Dobrý večer z pražského Edenu, kde se v prvním utkání čtvrtfinále domácího poháru střetne Slavia se Spartou. Kouč Karel Jarolím, který vedl Slavii pět let, v pondělí kvůli špatným výsledkům rezignoval. Domácí tak dnes chtějí uspět s novým trenérem Františkem Ciprem. Derby pražských S je na programu od 19 hodin, sledujte jej v naší podrobné on-line reportáži.
Slavia prochází krizí, v lize prohrála třikrát v řadě a je až osmá. Ondrášovka Cup je pro ní prakticky jedinou cestou do evropských pohárů. Úhlavní rival Sparta, která momentálně ligu vede, je pro ni ovšem velkou překážkou. "Že máme hned Spartu, tak to zrovna nejásám,“ říká kouč Cipro.
Stoper Erich Brabec, který musel ze Slavie odejít loni v létě a přes angažmá v Turecku se dostal právě do Sparty, dnes není ani na lavičce náhradníků. Místo něj nastoupí Jiří Kladrubský, který Spartě dlouho chyběl kvůli zranění kolene.
Oba kluby se odvolaly proti čtvrtfinálovému losu, který je v prosinci svedl proti sobě. Vedení Slavie i Sparty vadilo, že jejich mužstva nebyla nasazena. Odvolací a revizní komise Českomoravského fotbalového svazu ale v lednu rozhodla, že los platí.
Sparťané jsou v dnešním derby mírnými favority, vždyť v lize mají na Slavii náskok patnáct bodů. "Ale pozor, nám se taky nedařilo. V optimální formě nejsme. Jsme rádi za každé vítězství. Navíc hrajeme venku a s těžkým soupeřem,“ nebere slávisty na lehkou váhu trenér hostů Jozef Chovanec.
Deset minut před výkopem se na hřišti ještě rozcvičují sparťané, ale i ti už pomalu odcházejí do šaten. Nad stadionem je zatažená obloha, v Praze mírně pršelo celý den, déšť ale ustal.
Vyprodáno dnes nebude. Slušně zaplněné jsou oba kotle, hlavní tribuny ani zdaleka.
Obě mužstva vstupují za doprovodu hlavní rozhodčí Damkové a jejích asistentů na hrací plochu. První letošní derby pražských S brzy začne.
Kotel slávistických fanoušků zasypal šestnáctku před jednou z branek bílými stuhami a nyní je část z nich společně s pořadateli uklízí.
1
Začal první poločas utkání Slavia - Sparta
Ve středovém kruhu rozehráli sparťané Wilfried s Kadlecem.
1
Kušnír hned poslal dlouhý centr na Wilfrieda, ale domácí se ubránili. Za míčem se poté hnal do šestnáctky Sionko, ale ani on neuspěl.
2
Kysela běžel dopředu za kolmicí a získal aut. Akce ale skončila přihrávkou do rukavic Blažka.
3
Janda fauluje v hlavičkovém souboji Hohenedera. Sparťanský stoper leží na trávníku.
4
Po sérii drobných faulů má míč Slavia, dlouhý nákop dopředu pro Blažka nebezpečí neznamenal, ale slávisté míč drží i nadále.
5
Faulů je v začátku utkání opravdu hodně, hráči svádějí ve středu hřiště jeden souboj za druhým.
6
Černý vymýšlel, co provést s míčem na prvé straně hřiště, pak špatně přihrál Krajčíkovi, který poté fauloval.
7
Hosté budou zahrávat přímý kop z 35 metrů, k míči se staví Žofčák s Kuckou.
8
Kucka míč napálil jen do zdi.
8
Janda naběhl do Kladrubského nebezpečně šlapákem, hostujícího stopera ale minul.
10
Slávisté jsou na útočné mpolovině, kombinují u levé postranní čáry, ale obrana hostů jim míč vzala a sparťané jsou do brejku.
10
Karty
Žlutou kartu dostal Wilfried Bony (Sparta)
za faul na Vaniaka, který si šel k hranici vápna pro míč.
11
Domácí se stále tlačí dopředu, k Blažkově bráně se jim ale nedaří dostat.
