Dobrý večer, vítejte u sledování on-line reportáže z finále Evropské ligy, ve kterém se na stadionu Hamburku střetnou Atlético Madrid a Fulham. V základní sestavě Atlétika se objevuje český fotbalista Tomáš Ujfaluši, který nastoupí pravděpodobně na pravé straně obrany. Úvodní výkop je na programu ve 20:45 hodin.
Ujfalušiho trápila zraněná třísla, dnes je ale fit a může se stát sedmým Čechem, který vyhraje druhou nejprestižnější evropskou soutěž. Loni se to například podařilo Tomáši Hübschmanovi se Šachtarem Doněck.
Atlético s Fulhamem zachraňují čest španělským, respektive anglickým mužstvům. Do finále Ligy mistrů se totiž zástupci dvou nejsledovanějších lig nedostali. V Evropské lize už je tomu jinak, ačkoli se čekala spíše účast Liverpoolu nežli Fulhamu. Liverpool ale vyřadilo v semifinále právě Atlético.
V základní sestavě Fulhamu se překvapivě objevuje útočník Zamora a záložník Duff, které sužovala zranění. Zamora je nejlepším střelcem londýnského klubu a tento týden se dokonce dočkal pozvánky do anglického národního týmu.
To Atlético má v kádru více hvězd a je ve finále favoritem. V základní sestavě nastupují třeba Reyes, jenž působil i v Arsenalu, zkušený útočník Forlán nebo argentinský štírek Agüero, o kterého se zajímají špičkové evropské kluby v čele s anglickou Chelsea.
Zajímavostí je umístění obou týmů v jejich domácích soutěžích. Atlético se nachází kolo před koncem španělské ligy na 9. místě, Fulham skončil v Premier League na 12. příčce.
Hráči obou týmů už stojí v řadě na hrací ploše a poslouchají hymnu Evropské ligy. Zápas budou rozhodovat italští sudí: hlavní Rizzoli a pomezní Coppeli a Maggiani.
1
Začal první poločas utkání Atlético Madrid - Fulham
Výkop měl Fulham.
1
Nákop dopředu Fulhamu nevyšel, míče se ujalo Atlético, ale centr na Agüera byl příliš dlouhý.
2
A akce se opakuje v podobném stylu. Tentokrát ji ale vymýšlí Ujfaluši, avšak Agüero nemá šanci jeho centr stihnout.
3
Davies přihrál před vápno Gerovi, který pálí pohotově po zemi, ale trefuje jen jednoho z obránců domácích.
4
Atlético opatrně rozehrává v obraně, nikam se nespěchá. Je znát, že se hraje pohárové finále.
5
Agüero se snažil procpat s míčem až před bránu, ale do cesty se mu postavil pravý záložník Duff a odkopl na jistotu do autu.
6
Perea fauluje takticky ve středu hřiště, po následné rozehrávce Fulhamu se v ofsajdu ocitl Zamora.
8
García se opřel do míče z velké dálky, ale pokus byl hned před ním tečován na roh. Centr z rohového kopu změnil v chumlu hráčů několikrát směr, ale nakonec se nebezpečí pro brankáře Scwarzera nekonalo.
9
Fulham se vymanil z tlaku Atlétika a šel do útoku, ale na dlouho. Do brejku se hnal s míčem Agüero, ale byl včas zastaven čistým zákrokem. Následný útok Fulhamu maří opět ofsajd Zamory.
11
K přímému ohrožení jednoho z gólmanů ještě nedošlo, hraje se hlavně mezi oběma vápny.
12
Důležité
Ale už je všechno jinak. Murphy kazí rozehrávku a k míči se dostává Agüero, jenž běží po pravé straně hřiště a přesnou přihrávkou doleva nachází nabíhajícího Forlána. Ten s míčem běží ještě několik metrů a pak střílí po zemi k levé tyči. Schwarzer se natahuje marně, naštěstí pro něj se míč jen odrazil od tyče a skončil v zámezí.
