Hezký večer z Anglie, vítejte u utkání Evropské ligy mezi Evertonem a Olomoucí. Průběh zápasu, který začíná ve 21 hodin středoevropského času, vám přineseme v podrobné reportáži.
1
Začal první poločas utkání Everton - Olomouc
4
Po faulu hostujícího Hořavy na půli hřiště centrovali domácí před bránu Olomouce, do pokutového území se ale míč nedostal.
5
Důležité
První velká šance zápasu: do rychlého protiútoku se dostává šikovný mladík Petr, běžím sám proti domácímu gólmanovi Howardovi. Ten však odvážně padá pod nohy a šanci maří.
8
Důležité
Téměř identická situace o pár minut později. Domácí obrana znovu pouští za sebe olomouckého hráče, tentokrát útočníka Hubníka, jenž si šikovně naběhl za obranu Evertonu na míč za obranu a běžel sám na brankáře Howarda. Ten šel míči naproti, byl u něho o vteřinu dřív než Hubník a z pokutového území ho skluzem odkopnul. Hubník přes Howarda přepadl a dožadoval se pokutového kopu, dostal ale pouze žlutou kartu za simulování.
9
Karty
Žlutou kartu dostal Michal Hubník (Olomouc)
11
První střelecký pokus slavného anglického týmu: z dálky napřáhl záložník Pienaar. Míč z jeho kopaček však šel jen do středu branky, kde si s ním snadno poradil olomoucký gólman Drobisz a ránu jistým zákrokem kryl.
13
Kdepak nápor anglického týmu. Olomoučtí fotbalisté zatím nejsou pod tlakem, hrají aktivně a působí jistě.
15
Na centr z levé strany si u levé tyče Drobiszovy brány nabíhal domácí útočník Saha, ale hlavou poslal míč mimo bránu.
17
Na hranici pokutového území si připravil prostor pro střelu olomoucký útočník Ordoš. A byla to povedená rána! Domácí gólman Howard ji jen tak tak vytáhl na roh.
18
Domácí na chvilku uzavřeli Olomouc na obranné polovině, centr do pokutového území ale pouze prolétl za brankovou čáru.
22
Hráči Evertonu ztratili míč ve středu pole a dopředu tak mohli hosté. Celá akce skončila centrem z pravé strany, na který hlavou u vzdálenější tyče nedosáhl Hubník.
25
Důležité
Teď při hráčích Olomouce stálo štěstí - Osmanova rána z hranice pokutového území byla nešťastně tečována a gólman Drobisz se musel hodně natahovat, aby prudký míč vytáhl nad břevno!
25
Olomoucký záložník Janotka se pěkně prokličkoval až do pokutového území Evertonu, ale vhodnou příležitost pro zakončení nebo přihrávku pro váhal. Sám pak akci ukončil útočným faulem. Olomouc stále bojuje sympaticky, snaží se hrát.
29
Přihrávku od Fellainiho přebral v tísni domácí záložník Osman, dokázal se zbavit Onofreje a z dvaceti metrů nebezpečně vypálit. Jeho rána ale tentokrát přesnost postrádala, míč přeletěl metr a půl nad bránou Olomouce.
32
Na dlouhý nákop od brankáře Drobisze si nabíhal na polovině Evertonu Petr, mezi domácími obránci byl ale sám a míč nezpracoval.
34
Góly
Louis Saha (Everton) vstřelil gól. Everton - Olomouc 1:0
Domácí se ujímají vedení: po vhazování na pravé straně se k centru před bránu dostal Fellaini, na míč si u bližší tyče naběhl Saha a v pádu překonal Drobisze.
38
Na centr ze standardní situace od pravé postraní čáry si v pokutovém území Olomouce naskakoval aktivní Fellaini, míč ale hlavou pouze prodloužil mimo tři tyče Drobiszovy brány.
40
Góly
Jack Rodwell (Everton) vstřelil gól. Everton - Olomouc 2:0
Everton přidává druhý gól, tentokrát padl po standardní situaci. Bainesova prudká střela z dvaadvaceti metrů byla dobře postavenou zdí zblokována pouze k Rodwellovi, který měl dostatek prostoru, levačkou se z osmnácti metrů opřel do míče a ten skončil až za zády olomouckého brankáře.
44
Olomoučtí kombinovali na polovině Evertonu až se míč dostal ke Kaščákovi. Olomoucký záložník mířil ze třiceti metrů nepřesně.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 2:0.
Olomoucký trenér Psotka se při odchodu ze hřiště hodně zlobil na hlavního sudího Allaertse, který Olomouci odepřel pokutový kop.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Everton - Olomouc
46
Střídání
Střídání: Olomouc: ze hřiště odešel Michal Ordoš, nahradil ho Pavel Šultes.
47
Po centru od rohového praporku od domácího Cahilla chybělo Sahovi půl metru, aby míč uklidil u vzdálenější tyče do brány. Balon propadl až k Osmanovi, který střílel z první mimo.
51
Odražený míč napálil z voleje z pětatřiceti metrů hostující Otepka, jeho pokus byl ale hodně nepřesný.
54
Góly
Jack Rodwell (Everton) vstřelil gól. Everton - Olomouc 3:0
Také třetí gól Evertonu padl po standardní situaci. Bainesův centr do pokutového území z pravé strany byl odvrácen ven z vápna, kde se do míče z třiceti metrů parádně opřel Rodwell a napálil ho pod břevno Drobiszovy brány.
59
Olomoucký útočník Petr se z levé strany snažil s míčem dostat do pokutového území Evertonu, obránce Neville ho ale do šance nepustil.
60
Počet diváků 27 433 (68 % z kapacity 40 569)
61
Karty
Žlutou kartu dostal Phil Neville (Everton)
62
Střídání
Střídání: Olomouc: ze hřiště odešel Rudolf Otepka, nahradil ho Lukáš Bajer.
63
Další dělovka domácího záložníka Rodwella - tentokrát ale stejně tvrdou střelou, jako byla ta gólová, mířil dva metry vedle pravé Drobiszovy tyče.
66
Šance Olomouce: střídající Šultés se v pokutovém území Evertonu dostal ke střele, jeho přízemní pokus z úhlu ale pouze napnul boční síť brány amerického brankáře Howarda.
69
Fotbalisté Olomouce teď zahrávali sérii standardních situací před bránou Evertonu. Z přímého kopu ani z rohových kopů ale nezahrozila.
73
Góly
Louis Saha (Everton) vstřelil gól. Everton - Olomouc 4:0
Olomoucký obránce Dreksa neuhlídal Sahu, který se před pokutovým územím hostů dostal ke střele a míč skončil přesně u pravé tyči gólmana Drobisze, který se po něm natahoval marně.
74
Střídání
Střídání: Olomouc: ze hřiště odešel Jakub Petr, nahradil ho Tomáš Janotka.
77
Střídání
Střídání: Everton: ze hřiště odešel Jack Rodwell, nahradil ho Dan Gosling.
79
Z přímého kopu napálil olomoucký Rossi pouze dobře postavenou zeď.
80
Střídání
Střídání: Everton: ze hřiště odešel Louis Saha, nahradil ho João Alves de Assis Silva Jô.
81
Na centr od Pienaara si u bližší tyče brány Olomouce nabíhal Fellaini, míč byl ale z pokutového území odvrácen.
83
Střídání
Střídání: Everton: ze hřiště odešel Steven Pienaar, nahradil ho James Vaughan.
87
Rychlou přihrávku do běhu dostal na levé straně střídající Jô, dokázal se dostat do pokutového území a dokonce i vystřelit, jeho střelu z úhlu ale u své tyče kryl olomocký brankář Drobisz.
90
Za postranní lajnou je ošetřován olomoucký Hořava, kterého chytají křeče. Nastavovat se budou dvě minuty, Everton kombinuje na vlastní polovině.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 4:0.

