Zdravíme fotbalové příznivce ze stadionu v Praze na Letné, kde ve 20.00 začne odvetné utkání 4. předkola Evropské ligy, v němž Sparta hostí tým NK Maribor; první duel na slovinské půdě vyhráli sparťané 2:0.
Domácí kouč Jozef Chovanec udělal v základní sestavě jedinou změnu proti víkendovému zápasu první ligy, v němž sparťané porazili Mladou Boleslav 1:0. Na pravém kraji zálohy hraje Žofčák místo Kaloudy.
Do začátku utkání už zbývá jen pár minut. Stadionem zní hymna letenského klubu. Hráči se mezitím rovnají v tunelu a chystají se.
1
Začal první poločas utkání Sparta - Maribor
A jde se na věc. Ve středovém kruhu si rozehrávají Jelič a Tavares.
2
Hosté z Mariboru sice drželi míč, ale postupně ho vrátili až gólmanovi Ranilovičovi, jenž odkopává pod tlakem. Míč na půlící čáře získávají sparťané, po levém křídle uniká Zeman a nebezpečně centruje. A Slovinci odvracejí.
3
Důležité
A znovu akce z levé strany: znovu centrovuje Zeman, k hlavičce se tentokrát prosadil Wilfried a míč z jeho hlavy šel jen kousek vedle.
3
Důležité Góly
Wilfried Bony (Sparta) vstřelil gól. Sparta - Maribor 1:0
Třetí sparťanský útok už končí gólem. Domácí vedou už od třetí minuty. Na pravé straně se prosazuje Žofčák, posílá ideální centr ke vzdálenější tyči, kde se prosazuje Wilfried. Talentovaný útočník dal už třetí gól v souboji s Mariborem.
4
Slovinský tým řeší další nepříjemnou situaci před vlastní brankou: hlavičkou míč svému brankáři. Gólman Ranilovič ho jen tak tak zachytil před koncovou čárou a zabránil rohu.
5
První střelecký pokus Mariboru. Pavlovič zahrával přímý kop z velké dálky, ze třiceti metrů. Střela se mu ale vůbec nepovedla. Šla vysoko nad branku.
6
K pokutovém území Marobiru se snažil dostal středem hřiště Žofčák, ale dal si míč příliš daleko od nohy a proti přesile se neprosadil.
7
Do dobré střelecké pozice se dostává útočník Tavares, najednou je sám za sparťanskou obranou na levé straně. Zakončuje pohotově křížnou ranou bez přípravy, ale míč letí vedle vzdálenější tyče Blažkovy branky.
8
Na pravé straně kombinují Žofčák s Kušnírem, ten se pak šikovně protáhne kolem protihráče až ke koncové čáře, ale míč mu uteče za lajnu.
9
Letenský záložník Žofčák zkouší střelu z dálky, ale skákavý míč netrefuje dobře a prudká rána letí nad.
10
Sparťanští fanoušci tleskají obráncům, když bez problému zpracují dlouhý odkop gólmana Raniloviče. A domácí hned pokračují dopředu, po levé straně prchá Zeman, ale zastavuje ho Popovič.
11
Fotbalisté slovinského týmu vystihli rozehrávku Sparty a spěchají do brejku. Nejdřív míč táhne Mihelic, pak přihrává Jeličovi. Ale nikdo se neodváží před sparťanskou branku, šanci na centr prováhá i Pavlovič. Sparťané se ubránili snadno, postupně vytlačili soupeře od pokutového území.
12
Až teď letí centr do šestnáctky, ale míč odkopává Hubník.
13
První zákrok domácího gólman Blažka, míč jistým zákrokem tlumí v náruči.
14
Hosté si sami přidělávají problémy, nepovedený zákrok stopera Samardžiče hodně odhrozil jeho branku. Míč po jeho zásahu skočil jen kousek vedle branky. Sparťané budou kopat roh.
15
Na centr po rohu naskakovali Wilfried a po něm i Hubník, ale ani jeden nedokázal pořádně hlavičkovat. Plachtící míč se přesto snašel na branku, ale gólman Ranilovič s ním neměl žádné problémy, lehce ho stáhl ze vzduchu.
17
Prudce pálí útočník hostů Tavares, ke střele si dělá prostor kousek před pokutovým územím. Tvrdá rána ale letí kousek nad břevno sparťanské branky.
19
Na druhé straně pálí běloruský záložník ve sparťanských službách Kovba. Nabíhá si do pokutového území, ale prudkou střelu sráží na roh Aljančič. Domácí budou kopat roh.
20
Z rohu centruje Žofčák, pravačkou posílá míč před branku. Dobře zasahuje stoper Lunder, jde do výskoku a míč hlavou posílá pryč z pokutového území Mariboru.
22
Důležité
Velká šance Mariboru! Po táhlém centru z pravé strany se k hlavičce prodírá brazilský útočník Tavares. Míč posílá nebezpečně pod břevno, gólman Blažek se na poslední chvíli vytáhne a míč jednou rukou vyškrábne nad břevno.
23
Znovu zasahuje Blažek: po následném rohu chytá míč do rukavic.