14
Španělský tým je i nadále aktivnější, další akci ale kazí zbytečně Forlán. Vzápětí ale fauluje u pravého rohu vápna Etuhu českého obránce Ujfalušiho. Atlético bude zahrávat slibnou standardku.
16
Důležité
K míči se staví dva hráči, nakonec se rozbíhá levonohý Reyes a střílí přes zeď do levého horního rohu Schwarzerovy brány. Australský gólman ve službách Fulhamu je ovšem pozorný a s malými potížemi míč krotí.
17
Gera má před vápnem dost prostoru a po centru zleva střílí z voleje, ale přibližně pět metrů nad bránu.
18
S nákopem domácích si obrana Fulhamu věděla rady.
19
Hangeland oplácí stejnou mincí a zbytečně odkopává míč na vápno Atlétika, kde ale stojí jen devatenáctiletý brankář de Gea.
20
Důležité
Po faulu na Zamoru letí centr z přímého kopu právě na anglického forvarda, míče se odráží po hlavičkovém souboji k Daviesovi, jenž střílí z halfvoleje prudce, ale jen doprostřed brány, kde je připravený de Gea.
22
Forlán dostává přihrávku 25 metrů před bránou, posouvá si míč na pravačku a pálí. Míč ale letí pět metrů nad.
23
Atlético má stále herní převahu, Fulham se hlavně brání a zkouší dlouhé nákopy dopředu.
24
Ani následující útok Fulhamu nevyšel, do brejku tak běželi domácí. Agüero pak předvedl velkou parádu na levé straně, když mrštně prokličkoval mezi třemi obránci a poslal prudký přízemní centr před bránu. Tam byl ale připravený Hangeland.
26
Španelský tým pokračuje v držení míče a snaží se najít cestu k bráně hostů.
27
A Agüero znovu motá nohy obráncům Fulhamu na levé straně. Prochází s míčem až na hranici vápna a centruje na malé vápno, kde je ovšem opět připravený obránce hostů.
28
Rodriguez si naskakuje na centr z přímého kopu, ale hlavou jen odevzdává Schwarzerovi míč.
30
Stále to samé. Atlético téměř nepůjčuje Fulhamu míč a hrozí zejména na levé straně, kde kouzlí s míčem mladíček Agüero.
31
Bairds přihrává u pravé postranní čáry Duffovi, jenž je odcloněn domácím obráncem, a tak mu není dovoleno dostat se k míči. Duff se proto zlobí a máchá rukama.
32
Důležité Góly
Diego Forlán (Atlético Madrid) vstřelil gól. Atlético Madrid - Fulham 1:0
A Duff se stává hned poté pro Fulham nešťastníkem. Atlético se žene do rychlého protiútoku. Simao před vápnem sklepává míč Agüerovi, který neváhá a po komplikovaném zpracování přihrávky střílí levačkou. Míč ale netrefuje dobře a ze střely je rázem přihrávka do vápna Forlánovi, jenž by stál v ofsajdu, pokud by jej nedoběhl Duff. O ofsajd se ale nejedná a Forlán nekompromisně uklízí míč do pravého dolního rohu. Schwarzer se může jen zlobit na spoluhráče.
35
Obraz hry se po gólu konečně mění a Fulham se neostýchá pouštět se do útočných akcí. Zatím však bezvýsledně.
36
Příznivci Atlétika slaví, atmosféra na stadionu v Hamburku se hodně zlepšila.
37
Důležité Góly
Simon Davies (Fulham) vstřelil gól. Atlético Madrid - Fulham 1:1
Fulham odpovídá na branku Atlétika nečekaně rychle! Zamora se ocitá s míčem uvnitř šestnáctky v ideální střelecké pozici, ale váhá a posílá míč spoluhráči dále doprava, míč putuje až na kraj vápna k Duffovi a zdá se, že Fulham ztratil vyloženou šanci. Nakonec ale letí centr z kopačky Gery zpět na levou stranu, kde číhá Davies a hlavou prodloužený centr trefuje dokonale volejem k pravé tyči.
