Dobrý večer z Minsku. V 19 hodin na stadionu Dinama Minsk začne veledůležitý zápas Ligy mistrů, který napoví, jestli Plzeň postoupí do jarní fáze Evropské ligy. Aby to dokázala, hodila by se jí dnes proti BATE Borisov výhra. Porážka by naopak znamenala konec nadějí.
Důležité
Sestava Plzně: Čech - Rajtoral, Bystroň, Ševinský, Limberský - Petržela, Kolář, Horváth, Jiráček, Pilař - Bakoš.
Do branky Plzně se po zranění vrací Marek Čech, jenž naposled chytal v Barceloně. Tam si ovšem pochroumal koleno a zaskakoval za něj Roman Pavlík.
Nastoupit nemůže stoper Marián Čišovský. Trenér Pavel Vrba ho podle očekávání nahradil Františkem Ševinským. "S Davidem Bystroněm jsme ve středu obrany odehráli závěr minulého ligového ročníku a nebyl v tom problém," poznamenal Ševinský. "Kolena se mi nerozklepou. Vždyť je to jenom fotbal."
Zápas bude pískat nizozemský rozhodčí Kevin Blom. Čeští fanoušci si ho můžou pamatovat z nedávného kvalifikačního utkání Skotsko - Česko. V něm v předposlední minutě nařídil penaltu po nafilmovaném pádu Jana Rezka. Svěřenci trenéra Michala Bílka díky tomu vyrovnali na 2:2.
Při vstupu na stadion probihají přísné bezpečnostní prohlídky. Na všechno dohlíží spousta policistů, kteří všechny šacují do největších detailů.
Přestože jsou místa pro novináře jako jedny z mála pod střechou, spárami na ně kape. V Minsku totiž jemně mrholí a je pořádná zima.
Jen na lavičce náhradníků domácího mužstva začne známý srbský útočník Mateja Kežman, jenž hrál například za PSV Eindhoven, Chelsea nebo Fenerbahce. Do Borisova tento dvaatřicetiletý střelec přestoupil z klubu South China.
První střetnutí Plzně s Borisovem v pražském Edenu skončilo v půlce září remízou 1:1. V závěru prvního poločasu tehdy po Jiráčkově přihrávce otevřel skóre Bakoš. V 69. minutě ale utekl plzeňské obraně Bressan a bylo vyrovnáno.
Celý stadion, který je zatím zaplněný tak ze dvou třetin, skanduje "BATE! BATE!" A fandit začali i příznivci Plzně, kterých je v jejich sektoru kolem dvaceti.
Hlavní sudí Blom a jeho asistenti Siebert s Langkampem přivedli obě mužstva na hrací plochu. Stadionem zní působivá hymna Ligy mistrů. Utkání zanedlouho začne.
1
Začal první poločas utkání BATE Borisov - Plzeň
Ve středovém kruhu si míč vyměnili domácí hráči Bressan se Skavišem.
1
Plzeňští brzy obrali domácí o míč a začali kombinovat po levé straně. Míč zatáhl dál podél autové čáry Jiráček, ale Horváth posléze svou přihrávku kazí.
2
Důležité
Před brankářem Čechem zahrozili domácí, ale to nebylo nic proti šanci Plzně, která přišla o chilku později. Na hranici šestnáctky Kolář šikovně přiťukl Pilařovi, který se v obležení soupeřů dostal uvnitř pokutového území ke střele placírkou. Ta ale nebyla ideálně umístěná, a tak gólman Gutor stačil vyrazit. Dorážející Bakoš se k míči neprotlačil.
3
Hosté hrají nadále hodně aktivně, Borisov tím očividně zaskočili.
4
Na pravé straně prchá s míčem k šestnáctce Petržela. Jeho centr je sražený na roh.
5
Rohového kopu se ujal plzeňský kapitán Horváth. Míč poslal na přední tyč, kam si nabíhá Kolář, ale hlavou tečuje balon jen do boční sítě.
6
Teď už vyšla řada také na útočné snažení domácího týmu. Na levé straně by Bressan rád vyšachoval kličkami Horvátha, ale ten v pozici obránce uspěl. Následný centr přistál v rukavicích brankáře Čecha.
