Vítejte ze stadionu v Praze na Letné, kde ve 20.15 začne finále domácí pohárové soutěže Ondrášovka Cupu. Proti sobě se postaví fotbalisté Jablonce a Plzně. Průběh zápasu můžete sledovat v podrobné on-line reportáži.
Velkou motivaci do zápasu mají především plzeňští fotbalisté. Pro ně je totiž právě domácí pohár jedinou šancí, jak se dostat do Evropské ligy. To Jablonec už v ní má účast jistou - díky druhému místu v lize.
Oba kluby budou mít při dnešním zápase početné zastoupení svých fanoušků: kotle obsadily část horních ochozů. Ten za brankou u letenské pláně zezelenal, naproti fandí diváci v červenomodrých barvách. Řada míst však stejně zůstala prázdná.
Oba týmy přicházejí na trávník. Jablonečtí mají bílé dresy, plzeňští hráči červené. Jako hlavní rozhdčí bude zápas pískat Jílek, asistenty jsou Filípek a Mencl.
Stadionem zní česká hymna, zpívá ji Aleš Brichta.
1
Začal první poločas utkání Jablonec - Plzeň
Výkop mají fotbalisté Jablonce.
2
Důležité Góly
Milan Petržela (Plzeň) vstřelil gól. Jablonec - Plzeň 0:1
Utkání má bleskový nástup! Plzeňští fotbalisté se ujímají vedení z první akce, když se na levém křídle najednou objevuje volný Rezek. Postupuje z levé strany až k jablonecké brance, podél ní posílá míč ke zdálenější tyči, kde téměř na čáře doklepává Petržela.
3
Plzeňští fanoušci slaví. Jejich tým má teď nakročeno do Evropské ligy. V jejich sektoru se rozzářily bengálské ohně.
4
První jablonecký pokus o vyrovnání: plzeňský brankář Daněk ale mohl být v klidu.
5
Fotbalisté západočeského týmu získávají na vlastní polovině míč a spěchají dopředu. Akci rozjíždí znovu Petržela, po pravé straně pádí dopředu. Přihrává Střihavkovi, ten už posílá míč do pokutového území, ale jeho úmysl kazí jablonecký kapitán Pavlík, který se dobře vrátil.
6
Důležité
Další velká šance plzeňského týmu. V pokutovém území si na přihrávku nabíhá Limberský, dělá si prostor ke střele, je sám před gólmanem Špitem, ale zbrkle střílí mimo.
9
Zatím jsou to fotbalisté Plzně, kteří mají víc šancí. Teď asi dvaadvacet metrů před jabloneckou brankou převzal míč jejich kapitán Horváth, otočil se a levačkou vystřelil. Jeho pokus ale letěl nad břevno.
11
Další jablonecká chyba: Pavlíkovu střílenou přihrávku zachytil na půlící čáře Horváth. Ovšem Pavlík svoji chybu napravil, když pak v poslední chvíli zastavil Horváthovu kolmici za obranu.
13
Poprvé je v akci také plzeňský brankář Daněk, ale má hodně sladný úkol. V náruči skryl odražený míč, a pohlídal tak situaci před jabloneckým záložníkem Kovaříkem.
14
Rušno je před plzeňskou brankou, když jablonečtí fotbalisté zahrávají přímý kop. Po centru před branku se ke střele snaží dostat Jablonský, jenže v nedpřehledné situaci už pořádně zakončit nedokáže, navíc při střele padá.
16
Dva ofsajdy v rychlém sledu po sobě. Po jednom na obou stranách.
17
Důležité
Jablonečtí fotbalisté si zase sami zadělali na problémy, když na polovině soupeře nezpracovali míč ani Lafata ani Loučka. Plzeňští hráči míč získali a už zase pádili dopředu. Kolář uvolnil na pravé straně Petrželu, ten se už už dostával k pokutovému území, když ho v poslední chvíli odzbrojil Drsek.