24
Letenští získali míč, šli do brejku středem hřiště, ale Vacek narazil na soupeře, padl na zem. Odražený míč zachytil Kušnír a pustil se do sólové akce podél pravé postranní lajny. Dostal se až k pokutovému území, podíval se, ale byl sám. A tak udělal ještě jednu kličku a z těžkého úhlu zkusil zakončit. Ale pálil nad.
26
Sparťané mělik přímý kop z víc než tříceti metrů, ale branku neohrozili. Naopak o míč přišli, rozehrávka nevyšla. Maribor se ubránil a naopak vyrazil do protiútoku...
27
... na konci protiútoku pálí z otočky Tavares. V pokutovém území zády k brance přebírá míč, otočí se a pohotově vypálí. Jeho pokus kryje Blažek, částečně zaklekl a míč chytil do rukavic.
28
Třetí roh Sparty: z pravé strany ho znovu kopal Žofčák, na jeho centr si znovu nabíhali útočník Wilfried i stoper Hubník. Ale nedokázali pořádně hlavičkovat na branku, míč letěl velkým obloukem mimo. Gólman Ranilovič si pro něj vyběhl.
29
Hezká akce domácích: sedmnáctiletý útočník Kadlec kličkuje k pokutovému území Mariboru. Když už vidí, že neuspěje, vrací míč Žofčákovi, jenž okamžitě posílá kolmou přihrávku dopředu na startujícího Kušníra. Jeho střílený centr odvrací stoper Lunder na roh.
30
I po čtvrtém rohu se Maribor ubránil, přetažený centr sice doletěl ke zdálenější tyči k volnému Wilfriedovi, jenž však zakončil slabě. A gólman Ranilovič míč chytil.
31
Další kličky zkouší útočník Kadlec. Na pravé straně se pokouší projít do pokutového území. Zbavuje se Aljančiče, rychle chce přihrát Wilfriedovi, ale míč blokuje Lunder.
32
Sparťané jsou jasně aktivnější a víc hrají dopředu. Teď měli přímý kop od pravé postranní čáry, centroval Zeman, ale Kadlec hlavičkoval jen slabě do středu branky do náruče připraveného Raniloviče.
33
Wilfried v ofsajdu.
36
Důležité
Kušnír hází aut z pravé strany, míč za sebe prodloužuje hlavou Wilfried. Tam sice není nikdo ze sparťanů, ale stejně Maribor si zase sám přidělá problémy. Stoper Lunder totiž míč odehraje jen k Žofčákovi, který míč zachytí a pak rychle vypálí levačkou. Gólman Ranilovič je na zemi včas a střelu po levé ruce kryje.
38
Stadion vyvolává jméno útočníka Wilfrieda. Ten se teď ocitl na trávníku po faulu. Když se těžko zvedal, začali fanoušci skandovat jeho jméno. A dál mu tleskali, i když se hrálo. A útočník z Pobřeží slonoviny jim taký potleskem odpověděl.
39
Na pravé straně se uvolňuje obránce Kušnír, levačkou centruje do pokutového území. Ale ani Kadlec ani Wilfried na vysoký míč nedosáhnou, centr letí vedle branky.
40
Po levé straně proniká záložník Zeman, dostává se sice do těžké pozice, ale přesto zakončuje. Hodně prudká rána ale sviští mimo.
41
Nejdřív perfektní zákrok, potom prožil bolest. Sparťanský stoper Hubník nejdřív na půlící čáře skvěle předskočil Tavarese, ale pak ho v hodně ostrém souboji fauloval Školnik.
41
Krátké ošetření si vyžádal Pavlovič, ale pokračuje ve hře.
43
Další nadějný pokus Sparty: Zemanův centr levačkou z pravé strany jen lehce tečoval Kušnír, gólman Ranilovič pokus chytil.
44
V závěru poločasu rozjeli sparťané ještě dvě nebezpečné akce. Nejdřív Wilfried vpravo na hranici pokutového území udělal kličku Aljančičovi, poslal míč před branku, ale Kadlecovi se odrazil od nohy. A pak nedotáhli kombinaci Kušnír s Žofčákem.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:0.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Sparta - Maribor
46
Střídání
Střídání: Maribor: ze hřiště odešel Aleš Mertelj, nahradil ho Matic Crnič.
50
Po vhazování z pravé strany se k míči dostal nabíhající Žofčák a u brankové čáry se pokusil o centr, hosté ale míč srazili na rohový kop.
51
Z pravé strany centroval před bránu Mariboru z rohového kopu Žofčák, ale jeho centr byl z šestnáctky odvrácen.
53
Hosté z Mariboru si rychle narazili míč na pravé straně, odkud nebezpečně centroval Mihelic. Míč však letěl daleko od osamoceného Tavarese, navíc na centr vyběhl i gólman Blažek.
56
Karty
Žlutou kartu dostal Manuel Pamič (Sparta)
58
Důležité