8
Míč po nepřesné plzeňské střele skončil kousek od rohového praporku, ale tam není žádný pořadatel, který by jej brankáři Gutorovi podal. Gólman Borisova si pro tedy jde sám a nijak nespěchá.
9
Dál za šestnáctkou Plzně se do míče opírá Volodko. Jeho rána by šla mimo branku, kdyby ji netečoval Limberský. Naštěstí pro Plzeň ale směřuje balon přímo do náruče brankáře Čecha.
10
Důležité
Plzeňští vybojovali rohový kop, ale po něm nezahrozili a naopak pustili do protiútoky domácí. Na pravé straně se dočkal přihrávky volný Bressan, ale ze strany se k němu už stahoval jeden z plzeňských beků, a tak raději vystřelil. Vypálil po zemi k zadní tyči, přibližně tři metry mimo branku.
12
Zatím se hraje divácky atraktivní utkání. Oba týmy se snaží tlačit dopředu.
13
Nyní je tím mužstvem Plzeň. Napravo podniká jeden ze svých útočných výletů Rajtoral a centruje do malého vápna na hlavu útočníka Bakoše, Ten tísněn obráncem hlavičkuje nepříliš prudce k levé tyči. Gutor v pádu chytá.
14
A hosté útočí dál. Proti přesile obstál na hranici pokutového území a přistrčil míč Petrželovi, který už na nic nečeká a střílí. Jeden z domácích hráčů jeho ránu blokuje na roh.
15
K centru z rohového kopu se žádný z plzeňských hlavičkářů nedostal. I tak zůstávají hosté u míče.
17
Po vytrvalé útočné snaze Západočechů se pustili dopředu pro změnu fotbalisté Borisova. Centr z levé strany ale nebyl vůbec nebezpčený, skončil přesně na noze stopera Bystroně. Poté střílí Jurevič, ale zcela mimo.
18
Plzeňským se nedaří vrátit se k tlaku okolo pokutového území Borisova. V posledních momentech jsou to domácí, kdo drží balon an útočné polovině.
19
Důležité
Další chyby v kombinaci Plzně využívá Skaviš. Běloruský reprezentant ale střílí pět metrů za šestnáctkou nad. Jenže po výkopu kazí přihrávku Kolář a pouští do nebezpečného brejku Bressana, který pádí s míčem až k levé části pokutového území. Naštěstí pro český tým pálí mimo tři tyče i on. Bresanova střela už však letěla jen metr kolem tyče.
21
Po úvodním tlaku Plzně se hra vyrovnala. Domácí začali vzdorovat, až nakonec převzali pomyslné otěže oni.
23
Ale to už střílí nebezpečně plzeňský záložník Petržela. Dělá si s míčem prostor u šestnáctky Borisova, posouvá si ho dál ke středu hřiště, až vyšle ránu levačkou. Balon míří do levého horního růžku, ale Gutor vyráží na roh.
24
Po dalším Horváthově centru se k hlavičce probíjí na zadní tyči Ševinský. Střela hostujícího stopera ale nebyla dostatečně prudká, a tak je Gutor znovu včas na místě.
25
Plzeň už zase obsadila )točnou polovinu a nechce jí opustit. Získává další roh.
26
Opakuje se centr na zadní tyč na Ševinského. A po něm domácí znovu srážejí na roh.
27
Důležité
Další standardní situace. V tomto případě už Plzeňští nerozehrají rohový, ale přímý kop. K centru se kousek před brankou už, už dostává obránce Ševinský, ale střelu měl na dlouhou nohu, a tak posílá balon vysoko nad bránu.
29
Po několika minutách převahy Borisova zase určují tempo hry hosté. Jako by se týmy domluvily, že se budou v útoku střídat a nebudou se zbytečně honit z brejku do brejku.
30
Plzeňští raději posílají míč až k poslednímu hráči, brankáři Čechovi. K tomu sprintuje Skaviš, ale hostující gólman nezmatkuje a odkopává.
32
Protiútok Plzni nevyšel, a tak se s míčem vydali dopředu hráči běloruského týmu. Zastavili se však před šestnáctkou a přemýšlejí, jak se dostat k plzeňské brance.
