Teď budou hrát oba týmy ještě pečlivěji než doposud. Sice neplatí pravidlo zlatého gólu, ale i tak každá chybička bude bolet.
94
Plzeň se soustředí spíš na to, aby neudělala chybu. Do útoku se tedy moc nežene a míč má hlavně Schalke.
95
Dva úchvatné zákroky plzeňského brankáře Čecha. První střela byla po teči Čišovského a následovala dorážka Raúla. Obě šance gólman hostů parádně zneškodnil, byť druhá střela už být nemusela, protože Raúl stál v ofsajdu.
97
Domácí Baumjohann běžel středem hřiště a plzeňští hráči před ním nepochopitelně ustupovali. Z hranice pokutového území nakonec pálil těsně nad břevno.
98
Střídání: Plzeň: ze hřiště odešel Václav Pilař, nahradil ho Tomáš Berger.
99
Rohový kop Schalke. Domácí se z něj do šance nedostali. Nakonec ještě pálil z obrovské dálky Obasi, ale zcela mimo.
100
Vypadá to, že oslabené Plzni docházejí síly. Míč kontroluje hlavně Schalke a hráči českého týmu musí běhat bez míče, což je hodně vysilující.
101
Na zemi lezí Procházka, který potřebuje ošetřit. A vypadá to špatně. Kdyby defenzivní záložník nemohl pokračovat, bude Plzeň hrát s osmi hráči v poli.
102
Žlutou kartu dostal František Rajtoral (Plzeň)
za faul na hranici pokutového území.
103
Schalke se přímý volný kop nepovedl, ale vybojovalo rohový kop. Z něj se německý tým do zakončení nedostal.
104
Záložník Procházka stále není na trávníku. Nevypadá to, že by se měl do hry vrátit. A Plzeň už nemůže střídat. To je další citelné oslabení.
105
Opravdu velká šance Schalke. Na malém vápně si na centr naskočil Raúl, jehož hlavička skončila jen těsně vedle pravé tyče.
105
Procházka se vrací na hřiště, i když viditelně kulhá. Asi už se nebude zapojovat do kombinace, spíš bude vyčkávat na hrotu.
105
Z třiceti metrů pálil na plzeňskou bránu Obasi, míč proletěl vedle pravé tyče. Kdyby míč mířil do brány, tak by ho brankář Čech nejspíš chytil, protože střelu jistil skokem k tyči.
105
Skončilo první prodloužení. Probíhá změna stran před druhým prodloužením 1:1.
105
Plzeň se hlavně brání. Ale musí vydržet ještě patnáct minut - tak dlouho bude trvat druhé prodloužení.
106
Začalo druhé prodloužení utkání Schalke 04 - Plzeň
Rozehrávalo Schalke.
106
Záložník Procházka nastupuje i do druhého poločasu, ale postaví se jen do útoku. Tam se bude snažit stínovat a kazit rozehrávku Schalke.
106
Klaas Jan Huntelaar (Schalke 04) vstřelil gól. Schalke 04 - Plzeň 2:1
Schalke drtivý tlak využilo. Z pravé strany centroval Obasi a v pokutovém území se mezi dvěma hostujícími hráči prosadil Huntelaar. Hlavičkou poslal míč za záda bezmocného Čecha.
107
Huntelaar je autorem všech tří gólů Schalke ve dvojzápase s Plzní.
108
Domácí mohli přidat ještě jeden gól. Ale hlavička Baumjohanna skončila mimo.
109
Útočník Raúl vybojoval v pokutovém území roh pro Schalke.
110
Z rohového kopu se domácí do šance nedostali. Ale před bránu gólmana Čecha léta v posledních minutách centr za centrem.
111
Teď už to na vyrovnání nevypadá. Plzeň má na hřišti o dva hráče míň. Kombinace je vyloučená a nakopávané míče se asi taky těžko ujmou. Přesto český mistr sympaticky bojuje.
112
Schalke vyrazilo do protiútoku, ale Obasi slibně se rozvíjející akci zazdil. Ofsajd a navíc míč mimo hrací plochu.
113
Střleec Huntelaar se snaží o hattrick. Jeho střelu z dálky teď bezpečně lapil gólman Čech.
114
Plzeň nemůže do kombinace počítat s Procházkou. Přes zranění to prostě nejde.
115
Žlutou kartu dostal Tomáš Berger (Plzeň)
za faul na Högera.
116
Už asi i plzeňští fotbalisté tuší, že tento zápas už Schalke nepustí.
117
V péči lékařů je domácí Höger. Ale bude v pořádku, jen sbíral vteřinky.
118
Tohle bylo zbytečné. Plzeňský Ďuriš byl faulovaný, ale oplácel a po Baumjohannovi sekl nohama. Rozhodčí mu kartu shovívavě nedal. Pak si tam oba hráči ještě něco vysvětlovali.
119
Z levé strany centroval Fuchs do pokutového území Plzně, kde nabíhal Huntelaar. Situaci dobře přečetl brankář Čech, jenž proti přihrávce včas vyrazil.
120
Střídání: Schalke 04: ze hřiště odešel Gonzáles Blanco Raúl, nahradil ho Ciprian Marica.
120
Poslední minutka Plzně v tomto ročníku evropských pohárů.
120
Klaas Jan Huntelaar (Schalke 04) vstřelil gól. Schalke 04 - Plzeň 3:1
A je rozhodnuto. Schalke přečíslilo plzeňskou obranu, kde byl jen Berger. Na střelu Maricy brankář Čech ještě stačil. Ale míč se dostal k Maricovi znovu, a tak přihrál Huntelaarovi. Ten měl před sebou prázdnou bránu.
120
Zápas byl ukončen po druhém prodloužení 3:1.
Konec zápasu a konec Plzně v Evropské lize. Český mistr se loučí se vztyčenou hlavou. Ostudu určitě neudělal a Schalke pořádně potrápil. Německý velkoklub slaví, zatímco plzeňští hráči mají slzy v očích. Děkujeme, že jste s námi zápas sledovali, a zase někdy na shledanou.

Farfán
73. min Obasi o hráči
12 Höger
Höger
32 Matip
Matip
31 Draxler
Draxler
79. min Baumjohann o hráči
7 Raúl
Raúl
120. min Marica o hráči

Petržela
65. min Ďuriš o hráči
16 Darida
Darida
Procházka
26 Kolář
Kolář
79. min Hora o hráči
6 Pilař
Pilař
98. min Berger o hráči