11
Domácí se stále tlačí dopředu, k Blažkově bráně se jim ale nedaří dostat.
12
Až nyní Vlček centruje z pravé strany, ale pro vysoký balon si jde Blažek a chytá jej ve výskoku.
13
Sparťané se pořád brání a Slavia mohla využít šance po pěkné kombinaci. Kysela posunul míč doprava na Krajčíka, který centruje do šestnáctky. Míč propadá přes dva obránce do míst, kam si nabíhá Janda, ale míč netrefuje dobře, jeho střela je nepřesná.
15
Centr dopředu na Černého, který hraje v útoku vedle Vlčka, odkopl Kušnír do autu.
16
Důležité Góly
Milan Černý (Slavia) vstřelil gól. Slavia - Sparta 1:0
Slavia nepustila Spartu několik minut k míči a vytěžila z toho vedoucí gól! Krajčík si zaběhl s míčem na pravé straně, poslal centr před bránu, kde měl Černý dost prostoru k zakončení a prostřelil gólmana Blažka.
18
A další zmatky v obraně hostů. Přihrávku, která prošla mezi sparťanskými obránci, slávisté nezužitkovali. Ani Krajčíkova následná střela levačkou nemířila do brány.
20
Sparta zahrávala podobnou standardní situaci jako v úvodu, ale ta dopadla úplně stejně. Kucka trefil jen zeď.
21
A další příležitost pro Kucku z přímého. Nyní více z pravé strany hledá centrem na vzdálenější tyči Wilfrieda, ale jeho centr je příliš dlouhý.
22
Přímý kop i na druhé straně, ovšem z větší dálky a u pravé autové čáry. Grajciar centruje do vápna, ale obrana Sparty hlavičkuje do bezpečí.
23
Sinko posílá k zemi před šestnáctkou Slavie Trappa a domácí fanoušci mu spílají.
24
Ze sektoru sparťanských fanoušků stoupá dým, odpálili ve svém sektoru světlici.
25
V posledních momentech je u miče Sparta, domácí se stáhli do obrany.
26
Hostům se ale kombinace nedaří a slávistům nepřesnými přihrávkami míč takřka darují.
27
Důležité
Kadlec neproměňuje vyloženou šanci! Sparťanský útočník utíká za přihrávkou za obranu Slavie a na obránce má náskok několik metrů. Sám před Vaniakem, který si povystoupil z brány, ale střílí po zemi dva metry vedle pravé tyče.
29
Domácí si přihrávají na pravé straně. Janda nakonec přihrává kolmo Kyselovi, ten ale pas na hrací ploše nemá šanci stihnout.
30
Sudí Damková kontroluje stav na zemi sedícího Jandy, ten už se ale po inkasovaném faulu otřepal a hraje dál.
31
Sparťané nejsou schopni držet míč delší dobu na svých kopačkách a opět o něj přicházejí.
33
Důležité
Janda kličkuje před obranou hostů, poté přihrává doleva Grajciarovi, jenž se otáčí zpátky ke středu hřiště a střílí pod břevno. Blažek se natahuje a jednou rukou vyráží na roh.
34
Rohový kop Sparta ubránila, ale Slavia pokračuje v útočení a po dalším faulu bude zahrávat přímý kop blízko půlící čáry.
35
Po tom se do protiútoku hrne Kadlec, ale ani tentokrát se mu nevede o nic lépe. Domácí obránci ho ve vápně obírají o míč.
37
Derby je zatím plné faulů. Na polovině hřiště se po dalším z nich staví Kladrubský.
37
Karty
Žlutou kartu dostal David Hubáček (Slavia)
38
Po Vaniakově nepovedeném výkopu se míče zmocňuje Sionko a sprintuje s ním podel pravé postranní čáry vpřed. Centr na vzdálenější část vápna jde ale Wilfriedovi na paty.
40
Karty
Žlutou kartu dostal Ondřej Kušnír (Sparta)
40
Další zbytečný faul ve středu hrací plochy dává Slavii čas v klidu rozehrát. Za přihrávkou jde dopředu Černý a Kladrubský před ním raději kope míč do autu.