33
Borisov v kombinaci kolem pokutového území soupeře nijak nepokročil, což se domácím fanouškům přestalo líbit. Stadionem tak zní hlasitý pískot.
34
Hvizd svých fanoušků už nemohl poslouchat Bressan a rozhodl se pro střelu z dálky. Jeho rána byla hodně prudká, ale pravou tyč plzeňské branky minula o několik metrů.
35
Karty
Žlutou kartu dostal David Bystroň (Plzeň)
za ostrý faul na Bressana.
36
Sám faulovaný Bressan se ujal rozehrání standardky. Míč leží nějakých čtyřicet metrů od Čechovy brány, a proto Bressan volí centr. Míč letí za všechny hráče až skoro na brankovou čáru. Čech jeho let v klidu kontroluje.
37
Rajtoral se snaží odkopnout skluezm míč od brankové čáry, ale rohovému kopu Borisova už nezabrání. Po centru do šestnáctky nepůsobí plzeňská defenziva úplně jistě, ale nakonec se zvládá ubránit.
38
Prostor ke střele dostává Skaviš. Jeho další pokus z úhlu ale končí jen v boční síti.
39
Jiráček zatahuje míč podél levé postranní čáry a výsledkem celé akce bude rohový kop Plzně. K praporku už míří zkušený záložník Horváth.
40
Kolář si v pokutovém území pomáhá faulem. Ani z tohoto rohu tak žádné nebezpečí pro gólmana Gutora nevzejde.
41
Po pár sekundách ale faulovali na polovině hřiště také domácí. Krátce po rozehrávce směřuje míč doprava na Rajtorala, jenž okamžitě centruje před branku. Domácí se ubránili.
42
Důležité Góly
Marek Bakoš (Plzeň) vstřelil gól. BATE Borisov - Plzeň 0:1
Že by se odehrával podobný scénář jako při prvním utkání těchto soupeřů v Edenu? Tehdy Bakoš otevřel skóre ve 45. minutě, tentokrát si trochu pospíšil. Po pravé straně se protlačil s míčem přes svého strážce Petržela a kousek před brankovou čárou poslal zpětnou přihrávku na malé vápno. Tam číhali dva plzeňští hráči, ale blíže k Petrželovi stál Bakoš a v lehké pozici uklidil míč do odkryté brány.
43
Domácí inkaosvaný gól nabudil. Snaží se srovnat ještě do poločasové přestávky, ale Plzeňští se urputně brání.
44
Důležité
Na pravé straně šestnáctky se šikovně uvolňuje Skaviš, zasekává s míčem na levou nohu a střílí. Mezi ním a Čechem nestál nikdo, dokud ze strany bleskově nepřiskočil Bystroň a Skavišovu ránu zblokoval.
45
Plzeňští faulují, ale sudí Blom v tu chvíli první půli ukončuje.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 0:1.
45
STATISTIKY 1. POLOČASU:
Střely na bránu 2:5
Střely mimo 8:4
Rohy 1:9
Fauly 5:7
Držení míče 58:42 (%)
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání BATE Borisov - Plzeň
Rozehrávají Plzeńští, konkrétně Bakoš s Kolářem.
46
Hosté brzy přišli o míč a při snaze vzít si jej zpět se dopustili faulu kousek od půlící čáry.
47
Borisovští postupují s míčem dopředu, až se k centru z pravé strany odhodlává Jurevič. Míč ale přeletěl všechny hráče v šestnáctce až an druhou stranu.
48
Rajtoral si napravo zpracovává centr vzduchem a před napadajícím protihráčem přihrává do strany Petrželovi. Ten si evidentně věří a vydává se na sólovou akci do šestnáctky. S trochou štěstí mu míč zůstává u nohy, a tak střílí levačkou. Ale vůbec ne dobře, asi pět metrů od bližší tyče.
49
S útočným výpadem domácího týmu si Západočeši opět věděli rady.
