Dobrý den z Tiraspolu, kde fotbalová Slavia vstoupí do letošního ročníku Ligy mistrů! Aby se však probila do hlavní fáze slavné soutěže, musí projít přes soupeře ve třetím, a pak ve čtvrtém předkole. První bitva začíná dnes: slávisté hrají v moldavskému Tiraspolu proti Šeriffu. Odveta je na programu za týden v Edenu. Dnešní zápas začíná v 19 hodin středoevropského času.
Slavia v úvodním duelu 3. předkola Ligy mistrů nastupuje v sestavě: Hanuš - Čelůstka, Suchý, Vomáčka, Hloušek - Janda, Jarolím, M. Černý, Ragued, J. Černý - Vlček. Slávistický kouč Jarolím se tak rozhodl pro odvážný tah, jen na lavičce nechává ostříleného osmatřicetiletého veterána Vaniaka a do branky posílá nezkušeného, o sedmnáct let mladšího, Hanuše, pro kterého to bude ostrá premiéra za áčko Slavie.
Do začátku zápasu zbývá přibližně 40 minut. Slávisté už se převlékají v kabině na pěkném stadionu v moderním sportovním centru s několika hřišti, které tak kontrastuje s chudou zemí, po níž výprava musela přejet. Slávisté totiž bydleli v Kišiněvě, hlavním městě Moldavska. Do Tiraspolu, který je centrem vzpurné separatistické části Podněstí, se přesunuli až dnes v den zápasu. Za sebou tak mají hodinovou cestu autobusem s policejním doprovodem po rozbité silnici mezi poli a prodavači melounů. Museli absolvovat i krátkou prohlídku na hranicích znesvářených částí, kterou hlídají vojáci se samopaly.
Šeriff Tiraspol je moldavským fotbalovým králem. Klub sice vznikl nedávno, v roce 1997, ovšem za krátkou dobu místní fotbal zcela ovládl: vyhrál už devět mistrovských titulů a šestkrát národní pohár. V jeho týmu nastupují domácí reprezentanti i exotické posily z Toga, Senegalu či Brazílie.
Už o den dřív vstoupila do bojů ve 3. předkole Ligy mistrů Sparta. A vedla si nad očekávání dobře: v domácím prostředí porazila silný Panathinaikos Atény 3:1 (podrobnosti ZDE). Jak si dnes povede Slavia? Nejen podle sázkových kanceláří je v souboji s moldavským týmem favoritem.
Půlhodina do výkopu. Obě mužstva už jsou na trávníku a rozcvičují se. V brance se protahuje mladíček Hanuš. Na tribunách stadionu je zatím jen málo diváků, další ale postupně přicházejí a loudají se kolem hřiště a sledují, jak se týmy chystají.
Slavia se musí obejít bez hlavního trenéra Jarolíma, který má trest od evropské disciplinárky, když se loni v Poháru UEFA obořil na pomezního rozhodčího a chytil ho za ruku. Lavičce by měl místo něj šéfovat asistent Vrabec, ač v oficiálním zápise uvedli jako hlavního kouče Řeháka.
Přesně před rokem hrála v Tiraspolu i Sparta, tehdy ještě v rámci druhého předkola Ligy mistrů. Letenští fotbalisté vyhráli 1:0 a odrazili se k postupu, který doma stvrdili vítězstvím 2:0.
Poslední minuty do začátku. Týmy přicházejí na trávník. Zápas bude pískat trojice z Irska, jako hlavní Kelly. Stadionem zní hymna Ligy mistrů. Když už se tribunami rozléhá, ještě z tunelu vyběhl jeden z domácích fotbalistů a připojil se do řady. Stadion je zatím zaplněný sotva z poloviny.
1
Začal první poločas utkání Šeriff Tiraspol - Slavia
Výkop mají domácí fotbalisté.
1
Fotbalisté moldavského týmu se hned po rozehrávce pouští do útočné akce: dlouhý nákop dopředu a rychlý sprint po pravé straně. Diedhiou ale fauluje slávistického obránce Hlouška.
2
Dopředu chce i Slavia: po pravé straně téměř po lajně se statečně probíjí obránce Čelůstka. Jenže se nechává vytlačit, je až u koncové čáry a za ní mizí jeho nepřesná přihrávka.
3
Tiraspol zahrává přímý kop z velké dálky, Rouamba ale o míč lehce přichází a do brejku spěchá slávistický kapitán Vlček. Jenže Rouamba chybu napravuje, dostihne Vlčka a ve skluzu mu míč sebere.
4
První pokus o střelu, ale slávistický nováček v brance Hanuš může zůstat klidný. Míč z pětadvaceti metrů letí daleko od jeho tyčí.