41
Černý padá před šestnáctkou Sparty, ale rozhodčí píská a ukazuje na opačnou stranu.
41
Hosté získávají roh. Žofčákův centr slávisté hlavičkují zpátky k němu a ví si rady i s jeho dalším pokusem.
43
Pamič se při obranném zákroku u levé autové čáry zranil a žádá si ošetření.
44
Krajčík vhazuje aut zprava, míč se ovšem hned odráží k Raguedovi, který ho přihrává za sebe obraně. Domácí mohou v klidu rozherát další akci, v prvním poločase byli aktivnější než jejich soupeř.
45
Kysela padá v šestnáctce Sparty a od sparťanského kapitána Řepky si tak vysloužil sprchu nevlídných slov. Slávisté získali možnost rohového kopu.
45
Sparta se ubránila a kouč Chovanec chystá střídání za Pamiče.
45
Střídání
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Manuel Pamič, nahradil ho Kamil Vacek.
45
Sinko nestíhá doběhnout dlouhý centr dopředu, ale hosté mohou pokračovat. Ani Kadlec se ale před Vaniakovou bránou nemůže probít k míči.
45
Důležité
A hned vzruch na druhé straně. Řepka s Černým se natahují skluzem po přihrávce zprava, ale míč pořádně netrefuje ani jeden z nich. Míč s malými problémy krotí Blažek.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:0.
45
Vše je připraveno k výkopu, ale domácí fanoušci opět vhazují konfety na hřiště i na gólmana hostů Blažka.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Slavia - Sparta
Rozehráli domácí.
47
Kušnír kombinuje vpravo se Sionkem a Žofčákem, finální přihrávku ale zastavuje Kopic.
48
Grajciar kopal standardní situaci na levé straně 40 metrů od brány. Střílený centr blokuje Kucka. Na trávníku zůstal ve vápně ležet jeden ze sparťanů.
49
Řepka tečuje centr hlavou málem nabíhajícím domácím útočníkům, naštěstí pro něj končí u Kladrubského.
50
Hubáček jde ve vápně do skluzu a posílá míč za brankovou čáru. Po rohu se míč odráží ke Kuckovi, jenž v dobré pozici z halfvoleje pálí jen do obránce, který před něj přiběhl.
52
Důležité
Po centru z přímého kopu zleva se na malém vápně ocitají osamocení Kucka s Wilfriedem, ale navzájem do sebe naráží, a tak jejich zakončení není vůbec razantní. Následná Hohenederova střela končí vedle levé tyče.
54
Důležité
Slávisté mají další problémy. Kadlec nalevo předbíhá domácí obránce a z mírného úhlu se snaží prostřelit Vaniaka, ten ale vyráží do strany. Následuje hned další závar, ale nebezpečný centr před bránu na poslední chvíli zachytil Kopic.
56
Hosté v druhém poločase ožili a do útoku chodí o poznání úspěšněji.
57
Vlček svedl u rohového praporku souboj s Blažkem, který vyběhl daleko z brány, aby ohlídal přechod míče za brankovou čáru. Vlček však skluzem ukopává balon do autu.
57
Hned nato se do vápna žene z levé strany za míčem Janda, chce přihrát před bránu, ale míč se odráží od Řepky na roh. Ten hosté hlavičkují pryč.
59
Sionko svádí souboj o nákop dopředu s Kopicem, ale při zpracování si pomáhá rukou. Asistent rozhodčí na pomezí si toho všímá a akce Sparty je u konce.
60
Kadlec utíká za přihrávkou za obranu marně, k míči má blíž Vaniak.
61
Nepřesnosti na obou stranách vedli k útoku Slavie, sudí dává po faulu domácím výhodu, ale hra nepokračuje dlouho. Vlček se ocitá sám před Blažkem, ale do šance vyběhl z ofsajdu.
63
Míč mají v posledních chvílích pod kontrolou slávisté, ale hosté jim rozehrávku znepříjemňují napadáním.
64
Střídání
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Václav Kadlec, nahradil ho Miloš Lačný.