50
Důležité
Pěkná a účinná kombinace Plzně: Kolář zleva přihrává do středu před šestnáctku Petrželovi, jenž tentokrát nestřílí, ale posouvá míč ještě dál doprava na Rajtorala. Ten střílí z úhlu vzduchem a Gutor má co dělat, aby míč vyrazil do strany.
51
To už se ale pouštějí do dalšího postupného útoku hráči Borisova.
52
Důležité
A na jeho konci je velký zmatek před plzeňskou brankou! Centr ze strany vyrazil Čech jen do strany šestnáctky k Bordačevovi, který se zasekávačkou zbavil obránce a odcentroval. Zřejmě to tak nezamýšlel, ale jeho pas skončil na břevně. Od něj se balon odrazil do malého vápna, kde číhal Skaviš. Míč se od něj však odrazil kousek od levé tyče.
54
Borisov se teď tlačí k plzeňské bráně. Získává rohový kop.
55
Hosté si s rohem domácích poradili, ale na odpočinek čas nemají. Borisovští se zase zmocnili míče a útočí dál.
56
Volodko zkouší překvapit Čecha pumelicí z dálky. Přízemní střela však končí několik metrů vedle pravé tyče, Čech si jde v pohodě pro míč, aby mohl vykopnout od branky.
57
Důležité
Petržela může zajistit Plzni dvoubrankové vedení, ale skvělou příležitost řeší naprosto špatně. Na pravé straně sice krásně upláchl Simičovi a šel ze strany sám na Gutora, ale poté měl posůat zpětnou přihrávku do vápna, kde nabíhali tři jeho spoluhráči. Petržela místo toho rovnou střílí a nechává tak vyniknout domácího gólmana.
58
Ševinský fauluje před vlastním pokutovým územím Koncevoje. Přímý kop si bere na starost Bressan, ale slibnou příležitost pro Borisov doslova zazdil. Vystřelil jen do hradby těl před sebou.
59
Do nadějného brejku pádí plzeňský záložník Jiráček, ale není dost rychlý, a tak se k němu stačí stáhnout jeden z domácích obránců. Potom už Plzeňští nezahrozili.
62
Karty
Žlutou kartu dostal Alexandr Pavlov (BATE Borisov)
za faul na Bakoše.
63
Hosté získávají dalšé z mnoha rohových kopů, kterého se jako tradičně ujímá Horváth. Borisov se ale ubránil.
64
Centr Bagy z pravé strany skončil jen v rukavících vyběhnuvšího brankáře Čecha.
65
Důležité
A po Čechově rozehrávce se zrodila akce vedoucí k vyložené šanci Koláře. Hostující záložník si zaběhl na kolmici za obranu a s obráncem v zádech postupoval k branáři Gutorovi. Vystřelil včas, ale Gutor směr jeho střely vystihl a stihl reflexivně vyrazit mimo pravou tyč.
66
Plzeň nevyužila ani svůj jedenáctý rohový kop v utkání.
68
Domácí se pokoušjí prokombinovat blíž k plzeňské brance, ale hosté se soustředí na defenzivní úkony hodně pozorně. Nechtějí opakovat situaci z prvního utkání. Tehdy inkasovali v 69. minutě.
69
Střídání
Střídání: BATE Borisov: ze hřiště odešel Alexandr Pavlov, nahradil ho Michail Gordejčuk.
70
Tak zmíněnou minutu Plzeňští přežili bez úhony dokonce s míčem na noze. Aktuální stav je pro ně hodně nadějný vzhledem k vyhlídkám na postup do Evropské ligy ze třetího místa.
72
Karty
Žlutou kartu dostal Marek Bakoš (Plzeň)
za taktický faul na Bressana na polovině hřiště.
73
Náhradník Gordejčuk se snaží prosadit na levé straně. Jeho centru před branku zamezil na poslední chvíli Rajtoral. Domácí tak budou kopat roh.
74
Ale rohové kopy dnes nevedou k ničemu převratnému. Tento není výjimkou.
75
Střídání
Střídání: BATE Borisov: ze hřiště odešel Arťom Koncevoj, nahradil ho Filipp Rudik.
76
Běloruský tým na levé straně kazí přihrávku, čímž se otevírá prostor pro Západočechy. Ti ale příliš nespěchají. Sice získávají aut, ale po něm už nic nevymysleli a o balon přišli pro změnu oni.