18
Jablonecký veterán Drsek umí i zaútočit: teď si našel pozici na hranici pokutového území, ale po Lafatově přihrávce z levé strany pálil nad branku.
19
Důležité
Jenže teď už míč sviští na branku Plzně, parádně ho napálil jablonecký fotbalista Jablonský. S jeho povedenou ránou má gólman Daněk problémy, jen ji boxuje na roh. I téhle střele předcházela standardní situace.
20
Druhý roh v krátkém čase přežila Plzeň bez úhony.
23
Karty
Žlutou kartu dostal David Limberský (Plzeň)
24
Jablonečtí po předchozím Limberského faulu zahrávají přímý kop, ale tenhle pokus se jim hodně nedaří. Na Jarolímův centr nikdo pořádně nereaguje a míč letí hodně vedle branky.
25
Ofsajd Plzně.
27
Důležité
Po nudnější pasáži, kdy si Jablonečtí přihrávali často na své polovině a míč se hodně dostával i k brankáři Špitovi, najednou Plzeń hrozí rychlým kontrem. Po trpělivém napadání se najednou za jabloneckou obranou zjevuje Střihavka, sice se s míčem dostává až ke koncové lajně, ale přes Drska dokáže přihrát. Jenže Petržela na míč o krok nedosáhne, jinak by už střílel do odkryté branky.
29
Nepříjemná chvilka pro Plzeň a především jejího brankáře Daňka. Po vzdušném souboji se cítí otřesený, raději zahodil míč do zámezí a nechává se ošetřit.
30
Po krátké pauze už se zase pokračuje ve hře.
31
Karty
Žlutou kartu dostal Tomáš Rada (Plzeň)
32
Stejně jako v předchozím případě i teď Jablonec přímým kopem pohrdl. Sice ho místo Jarolíma zahrával Loučka, ale i jeho centr bez jakéhokoli zásahu proletěl do zámezí.
33
To plzeňský přímý kop o minutu později není o moc lepší, ale přece jen nabídl aspoň střelecký pokus. Horváth místo centru rozehrál do středu Limberskému, který z dálky vypálil. Ale rána mu nesedla a míč doskákal vedle branky.
34
Plzeňští fotbalisté jdou do protiútoku. Při něm Pavlík fauluje Petrželu, ale sudí nechává výhodu, akci zakončuje nepřesnou střelou Stříhavka. Rozhodčí Jílek dodatečně dává Pavlíkovi žlutou kartu.
34
Karty
Žlutou kartu dostal Petr Pavlík (Jablonec)
35
Petržela se dlouho nezvedal z trávníku, až po malém ošetření odkulhal za postranní čáru. Ale bude pokračovat ve hře.
36
Další jablonecká standardní situace tentokrát z pozice kousek za hranicí pokutového území, ovšem hodně u koncové lajny. Nebezpečný centr před branku ale vyráží gólman Daněk.
39
Severočeši vybojovali roh, rychle ho rozehráli, ale stejně rychle o míč přišli.
41
Důležité
A znovu přímý kop Jablonce. Tentokrát kroutil míč pravačkou záložník Jarolím, jeho střela či centr pomalu padal ke vzdálenější tyči, ale plzenský brankář Daněk ho stihl vyboxovat.
43
V posledních minutách prvního poločasu mají fotbalisté Jablonce spoustu standardních situací, teď roh, ale k pořádnému ohrožení soupeřovy branky se po nich nedostávají. I teď se plzeňští hráči lehce ubránili, když vyhráli hlavičkový souboj. Navíc Loučka pak místo dalšího centru před branku poslal míč nešikovně na tribunu.
44
Efektní zákrok vytahuje jablonecký gólman Špit. Při pokusu plzeňského záložníka Petržely z pravé strany se vrhá do vzduchu a míč za letu přilepí do rukavic.