65
Kušnír chce obejít na své pravé straně v obraně Vlčka, ten mu to však nedovoluje a stahuje ho k zemi.
66
Kušnír se podel pravé postranní čáry snaží dál, ale míč mu utíká a po Hubáčkově nákopu se od něj odráží. Sparťané ale soupeře nepouštějí na útočnou polovinu a balon si berou.
67
Kušnír zabíhá za obranu na Vackovu kolmici, ale ta je příliš prudká.
68
Střídání
Střídání: Slavia: ze hřiště odešel Petr Janda, nahradil ho Jaroslav Černý.
69
Kysela si jde pro faul 30 metrů před Blažkovou bránou.
69
Grajciar přeskakuje míč a do přímého kopu se místo něj opírá Černý. Trefuje ale jen prvního hráče, který před něj vyběhl a získává alespoň roh.
70
Hosté se ubránili, ale jejich útočná akce nevede k úspěchu, míč v klidu sbírá ze země Vaniak.
71
Standardní situaci z pravé strany blíže středu hřiště rozehrál Grajciar, jeho centr nachází ve vápně Kopice, který ale hlavičkuje jen vedle sebe do vápna, kde není nikdo z jeho spoluhráčů.
73
Kušnír si napravo poradil s Hubáčkem a nacentroval na přední tyč. Tam ale nabíhajícího Vacka ubránil Trapp. Sparta bude kopat roh.
74
Po rohovém kopu se míč odrazil z chumlu hráčů ve vápně k Sionkovi, jenž číhá před šestnáctkou. Akrobaticky, jak je jeho zvykem, se pokládá do střely, ale ta letí vysoko nad bránu.
75
Kopic odkopává míč před dotírajícím Sionkem do hlediště. Sparťané jsou více na polovině soupeře, Slavia vyčkává na brejky.
76
Střídání
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Igor Žofčák, nahradil ho Martin Zeman.
76
Počet diváků 7 439 (36 % z kapacity 20 800)
77
Vlček s M. Černým pěkně kombinují před bránou hostů, ale prováhali ideální příležitost ke střele. Míč nakonec míří na malé vápno na J. Černého, ten je ale bráněn. Slavia bude zahrávat rohový kop.
78
Hosté se ubránili a řítili se do útoku. U míče je ale rychle opět Slavia.
79
Důležité
Vlček s Řepkou čekají na letící centr. Sparťanský kapitán ale míč hlavou míjí a pouští tak Vlčka samotného na bránu. Naštěstí pro hosty ho na poslední chvíli křižuje Hoheneder a posílá míč na roh.
81
Důležité
Ten po centru Krajčíka nestihlů na zadní tyči Kopic. A Sparta jde ihned do útoku, před šestnáctkou získává přímý kop z velmi dobré pozice. Standardní situace se ujímá Sionko a přes zeď posílá technickou střelu. Vaniak plachtí vzduchem, ale na střelu nedosahuje. Slavii zachraňuje pravá tyč!
84
Střídání
Střídání: Slavia: ze hřiště odešel Milan Černý, nahradil ho Zdeněk Šenkeřík.
85
Druhý poločas nabízí o poznání zajímavější podívanou než první část. Oba týmy nyní urputně bojují o míč.
86
Šenkeřík spěchá za centrem dopředu, ale brejk nevychází. Řepka mu skluzem vypichuje míč na roh.
87
Sparta odhlavičkovala míč před vápno, kde čeká Ragued. Jeho přízemní střela je ale zblokována.
88
Sionko fauluje na levé straně Šenkeříka a oba hráči si poté situaci zblízka vysvětlují.
88
Ani tato standardní situace však nekončí hrozbou pro Blažka.
89
Ragued fauluje ve středu hrací plochy, ale zdá se, že Slavia už svůhj náskok ubrání.
90
Střídání
Střídání: Slavia: ze hřiště odešel Stanislav Vlček, nahradil ho Mirko Ivanovski.
90
Sionko stříhá po centru zleva na pravé straně vápna nůžkama, ale jeho střela je nepřesná, letí deset metrů vedle.