77
Střídání
Střídání: BATE Borisov: ze hřiště odešel Maksim Skaviš, nahradil ho Mateja Kežman.
78
Plzeňští jsou zalezlí na vlastní polovině a čekají na chybu soupeře. Jen Bakoš stále sprintuje na hrotu a pokouší se rozhodit rozehrávku domácího mužstva.
79
Nejzvučnější jméno na hřišti - útočník Kežman - dostává příležitost se poprvé ukázat. Jeho střela z rohu pokutového území je nepříjemná, před Čechem skáče, ale plzeňský brankář míč v pokleku zkrotil.
79
Střídání
Střídání: Plzeň: ze hřiště odešel Marek Bakoš, nahradil ho Michal Ďuriš.
80
Postupný útok Plzně skončil nezdarem ale stejně tak se domácím nepovedl následný centr dopředu na Bressana. Míč doskákal do autu.
82
Bressan centruje zleva do šestnáctky na hlavu Kežmana. Ten se do zakončení nedostává, ale míč propadá na zem a dva hráči Borisova už se jej chystají poslat na bránu. Včas ale zakročuje stoper Bystroň a odkopává balon do bezpečných končin.
83
Střídání
Střídání: Plzeň: ze hřiště odešel Milan Petržela, nahradil ho Martin Fillo.
84
Přihrávku ve středu hřiště před plzeňským pokutovým územím přejímá Bressan, posouvá si míč kolem obránce a střílí pravačkou. Naštěstí pro Čecha neposlal míč přesně k levé tyči, a tak hostující gólman bez větších komplikací chytá.
85
Na pravé straně zabíhá s balonem Volodko. Nebezpečně vyhlížející akce ale končí bídným pasem přesně na nohu připraveného stopera Ševinského, který míč odkopává pryč.
86
Do silbného brejku prchá Fillo, ale na závěr si chtěl ještě pohrát s jedním z protihráčů, což se mu vymstilo. Ani se nepokusil o střelu a o míč přišel.
88
Plzeň drží soupeře daleko od své brány, hrstka fanoušků i trenér Vrba postávající v mlze u lavičky mohou být spokojení.
89
Borisovští krouží s balonem kolem šestnáctky hostů, ale střela nepřichází.
90
Střídání
Střídání: Plzeň: ze hřiště odešel Václav Pilař, nahradil ho Radim Řezník.
90
Nastavují se tři minuty.
90
Borisov získal jednu z posledních monžostí ohrozit Čechovu bránu, ale rohový kop ani v tomto případě pořádně nevyužil. Plzeň je blízko důležitého vítězství.
90
Ďuriš už chce utíkat s míčem do brejku, ale rozhodčí mu píská útočný faul na Bordačeva.
90
Šestnáctkou Plzně letí centr a když balon prolétl do zámezí, reklamují domácí penaltový faul. Sudí však nechává hru pokračovat.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 0:1.

Sestavy a rozestavení

BATE Borisov BATE Borisov (4-5-1)

30 Gutor
Gutor
o hráči
Jurevič
o hráči
Filipenko
o hráči
22 Simič
Simič
o hráči
Bordačev
o hráči
25 Baga
Baga
o hráči
Volodko
o hráči
10 Bressan
Bressan
o hráči
17 Pavlov
Pavlov
o hráči
69. min Gordejčuk o hráči
Koncevoj
o hráči
75. min Rudik o hráči
15 Skaviš
Skaviš
o hráči
77. min Kežman o hráči

FC Viktoria Plzeň Plzeň (4-5-1)

24 Čech
Čech
o hráči
Rajtoral
o hráči
Bystroň
o hráči
Ševinský
o hráči
Limberský
o hráči
Petržela
o hráči
83. min Fillo o hráči
26 Kolář
Kolář
o hráči
Horváth
o hráči
Jiráček
o hráči
6 Pilař
Pilař
o hráči
90. min Řezník o hráči
23 Bakoš
Bakoš
o hráči
79. min Ďuriš o hráči

Rozhodčí: Blom - Siebert, Langkamp