45
Nastavují se dvě minuty.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 0:1.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Jablonec - Plzeň
47
Plzeňský bek Rajtoral se hezky uvolňoval v pokutovém území, ale pak upadl. Sudá Jílek mu bez váhání gestem ukázal, ať vstane, že penaltu pískat nebude.
48
Jablonci se rodila šance po akci na levé straně, kterou táhl Jablonský. Jenže jeho centr levačkou místo na hlavně některého z útočníků skončil v rukavicích vybíhajícího brankáře Daňka.
49
I v druhém poločase jsou plzeňské brejky nebezpečné, po jednom z nich vybojoval tým kolem Horvátha roh.
50
Po následném rohu se ale jablonečtí fotbalisté snadno ubránili.
53
Důležité
Znovu hrozí fotbalisté Plzně. Nejdřív se do krásného slalomu pouští záložník Petržela, troufale si motá kličky k pokutovému území, až na jeho hranici ho zastaví Eliáš. Ale Plzeň je dál u míče, Limberského ránu blokuje Pavlík. A stejně ještě přijde jedna příležitost, ale Střihavka pálí vysoko nad.
55
A zase se blíží nebezpečí k jablonecké přihrávce po rychlé akci po zemi. Petržela vtipnou přihrávkou za obranu startuje Rajtorala, ale před ním na poslední chvíli odvrací Jablonský.
57
Důležité
A další šance pro Plzeň: na hranici pokutového území si našel prostor útočník Střihavka, jeho ránu s problémy likviduje gólman Špit, míč vyráží jen před sebe.
58
Třetí roh Plzně, kope ho Petržela, ale poslal ho přímo do boční sítě.
60
Důležité Góly
David Lafata (Jablonec) vstřelil gól. Jablonec - Plzeň 1:1
Ale i Jablonec zvládá provést rychlý brejk a po povedené akci vyrovnává. Na jejím konci přichází přihrávka z pravé strany směrem ke vzdálenější tyči, kam si nabíhá útočník Lafata a bez problémů skóruje do odkryté branky.
62
Důležité
A rázem mohl Jablonec jít do vedení. Získal roh, po něm následoval centr do pokutového území a hlavička útočníka Pekharta, kterou parádním zákrokem zlikvidoval gólman Daněk. Jablonec měl vzápětí další roh, ale z něj už nezahrozil.
63
A zase má šanci Jablonec: po přetaženém centru z levé strany hlavičkuje u vzdálenější tyče Lafata, ale jen do Daňkových rukavic.
64
Finálový zápas nabírá tempo: teď na druhé straně zakončoval těsně vedle Petržela.
66
Počet diváků 8 233 (43 % z kapacity 18 944)
67
Důležité
Plzeň přidává a její tlak v posledních chvílích sílí. Zahrává hned tři rohy v krátkém čase po sobě. Po tom druhém se vytáhl gólman Špit, skvěle vyškrábl míč, který už padal pod břevno. Po třetím rohu zase nebezpečně hlavičkoval Střihavka.
68
Důležité Góly
David Bystroň (Plzeň) vstřelil gól. Jablonec - Plzeň 1:2
A další centr do pokutového území Jablonce už přináší gól! Rezek zahrává přímý kop od levé postranní čáry, míč kroutí do pokutového území, kde před gólmanem Špitem zůstává nepokrytý Bystroň a snadno tečuje míč do sítě.
69
Stejně jako po prvním gólu Plzně tak i teď se rozzářily bengálské ohně.
70
Karty
Žlutou kartu dostal Daniel Kolář (Plzeň)
71
Důležité
A další šance Plzně. Jablonecká obrana zaspala, Rezek chytrou hlavičkou posílá do sóla Střihavku. Ten postupuje z levé strany sám na jabloneckého gólmana Špita, lehce si hodí míč do středu, ale pak ťukne míč k bližší tyči. Ale branku netrefuje.
72
Střihavka při předchozí akci nepříjemně zasáhl gólmana Špita, když k němu dobíhal. Brankář ale po malém ošetření pokračuje ve hře.