Sestavy a rozestavení

Loga PL Everton Everton (4-4-2)

24 Howard
Howard
o hráči
3 Baines
Baines
o hráči
18 Neville
Neville
o hráči
4 Yobo
Yobo
o hráči
Hibbert
o hráči
21 Osman
Osman
o hráči
26 Rodwell
Rodwell
o hráči
77. min Gosling o hráči
Fellaini
o hráči
20 Pienaar
Pienaar
o hráči
83. min Vaughan o hráči
17 Cahill
Cahill
o hráči
8 Saha
Saha
o hráči
80. min o hráči

SK Sigma Olomouc Olomouc (4-5-1)

18 Drobisz
Drobisz
o hráči
Rossi Silva
o hráči
3 Dreksa
Dreksa
o hráči
12 Škerle
Škerle
o hráči
Onofrej
o hráči
10 Hubník
Hubník
o hráči
Kaščák
o hráči
17 Hořava
Hořava
o hráči
9 Otepka
Otepka
o hráči
62. min Bajer o hráči
22 Petr
Petr
o hráči
74. min Janotka o hráči
7 Ordoš
Ordoš
o hráči
46. min Šultes o hráči

Rozhodčí: Batista - Dos Santos, Braga
Počet diváků: 27 433 (68 % z kapacity 40 569)