40
A vrací se styl hry z úvodu utkání. Fulham se opět spokojil s remízovým stavem a zatáhl se do obranné ulity, Atlético kombinuje kolem dokola.
42
Rohový kop domácích rozehrává Simao na přední tyč, kde byl ovšem jen obránce Fulhamu.
43
Simao si roh zopakoval a volil stejný způsob. Tentokrát už si ale na přední tyč naběhl jeden z jeho spoluhráčů, míč ale odhlavičkoval mimo vápno.
44
Důležité
Dva pokusy Atlétika hned za sebou. Ten z kopačky Ujfalušiho ještě není příliš nebezpečný, po něm ale střílí zleva za vápnem Forlán a pořádně protahuje Schwarzera, který je u pravé tyče včas a vyráží na roh.
45
Po dalším rohu čelí brankář Fulhamu ještě jedné hrozbě, ale hosté už skóre do konce prvního poločasu udrží.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:1.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Atlético Madrid - Fulham
Výkop mělo Atlético Madrid, které je v tomto finále domácím musžtvem.
46
Centr do vápna z levé strany obrana Fulhammu zpacifikovala.
47
Etuhu vysvobodil Fulham z obležení a přihrál dopředu osamocenému Zamorovi. K tomu se vzápětí přidal Gera a přebral míč. Akce Fulhamu ale neměla dlouhého trvání a svou akci vymýšlí zase domácí.
48
Zamora se v útoku při souboji o míč držel s Pereou, rozhodčí viděl vzájemné fauly a nechal hru pokračovat, k míči se dostává Atlético.
49
Teď už ale diváci sledují málo vídanou situaci, roli útočného musžtva přebral Fulham a přihrává si kolem vápna Atlética. K přímému ohrožení se ale hosté neprotlačili.
51
Davies si rovná míč ke střele po centru zleva, ale to se mu nedaří a do protútoku tak utíká Reyes. Jeho nahrávka na Agüera je ale hodně nepřesná.
52
Důležité
Chvíle klidu pro oba gólmany netrvá dlouho. Z ničehonic vyplouvá za obranou Atlétika maďarský útočník Gera a stíhá Murphyo přihrávku. U míče je ale dřív brankář de Gea a chytá jej před Gerou do rukavic. Gera ale při doběhu zavadil o domácího gólmana a vyslouži, si za to nadávky od de Geových spoluhráčů.
54
López si přehodil na levé straně míč na pravou nohu a ihned vypálil k pravé tyči. Míč ale prosvištěl kousek vedle.
55
Střídání
Střídání: Fulham: ze hřiště odešel Bobby Zamora, nahradil ho Clint Dempsey.
56
Nový muž na hřišti Dempsey dělá hned problémy na hrotu Dominguezovi a získává aut.
57
Murphy nezpracovává dobře balon a pouští tak k brejku Reyese. Tomu se ale opět nedaří centr na nabíhajícího Forlána a míč končí u gólmana Schwarzera.
58
Ujfaluši kazí centr z pravé strany, míč letí za bránu.
59
Murphy posílá kolmici na Dempseyho, který se ujal Zamorovy role na hrotu, ale přihrávku nemohl stihnout. Podhrotového hráče hraje nadále Gera.
60
Důležité
Davies se dostává šťastně do vyložené šance! Konchesky posouvá míč na levé straně Gerovi, který nic nevymýšlí a centruje před bránu, kde je ale pouze domácí Dominguez. Jenže obránce Atlétika chybuje při odkopu a nechtěně přihrává ve vápně čekajícímu Daviesovi, jenž okamžitě pálí na bránu. Jeho střela je prudká, ale ne perfektně umístěná, de Gea tak stíhá míč vyrazit.
63
Karty
Žlutou kartu dostal Brede Hangeland (Fulham)
64
Atlético po faulu Hangelanda kope standardku z levé strany. Simao přihrává nakrátko Reyesovi a Atlético se poté vytláčí až na druhou stranu. Míč končí u Forlána, jenž se zbavuje jednoduchou kličkou obránce, ale vzápětí nepřihrává po zemi do vápna přesně, hosté se ubránili.