73
Karty
Žlutou kartu dostal Pavel Eliáš (Jablonec)
74
Plzeňský bek Limberský se pustil do dlouhé individuální akce, obhodil si Pavlíka, ale křižující Drsek mu míč sebral.
75
Karty
Žlutou kartu dostal David Lafata (Jablonec)
75
Plzeň dala gól, ale pro ofsajd neplatí. Ale byl to hezký signál po přímém kopu. Limberský našel hlavu Střihavky, který sklepával před branku na volné spoluhráče. Pomezní sudí však měl praporek nad hlavou.
75
Střídání
Střídání: Jablonec: ze hřiště odešel Pavel Eliáš, nahradil ho Jan Vošahlík.
76
K pokutovému území Plzně se rozbíhá jablonecký záložník Loučka, zkouší pověstnou střelu z dálky. Gólman Daněk boxuje jen před sebe.
77
Důležité
A další jablonecká šance: Lafata hlavičkuje těsně nad.
80
Po nepřesných pokusech na obou stranách. Jablonci zbývá posledních deset minut na vyrovnání.
82
Po sérii hlaviček na hranici pokutového území Plzně se pro střelu rozhodl Jablonský, ale jeho pokus levačkou o kousek přeletěl břevno.
83
Střídání
Střídání: Plzeň: ze hřiště odešel David Střihavka, nahradil ho Marek Bakoš.
84
Po pravé straně zase pláchl plzeňský rychlík Petržela, jeho tečovaný centr už už padal ke Kolářovi, který se chystal zakončit. Na poslední chvíli ho zblokoval Pavlík, který k němu přistoupil a míč srazil na roh. Po standardní situaci dobře zakročil gólman Špit, který centr chytil do náruče.
85
Tentokrát Petržela zakončuje sám: jeho rána ale letí jen do středu branky a Špit snadno chytá.
86
Jablonec se snaží o vyrovnání: ale dlouhý nákop prodloužený za sebe končí až u brankáře Daňka.
87
Ofsajd Plzně. Jablonečtí hráči si rychle berou míč a spěchají rozehrát.
88
Plzeňští fanoušci, kterých do Prahy přijelo na čtyři tisíce, teď skáčou na tribuně a skandují. Už věří, že jejich tým dotáhne zápas k vítězství.
89
Střídání
Střídání: Plzeň: ze hřiště odešel Milan Petržela, nahradil ho Filip Rýdel.
90
Plzeň se úspěšně brání i po dalším pasu do jejího pokutového území.
90
Nastavují se tři minuty. Na jejich začátku má Plzeň přímý kop z výhodné pozice osmnácti metrů.
90
Karty
Žlutou kartu dostal Petr Zábojník (Jablonec)
za předchozí faul.
90
Důležité
Horváthovu technickou střelu vyráží gólman Špit na roh.
90
Střídání
Střídání: Plzeň: ze hřiště odešel Daniel Kolář, nahradil ho František Ševinský.
90
Plzeňští fotbalisté šikovně drží míč u rohového praporku soupeře a tahají vteřiny.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 1:2.
90
Je dobojováno! Zatímco uprostřed hřiště na sebe naskákali rozjásaní fotbalisté Plzně, zklamaní hráči Jablonce popadali na trávník.
90
Pod kotlem plzeňských fotbalistů bouchají bengálské ohně. Západočeský tým oslavuje vítězství v domácím poháru, čímž si také zajistil účast v Evropské lize.
90
Obě mužstva děkují svým fanouškům. Zatímco na plzeňské straně se slaví, jablonečtí hráči se při odchodu ze hřiště dívají smutně do země.
90
Plzeňští hráči si oblékají bílá "vítězná" trika, v jejich rukách už se objevuje i šampaňské.
90
Budou se předávat medaile a pohár. Plzeňští fanoušci už seběhli na trávník před hlavní tribunu.
90
Díky za pozornost. Hezký zbytek večera.

