Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tichý příjezd evropských vicemistrů

6 2000
K n o k k e - H e i s t (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Ani na okamžik se nic nezměnilo na každodenním ospalém životě začínající sezony v belgickém přímořském středisku Knokke-Heist ve chvíli, kdy sem v úterý po poledni zavítal autobus s českými fotbalisty. Šofér nacvičeným manévrem s milimetrovou přesností vcouval do dvora a celá výprava vzápětí s vážnými výrazy ve tvářích zmizela v hotelu. Příjezd vicemistrů Evropy do místa, odkud budou vyrážet k zápasům nadcházejícího šampionátu, sledovali z povzdálí jen dva novináři z Belgie, jeden Nizozemec, místní televizní štáb a osm žurnalistů z Česka.

"Jak to, že je tady takový klid? Kde jsou fanoušci?" vyptával se Holanďan, který se chystal o vítání českého týmu napsat reportáž do regionálního listu. Nikde nikdo, fanoušci budou vesměs cestovat až přímo na zápasy mistrovství Evropy.

Kolem hotelu sem tam projel na bicyklu někdo z místních a turisté se na plážích schovávali před chladivým větrem od moře. Do vody, která je prý v Knokke nejteplejší z celého belgického pobřeží, se odvážily jen po kolena zabroudzat malé děti.

Příjezd Nedvěda, Bergra, Poborského a dalších hvězd evropského fotbalu nikoho příliš nebral u srdce.

Výjimkou byl jeden jediný hotel, jehož personál byl už od dvanácti hodin v maximální pohotovosti. Pavillon du Zoute. Ředitel Marc Schu:tler každou chvilku vyběhl až na ulici, pak zase zmizel v recepci, aby už poněkolikáté překontroloval, zda je doopravdy všechno v pořádku. "Za pár minut přijede místní televize," hlásil při jedné z pochůzek, a tu zprávu, na kterou nejvíce čekal, přinesl ve třičtvrtě na jednu: "Už přistáli, za půl hodiny jsou tady."

Vedle své hoteliérské profese je sice druholigovým fotbalovým rozhodčím, na recepci už vydával klíče hráčům několika klubových celků a dokonce i belgickým reprezentantům, přesto šlo tentokrát o výjimečnou událost.

Česká reprezentace si vyblokovala celý hotel, mnohé místnosti se změnily ve sklady výstroje, masérské ordinace, nechybí ani herna a televizní sál. Pan Schu:tler si dokonce nechal satelitní anténu nastavit tak, aby mohla přijímat i programy českých televizí. V okamžiku, kdy sem národní tým dorazil, vyhrávaly písničky na nové stanici TV3 a naladit se dá i ČT1, ČT2 a TV Prima.

Okolní svět spravuje o přítomnosti českých fotbalistů už nápis na okraji města, na kterém je ještě zmínka o Norech a Francouzích. Skutečnými domácími pány zde však budou jen Češi. Seveřané v městečku stráví jen úvodní týden šampionátu a úřadující mistři světa sem přijedou dokonce jen na jednu noc, a to bezprostředně před zápasem s českou reprezentací, který se uskuteční v nedalekých Brugách.

Z autobusu, který přivážel fotbalisty z 30 km vzdáleného letiště v Ostende, byl už z dálky vidět prapor umístěný na střeše hotelu. Je na něm anglicky napsáno Rezidence českého národního mužstva. V zahradě, kde hoteliér ještě před okamžikem přerovnával stolky a židličky, stojí pětimetrový nafukovací model reprezentačního maskota Victora.

Reprezentace sem přijela přesně ve 13.22 autobusem, který byl organizátory připraven speciálně pro český tým. Podle toho vypadala výzdoba: velké portréty fanoušků v národních dresech s vlajkami obličeji pomalovanými barvami trikolóry. Další velká vlajka namalovaná přímo na bočním skle připravila o výhled Horvátha a další hráče, na které zbyla zacloněná místa. Slávista však nejspíš nijak nestrádal, neboť z vozu vystoupil jako úplně poslední, daleko za lídrem Lokvencem.

Hotelová brána se hned za Horváthem neprodyšně zaklapla a fotbalisté se uzavřeli do svého klidu. Z okna byli po chvilce vidět v řadách kolem stolů, jak si vychutnávají první oběd. "Připravili jsme kuře," prozradil ještě hoteliér.

Autobus, ve kterém bude česká fotbalová reprezentace cestovat v dějišti mistrovstí Evropy v kopané.

Tomáš Rosický, Vratislav Lokvenc a Karel Poborský (zleva) vystupují z autobusu po příjezdu k hotelu do belgického lázeňského městečka Knokke-Heist.

Čeští fotbaloví reprezentanti se rozcvičují při tréninku.

Stadion v Knokke-Heistu, kde by měli během EURO 2000 trénovat čeští fotbalisté.Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 3 3 0 0 6:0 9
2. SK Slavia Praha 3 2 1 0 3:0 7
3. SK Sigma Olomouc 3 2 0 1 4:3 6
4. 1. FC Slovácko 3 1 2 0 6:3 5
5. Bohemians Praha 1905 3 1 2 0 3:2 5
AC Sparta Praha 3 1 2 0 3:2 5
7. MFK Karviná 3 1 1 1 4:3 4
FK Teplice 3 1 1 1 4:3 4
9. FC Slovan Liberec 3 1 1 1 3:3 4
10. FC Baník Ostrava 3 1 1 1 5:6 4
11. Fastav Zlín 3 1 0 2 2:3 3
12. Dukla Praha 3 1 0 2 2:7 3
13. FK Jablonec 3 0 2 1 2:3 2
14. FK Mladá Boleslav 3 0 1 2 2:4 1
15. Zbrojovka Brno 3 0 1 2 2:5 1
16. FC Vysočina Jihlava 3 0 1 2 0:4 1

Známky

1,5

Uroš Radakovič

Olomouc

1,5

Jan Laštůvka

Slavia

1,5

Jonathan Biabiany

Sparta

Góly

2

Ondřej Mihálik

Jablonec

2

Šimon Falta

Olomouc

2

Milan Baroš

Ostrava

Najdete na iDNES.czmobilní verze