65
A nyní přímý kop domácích z levé strany. Baird zastavil nedovoleně Simaa.
66
Simaův centr sbírá ze vzduchu bez potíží gólman Schwarzer.
67
Forlán touží po dalším gólu a dravě se tlačí s míčem do šestnáctky. Jeho střela se málem odráží zpátky k němu, ale Fulham se nakonec brání.
68
Duffův pokus zpoza vápna letí kus vedle levé tyče.
68
Střídání
Střídání: Atlético Madrid: ze hřiště odešel Sabrosa Simao, nahradil ho José Manuel Jurado.
69
Agilní Duff je u míče často. Nyní se zbavuje svého strážce na pravé straně a slabší pravačkou centruje na malé vápno, kam doskakuje Gera, ale na zadní tyči má míč příliš daleko.
71
K míči se dostalo prozměnu Atlético, ale ke střele se neprobojovalo. Iniciativu převzal v druhém poločase Fulham a má momentálně převahu.
72
Davies centruje z rohového kopu přesně doprostřed šestnáctky, kde je ve střehu de Gea a vyráží do bezpečí.
73
Domácí dostali po faulu na Garcíu výhodu, lterou ovšem nevyužilo vůbec dobře. Centr před bránu je k ničemu, před malým vápnem totiž nečíhá nikdo z Atlétika.
75
Přímý kop z 33 metrů zahrává Agüero. Vybírá si střelu k levé tyči, obstřeluje zeď a míří přesně, ale jeho pokus postrádá razanci a Schwarzer v pokleku krotí míč.
76
Ujfaluši se snaží útočit u pravé postranní čáry, ale jeho akce končí vhazováním Fulhamu.
77
Atlético u míče. Balon putuje od jednoho bránce k druhému a poté pomalu k záložníkům. Typická akce končí centrem do vápna, kde však vládne Hangeland.
78
Střídání
Střídání: Atlético Madrid: ze hřiště odešel José Antonio Reyes, nahradil ho Eduardo Salvio.
79
Blíží se potenciální prodloužení, Roy Hodgson, kouč Fulhamu si dvě zbylá střídání ještě šetří.
80
Důležité
Míč se po centru z pravé strany odráží od skupiny hráčů ve vápně k Ujfalušimu, jenž vyčkává před šestnáctkou a střílí z voleje. Míč prosvištěl těsně nad břevnem.
81
K hlavičce se před bránou tlačí Forlán, ale míč mu ukradl brankář Schwarzer, Fulham ale brzy kazí rozehrávku. Duff se za to svým parťákům omlouvá.
83
Anglické mužstvo se musí v posledních momentech jen bránit, Atlético se zřejmě nadechuje k závěrečnému nátlaku, který by mohl celé finále rozhodnout v jejich prospěch.
84
Střídání
Střídání: Fulham: ze hřiště odešel Damien Duff, nahradil ho Erik Nevland.
84
Nevland by se mohl stát útočnou zbraní, která by využila protiútoků po získání míče. Fulham se totiž k míči dostává i nadále jen sporadicky.
86
Atlético má stále ještě nebezpečnější pravou stranu útoku. Agüerova iniciativa se ale nestkává s úspěchem, centr Ujfalušiho z pravé strany obrana Fulhamu likviduje. Ke střele za vápnem si poté udělal prostor García, ale mířil pět metrů vedle.
88
García fauluje Geru 30 metrů před svou bránou. Murphy chce přestřelit zeď, ale ta blokuje míč na aut.
89
Hřiště v Hamburku skrápí déšť, ale to vůbec nevadí Dempseymu, který se žene s míčem po pravé straně. Jeho centr ale přichází příliš brzy, před bránou ještě nejsou hráči ani jednoho týmu.
90
Nastavují se dvě minuty.
90
V základní hrací době se už o vítězi zřejmě nerozhodne, oba týmy chybují v přihrávkách ve středu hřiště.