Sestavy a rozestavení

Logo Synot - FK Jablonec Jablonec (4-4-2)

1 Špit
Špit
o hráči
Zábojník
o hráči
24 Pavlík
Pavlík
o hráči
25 Drsek
Drsek
o hráči
Jablonský
o hráči
Jarolím
o hráči
15 Loučka
Loučka
o hráči
13 Eliáš
Eliáš
o hráči
75. min Vošahlík o hráči
Kovařík
o hráči
11 Pekhart
Pekhart
o hráči
21 Lafata
Lafata
o hráči

FC Viktoria Plzeň Plzeň (4-5-1)

25 Daněk
Daněk
o hráči
Rajtoral
o hráči
Navrátil
o hráči
Bystroň
o hráči
Limberský
o hráči
Petržela
o hráči
89. min Rýdel o hráči
26 Kolář
Kolář
o hráči
90. min Ševinský o hráči
4 Rada
Rada
o hráči
Horváth
o hráči
17 Rezek
Rezek
o hráči
Střihavka
o hráči
83. min Bakoš o hráči

Rozhodčí: Jílek - Filípek, Mencl
Počet diváků: 8 233 (43 % z kapacity 18 944)

Vzájemné zápasy

2. března 2019 15:00Plzeň–Jablonec 1:0
24. září 2018 18:00Jablonec–Plzeň 3:0
2. prosince 2017 19:00Plzeň–Jablonec 2:0
6. srpna 2017 16:00Jablonec–Plzeň 0:1
6. května 2017 14:00Jablonec–Plzeň 2:2
6. listopadu 2016 19:15Plzeň–Jablonec 3:1
11. května 2016 18:15Plzeň–Jablonec 1:2
30. listopadu 2015 17:15Jablonec–Plzeň 0:1
30. listopadu 2014 17:15Jablonec–Plzeň 1:2
3. srpna 2014 20:15Plzeň–Jablonec 3:1
4. května 2014 19:00Jablonec–Plzeň 2:2
1. listopadu 2013 20:15Plzeň–Jablonec 6:1
12. července 2013 17:45Plzeň–Jablonec 2:3
27. dubna 2013 16:50Jablonec–Plzeň 1:3
10. dubna 2013 18:00Plzeň–Jablonec 3:4
3. dubna 2013 16:30Jablonec–Plzeň 2:1
20. října 2012 18:20Plzeň–Jablonec 1:1
17. března 2012 15:50Jablonec–Plzeň 0:2
17. září 2011 20:15Plzeň–Jablonec 4:2
8. dubna 2011 20:15Plzeň–Jablonec 1:1
17. září 2010 18:15Jablonec–Plzeň 1:2
18. května 2010 20:15Jablonec–Plzeň 1:2
17. dubna 2010 15:45Plzeň–Jablonec 1:1
19. října 2009 17:30Jablonec–Plzeň 0:1
3. května 2009 17:00Jablonec–Plzeň 3:0
1. listopadu 2008 17:00Plzeň–Jablonec 1:1
4. května 2008 17:00Plzeň–Jablonec 2:0
25. listopadu 2007 15:00Jablonec–Plzeň 0:1
21. května 2007 17:15Plzeň–Jablonec 1:0
25. dubna 2007 17:15Plzeň–Jablonec 0:3
12. listopadu 2006 15:00Jablonec–Plzeň 2:1
25. února 2006 17:00Plzeň–Jablonec 1:2
28. srpna 2005 17:00Jablonec–Plzeň 3:1
28. března 2004 17:00Plzeň–Jablonec 1:1
20. září 2003 17:15Jablonec–Plzeň 1:1
13. ledna 2002 12:15Plzeň–Jablonec 0:0
25. května 2001 16:30Plzeň–Jablonec 2:1
21. ledna 2001 12:30Jablonec–Plzeň 2:1
19. listopadu 2000 13:30Jablonec–Plzeň 2:0