5
A teď už Hanuš míč osahává. Musí vyběhnout z branky, aby chytil dlouhý pas před nabíhajícím útočníkem Balimou. S jistotou míč chytá do velký černobílých rukavic a lehce se přikrčí, aby ustál případný náraz rozběhnutého soupeře.
6
Znovu je rušno před slávistickou brankou, tentokrát do pokutového území letí nebezpečný centr z pravé strany. Ale domácí hráči jsou od něj daleko, míč míjí slávistické tyče, vyletí ze šestnáctky až na druhou stranu.
7
Ač není stadion zcela zaplněný, hraje se v hlučné atmosféře. Přímo za brankou Slavie vyhrávají na bubny a trumpety. A když fanoušci spustí sborové: Šeriff, Šeriff... V útulném stadionu pro 14 tisíc diváků to pořádně zaduní.
8
Slávistický obránce Hloušek chybuje, vlastně odevzdává míč soupeři. Šeriff bude kopat první roh.
9
Do pokutového území Slavie letí centr ze strany, slávisté míč hlavičkují mimo pokutové území. Před ním se ale dostává ke střele Arbanas, ale hráči českého mistra ho rychle obsadí a prudkou ránu srazí pryč.
10
Slávistický útočník Vlček spěchá na kolmou přihrávku, ale mít ji nemůže. Je příliš prudká a blíž k ní má domácí gólman Namaško. Na hranici pokutového území si na míč počká a pak ho chytí do náruče.
11
Chvíle klidu pro Slavii, míč mají na kopačkách její obránci a přihrávají si před pokutovým územím....
12
... jenže při pokusu o přechod středem hřiště o míč přicházejí, následuje rychlá přihrávka doleva na Suvorova a ten zase rychle centruje před branku. Posílá však vysoký oblouk, pro který si jde gólman Hanuš a bezpečně ho stahuje ze vzduchu, ač před ním dotíral rychlý Balima.
13
Úvodních třináct minut dává zatím jasný obraz: domácí jsou aktivnější.
14
Před lavičkou Šeriffu nervózně pochoduje domácí kouč Kučuk. Na slávistické lavičce je zatím klid, všichni sedí. Možná i proto, že hlavní trenér je kvůli trestu na tribuně.
15
Po faulu na záložníka Jaroslava Černého se slávistům nabízí zajímavá příležitost: přímý kop z levé strany, pár metrů před levou hranici pokutového území.
16
K míči se postavil záložník Jarolím, ale nic... Jeho nepovedený centr letí mimo branku, kolem vzdálenější tyče padá mimo branku.
17
Téměř vzápětí podobná situace na druhé straně, jen ještě nebezpečnější. Na levém kraji pokutového území skočil míč na ruku Suchému.
18
Důležité
Šeriff dal gól, ale neplatí! Slávistický brankář Hanuš už padl smutně na kolena, domácí se málem radovali, ale sudí branku neuznal. Pokud by gól platil, padl by jasně na vrub gólmana, který vyběhl na Rouambův centr, ale neměl ho. A volný Balima prudce udeřil hlavou do míče. Zbytečně...
19
Slávisté bleskově rozehráli a rychle spěchali dopředu, ale o míč znovu rychle přišli.
20
A znovu útočí Šeriff...
21
Rychlá akce moldavského týmu středem hřiště, Raguedovi proklouzl míč mezi nohama. Pak se na pravé straně uvolnil Mamah, jeho prudký centr odhlavičkoval Vomáčka.
22
Slavia teď chvíli hraje v deseti, na lavičce je ošetřovaný záložník Jarolím.
24
Po drobném faulu na Milana Černého rozehrává přímý kop jeho jmenovec Černý. Místo centru ale volí přihrávku dozadu na obránce, po ní následuje centr dopředu, ale domácí se snadno brání.
25
Tiraspolu teď nevyšel pokus o kolmou přihrávku za obranu, pas byl příliš prudký.
26
Záložník Jarolím v předchozím souboji utržil ránu na čele. Lékaři mu hlavu obvázali, středopolař si rychle převlékl zakrvavený dres. Sudí ho ale do hry nepouští, převléknout si musí i trenýrky.
27
Domácí budou zahrávat přímý kop ze čtyřiadvaceti metrů.
28
Mezitím rychle spěchá do hry převléknutý Jarolím. Slávisté jsou po několika minutách konečně zase v jedenácti.
29
K přímému kopu se staví Suvorov, levačkou pálí nebezpečně přes zeď. Jeho rána ale letí kousek vedle Hanušovy branky.
30
Horká chvilka pro Hanuše. Dostal malou dolů, když si míč stopnul, už už k němu pádil dravý útočník Balima. Slávistický gólman si na poslední chvíli rozmyslel odkop a raději míč odehrál do strany.
31
První slávistická střela, před pokutovým územím Šeriffu potáhl míč Jaroslav Černý, šikovně si udělal prostor a levačkou vyslal nepříjemnou přízemní střelu. Šla ale kousíček vedle. První nebezpečný útok ze strany Slavie přišel po půlhodině.