90
Jurado ještě hledá centrem do vápna jednoho ze tří spoluhráčů, ale nedaří se. Agüero padá po kontaktu s Hangelandem v šestnáctce, ale rozhdočí ukazuje, že se má zvednout. Nic dalšího se nestane.
90
Bude se hrát prodloužení dvakrát patnáct minut, poté případně rozhodnou o vítězi pokutové kopy.
90
Skončil druhý poločas utkání. Následuje krátká přestávka před prvním prodloužením 1:1.
91
Začalo první prodloužení utkání Atlético Madrid - Fulham
Podruhé dnes rozehrává Fulham.
91
Davies se hned dostal ke střele, po zemi ale pálí pár metrů vedle pravé tyče.
92
Na druhé straně střílí mezi dvěma obránci Jurado, ale ani jeho pokus nenašel cíl a balon letí nad bránu.
93
Daviesův roh lapil v pohodě gólman de Gea.
94
Demsey bojuje o míč na levé straně, ale rozhodčí posoudil jeho snahu jako nedovolenou a odpískal útočný faul.
96
Nevland si naběhl na centr za obranu, předběhl svého strážce a dostal se k zakončení, jenže už byl moc v úhlu a střela se mu nezdařila, snesla se až k rohovému praporku.
97
Hraje se pochopitelně opatrný fotbal, inkasovaný gól znamená v prodloužení kritickou situaci, a tak se činí zejména obě záložní řady.
98
Salvio zahrál rukou, Schwarzer rozehrál dlouhým výkopem na Nevlanda, který míč nezoracoval, ale Fulham i tak má míč na svých kopačkách.
99
Perea fauluje Nevlanda daleko od své brány, Davies se přesto rozhoduje k přímému ohrožení de Gey z přímého kopu. Ale trefuje jen malou zeď před sebou.
100
Odehráno sto minut utkání a o šampionovi Evropské ligy ještě stále není rozhodnuto. Pokud se bude hrát nadále tímto tempem, dojde na penalty.
101
Forlán se protlačil ke střele, ale Fulham i tento moment přečkal bez úhony.
103
Dempsey přetažený centr za obranu už ani nedobíhá, ačkoli není na hřišti tak dlouho jako většina jeho spoluhráčů.
104
Míč létá z jedné strany na druhou, ale nic z toho. Balon zná jen putování středem hřiště.
105
V první části prodloužení se finále na stadionu v Hamburku gólu nedočkalo. V poslední minutě se ještě snažil Agüero, ale jeho střela z pravé strany šestnáctky byla zblokována.
105
Důležité
Ale ještě obrovská šance Atlétika na závěr! Forlán obešel na levé straně Bairda, bežel s míčem podél brankové čáry a přihrál před bránu Salvio. Ten byl dva metry před bránou a mohl zakončovat do prázdné brány, ale pas mu šel na paty, a tak posunul míč doleva Agüerovi, jenž střílí do boční sítě.
105
Skončilo první prodloužení. Probíhá změna stran před druhým prodloužením 1:1.
106
Začalo druhé prodloužení utkání Atlético Madrid - Fulham
Vykopávají fotbalisté Atlétika Madrid.
107
Atlético je v prodložení nebezpečnějším mužstvem, ale ze své převahy ani v obrovské příležitosti v závěru první části zatím nic nevytěžilo.
107
Karty
Žlutou kartu dostal Eduardo Salvio (Atlético Madrid)
108
Murphy se staví k přímému kopu z levé strany a tentokrát nevolí střelu. Centruje před bránu, kde má de Gea problémy, ale jeho spoluhráči z obrany mu vypomohli a odvrátili míč mimo vápno.
109
Další Murphyho standardka po faulu Ujfalušiho z velké vzdálenosti...
110
... a takřka stejný centr jako před chvílí. Dempseymu je však odpsíkán faul na gólmana de Geu.
111
Forlán pálí pohotově zpoza vápna, v hledišti to jen zahučelo, ale střela míří nad Schwarzerovu svatyni.
112
García fauluje u půlící čáry hned dvakrát, ale obešlo se to bez karetního trestu. Murphy ihned centruje dopředu, ale ani vytáhlý Nevland neumístil míč mezi tři tyče.