Maribor získal roh, kopal ho Pavlovič. Sparťané ale centr snadno odvracejí a pádí do brejku. Míč vede Kadlec, přihrává doleva Zemanovi, který pokračuje dopředu a pak přetaženým centrem nachází zcela volného Žofčáka. Ten už je ale z úhlu, vrací míč před branku na Kadlece, který zakončuje. Ale trefuje jen clonícího obránce.
59
Gólman Ranilovič chytá prudkou střelu z dálky.
60
Důležité
A znovu zasahuje gólman Ranilovič, skvěle reflexivně vykopává střelu Wilfrieda zblízka. Sparťanský útočník si naběhl na bližší tyč na přihrávku pod sebe, zakončoval z první, ale gólmana neprostřelil.
62
Střídání
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Václav Kadlec, nahradil ho Alexander Prudnikov.
64
Střídání
Střídání: Maribor: ze hřiště odešel Dragan Jelič, nahradil ho David Bunderla.
66
Počet diváků 12 710 (70 % z kapacity 18 270)
70
Na pravé straně se o vysunutí Prudnikova pokoušel Žofčák, před ruským útočníkem Sparty musel zasahovat Lunder.
72
Sparťanský náhradník Prudnikov postupoval z levé strany. Rozhodl se sám zakončit, ale trefil jen bránícího stopera. Míč se k němu vrátil, a tak na druhý pokus volil centr. Ale i tem hosté srazili.
74
Střídání
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Wilfried Bony, nahradil ho Martin Jirouš.
76
Brazilský útočník ve slovinských službách Tavares přebírá míč na polovině Sparty, udělá pár rychlý kroků k brance a levačkou pálí. Byla to dobrá střela, ale vedle. Gólman Blažek navíc situaci kontroloval.
78
Důležité
Další střelecký pokus Mariboru: z dálky vypálil Popovič. Míč ještě za letu tečoval na hranici pokutového území Řepka, usměrnil ho do protipohybu gólmana Blažka, ale sražený míč šel vedle branky.
79
Po následném rohu se sparťané ubránili.
80
Letenští obránci kombinují u svého pokutového území, dávají míč rychle od nohy a fanoušci každou přihrávku hlasitě oceňují.
81
Střídání
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Martin Zeman, nahradil ho Marek Střeštík.
82
Diváci se baví, stadionem se valí jedna mexická vlna za druhou a ostře skandovaně se tleská. Mezitím na hřišti se dostal náhradník hostů Črnič do ofsajdu a střídající Střeštík při průniku mimo hřiště.
83
Přímý kop Maribor přibližně ze třiceti metrů. Pálil Pavlovič, ale hodně nad branku.
85
Na pravé straně se hezky uvolnik Kušnír, kličkoval u pokutového území, pak přihrál pod sebe nabíhajícímu Žofčákovi, který pálil z první nad břevno.
86
Vacek přihrávkou startoval Jirouše, ale ten stál v ofsajdu.
89
Důležité
Útočník Tavares postupoval k brance Sparty, ale nedostal se k ní, čistě ho odzbrojil Hubník. Sparťanský stoper navíc vystartoval s míčem dopředu, vyvezl ho až na polovinu soupeře, přihrál Vackovi, který ještě uvolnil Střeštíka. Jeho centr už ale Maribor odvrátil.
90
Nastavují se tři minuty.
90
V pokutovém území Sparty uklidňuje situaci Blažek.
90
Pavlovič centroval z pravé strany, Řepka obranným zákrokem poslal míč vysoko do vzduchu, odkud ho snadno stáhl brankář Blažek.
90
Už dál ubíhá nastavený čas. Zápas se dohrává za skandovaného potlesku diváků.
90
Hosté ještě zahrávali roh, ale Sparta se ubránila. Centr srazila na další roh. Ten už ale sudí nenechá, ukazuje, že zápas končí.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 1:0.
90
Sparťané v zápase s Mariborem nedostali ani gól. Po výhře 2:0 venku potvrdili postup doma vítězstvím 1:0. Díky za pozornost, hezký zbytek večera.

Sestavy a rozestavení

Logo Synot AC Sparta Praha Sparta (4-4-2)

29 Blažek
Blažek
o hráči
Kušnír
o hráči
Hubník
o hráči
2 Řepka
Řepka
o hráči
3 Pamič
Pamič
o hráči
Žofčák
o hráči
25 Vacek
Vacek
o hráči
23 Kovba
Kovba
o hráči
22 Zeman
Zeman
o hráči
81. min Střeštík o hráči
14 Kadlec
Kadlec
o hráči
62. min Prudnikov o hráči
12 Bony
Bony
o hráči
74. min Jirouš o hráči

NK Maribor Maribor (4-4-2)

Ranilovič
o hráči
Popovič
o hráči
Samardžič
o hráči
18 Lunder
Lunder
o hráči
Aljančič
o hráči
70 Mertelj
Mertelj
o hráči
46. min Crnič o hráči
Mihelič
o hráči
Školnik
o hráči
Pavlovič
o hráči
11 Jelič
Jelič
o hráči
64. min Bunderla o hráči
Tavares
o hráči

Rozhodčí: Kulbakov - Bykov, Savitskij
Počet diváků: 12 710 (70 % z kapacity 18 270)