90
Sparťané ještě chtějí dát vyrovnávací branku, ale i další pokus míří vedle Vaniakovy brány.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 1:0.

Sestavy a rozestavení

SK Slavia Praha Slavia (4-4-2)

28 Vaniak
Vaniak
o hráči
Krajčík
o hráči
2 Trapp
Trapp
o hráči
3 Kopic
Kopic
o hráči
Hubáček
o hráči
Grajciar
o hráči
10 Kysela
Kysela
o hráči
6 Ragued
Ragued
o hráči
8 Janda
Janda
o hráči
68. min Černý o hráči
7 Vlček
Vlček
o hráči
90. min Ivanovski o hráči
Černý
o hráči
84. min Šenkeřík o hráči

Logo Synot AC Sparta Praha Sparta (4-4-2)

29 Blažek
Blažek
o hráči
Kušnír
o hráči
Kladrubský
o hráči
2 Řepka
Řepka
o hráči
3 Pamič
Pamič
o hráči
45. min Vacek o hráči
7 Sionko
Sionko
o hráči
20 Kucka
Kucka
o hráči
Hoheneder
o hráči
Žofčák
o hráči
76. min Zeman o hráči
12 Bony
Bony
o hráči
14 Kadlec
Kadlec
o hráči
64. min Lačný o hráči

Rozhodčí: Damková - Filípek, Mencl
Počet diváků: 7 439 (36 % z kapacity 20 800)

Vzájemné zápasy

24. dubna 2019 19:30Slavia–Sparta 3:0
14. dubna 2019 18:00Slavia–Sparta 1:1
4. listopadu 2018 17:00Sparta–Slavia 2:2
17. března 2018 17:30Sparta–Slavia 3:3
17. září 2017 18:00Slavia–Sparta 2:0
2. dubna 2017 17:30Slavia–Sparta 1:1
25. září 2016 15:30Sparta–Slavia 0:2
20. března 2016 19:30Sparta–Slavia 3:1
27. září 2015 15:00Slavia–Sparta 1:0
11. dubna 2015 19:15Sparta–Slavia 2:1
27. září 2014 18:00Slavia–Sparta 0:2
12. dubna 2014 15:00Sparta–Slavia 3:0
28. září 2013 20:15Slavia–Sparta 0:2
13. dubna 2013 19:15Sparta–Slavia 3:1
29. září 2012 20:00Slavia–Sparta 1:0
24. března 2012 15:50Slavia–Sparta 1:1
26. září 2011 19:30Sparta–Slavia 3:0
11. dubna 2011 20:00Sparta–Slavia 2:0
20. září 2010 18:00Slavia–Sparta 1:2
15. dubna 2010 20:00Sparta–Slavia 0:1
12. dubna 2010 17:30Sparta–Slavia 1:0
31. března 2010 18:00Slavia–Sparta 1:0
5. října 2009 17:30Slavia–Sparta 0:1
13. dubna 2009 17:15Slavia–Sparta 1:1
6. října 2008 17:15Sparta–Slavia 1:4
31. března 2008 17:15Slavia–Sparta 1:1
8. října 2007 17:15Sparta–Slavia 0:2
23. dubna 2007 17:15Sparta–Slavia 1:0
2. října 2006 17:15Slavia–Sparta 0:0
8. dubna 2006 14:25Sparta–Slavia 2:1
23. října 2005 17:25Slavia–Sparta 4:1
16. dubna 2005 14:25Slavia–Sparta 1:1
16. října 2004 14:25Sparta–Slavia 2:0
14. března 2004 17:20Slavia–Sparta 0:2
30. srpna 2003 14:25Sparta–Slavia 0:0
12. dubna 2003 14:25Sparta–Slavia 2:0
23. září 2002 17:00Slavia–Sparta 0:0
5. dubna 2002 16:30Sparta–Slavia 1:1
13. října 2001 15:35Slavia–Sparta 0:1
16. března 2001 16:30Sparta–Slavia 4:4
1. prosince 2000 17:00Slavia–Sparta 1:3