114
Atlético se nedostává k zakončení navzdory obklíčení obrany Fulhamu, do brejku peláší Dempsey a Perea ho musí zastavit za cenu žluté karty.
114
Karty
Žlutou kartu dostal Luis Perea (Atlético Madrid)
115
Atlético dál obestavuje obranu Fulhamu, Juradova střela je však zblokována.
116
Důležité Góly
Diego Forlán (Atlético Madrid) vstřelil gól. Atlético Madrid - Fulham 2:1
V táboru fanoušků Atlétika Madrid propuká totální nadšení! Podruhé se trefuje střelec Diego Forlán! Agüero se uvolňuje na levé straně, má dost času prohlédnout si situaci ve vápně a následně si vybírá přihrávkou Forlána. Ten usměrňuje míč čelem k Agüerovi pravou nohou do brány, ale před Schwarzerem ještě tečuje míč do vlastní brány obránce Hangeland. Atlético je velmi blízko kýženému triumfu!
117
Karty
Žlutou kartu dostal Diego Forlán (Atlético Madrid)
za svléknutí dresu při oslavě gólu.
118
Střídání
Střídání: Fulham: ze hřiště odešel Danny Murphy, nahradil ho Jonathan Greening.
119
Střídání
Střídání: Atlético Madrid: ze hřiště odešel Sergio Agüero, nahradil ho Juan Valera.
120
Fulham ještě vysouvá na hrot beka Hangelanda. Ke střele se dostává na závět Gera, ale pálí mimo pravou tyč. Atlético je velice blízko...
120
Zápas byl ukončen po druhém prodloužení 2:1.
120
Atlético Madrid získává trofej pro šampiona Evropské ligy. Druhou nejprestižnější evropskou soutěž vyhrává jako sedmý český fotbalista v historii také obránce Tomáš Ujfaluši.
120
Na trofej pro vítěze už se vyrývá jeho jméno. Atlético je vůbec prvním šampionem Evropské ligy, nové soutěže, jež navazuje na Pohár UEFA.
120
Na trávníku se objímají hráči i realizační tým Atlétika, naopak Fulham pochopitelně čeká na ceremoniál se svěšenými hlavami.
120
Fotablisté Fulhamu i trenér Hodgson přijímají stříbrné medaile od prezidenta UEFA Michela Platiniho.
120
A hned po nich hráči Atlétika Madrid a trenér Sánchez Flores kráčejí do schodů pro mnohem cennější zlaté medaile.
120
A už je tu pohár! Kapitán López zvedá nad hlavu trofej a celý tým se zahaluje do blyštivých konfet. To je z finále Evropské ligy vše, díky za pozornost a krásný zbytek již pokročilého večera.

Sestavy a rozestavení

Atlético Madrid Atlético Madrid (4-4-2)

43 De Gea
De Gea
o hráči
Ujfaluši
o hráči
21 Perea
Perea
o hráči
Domínguez
o hráči
3 López
López
o hráči
19 Reyes
Reyes
o hráči
78. min Salvio o hráči
Assuncao
o hráči
García
o hráči
20 Simao
Simao
o hráči
68. min Jurado o hráči
Forlán
o hráči
10 Agüero
Agüero
o hráči
119. min Valera o hráči

Fotbalisté Fulhamu se radují z gólu, který vstřelil Bobby Zamora (vpravo) Fulham (4-5-1)

Schwarzer
o hráči
6 Baird
Baird
o hráči
18 Hughes
Hughes
o hráči
Hangeland
o hráči
Konchesky
o hráči
16 Duff
Duff
o hráči
84. min Nevland o hráči
20 Etuhu
Etuhu
o hráči
11 Gera
Gera
o hráči
13 Murphy
Murphy
o hráči
118. min Greening o hráči
29 Davies
Davies
o hráči
25 Zamora
Zamora
o hráči
55. min Dempsey o hráči

Rozhodčí: Rizzoli - Copelli, Maggiani