32
Důležité
Jen důrazný obranný zákrok stopera Vomáčky uchránil Slavii od pohromy. Do pokutového území vpadl Balima, obránce hostů šel do ostrého souboje a míč v poslední možné chvíli odpálil na roh.
33
Po následném a nejprve odvráceném rohu se míč znovu vrací do pokutového území Slavie, padá obloučkem do míst, kde už na něj čeká slávistický gólman Hanuš. Nikdo kolem, žádný útočník... Nejistý slávistický brankář raději míč boxuje oběma rukama pryč.
34
Domácí útočník Balima už by pádil na slávistickou branku, ale nemůže. Pomezní rozhodčí mává správně ofsajd!
35
A hned vzápětí druhý ofsajd.
36
Slávisté si kombinovali na hranici pokutového území Šeriffu, ale nikdo se neměl ke střele. A tak nakonec zachytili míč domácí zadáci.
37
Dva pokusy o útok ze strany moldavského šampiona: nejprve nepovedený centr chytá Hanuš, potom Suchý vykrývá kolmou přihrávku na Suvorovova.
38
Znovu zasahuje slávistický stoper Suchý, musí hodně sprintovat, aby stihl rozběhnutého Suvorova. Ale tělem si dobře pokryje míč a soka odstaví.
39
Asi dvaadvacet metrů před brankou Slavii si rovná míč na střelu Arbanas, ale rána mu vůbec nesedne. Míč dostává opačnou faleš a náhle se točí místo na branku kamsi k rohovému praporku.
40
Kouč Jarolím sedí na hlavní tribuně asi v páté řadě. A nervózně poposedává, teď si přesedl na místo vedle sebe.
41
Dvakrát se osmělila Slavia. První nebezpečný centr z pravé strany, který vyslal Vlček, odehrál v pádu hlavou stoper Nadson. A pak zkoušel centroval Čelůstka, ale míč odkopl důrazně Tarkvišvili.
42
Další akce Slavie u pokutového území Šeriffu, ale Milan Černý na přihrávku nedosáhl. Jinak by už byl sám před domácím gólmanem Namaškem.
43
V závěru pološasu byli slávisté už aktivnější, ale dravé rychlé průniky domácích hráčů jsou daleko nebezpečnější.
44
Čelůstka chyboval, ve vlastním pokutovém územím hlavou špatně odehrál míč. Zaváhání napravil Hloušek, který přes Korněnkova odehrál míč do zámezí.
45
Důležité
Slávistický kapitán Vlček si zaběhl na přihrávku do prostoru levého křídla, potáhl míč dopředu a odcentroval před branku, kam si nabíhala dvojice Janda - Milan Černý. A první jmenovaný se v těžké pozici prosadil k zakončení, ale v pádu střílel vedle.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 0:0.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Šeriff Tiraspol - Slavia
46
Slávistický kouč Jarolím, ač by neměl, sešel o přestávce z tribuny k lavičkám a diskutoval se svými pomocníky Vrabcem a Řehákem. Co do druhého poločasu vymysleli?
47
Slávisté hned v úvodu druhého poločasu vybojovali roh, ale nic z něj nevytěžili.
48
Z dálky napřáhl Diedhiou, ale jeho střela trefila do zad parťáka Balimu. Žádné nebezpečí pro Slavii.
49
Nakonec ne. Sudí přiřkli míč Šeriffu, zřejmě střelu ještě tečoval Suchý. Roh zahrál levačkou Suvorov, ale hlavičkující Balima fauloval.
50
Domácí fotbalisté zahráli další roh, tentokrát z pravé strany. Ovšem i teď slávistická obrana zasáhla spolehlivě. Centr, který se z kopačky Suvorovova točil k brance, včas a v klidu odhlavičkovali.
52
Slávistický stoper Vomáčka na poslední chvíli zasáhl ve vzduchu letící centr, ale odvrátil ho jen nad sebe. Situaci definitivně vyřešil Čelůstka.
53
Šeriff zahrává přímý kop od pravé postranní čáry, levačkou opět centruje Suvorov. Míč se pomalu snáží k brance, kde tentokrát s jistotou zasahuje Hanuš a míč bez problémů stáhne ze vzduchu do náruče.
55
Slávisté kombinovali na levé straně, ale pak Jaroslav Černý nepovedenou patičkou nechal míč za sebou a Šeriff se málem dostal do rychlého protiútoku. Naštěstí pro českého mistra o míč brzy přišel a slávisté znovu hrozili na levé straně. Ale sami se dostali ze hřiště.
56
Gólman Hanuš efektně chytá Balimovu tvrdou střelu z dálky. Zaklekl, lapil ji do koše a padl na trávník.
58
Po dalším slávistickém útoku po levé straně kombinovali hosté u pokutového území, míč už mířil k volnému Vlčkovi, ale před ním na poslední chvíli ukopl míč Rodriguez.
60
Důležité
Slavia se snaží dál, z velké vzdálenosti napřáhl obránce Čelůstka a domácí gólman Namaško vyškrábl střelu nad břevno.
61
Druhý roh Slavie v utkání: domácí se ubránili.
62
Z dálky pálí i levý obránce Hloušek, jeho ostrá střela ale letí doprostřed branky. Namaško chytá do náruče.
64
Roh Šeriffu, Slavia se brání. Spoluhráče už od postranní čáry sleduje Šenkeřík, který se chystá do hry.
65
Střídání
Střídání: Šeriff Tiraspol: ze hřiště odešel Alexander Suvorov, nahradil ho Jimmy Franca.
66
Střídání
Střídání: Slavia: ze hřiště odešel Marek Jarolím, nahradil ho Zdeněk Šenkeřík.
68
Domácí gólman Namaško poslal odkop dopředu, ale s ním si poradil stoper Suchý. Míč odhlavičkoval a nakonec ho uklidil do bezpečí Vomáčka.
70
Slávisté si troufali na levé straně, odvážně se probíjeli dopředu, s míčem technicky kouzlil Janda. Ale nemohl si srovnat míč na střelu, uvolnil Jaroslava Černého, ale ani on nemohl pořádně vypálil. A raději uhnul do strany, zkusil centr, ale ten nevyšel.
72
Důležité
Gólman Hanuš teď podržel Slavii: dobře zmařil nájezd Mamaha z pravé strany. Domácí fotbalista už byl v těžkém úhlu, ale přesto nebezpečně zakončil. Gólman střelu na bližší tyč vyrazil na roh.
73
Po rohu se slávisté ubránili.
74
Hraje se v bouřlivé atmosféře: stadionem se valí mexické vlny, fanoušci křičí a tleskají.
75
Důležité
Teď nejspíš pomohla Hanušovi tyč. Váhavě šel po střele z dálky, která padala k tyči, ale nakonec se míč odrazil zpět do pole.
78
Důležité
Devátý roh Šeriffu. Po nebezpečné prudké hlavičce šel míč těsně vedle.
79
Karty
Žlutou kartu dostal Jimmy Franca (Šeriff Tiraspol)
81
Domácí fotbalisté jsou v náporu, mají míč pod kontrolou. Často posílají centry dopředu.
82
Ofsajd moldavského týmu.
83
Počet diváků 10 820 (77 % z kapacity 14 000)
84
Zápas se dohrává v bouřlivé atmosféře, domácí fanoušci stále neúnavně povzbuzují, dál se valí mexické vlny. A Šeriff tlačí. Slávistům se vůbec nedaří podržet míč, jen odkopávají.
85
Střídání
Střídání: Slavia: ze hřiště odešel Stanislav Vlček, nahradil ho Tijani Belaid.
86
Gólman Namaško poslal další dlouhý pas dopředu, slávisté se ubránili. Navíc se jim teď daří držet míč na polovině soupeře.
88
Už desátý roh Šeriffu. Slavia se stěží brání.,
90
Střídání
Střídání: Šeriff Tiraspol: ze hřiště odešel Amat Andre Diedhiou, nahradil ho Vladimir Volkov.
90
Střídání
Střídání: Slavia: ze hřiště odešel Petr Janda, nahradil ho Ladislav Volešák.
90
Už běží nastavený čas. Hloušek zasahuje na levé straně.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 0:0.
90
Díky za pozornost. Hezký zbytek večera.

Sestavy a rozestavení

FC Šeriff Tiraspol Šeriff Tiraspol (4-5-1)

Namaško
o hráči
24 Mamah
Mamah
o hráči
28 Nadson
Nadson
o hráči
Tarkvišvili
o hráči
Rodriguez
o hráči
Diedhiou
o hráči
90. min Volkov o hráči
17 Rouamba
Rouamba
o hráči
18 Arbanas
Arbanas
o hráči
Korněnkov
o hráči
11 Suvorov
Suvorov
o hráči
65. min Franca o hráči
14 Balima
Balima
o hráči

SK Slavia Praha Slavia (4-5-1)

1 Hanuš
Hanuš
o hráči
Čelůstka
o hráči
17 Suchý
Suchý
o hráči
Vomáčka
o hráči
Hloušek
o hráči
8 Janda
Janda
o hráči
90. min Volešák o hráči
Jarolím
o hráči
66. min Šenkeřík o hráči
6 Ragued
Ragued
o hráči
7 Vlček
Vlček
o hráči
85. min Belaid o hráči

Rozhodčí: Kelly - Douglas, Hennessy
Počet diváků: 10 820 (77 % z kapacity 14 000)